07.03.14, 15:12(fot: jwojciechowski pl)

Janusz Wojciechowski dla Fronda.pl: Zbyt słabe stanowisko Unii Europejskiej wobec Rosji

Fronda.pl: Czy Ukraina może liczyć na konkretną, doraźną pomoc ze strony Unii Europejskiej?

Janusz Wojciechowski: Ukraina może liczyć na pomoc finansową. Na kwotę 11 miliardów rozciągniętą w czasie, przekazywaną w rożnych formach. Natomiast zbyt słaba jest pomoc polityczna. Zbyt słabe jest stanowisko Unii Europejskiej wobec Rosji. To widać zdecydowanie.

Jak te zdecydowane stanowisko Unii wobec Rosji powinno wyglądać?

Rosja powinna się spotkać z sankcjami, nie tylko jakimiś niewielkimi dyplomatycznymi ale sankcjami gospodarczymi. Rosja powinna to odczuć. Rosja zajmuje Krym, już zajęła, to jest drugi akt zmiany granic w Europie po wojnie. Oczywiście bywało tak, że jedne państwa znikały, a inne powstawały ale nie wbrew woli któregoś z nich. Po Kosowie to jest drugi taki przykład. To jest bardzo poważna sytuacja. Reakcja Europy powinna być stanowcza, a nie jest. Rosja zajęła Krym, a Unia Europejska stanowisko jak trafnie to nazwał Zbigniew Kuźmiuk.

Jedynie stanowisko...

Stanowisko, z którego tak naprawdę nic nie wynika. Jest trochę konkretnej pomocy dla Ukrainy ale tak w ogóle to Unia robi za mało.

Not.Ab

Komentarze

anonim2014.03.7 15:17
To jest tak jak całymi latami gremia UE zajmują się homoseksualistami i innymi (przepraszam za wyrażenie) pierdołami ( krzywizna ogórka) a nie konstruuje strategii, planów taktycznych reagowania na wypadek takich kryzysów to tak jest. Gdzie są wywiady ? gdzie są armie ? gdzie są politycy ? To za nasze pieniądze w tej cholernej Brukseli żrą kawior !