21.03.20, 09:00Zbigniew Kuźmiuk/zbigniewkuzmiuk.pl

Jednak kapitał ma narodowość, przekonujemy się o tym przy pandemii koronawirusa

1.Przez lata przemian w Polsce, wielu liberalnych ekonomistów i polityków tłumaczyło nam, że narodowa własność w gospodarce nie ma żadnego znaczenia, wszak przedsiębiorstwa kierują się w swych działaniach kategorią zysku, więc podejmują tylko działania zgodnie z tą logiką.

Już podczas kryzysu finansowego, a w konsekwencji także gospodarczego na świecie, w Europie i w Polsce w latach 2008-2010, okazało się jednak, że tak nie jest i podmioty zagraniczne bardzo często przyjmują logikę działania swojego macierzystego kraju.

Nagle zagraniczne firmy samochodowe mające swoje zakłady w Polsce mimo tego, że były one najbardziej efektywne ze wszystkich rozsianych po Europie, podejmowały decyzje ,że to właśnie w nich będzie się ograniczać produkcję i przenosić ją do krajów macierzystych, mimo że wiązało się to z wyraźnym podwyższeniem kosztów wytwarzania.

Zagraniczne centrale banków obecnych w Polsce podejmowały decyzje o wstrzymaniu kredytowania całych branż w naszym kraju, tylko dlatego, żeby osłabić polską konkurencję wobec firm z ich macierzystych krajów.

2. Wtedy trochę przejrzeliśmy na oczy, choć ówczesny rząd PO-PSL niespecjalnie się tym przejął, prywatyzacja majątku Skarbu Państwa nawet przyśpieszyła, ostatecznie przecież w latach 2008-2015, ta koalicja sprzedała majątku państwowego za blisko 60 mld zł. 

Często była to sprzedaż chaotyczna, wręcz pod bieżące potrzeby budżetu państwa, brakowało pieniędzy minister finansów wydawał dyspozycję ministrowi skarbu, a ten nakazywał sporządzenie księgi popytu na kilka procent akcji PZU, PKO.BP czy KGHM albo jakiejś innej spółki należącej do naszych „sreber rodowych”.

Po kilku dniach akcje były już sprzedane, do budżetu wpływało kilka miliardów złotych , poprawiała się jego płynność i czekano do następnej kryzysowej sytuacji, wtedy tego rodzaju operacje powtarzano.

Poprzednia koalicja zostawiała większość spółek skarbu państwa z jego udziałami na poziomie zupełnie minimalnym, pozwalającym zachować większość na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

 Konsekwencją takiej polityki były między innymi próby ratowania uprzywilejowanej pozycji Skarbu Państwa w spółce poprzez połączenie ją z inną spółką państwową, tylko po to aby podwyższyć udziały i nie dać się wrogo przejąć (tak było z tarnowskim Azotami, kiedy trzeba je było połączyć ze spółką w Puławach, bo groziło im wrogie przejęcie przez rosyjskiego oligarchę Mosze Kantora).

3. Dopiero rządy Prawa i Sprawiedliwości zakończyły definitywnie tę bezmyślną wyprzedaż wszystkiego co państwowe, do tego stopnia, że budżety na kolejne lata nie przewidują w ogóle przychodów z prywatyzacji.

Co więcej rząd Prawa i Sprawiedliwości decydował się na odkupowanie sprzedanego wcześniej majątku, najbardziej spektakularną chyba operacją w tym zakresie, było odzyskanie większościowego pakietu akcji w banku Pekao S.A od ich dotychczasowego włoskiego właściciela.

Wzmacniano także istniejące strategiczne firmy państwowe jak było to w przypadku spółki LOT .S.A, która za rządów PO-PSL była na skraju bankructwa a premier Tusk publicznie mówił ,że nie będzie jej ratował tylko dlatego, że to narodowy przewoźnik.

4. Teraz podczas pandemii koronawirusa znowu dowiadujemy się, że to właśnie spółki skarbu państwa przeznaczyły już ponad 60 mln zł ze swoich bieżących budżetów na wsparcie dla placówek ochrony zdrowia walczących z pandemią koronawirusa. Niestety żaden podmiot zagraniczny się na takie gesty nie zdecydował.

Orlen zaledwie w kilka dni przestawił się na produkcję płynu dezynfekcyjnego, podobne działania podjął także KGHM, niektóre zakłady zadeklarowały przygotowanie maseczek ochronnych, czy też specjalnych kombinezonów.

LOT z kolei realizuje program PowrótDoDomu, zaledwie przez kilka dni dzięki tej akcji przywieziono z całego świata ponad 18 tysięcy Polaków (zadeklarowało chęć skorzystania z tego programu ponad 30 tysięcy Polaków), którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, kiedy większość krajów na świecie zamyka swoje granice dla obcokrajowców.

Po raz kolejny w sytuacji zagrożenia tym razem kryzysem pandemicznym okazuje się, że kapitał ma narodowość, a polskie państwo może liczyć tylko na podmioty z rodzimym kapitałem.

 

Zbigniew  Kuźmiuk

Komentarze

Won z PiSem2020.03.21 10:28
Pisowskim złodziejom kasa się skończyła. Porozdawali na 500+ na 15 emerytury, szastali kasą na prawo i lewo a teraz klops! I jak przystało na zaciekłych komunistów nie odpuszczą biznesowi bo nie będą mieli czym szastać, a na likwidację socjalizmu się nie zgodzą. Co najwyżej łaskawie odroczą ZUS hehehehe. Co za łajzy szubrawe. Każdy już widzi że to są zwykłe szumowiny komunistyczne, a nie żadna prawica. Tfu!!! Ale jest pozytyw, naród to widzi! I jest szansa rozliczyć pisowskich złodziei i pozamykać w kryminałach!
Atheisten sind dumm - A . Einstein2020.03.21 10:15
Kuźmiuk jednak chyba zapomniał o swojej przeszłości. - To pan musi mieć niesłychanie spokojną krew. Że ona się panu nie wzburzyła w 1986, kiedy pan do ZSL-u się zapisywał - i wtedy koalicjantem tego ZSL-u była taka partia: PZPR - wytknął mu Mazurek. Kuźmiuk tłumaczył, że w tym czasie bronił doktoratu i zapisanie do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego było warunkiem jego promotora. Kuźmiuk przekonuje ponadto, że "zebrania ZSL w końcówce lat 80. wyglądały jak zebrania partii opozycyjnych. Bardzo często występowali tam np. żołnierze wyklęci. Byłem sam tego świadkiem w Radomiu". W sieci szybko pojawiły się złośliwe komentarze. Rzecznik prasowy PSL napisał na Twitterze: "Panie Kuźmiuk, sprawdziłem, cuś się panu pokićkało... to byli członkowie Batalionów Chłopskich".
anonim2020.03.21 10:08
Gniew ludzi ciężko pracujących wywołany działalnością naprawczą systemu ekonomicznego (austerity) i nierówności dochodów skierowanych na klasę posiadaczy stanowiącą tylko1 procent ludności ,rośnie. Gdy gospodarki światowe zwalniają, to jednak najbogatsi pozostają najbogatsi, a ogromna większość staje się biedniejsza. To nie może trwać zbyt długo. „Moc ludzi” stanowiła o sile powstań i rewolucji. Może dojść do czegoś takiego czego nigdy nie było. To znaczy nic innego jak to że mamieni byle czym ludzie połączą się niezależnie od dotychczasowych poglądów na ulicach ( tak jak żółte kamizelki we Francji i wyślą Magdalenkowego bękarta na szafot. żródło: nathanel.neon24.pl/post/153870,zakup-f-35-gadowski-informuje-mon-i-tvp-manipuluja
Bobet2020.03.21 9:53
Nikt nam nie zrobi nic. Nikt nam nie weznie nic, bo z nami jest marszalek Smigly Rydz. Czlowieku jak masz jeszcze trocza olejuw glowie to emigruj !
Katol2020.03.21 9:52
Przepraszam, ale czy to forum przestanie kiedyś być pojemnikiem na rzygowiny dla zblazowanych antyklerykałów.
Observer2020.03.21 10:21
Podobnie jest na forum frondy. Plugastwo lewackie jest tolerowane a kasują dużo spokojniejsze posty przeciwników lewactwa. Nie wiem w co gra fronda. Międlar mówił coś o ścieku ...
anonim2020.03.21 9:46
Tak, ale również małe i średnie firmy, które mogą funkcjonować w takich sytuacjach nie tworząc zagrożenia z powodu dużych skupisk ludzi.
Czesc kotku2020.03.21 9:43
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.lexlale.eu ======== Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.21 9:37
Dlatego trzeba mieć własny, narodowy kościół, a nie obcą organizację sterowaną z zza granicy. No chyba pełna zgoda?
,,,p2020.03.21 10:13
Spadaj , moskiewska łachudro !
fdf2020.03.21 9:26
Oczywiście zdrowy chinol wpierdal... łuskowca, węża, nietoperza.
Foster2020.03.21 9:19
Twoje miliony również Kuźmiuk - tylko dlaczego nie dzielisz się nimi z bezrobotnymi.
Tyson Fury2020.03.21 9:16
W czasach pandemii można jeszcze pójść do lasu na spacer. Oczywiście należy unikać szczególnie uczęszczanych ścieżek, lasów miejskich, ścieżek edukacyjnych itp A niewiele brakowało ..... Lasy o mało co nie POszły do ż...... a medioci POdniecali się wtedy sałatką Pawłowicz.
jozef2020.03.21 9:15
Jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle. Orlen na początku za 5 litrów płynu do dezynfekcji policzył prawie sto złoty, po krytyce obniżył. Czyli zwykła spekulacja. W szpitalach brakuje podstawowego sprzętu, a Morawiecki wiedząc o wirusie kupuje bankrutujące linie lotnicze w Niemczech, to jest normalne. UNIA organizuje darmowe powroty dla wszystkich, ale Polska musi Lotem bo trzeba zarobić na obywatelach.
anarchyintheUE 2020.03.21 9:19
Członkowie unii dbają tylko o swoje NARODY. Niemcy ukradli maseczki przeznaczone dla Włochów.
Anna2020.03.21 13:36
Józefie, jest źle i będzie jeszcze gorzej. Mamy Pandemię, coś czego za życia nas i naszych rodziców nie było. Rząd robi co może, patrząc na inne kraje nawet te o wiele bogatsze od Polski też mają kłopoty, robią błędy, bo wszyscy spotykają się z tą sytuacją po raz pierwszy.W bogatych Niemczech brakuje testów, w Hiszpanii i Szwecji brakuje wszystkiego, a zwłaszcza respiratorów rząd każe wyznaczać kto będzie leczony, a kto ma sobie umrzeć. Rząd sie wycofał z kupna niemieckich linii lotniczych itd. Pana opowieści są dziwne i niezrozumiałe
anonim2020.03.21 9:15
a czy PiS nie sprowadzał do Polski te plugawe korporacje, i nie płacił im, aby tylko zagościli na polskim rynku, stosując ulgi podatkowe? czy PiS nie oddawał Polski w ręce korporacji, które należą do kilku rodzin (NWO), co zgromadzili w swoich rękach cały majątek świata? nic tak nie złości, jak obłuda!
realista2020.03.21 9:12
Tak ma bo pomagają Polacy Polakom A koscielna lachudra która dostała z naszych podatkow miliony od marionetkowego rzadu w tej chwili zamiast pomoc domaga się datków! KOSCIOL TO NIE Polacy to czarna zaraza
Zdegustowany2020.03.21 9:21
POszczuci nawet w czasach pandemii "myślą" tylko o Rydzyku:)
Anna2020.03.21 13:25
Może wytłumaczę ci, że Rydzyk nie zbiera kasy dla siebie tylko przede wszystkim na naprawdę dobre i niezależne Polskie media. Radio Maryja i TV Trwam to może coś czego nie słuchasz ale słuchają miliony Polaków w kraju i za granicą i te media niosą radość i pociechę dla katolików, ludzi samotnych, na obczyźnie, dla których polski głos jest niesłychanie ważny. Ja rozumiem, że pewnie wolisz co ci powie Żyd Michnik w swojej gazecie czy Żyd David Zalsav z TVN, czy może niemiecki Newsweek, bo lubisz że Niemcy mówią ci jak myśleć.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.21 9:07
Ludzie robią zbiórki na walkę z wirusem. Rząd próbuje tarczami pomóc ludziom. Szpitale apelują o maski i środki dezynfekujące. Wszyscy starają się pomóc innym...i nagle wypełza, jak robal z goowna, rydzyk i apeluje o wincej kasy dla siebie bo mu dzieła padną! Brak słów na tego pazernego pasożyta bo ani to boga ani tym bardziej człowieka w sercu nie ma!
Zdegustowany2020.03.21 9:13
Co byś ty zrobił niemoto bez tego Rydzyka:) W Kraju pandemia a ten POdnieca się Rydzykiem:)
Moshe Cvel2020.03.21 10:06
Ty jako niewierzący się Rydzykiem ojcem dyrektorem i doktorem nie przejmój bo to tylko katolicy płacą na te wielce potrzebne Polsce dzieła Zakonu Redemptorystów. Ty milcz nie ogłupiają ludzi swoją indolencją Zmieszaną z brakiem podstawowej wiedzy o ludziach zasłużonych dla Polscki. Milcz prostaku ,buraku i gumiaki.
Anna2020.03.21 13:22
Nienawiść do katolików cię zaślepia. Może wytłumaczę ci, że Rydzyk nie zbiera kasy dla siebie tylko przede wszystkim na naprawdę dobre i niezależne Polskie media. Radio Maryja i TV Trwam to może coś czego nie słuchasz ale słuchają miliony Polaków w kraju i za granicą i te media niosą radość i pociechę dla katolików, ludzi samotnych, na obczyźnie, dla których polski głos jest niesłychanie ważny. Ja rozumiem, że pewnie wolisz co ci powie Żyd Michnik w swojej gazecie czy Żyd David Zalsav z TVN, czy może niemiecki Newsweek, bo lubisz że Niemcy mówią ci jak myśleć.
anonim2020.03.23 12:57
Ma racje, idę właśnie wpłacić 100 zl. Słucham zawsze radia i sprawia ono radość wielu ludziom, zwlaszcza chorym.