16.07.19, 09:53(fot. pixabay)

Kanada: Kościół anglikański chciał zmienić definicję małżeństwa

Kościół anglikański w Kanadzie nie zdołał zmienić definicji małżeństwa. Opowiadała się za tym większość uczestników Synodu Generalnego. Aby zmiany mogły wejść w życie wymagana była zgoda dwóch trzecich biskupów i tego nie udało się osiągnąć.

Anglikańscy biskupi głównych miast Kanady nie ukrywają swego ubolewania czy wręcz oburzenia zachowaniem biskupów, którzy wyłamali się z poparcia dla tak zwanych małżeństw jednopłciowych. Biskup Toronto zarzucił im brak empatii i zapewnił, że w pełni podziela oburzenie wiernych. Podobne deklaracje złożyli też ordynariusze Vancouveru i Ottawy. Ten ostatni zapewnił jednak, że w jego regionie nadal będzie się udzielać ślubu parom jednopłciowym. Choć bowiem Synod nie zdołał zmienić definicji małżeństwa dla całej Kanady to jednak postanowił, że samo udzielanie ślubu kościelnego takim związkom leży w gestii lokalnego biskupa.

Stosunek do małżeństwa i rodziny to jedna z głównych przyczyn podziałów w światowym anglikanizmie. Na zmiany, które dokonują się między innymi w Kanadzie, nie zgadzają się bowiem anglikanie w krajach afrykańskich. Jest to też poważny cios dla relacji ekumenicznych. W takiej sytuacji nie da się bowiem dłużej twierdzić, że dzielą nas jedynie sprawy „drugorzędne” czy spory teologów.

Krzysztof Bronk - Watykan

vaticannews.va
 

Komentarze

twitter:@PromocjaPWS2019.07.16 20:01
Polecam Program Wiedzy Społecznej K. Karonia - na youtube.com/HISTORIASZTUKI2011 i jego stronę historiasztuki.com.pl. Zbiór wszystkich jego prelekcji na wiedzaspoleczna.pl.
marek2019.07.16 13:24
Niestety. Nie ma prawdziwego Kościoła poza Kościołem na czele którego stoi Ojciec św. jedyny zastępca Chrystusa Pana na Ziemi. Wszystko inne to podróbka diabła. Doskonale to widać po owocach tego czego nauczają te kościoły. Tam nie ma zbawienia i tego czego nauczał wcielony Bóg. Tam jest podróbka zbawienia dla tzw lekkich chrześcijan chcących służyć i Bogu i szatanowi. Diabeł zawsze będzie małpował Boga a dla przyciągnięcia człowieka do siebie i swojej "teorii zbawienia" zrobi wszystko żeby dla naiwnych jego propozycja była łatwa, przyjemna nie wymagająca trudu i samozaparcia, oparta na pseudo miłości, pysze i samozadowoleniu. Nie ma Zbawienia poza prawdziwą nauką Jezusa Chrystusa!!! Wszystko inne to tylko kpina i samooszukiwanie się naiwnych. Przy śmierci prawda wychodzi na jaw ale wtedy jest już za późno na wszystko...
Cogito tego sum2019.07.16 10:01
W Anglii wielu przechodzi na katolicyzm. Nawet duchowni bo nie chcą służyć Baalowi