Czy zdrajcy Polski w mundurach stracą stopnie wojskowe?

            Takie pytanie zadał prezydentowi Andrzejowi Dudzie znany niepodległościowy pieśniarz Paweł Piekarczyk, który napisał list otwarty w sprawie zawetowania przez niego ustawy pozwalającej na pozbawienie stopni wojskowych komunistycznych zbrodniarzy, w tym członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego oraz osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą „sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu” - poinformowała Niezależna.

            Piekarczyk zasłynął już w styczniu, kiedy zwrócił Prezydentowi RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia otrzymany od niego za osiągnięcia w upamiętnianiu Żołnierzy Wyklętych.

            „Bezpośrednim powodem jest wymuszona przez Pana dymisja Ministra Obrony Narodowej Pana Antoniego Macierewicza, która nastąpiła po wielomiesięcznym, gorszącym spektaklu, w którym wielokrotnie opowiadał się Pan po stronie oficerów z dawnego WSI i WSW, których nie usunął Pan z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, czego nie umiem zrozumieć inaczej niż jako Pańskie opowiedzenie się po stronie kolejnego pokolenia UB przeciwko kolejnemu pokoleniu AK. Pańska postawa wobec Ministra Macierewicza miała w sobie również bardzo silny motyw osobisty, co nie odpowiada mojemu wyobrażeniu o Prezydencie Polski” - napisał wówczas do prezydenta Dudy.

            Teraz przypomniał, że w ustnym uzasadnieniu swojego weta Prezydent RP przywołał postać Kawalera Orderu Lenina, Bohatera Związku Sowieckiego generała Mirosława Hermaszewskiego wskazując, że jego uczestnictwo w Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego miało inną naturę niż jej pozostałych członków, a uchwalona przez parlament ustawa rzekomo pozbawiała ich prawa do dwuinstancyjnego rozpatrzenia sprawy.

            Piekarczyk zwrócił uwagę, że prezydent Duda nie wziął przy swojej decyzji pod uwagę dwóch ważnych faktów: uznania WRON prawomocnym wyrokiem jako organizacji przestępczej o charakterze zbrojnym (co potwierdził również Trybunał Konstytucyjny) oraz tego, że przedmiotowa ustawa w żaden sposób nie zamyka drogi gen. Hermaszewskiego do dochodzenia przed sądem, czy można uznać jego uczestnictwo w Radzie za niebyłe.

            Swój list otwarty Paweł Piekarczyk zakończył pytaniem: „czy i jeśli tak, to kiedy i w jakim zakresie zamierza Pan podjąć inicjatywę pozbawiającą ewidentnych zbrodniarzy i członków grup przestępczych o charakterze zbrojnym stopni oficerskich i generalskich Wojska Polskiego?” (cytat za Niezależną).

            W podobnym tonie zamierza wkrótce napisać do prezydenta Andrzeja Dudy Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, które jako pierwsze domagało się zdegradowania wiernie służących obcemu państwu ludzi w wojskowych mundurach, wielokrotnie ponawiając swój wniosek do kolejnych głów państwa.

Jerzy Bukowski