23.08.19, 13:20fot. Jerzy Opioła, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Jan Paweł II: Nie wstydźcie się tego Krzyża!

     "Będą patrzeć na Tego, którego przebili" - te słowa kierują nasz wzrok ku krzyżowi świętemu, ku drzewu krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. "Nauka bowiem krzyża, która jest głupstwem dla świata, dla nas jest mocą Bożą" (por. 1 Kor 1,18). Rozumieli to dobrze mieszkańcy Podhala. I kiedy kończył się wiek XIX, a rozpoczynał się współczesny, ojcowie wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, że ten jubileuszowy krzyż patrzy w [stronę] Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. Chcieli wasi ojcowie, aby Chrystusowy krzyż królował w szczególny sposób w tym pięknym zakątku Polski. I tak się też stało. To wasze miasto rozłożyło się, rzec można, u stóp krzyża. Żyje i rozwija się w jego zasięgu Zakopane i całe Podhale. Mówią o tym przydrożne kapliczki pięknie rzeźbione i z troską pielęgnowane. Chrystus towarzyszy wam w codziennej pracy i na szlakach górskich wędrówek. Mówią o tym kościoły tego miasta, te stare, zabytkowe, kryjące w sobie całą tajemnicę ludzkiej wiary i pobożności, a także te niedawno powstałe dzięki waszej ofiarności (...).

     Z homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Zakopanem 6 czerwca 1997 r.Komentarze

az2019.08.23 22:05
Jak w ogóle można poważnie traktować wypowiedzi dotyczące usuwania ważnego narodowego symbolu jakim jest krzyż na Giewoncie? To wypowiedzi kompletnych dyletantów, ludzi nie mających bladego pojęcia na temat natury wyładowań atmosferycznych. Giewont jest pierwszym stromym, wybitnym szczytem patrząc od strony Zakopanego i zarazem nieco odsuniętym od głównych masywów Tatrzańskich, dlatego każda zbliżająca się do niego "naładowana" chmura burzowa ma pierwszą okazję do wyrównania potencjałów. To właśnie jest główną przyczyną częstych wyładowań nad Giewontem, a nie krzyż, który tylko przejmuje ich dużą część - gdyby go nie było, pioruny równie często biły by w ten szczyt... Trzeba pamiętać, że w Tatrach strefa rażenia tzw. "napięciem krokowym" sięga bardzo daleko (co najmniej kilkadziesiąt metrów) od punktu uderzenia pioruna ze względu na słabe przewodnictwo skał. Poza tym, co z włączonymi telefonami komórkowymi, które każdy turysta ściskał w dłoni w czasie burzy!
KatoMatoleWbijSobieKrzyżWCzołoWysokieJakGiewont2019.08.23 19:48
Naturalna góra, twór ruchów epejrogenicznych albo pambuka - jak kto woli. Po co tam sztuczny twór z metalowych rur? Gdyby natura chciała, górotwór ukształtowałby czubek w krzyż. Gdyby pambuk chciał, wbiłby ten krzyż sam. Ale kato-ciemnota na smyczy kleru jest ponad Naturą i pambukiem.
M.2019.08.23 16:37
Krzyz ten zabil i zranil juz wiele osób, podczas gdy tecza na Placu tzw. "Zbawiciela" nikogo nie skrzywdzila. Wasz "buk" wyslal pioruny na krzyz wiele razy, na tecze nigdy (nie liczac bandy psów, którzy ja podpalali tak po katolicku). Wnioski nasuwaja sie same
Jan Radziszewski2019.08.23 16:08
Nie bojące się kary Bezbożniki - czy czytałeś książkę dr Glorii Polo "Trafiona przez pioruna" od złudzenia do prawdy " ? nie zbankrutujesz bo kosztuje ok 8 zł - skoro stać cie na balonik na druciku - to i na nią również dowiesz się z niej że spirala śmierci założona w celu aborcji ściąga pioruny na takie osoby ? Bezbożniki żeby nie trafił w was podobny piorun kary - tym bardziej że Bóg mówi że skończył się czas Błogosławiony!!! 20.07.2019. Jestem Bogiem Łaskawym, Cierpliwym, Wyrozumiałym, lecz Boża Sprawiedliwość nakazuje położenie kresu działania grzechu. Wycofuję coraz bardziej Moją Błogosławiącą Dłoń, wszelkiej działalności człowieka, a będę coraz bardziej ukazywał Moją Karzącą Dłoń. Niebawem przez świat przetoczy się fala ludzkich niszczycieli (muzułmanie), a także fala rozszalałych żywiołów. Ludzie oraz żywioły i Aniołowie Wykonawcy Sprawiedliwego Gniewu Bożego podejmą swoje działanie nawet tam, gdzie go dawno nie było, odezwą się liczne wulkany od dawna uważane za wygasłe. Nim nastąpi śmierć i zniszczenie, to wzywam was o dziatki miłe Mojemu Świętemu Sercu, do podjęcia waszego trudu, waszego wysiłku. Kto może i zdoła, niechaj się umartwia, niech pości, modli się i składa swoje ofiary. Chcę, abyście nie obawiali się oddania się w Niewolę Trójcy Świętej przez Niepokalaną. Niechaj się zaangażują ci co jeszcze zwlekają, ci co jeszcze tego nie uczynili. Nie zniechęcajcie się trudnościami, lecz nabierzcie ducha, bo zbliża się wasze odkupienie. Niebawem wyślę po raz drugi na ziemię, Mojego Boskiego Syna Jezusa Chrystusa. Czy jeszcze znajdzie wiarę na ziemi jak przyjdzie? Wiernymi Bogu i Bożym przykazaniom jest coraz mniej ludzi.ożej Bezbożniki
stahu2019.08.24 13:07
1700 lat umartwiania i ascezy ...a Watykan i KK przypomina jeden wielki pedalski chlew! ... czy to nie kara za pyche i wdeptanie Prawa Bożego w błoto ? Teraz miast powrócić do Boga to ....przepowiednie ,cuda , objawienia ,widzenia koronacje, marysia królowa nieba jej wizje i święci ... Kij na duupe dopiero nadejdzie i będzie dotąd prał aż przyponicie sobie o wymaganiach Jego Prawa a nie waszych ludzkich urojeń .
Oloo2019.08.23 16:08
To nie krzyż pod opieką Opatrzności tylko metalowy przedmiot. Gdyby Bóg miał cokolwiek z nim wspólnego nie zabijałby kilkudziesięciu osób.
JPIII2019.08.23 15:13
Krzyż to symbol Pedała Chrystka i pedophila zw. bogiem, który molestował i gwałcił 14-letnie dziecko zw. maryśką. A jp2 to ho....oj, który je...bał dziwisza.
Sceptyk LL2019.08.23 19:58
Lecz sie pedale i nie bluźnij. Może kiedyś zrozumiesz, że twoje blużnierstwa dotykają ludzi, Boga i tak nie jesteś w stanie dotknąć.
bezlitosny internauta2019.08.23 14:12
Ten krzyż jest równie bezpieczny co lotnisko Смоленск-Северный.
anonim2019.08.23 14:59
Bez tego krzyża przebywanie na Giewoncie będzie jeszcze bardziej niebezpieczne, gdyż droga wyładowań nie będą przewidywalna.
Balonik na druciku 2019.08.23 13:52
Ręce opadają. Prawiczki zawsze muszą jakąś kontrę walnąć. Przez ten krzyż wczoraj zginęło 5 osób, a kilkadziesiąt jest rannych, zrozumcie wreszcie, że JPII w niebie nic nie wskórał.
zyx2019.08.23 14:22
@baloniku - zginęli w wyniku uderzenia pioruna a nie jak piszesz "przez krzyż"! Krzyż ma potężne uziemienie :) Jest relacja przewodnika, z której wynika, że słychać było nadchodzącą burzę: "w momencie, gdy z oddali słychać już było grzmoty, ludzie wciąż chcieli wchodzić .... Samego uderzenia nie widziałem, jak się odwróciłem to już kamienie fruwały wokół nas, wszędzie." A zatem pioruny uderzyły w skały. Św. Janie Pawle II wstawiaj się u Boga Ojca za duszami zmarłych wczoraj na Giewoncie. Amen
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.23 15:00
Jednak symbolika tej tragedii jest oczywista i dla katoli druzgocąca. Jakby pod krzyżem zdarzył się "cud" wówczas trąbilibyście wniebogłosy. Jak stało się zło nagle umywacie rączki, chowacie łby w piasek i udajecie, że to nie krzyż. Ten krzyż symbol kultu waszeo bożka okazał się dla was zgubny i śmiertelny.
zyx2019.08.23 16:39
@Ateisto – błądzisz myśląc, że gdyby krzyż zniknął, to i piorunów by nie było. Albo może powiesz, że skoro jest krzyż, to pioruny się pojawiły?? Otóż krzyż w tym szczególnym miejscu działa jak piorunochron i zmniejsza prawdopodobieństwo uderzenia w inne obiekty, w tym w ludzi. Podczas burzy na szczycie nie powinno być w ogóle ludzi, tym bardziej, że kiedy dookoła jest mokro, to niezależnie gdzie piorun uderzy, można zostać porażonym. Przyznaj raczej, że drażni cię obecność Krzyża w miejscach publicznych – a to zupełnie inny temat…. Odpowiem ci tak: "Nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia". (Kor 1,18) „Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie”. (Łk 13,2-5) „Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata” (Ga 6,14)
Jan Radziszewski2019.08.23 16:55
Bezbożniki żeby nie trafił w was podobny piorun kary - tym bardziej że Bóg mówi że skończył się czas Błogosławiony!!! 20 07 2019 Jestem Bogiem Łaskawym, Cierpliwym, Wyrozumiałym, lecz Boża Sprawiedliwość nakazuje położenie kresu działania grzechu. Wycofuję coraz bardziej Moją Błogosławiącą Dłoń, wszelkiej działalności człowieka, a będę coraz bardziej ukazywał Moją Karzącą Dłoń. Niebawem przez świat przetoczy się fala ludzkich niszczycieli (muzułmanie), a także fala rozszalałych żywiołów. Ludzie oraz żywioły i Aniołowie Wykonawcy Sprawiedliwego Gniewu Bożego podejmą swoje działanie nawet tam, gdzie go dawno nie było, odezwą się liczne wulkany od dawna uważane za wygasłe. Nim nastąpi śmierć i zniszczenie, to wzywam was o dziatki miłe Mojemu Świętemu Sercu, do podjęcia waszego trudu, waszego wysiłku. Kto może i zdoła, niechaj się umartwia, niech pości, modli się i składa swoje ofiary. Chcę, abyście nie obawiali się oddania się w Niewolę Trójcy Świętej przez Niepokalaną. Niechaj się zaangażują ci co jeszcze zwlekają, ci co jeszcze tego nie uczynili.
kolaborant kordecki2019.08.23 13:45
Dlaczego na Ksiezycu nie ma krzyza? Tam musimy walnac krzyz i figurke Maryi taka, by bylo widac z Ziemi
anonim2019.08.23 13:38
Ten krzyż chyba jest uziemiony? W takim razie powinien zapewniać bezpieczeństwo, byle ktoś nie stał tuż obok niego.
stahu2019.08.24 12:46
Krzyż stoi na wapiennych skałach ok 600 metrów wys. do dol. Strążyskiej to do czego chcesz to uziemić ?? Tyle bednarki stalowej potrzeba do skutecznego uziemienia - do strumienia ! Przy dużym wyładowaniu i porozczepianym piorunie i TAK zabije cię w promieniu +- 10 metrów a może i więcej na mokrej skale !!! Piorun potrafił zabić stado 80 owiec na hali.
bzyk2019.08.23 13:30
Ten krzyż zabrał już wiele osób, był bezpieczniejszy kiedy jeszcze był drewniany, a kiedy tamten zbutwiał powinni postawić drewniany, dla bezpieczeństwa.
Jan Radziszewski2019.08.23 16:22
A - czy czytałeś książkę dr Glorii Polo "Trafiona przez pioruna" od złudzenia do prawdy " ? nie zbankrutujesz bo kosztuje ok 8 zł - skoro stać cie na balonik na druciku - to i na nią również dowiesz się z niej że spirala śmierci założona w celu aborcji ściąga pioruny na takie osoby ? Bezbożniki żeby nie trafił w was podobny piorun kary - tym bardziej że Bóg mówi że skończył się czas Błogosławiony!!! 20 07 2019 Jestem Bogiem Łaskawym, Cierpliwym, Wyrozumiałym, lecz Boża Sprawiedliwość nakazuje położenie kresu działania grzechu. Wycofuję coraz bardziej Moją Błogosławiącą Dłoń, wszelkiej działalności człowieka, a będę coraz bardziej ukazywał Moją Karzącą Dłoń. Niebawem przez świat przetoczy się fala ludzkich niszczycieli (muzułmanie), a także fala rozszalałych żywiołów. Ludzie oraz żywioły i Aniołowie Wykonawcy Sprawiedliwego Gniewu Bożego podejmą swoje działanie nawet tam, gdzie go dawno nie było, odezwą się liczne wulkany od dawna uważane za wygasłe. Nim nastąpi śmierć i zniszczenie, to wzywam was o dziatki miłe Mojemu Świętemu Sercu, do podjęcia waszego trudu, waszego wysiłku. Kto może i zdoła, niechaj się umartwia, niech pości, modli się i składa swoje ofiary. Chcę, abyście nie obawiali się oddania się w Niewolę Trójcy Świętej przez Niepokalaną. Niechaj się zaangażują ci co jeszcze zwlekają, ci co jeszcze tego nie uczynili. Nie zniechęcajcie się trudnościami, lecz nabierzcie ducha, bo zbliża się wasze odkupienie. Niebawem wyślę po raz drugi na ziemię, Mojego Boskiego Syna Jezusa Chrystusa. Czy jeszcze znajdzie wiarę na ziemi jak przyjdzie? Wiernymi Bogu i Bożym przykazaniom jest coraz mniej ludzi.