13.11.19, 09:15(fot. Biały Kruk)

Janusz Szewczak dla Frondy: Hejt ,,elit'' III RP. Tylko antyPiSowska nienawiść, argumentów brak

„Trzeba budować własne media ale też własne ośrodki kształtowania elit […] Konieczne jest wykorzystanie olbrzymiego potencjału materialnego, finansowego, gospodarczego jakim są spółki Skarbu Państwa. Dziś na świecie liczą się duzi […] Musimy patrzeć znacznie dalej niż w perspektywie roku budżetowego czy nawet kadencji […] Świat nie stoi w miejscu- wszyscy szukają nowych technologii”- ekspert w dziedzinie ekonomii i gospodarki, polityk Prawa i Sprawiedliwości, Janusz Szewczak specjalnie dla portalu Fronda.pl.

Fronda.pl: Prezydent Andrzej Duda zdecydował o rekomendacji na funkcję marszałka seniora pana posła Antoniego Macierewicza. Prawo i Sprawiedliwość rekomendowało panią prof. Krystynę Pawłowicz, panią prof. Elżbietę Chojnę-Duch oraz pana posła Stanisława Piotrowicza jako kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Czy może to oznaczać przyjęcie bardziej zdecydowanego kursu w obecnej kadencji? W jaki sposób możemy odczytywać takie sygnały?

Janusz Szewczak, analityk gospodarczy, ekonomista: Tych decyzji nie można rozpatrywać z ideowego czy ideologicznego punktu widzenia. To jest postawienie na profesjonalistów, na ludzi zasłużonych na rzecz ojczyzny, które jednocześnie są wybitnymi fachowcami w swoich dziedzinach. W obecnym parlamencie niewiele można znaleźć osób bardziej zasłużonych dla działań niepodległościowych, dla suwerenności państwa polskiego jak Antoni Macierewicz. Można lubić tego polityka lub nie, ale jego zasługi dla polskiej racji stanu, dla odzyskania suwerenności są bezdyskusyjne.

A prawnicy?

W przypadku prawników sprawy widzę podobnie- postawiono na wybitnych prawników i osoby odważne. To jest podkreślenie roli odwagi cywilnej, jaką ci ludzie reprezentują. Pani profesor Chojna-Duch, która przecież mogła przed komisją VAT-owską pójść w ślady ministra Nowaka czy premiera Tuska- że „nie wiem”, „nie pamiętam”, „nie odnajduję w pamięci”. Rolę świadka potraktowała poważnie i mówiła zgodnie z własnym sumieniem i faktami. Jest przede wszystkim wybitnym prawnikiem z zakresu prawa finansowego, wykładowcą uniwersyteckim. Podobnie pani prof. Krystyna Pawłowicz, która w sensie osobowościowym jest postacią niezwykle dynamiczną, słynącą z ciętego języka, ale jako prawnik jest to wybitny konstytucjonalista. To samo można powiedzieć o pośle Piotrowiczu- to człowiek niezwykle pracowity i drobiazgowy,  człowiek ciężkiej, żmudnej roboty prawniczej.

Ja nie upatruję tutaj jakiegoś przesłania ideowego, ale postawienie na ludzi wartościowych, profesjonalnych a jednocześnie odważnych w głoszeniu swoich poglądów.

Nadal jednak funkcjonuje mechanizm przyprawiania „gęby” politykom Prawa i Sprawiedliwości, i pomysłom realizowanym przez tę partię, w czym swoją ogromną rolę odgrywają zagraniczne media. Negatywny przekaz jest nieustannie budowany i dociera do bardzo szerokiej grupy polskiego społeczeństwa. Takie funkcjonowanie mediów na rynku niemieckim czy francuskim jest nie do pomyślenia. Czy w związku z tym w obecnej kadencji należałoby przeprowadzić zapowiadane wcześniej reformy polskiego rynku mediów?

To jest sprawa kluczowa. Sprawa przekazu, sprawa walki z kłamstwem, z fake newsami, z pomówieniami, z językiem nienawiści, jakie politycy totalnej opozycji i wspierających ich mediów stosują już bez żadnych ograniczeń od wielu lat. Nie wystarczy mieć racji, nie wystarczy ciężko pracować, trzeba jeszcze umieć to przekazać społeczeństwu. Do tego trzeba budować własne media, ale też własne ośrodki kształtowania elit. Bunt i hejt tak zwanych „elit” czy tak zwanego „establishmentu”, który był związany z III RP, jest oparty wyłącznie na nienawiści politycznej przy kompletnym braku argumentów, a nawet zdrowego rozsądku w ocenach w ocenach sytuacji. Jeśli chcemy, żeby dostrzeżono sukcesy rządu, a sukcesów z ostatnich 4 lat jest cała masa, to trzeba mieć ośrodki, które będą mogły to w sposób przystępny przekazać. Bez własnych mediów, bez własnych portali, bez wspierania i finansowania dziedzin kultury i informacji, gdzie można kształtować nowe, własne elity, elity nastawione bardziej patriotycznie i konserwatywnie, nawet najcięższa praca i największe sukcesy mogą być niedostrzegane i niedocenione przez społeczeństwo.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego zostanie powołane nowe ministerstwo ds. nadzoru właścicielskiego, na czele którego ma stanąć wicepremier Jacek Sasin. Czy to może być znacząca zmiana w sposobie zarządzania spółkami Skarbu Państwa i zasobami, w tym zasobami naturalnymi, jakimi posiadamy?

Jest to wielka zmiana jakościowa nie tylko z powodów personalnych, czyli doświadczenia i umiejętności jakimi dysponuje wicepremier Jacek Sasin. Cztery lata temu ministerstwo skarbu zostało zlikwidowane- byłem wówczas przeciwnikiem likwidacji tego resortu, antycypując pewne zdarzenia, które potem nastąpiły. Konieczne jest wykorzystanie olbrzymiego potencjału materialnego, finansowego, gospodarczego jakim są spółki Skarbu Państwa. Dziś na świecie liczą się duzi- w ostatecznej rozgrywce to te wielkie krążowniki i pancerniki nadają ton i kierunek przemian.

Chińczycy mają plany na 30-50 lat w przód, mają wielkie zespoły, opracowane całe struktury naukowo-gospodarcze, które nad takimi planami pracują. My musimy patrzeć znacznie dalej niż w perspektywie roku budżetowego czy czteroletniej kadencji. Nadal mamy bardzo istotne atuty i szanse, choćby pomysł połączenia Orlenu z Lotosem- to pomysł na wzmocnienie pozycji tych firm na rynku europejskim. Daje to również zwiększenie możliwości inwestycyjnych tych firm, ale również nadanie nowych, istotnych kierunków zmian technologicznych i koncepcji rozwojowych.  Tego nie można przespać. Świat nie stoi w miejscu- wszyscy szukają nowych technologii, wykorzystują rozwiązania mające charakter sztucznej inteligencji, robotyzacji, wykorzystywania badań naukowych.

Przez ostatnie 4 lata jakość zarządzania spółkami Skarbu Państwa poprawiła się diametralnie, jest ogromna zmiana na plus w stosunku do tego co było za rządów Platformy i PSL’u.

Nadal brakuje instytucji czy podmiotów, które z jednej strony generowałyby pomysły, koordynując w pewnym stopniu współpracę pomiędzy poszczególnymi sektorami: biznesem ze spółkami Skarbu Państwa na czele, rynkiem finansów wliczając w to budżet państwa oraz światem nauki. Kto mógłby generować kolejne projekty, pomysły i koła zamachowe dla rozwoju polskiej gospodarki?

Na pewno potrzeba ludzi z wizją, z pewnymi pomysłami, którzy są przy tym ludźmi odważnymi, to znaczy potrafią podjąć konkretne decyzje. Czasami są to decyzje ryzykowne, ale dające szanse na sukces. Upatruję tu wielką rolę dla spółek Skarbu Państwa, które mają i możliwości kadrowe, i finansowe, i które już tak jak firmy energetyczne czy petrochemiczne pracują nad ciekawymi, przyszłościowymi rozwiązaniami.

Uniwersytety, z racji wrogiego nastawienia do obecnie rządzącego ugrupowania, wolą bawić się w wojny ideologiczne niż być ośrodkami generującymi genialne rozwiązania.

Ogromną rolę do odegrania ma tu państwo. Przypomnijmy, że np. w Japonii jest osobne ministerstwo ds. planowania gospodarczego (Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii), które pracuje nad supernowoczesnymi rozwiązaniami i technologiami.
Cenię sobie rolę planowania. To nie jest domena jakichś dawnych ustrojów socjalistycznych. Nawet najbardziej liczące się biznesy gospodarcze czy środowiska liberalne planują rozwój. Im lepszy jest plan, tym łatwiej dokonywać jest w nim korekty, tym efekty są lepsze. Musimy znaleźć swoje atuty, nisze rozwojowe, które będziemy mogli skutecznie wykorzystać.

Może powinniśmy próbować przenieść dobre wzorce i rozwiązania, jakie skutecznie zafunkcjonowały w Spółkach Skarbu Państwa w ostatnich 4 latach na inne obszary, w tym na obszar planowania i rozwoju w skali kraju?

Jest cały szereg przykładów, gdzie sukces jest ewidentny, gdzie się udało. Trzeba szukać nowych rozwiązań i technologii. Do tego potrzebni są eksperci, fachowcy, dobrze opłacani, którzy nie wyemigrują natychmiast po pierwszym sukcesie zawodowym, czy np. po studiach lekarskich. Trzeba dać im możliwość realizacji pomysłów. To jest wyzwanie dla rządzących. W Polsce ludzi zdolnych, ambitnych, uczciwych i pracowitych nie brakuje.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Reytan2019.11.14 22:00
Supra Jestes idiota genetycznym. Szewczak to jeden z najlepszych analitykow w Polsce,to jest najwyzszy poziom swiatowy,kretynie.
Supra2019.11.14 13:56
Cóż... Szewczak wybitnie wiedzą ani inteligencją nie grzeszy. Pożal się Boże mieć takich "ekonomistów".
Otto2019.11.14 12:15
PiS dopiął swego. Magdalena Biejat, aborcjonistka z Razem na czele komisji rodziny. PiS nie chciał Grzegorza Brauna. Magdalena Biejat z partii Razem została wybrana szefową sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Poparło ją wielu posłów PiS. Kontrkandydatem dla lewicy był Grzegorz Braun z Konfederacji.
Reytan2019.11.14 22:04
Braun to rosyjski agent wplywu,a Biejat moze sie podetrzec,PIS ma w Komisji absoplutna wiekszosc. Kaczynski chce zmeczyc opozycje,zeby mogla sie wygadac. Rzadzi sie przez wiekszosc w SEJMIE ,ty durniu.
Ciekawy2019.11.13 21:15
Bo opozycja nie ma prawa nie lubić pisich za to ich żadne normy moralne nie obowiazuja
Reytan2019.11.14 22:06
Wszyscy widza,ze Komuna popiera Konfederacje,i odwrotnie
anonim2019.11.13 19:46
I vice versa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bizon2019.11.13 19:19
Spoko PO-je-by i inni lewaccy śmier-dziele, wkrótce będziecie rżeć jak końska du-pa do bata ! Oto metoda do przejęcia większości w Senacie przez PIS: 1. Panią senator Lidię Staroń, która startowała w wyborach z listy PIS należy jak najszybciej przywołać do porządku, bo nie została senatorem by wstrzymywać się od głosu (takie coś może sobie robić Jachira, a nie poważna kobieta senator), i oświadczyć jej, że jeśli się nie podporządkuje to zostanie obłożona anatemą do trzech pokoleń ! 2. Minister Ziobro powinien pogonić eu-nuchów sędziowskich do procesów Gawłowskiego i Kwiatkowskiego z PO. Ci dwaj po wyroku „usiądą” sobie na jakiś czas, co da kolejne 2 głosy dla PIS ! 3. Jak widać jeden z senatorów PO to niepełnosprawny siedząco-leżący na wózku inwalidzkim. Trzeba z nim rozmawiać ! Skoro kasuje 500 plus od PIS-u, to powinien przejść na stronę PIS ! 4. Ten cały Michał Kamiński (misiek), obecnie w-ce marszałek senatu to chodząca bida ! Jemu wystarczy obiecać, że po tej kadencji za 4 lata dostanie intratne stanowisko w rządzie lub spółce skarbu państwa, to będzie lizał rękę jak pies ! A co będzie po 4 latach ? Bóg wie ! Są to minimum 3-4 głosy odzyskane w zasadzie bez większego wysiłku, i raczej pewne w 100%.
anonim2019.11.13 22:26
stul pysk żłobie
Urszula2019.11.14 8:33
Kali, czemu kłamiesz?
Piotr Nowak2019.11.13 19:15
Uwaga, ten eunuch wabiący się Mirek T (powyżej), skacze po Frondzie jak debil i sieje nienawiść. Prosimy nie zwracać na niego uwagi - bo komentując jego wymiociny wpływamy na pogorszenie jego stanu choroby psychicznej.
Reytan2019.11.14 21:45
Jestes idiota,TRZEBA ODPOWIADAC na wszystkie klamstwa i prowokacje.
MirekT2019.11.13 14:02
Szewczak, główny ekonomista Kasy Krajowej Skok się odezwał. Zamknij ryj przekręcie!!!
potomek czolgisty stalina2019.11.14 5:03
uwazaj icek na ten garbaty nos zeby ci go ktos nie przestawil
Dam2019.11.13 13:21
Krystyna Pawłowicz, to tak wybitny konstytucjonalista, że głosowała za ustawą niezgodną z konstutucją, bo prezes kazał, a potem się tym pochwaliła na twitterze. Nieudolnie kłamiecie.
stara Repelecka2019.11.13 11:02
Skok na spółki SP ? Skok na SKOK już ten obywatel zrobił i szuka następnego łupu ?
Adrian Magdal2019.11.13 11:02
Łajdaki ukradli telewizję, a teraz płaczą że nikt tego gówna ne ogląda.
Konik Garbusek2019.11.13 10:21
Bez długofalowego planowania w gospodarce i bez własnych mediów niewiele uda się wskórać. Komuniści i złodzieje nadal mają ogromną przewagę w biznesie, w TV, w portalach, w prasie. I robią wodę z mózgów bezmyślnej gawiedzi lemingowej.
Albert2019.11.13 10:18
Panie Januszu, tej wrednej nienawiści będzie w tym sejmie jeszcze więcej. Do grupy debili dołączyły ZLew i Konfereracja. Trzeba jak najprędzej dokończyć reformę sądownictwa, bo inaczej nas zagryzą. Jeżli Polacy nie uświadomią sobie tego podczas wyborów prezydenckich i zagłosują tak samo jak do senatu, to będzie niewesoło - naprawdę niewesoło - to znaczy smutno dla Polski !!!
612019.11.13 11:15
wolak to wasz wierny pies , To nie Polacy , nie powoluj sie na PolaKOW ,WASZ DLUGOPIS ZOSTAL ZDEGRADOWANY DO GONCA , NIZEJ TO NIE BYL ANI SZOGUN ANI BOLEK
JS2019.11.13 10:12
No, już nieco poznaliśmy Konfederatów podczas pierwszego posiedzenia sejmu. Paskudne zachowania, wredne przemówienia, no i oczywiście głosowanie totalne przeciwko. To zapowiedź tego, czego cały czas obawialiśmy się. Że ci konfederaci będą jeszcze gorsi od PO-je-bów. Konfederaci nie potrafią poddać się samokratyce ? Dlaczego kilku naprawdę wyrtościowych ludzi jak np. Jakubiak, Leroy, Kowalski odeszło od nich ? Po drugie, jeśli jeden z ich przywódców Mikke jedzie na Krym okupowany przez ruskich tylko po to, aby zamanifestować poparcie tej agresji Putinowi, to co ? To powinniśmy bić im brawo ?! My Polacy potrzebujemy formacji politycznej z prawej strony, ale mądrej formacji, napewno nie pro-rosyjskiej i nie pro-niemieckiej ! A zatem, ci ludzie z Konfederacji powinni sobie przemyśleć - bo inaczej stracimy naszą Ojczyznę na rzecz lewicy na zawsze !!!
Laura2019.11.13 11:11
Jeżeli Kurwin stoi na czele ten pasozyt idiota to nic dobrego to nie wrózy.Młodzi ludzie dali sie nabic w butelke przez kilku cwaniaków
612019.11.13 11:12
chory jestes to dzieki kc sa sodomisci z szenyszyn czy biedronem odwal sie od konfederacji , spytaj jakubiaka ,jak jemu idzie pomoc dla zasluzonego klubu sportowego polonia warszawa
Reytan2019.11.14 21:40
Konfederacja to niestety interesy rosyjskie. Czy naprawde ktos chce powrotu Rosjan ?
Piotr Nowak2019.11.13 10:01
Ten obóz szkodzący Polsce, zwany PO lub POKO musi jak najszybciej opuścić scenę polityczną w naszym kraju, a wielu z nich z zarzutami zdrady stanu stanąć przed TS. Członkowie tej zarazy tak zagalopowali się w anty-PIS-ie, że dla nich ratunku już nie ma, bo ich demokracja polega na manipulacji. To co oni uprawiają to żadna polityka, a kłamstwa, nienawiść, zło i zdrada, którą posługują się w UE . I jak do tego dodać ich złodziejstwo i korupcję na skalę niebotyczną, bo w wysokości setek MLD zł i brak zdolności rządzenia państwem, to wyłania się obraz antypolskiej mafii politycznej ! To wrogowie Polski ! W dużych miastach mafiozi z PO są stowarzyszeni ze starym układem esbecko-postpeerelowskim. Ci ludzie zmienili język polityki na język nienawiści. Oni chcą Polaków patroszyć, dorzynać, strząsać z drzew, taplać w błocie ... Jeśli chcemy mieć Polskę jako strefę wolną od nienawiści, to oni muszą odejść prędzej czy później w zapomnienie obłożeni anatemą do trzech pokoleń !
MirekT2019.11.13 14:07
Nowak ty bezrobotna cioto z prowincji, bredzisz i jeszcze wierzysz w to co piszesz .Bardzo ci współczuję, że jesteś bezrobotny i upośledzony. Napisz do kulawego z Żoliborza, może ci jakiś specjalny dodatek załatwi.
KKK2019.11.13 10:00
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
612019.11.13 9:42
ciag dalszy koryto wolalo poprzec chrzarzastego na wicemarszalka niz dac to konfederacji. Sami wspieracie sodomitow , konfederacja miala honor ,i nie uczestniczyla w tym cyrku odspiewaniu hymnu , wy nie siedzieliscie
geno2019.11.13 9:48
Przetłumacz twój tekst na język polski, polecam tłumacz Google.
Reytan2019.11.14 21:37
Przyznajesz ,ze NASZ hymn POLSKI,to nie jest hymn Konfederacji,dziekuje za szczerosc.
58/92019.11.13 9:37
nauczylem od was pi dowskie koryto brak kulturalnego zacghowania na uroczystosciach , czy jad wobec niesprawnych ,wobec prezydenta Gdanska , szkalowanie judzenie grozenie , to wasza szkola , teraz odwracac kota ogonem ,to typowe zachowanie do kc+
baśka2019.11.13 14:18
słuchaj wszystkich progamów nie tylko TVN
61+2019.11.13 21:28
glupia jestes nie ogladam sc/media , brak argumentow u kazdego betonu/smolenskiego
Reytan2019.11.14 21:35
Komuna zawsze z Konfederacja przeciwko POLSCE NIEPODLEGLEJ.
Eustachy2019.11.13 9:30
Śmiech na sali, gdy czytam na portalu fronda artykuł umoralniający, w którym ubolewa się nad nienawiścią w polityce. A kto jak nie portal fronda zarówno przed wyborami do Sejmu jak i kilka miesięcy wcześniej przed wyborami do Europarlamentu wylewał na swoich łamach prawdziwe wiadra pomyj z hejtem przeciwko Konfederacji? Obłudnicy, to coście pisali o Konfederatach, a de facto o wielkiej liczbie Polaków ich popierających, to był hejt w czystej postaci. Baliście się, że na polskiej scenie politycznej dla PiS po prawej stronie może wyrosnąć konkurencja, dlatego szykanowaliście, opluwaliście, mieszaliście z błotem, posługiwaliście się kalumniami, manipulacjami, agresją, insynuacjami i chamstwem wobec Konfederacji. Jakie macie moralne prawo faryzeusze, by pisać teraz, że wasza ukochana partyjka stała się celem nienawiści?!
Laura2019.11.13 11:14
Konfederaci to renegaty tacy sami jak lewica i porabani młodzi ludzie dali sie nabrać i niestety zagłosowali.Ale częśc z nich juz niebawem zrozumie swoja głupotę
Eustachy2019.11.13 11:31
"Porąbani młodzi ludzie". Język miłości PiS-owskiej obłudnicy.
612019.11.13 18:46
JESTES PSYCHICZNIE CHORA Z NIENAWISCI
Piotr Nowak2019.11.13 19:14
Konfederaci nie potrafią poddać się samokratyce ? Dlaczego kilku naprawdę wyrtościowych ludzi jak np. Jakubiak, Leroy, Kowalski odeszło od nich ? Po drugie, jeśli jeden z ich przywódców Mikke jedzie na Krym okupowany przez ruskich tylko po to, aby zamanifestować poparcie tej agresji Putinowi, to co ? To powinniśmy bić im brawo ?! My Polacy potrzebujemy formacji politycznej z prawej strony, ale mądrej formacji, napewno nie pro-rosyjskiej i nie pro-niemieckiej ! A zatem, ci ludzie z Konfederacji powinni sobie przemyśleć - bo inaczej stracimy naszą Ojczyznę na rzecz lewicy na zawsze !!!
Reytan2019.11.14 21:32
Konfederaja RUSKA RACJA, Przeciez Kurwin niczego nie ukrywa,sa to bandy niewypierzonych glupkow i zdrajcow.