Kardynał Raymond Leo Burke i bp Athanasius Schneider wzywają do krucjaty modlitwu i postu. Proszą, aby katolicy na całym świecie błagali Boga o powstrzymanie herezji i błędów, które mogą wypaczyć Synod Amazoński. Ich apel został opublikowany na pch24.pl.

 

"Proponujemy, aby czterdziestodniowa krucjata modlitwy i postu rozpoczęła się 17 września i zakończyła się 26 października 2019 r., w przeddzień zamknięcia Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Regionu Panamazońskiego. Każdy, kto dowie się o Krucjacie po jej rozpoczęciu, może oczywiście włączyć się w nią w dowolnej chwili" - piszą hierarchowie.

"Proponujemy, by podczas czterdziestu dni modlitwy i postu codziennie odmawiać przynajmniej jeden dziesiątek Różańca Świętego i aby raz w tygodniu pościć w wyżej wymienionych intencjach. Zgodnie z tradycją Kościoła post polega na spożyciu tylko jednego pełnego posiłku dziennie oraz dodatkowo – opcjonalnie – najwyżej dwóch mniejszych posiłków. Polecany jest ponadto post o chlebie i wodzie tym osobom, które są w stanie się go podjąć" - dodają.

Hierarchowie piszą, że dokument przygotowawczy do Synodu Amazońskiego - tak zwane Instrumentum laboris - zawiera szereg bardzo poważnych błędów. Są to:

- ukryty panteizm;

- uznanie pogańskich zabobonów za źródło Bożego Objawienia i za alternatywną ścieżkę do zbawienia;

- zastąpienie ewangelizacji tak zwanym "dialogiem międzykulturowym";

- błędne pojęcie święceń sakramentalnych, które skutkuje otwarciem na ustanowienie szafarzy obu płci, mających sprawować nawet szamańskie rytuały;

- umniejszenie ludzkiej godności poprzez promocję "ekologii integralnej";

- deprecjację wyjątkowości i wolności każdego człowieka za sprawą forsowania kolektywizmu plemiennego.

"Teologiczne błędy i herezje, zawarte w sposób ukryty lub jawny w Instrumentum Laboris zbliżającego się Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Regionu Panamazońskiego, są alarmującym przejawem zamętu, błędu i podziału, które gnębią Kościół w naszych czasach. Nikt nie może zwolnić się z obowiązku bycia poinformowanym o powadze sytuacji i z podjęcia należytych działań z miłości do Chrystusa i do Jego życia z nami w Kościele" - piszą kardynał i biskup.

"Niech Bóg, za wstawiennictwem wielu prawdziwie katolickich misjonarzy, którzy ewangelizowali rdzenne ludy Ameryki, między innymi św. Turybiusza de Mogrovejo i św. Józefa Anchiety, oraz za wstawiennictwem świętych, których dały Kościołowi rdzenne ludy Ameryki, m.in. świętego Juana Diego i św. Kateri Tekakwitha, a w szczególności za wstawiennictwem Najświętszej Dziewicy Maryi, Królowej Różańca Świętego, która kruszy wszelką herezję, pozwoli, aby członkowie nadchodzącego Specjalnego Zgromadzenia Biskupów dla Regionu Panamazońskiego oraz Ojciec Święty zostali zachowani od niebezpieczeństwa zaaprobowania błędów i niejasności doktrynalnych oraz podważenia apostolskiej zasady celibatu kapłańskiego" - kończą.

hk/pch24.pl