12.11.19, 15:30

Już wkrótce Watykan ogłosi raport nt. McCarricka

Kardynał Sean O’Malley poinformował w poniedziałek amerykańskich biskupów, że watykański raport na temat Theodore’a McCarricka powinien najpóźniej pojawić się w nowym roku, choć istnieje możliwość, że zostanie opublikowany jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Najnowszych informacji w tej sprawie domagali się na ogólnym zgromadzeniu biskupów bp Earl Boyea z Michigan oraz bp Joseph Strickland z Teksasu.

Raporty na temat molestowania seksualnego dzieci i kleryków przez McCarricka zostały upublicznione w czerwcu 2018. W sierpniu 2018 r. były nuncjusz apostolski Carlo Maria Viganò stwierdził, że papież Franciszek, mimo wiedzy o sankcjach nałożonych na McCarricka, uchylił je. McCarrick został zeświecczony przez papieża Franciszka w lutym 2019 roku.

Informacje kard. O’Malley’a zostały przedstawione po wizycie w Watykanie biskupów z Nowej Anglii, wśród których znalazł się też kardynał. O’Malley powiedział, że delegacja w rozmowie z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Pietro Parolinem, jasno dała do zrozumienia, że „biskupi, księża, zakonnicy i wierni świeccy w USA z niecierpliwością oczekują na rezultaty dochodzenia” w sprawie McCarricka.

Jak powiedział kard. O’Malley: „Długie oczekiwanie wywołało olbrzymią frustrację ze strony biskupów i naszego narodu, a tak naprawdę ostre i nawet cyniczne interpretacje pozornego milczenia”. Kard. Parolin miał zapewnić delegację, że zamiarem było opublikowanie „reakcji na dochodzenie” jeszcze w przed listopadowym zgromadzeniem biskupów w Baltimore, „jednak zakres dochodzenia i ilość informacji odkrytych w czasie procesu wymogły późniejszą datę”.

Kardynał usprawiedliwiał też opóźnianie publikacji dążeniem do maksymalnego wyjaśnienia sprawy, tak, by uniknąć nowych pytań, gdyby nie wszystko było przeprowadzone „sumiennie i transparentnie”. Według kardynała „ogromny dokument” jest teraz tłumaczony z włoskiego na angielski.

jjf/catholicnewsagency.com

Komentarze

ZERRO2019.11.12 19:39
McCarricka po usunięciu ze stanu duchownego przebywa w klasztorze, a raport będzie wybielony by nie było zgorszenia.
Michał Pasierb 2019.11.12 16:26
Całą prawdę zna tylko PAN BÓG....
Katolik2019.11.12 15:54
Czemu ilustracją artykułu jest wizerunek Leszka Millera?