24.04.21, 09:32Fot. screenshot YouTube (nbc news) / kremlin.ru

Joe Biden miał zakomunikować Erdoganowi, że nazwie rzeź Ormian ludobójstwem

- W czasie piątkowej rozmowy telefonicznej Joe Biden zapowiedział prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, że ma zamiar uznać rzeź Ormian w 1915 roku za ludobójstwo - informuje Reuters, powołując się na swoje źródła. Stanowi to spełnienie obietnicy wyborczej Bidena. Jest jednak pewne, że spowoduje to krach w stosunkach Turcji i USA.

Biden ma wygłosić oświadczenie dzisiaj tj. 24 kwietnia - dzień upamiętniający śmierć 1,5 mln Ormian w latach 1913-1915 z rąk Turków z Imperium Osmańskiego.

W opinii większości historyków, zdarzenia z tych lat miały charakter ludobójstwa. Niektóre kraje, w tym Polska w 2005 r., przyjęły stosowne uchwały w tym zakresie, w których uznano śmierć Ormian za ludobójstwo.

Dotychczasowa strategia USA polegała jednak na niemówieniu o tym wydarzeniu wprost. Interpretacja o ludobójstwie jest nie na rękę władzom tureckim, które utrzymują, że Ormianie zginęli w wyniku działań wojennych. Ponadto Turcja zaniża liczbę ofiar i neguje współudział w rzezi ówczesnych tureckich władz państwowych.

Donald Trump nazwał wydarzenia z 1915 r. „jednym z najgorszych masowych okrucieństw XX w.". Barack Obama w kontaktach z Amerykanami ormiańskiego pochodzenia mówił o ludobójstwie, ale w Dniu Pamięci omijał to słowo.

Turcja ma drugą co do wielkości armię w NATO i stanowi regionalną potęgę na Bliskim Wschodzie. Do końca nie wiadomo jednak, czy Joe Biden ostatecznie nie wycofa się z zamiaru określenia rzezi Ormian mianem ludobójstwa.

jkg/rp

Komentarze

ranonim2021.04.24 18:57
Wspolczesnie mamy dokonujace sie ludobojstwo na Kurdach (Turcy),znowu na Armenczykach(Azerbajdzan) i na pakistanskich chrzescijanach(Pakistan,Bangladesz).I co na to swiat?Ano nic.
Aldona2021.04.24 12:57
Unia Europejska działa politycznie i gospodarczo wybiórczo w stosunku do swoich członków np. Niemcy wpłaywają tak za pomocą swoich przedstawicieli wszelkiej maści na urzędasów unijnych ,że powoduje to np grilowanie Polski , Węgier i innych nie wygodnych ale nie Niemcy , Holandię , Belgię , Francję.. Teraz w to samo zaczyna się bawić pan Prezydent Joe Biden. Wiadomo od 150 lat ,żę największe ludobójstwo sięgające 40-70 mln ludzi dopuściło się Imperium Brytyjskie na obszarze Indii , Pakistanu , także w Afryce doprowadzili Anglicy do głódowej śmierci 40-70 mln ludzi !!!To jest holocaust!! Głód na Ukrainie za judeo-komuny bolszewickiej to dużo mniejsza liczba 10 razy np. Pan Król Belgów wymordował dla złota i diamentów 10 mln mieszkańców kolonii belgijskich w Afryce to jest holocaust. W Palestynie narodowy syjonizm doprowadził do ludobójstwa Narodu Palestyńskiego i czytek etnicznych ok.4,5 mln Palestyńczyków zmuszonych zostało przez syjonistów do opuszczenia Palestyny ich ziemie, gaje pomarańczowe , żródła wody zostały zajęte przez syjonistów a domy zburzone. Trybunał w Hadze prowadzi postępowania karne przeciwko Israel o ludobójstwo a przeciwko poszukiwanemu o zbrodnie wojenne niejakiemu Natanjahu także jest tam wszęte postępowanie w TH .Na dodatek pan Prezydent Joe Biden dobrze o tym wszystkim wie a także wie o ziemiach sąsiadów Israel zagrabionych przez syjonistów i dodatkowo darowanych dla syjonistów przez pana Prezydenta Trumpa.Dlaczego pan Prezydent Biden o tym NIE MÓWI. Mógłby np. pan Prezydent Joe Biden darować Syberię Chinom !! Chińczyków dużo jest z radością by przyjęli taka darowiznę . Wystarczy jeden Dekret pana Joe Bidena Prezydenta USA. Są też Turcy i ci Turcy postanowili zakupić broń jak im odpowiada technicznie i finansowo niestety to bardzo nie dobrze bo MACIE TURCY KUPOWAĆ TYLKO US - sprzęt wojskowy - żadnego innego. Już raz USA próbowało zrobić rewoltę panu Prezydentowi Turcji ale miał dobre służby specjalne i wyszła z tego kiszka stolcowa dla USA. Teraz mówią USA ustami pana Prezydenta Bidena o rzezi Ormian. Rzeż ta miała miejsce zginęło ok.1-1,5 mln ludzi ale charakter był podobny do tego jaki dokonali Ukraińcy na Polakach ale nie całkiem. Nie ma dowodów na zaangażowanie sie w to Turcji !!!! Mnie jest żal Ormian ale z Ormianami to jest tak jak to widać w Armenii , Rosji i Górnym Karabach oni nie syjoniści ale podobnie działają.
Filip2021.04.24 15:24
Było jeszcze ludobójstwo Indian dokonywane m. in. przez Armię Stanów Zjednoczonych. Był Ku-Klux-Klan dokonujący zbrodni na czarnych.
Biden zmień pampersa!2021.04.24 12:01
Qvo vadis ŚWIECIE? USA - najwięksi na świecie ludobójcy chcą zakomunikować innym ludobójcom?
Grizzly2021.04.24 10:11
Poznam ładnego chłopaka, jestem gejem pasywnym lubię ostro w tyłek
jaki problem?2021.04.24 11:55
skontaktuj się z bolkiem, on ostatnio publicznie zadeklarował się do wynajęcia, ale bądź świadom, że on bierze 25 tys zł za godzinę swojej usługi.
jle_ffm2021.04.24 10:01
Oczywiście że było to ludobójstwo. Tylu niewinnych ludzi wymordowano, tylko dlatego że byli Ormianami i chrześcijanami. Ale prawda zawsze boli i jest niewygodna dla wszystkich totalitaryzmów.
Aldona2021.04.24 13:08
To Ormianie i chrześcianie na dodatek .Czy mmaja prawo kraść i kłamać to przykazania chrześciańskie narusza. Cudze Ziemie rabować to kradzież istotnie była kiedyś Wielka Armenia ale wieki temu to dlaczego klamia ,żę to ich ziemie. Rosja bardzie ma prawo do Alaski . kto wie może zajma te złotonośne tereny a USA dostanie zwrot gotówki z złotym piasku
USA - syf,kiła i mogiła!2021.04.24 9:58
Kiedy wreszcie Świat nazwie LUDOBÓJSTWEM rzeź Indian w Ameryce Północnej ???
jle_ffm2021.04.24 10:07
Nie tylko USA, ale podobny problem jest też z rdzennymi ludami Ameryki Południowej, Australii, Afryki (jak np Kongo Belgijskie, Rwanda, ), w zasadzie wszędzie tam gdzie dotarł chciwy kolonializm..
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.04.24 9:56
koń, jaki jest każdy widzi