Jorge Bergoglio się nie zmienił

Trzy lata na Stolicy Piotrowej nie zmieniły Franciszka. Pozostał takim samym człowiekiem, jakim go pamiętamy ze slumsów Buenos Aires” – wskazuje ks. José Maria di Paolo, który przez długie lata pracował dla najuboższych razem z ówczesnym arcybiskupem Buenos Aires. Argentyński kapłan podkreśla, że ludzie, którym Jorge Bergoglio pomagał, bardzo za nim tęsknią, ale cieszą się zarazem, że teraz służy całemu światu.

„W ciągu tych trzech lat jako pasterz całego Kościoła kontynuuje proces transformacji, tę drogę duchową, która umacnia wielu katolików, także tych będących daleko. Daje wielką nadzieję tym wszystkim wierzącym, którzy pragnęli Kościoła bliższego ludziom, bliższego ludzkim problemom – mówi Radiu Watykańskiemu ks. José Maria di Paolo. - Myślę, że dla nas kapłanów, którzy pracowaliśmy z kard. Bergoglio, najważniejsze jest to, że pozostał tym samym człowiekiem, z tymi samymi poglądami dotyczącymi migracji, ubóstwa, relatywizmu moralnego, wielkich problemów dotykających współczesnego człowieka. Także kiedy był w Buenos Aires odznaczał się siłą duchową i mocnym poczuciem kościelnej jedności, a zarazem ogromną skromnością. Najwspanialsze świadectwo, jakie możemy dać o nim, to powiedzieć, że Bergoglio jest człowiekiem koherentnym, że pozostał sobą! Dziś mamy tę łaskę, że nie jest tylko w jednej diecezji, ale prowadzi Kościół na świecie”.

Trzy lata Franciszka w liczbach

12 podróży zagranicznych i 20 odwiedzonych krajów, 11 pielgrzymek we Włoszech i wizytacje w 11 parafiach Rzymu. Tak w liczbach prezentuje się pontyfikat Papieża Franciszka. W ciągu minionych trzech lat Ojciec Święty 168 razy spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie maryjnej i przewodniczył 124 środowym audiencjom ogólnym. Ogłosił 2 encykliki, 15 konstytucji apostolskich oraz jedną adhortację Evangelii gaudium, która wyznacza główne kierunki pontyfikatu. Ponadto Papież napisał 153 orędzi, 130 listów, wygłosił 180 homilii i 628 przemówień. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 382 papieskie rozważania wygłaszane w czasie porannych Mszy w Domu św. Marty i ogłoszenie przez Franciszka trwającego właśnie Jubileuszu Miłosierdzia, który ubogacił papieską działalność o „piątki miłosierdzia” i specjalne audiencje jubileuszowe.  

wbw/Radio Watykańskie