25.08.19, 11:55(fot. wikipedia/Domena publiczna)

Kard. Dziwisz: Służba Polsce! Ojczyzna została nam przez Boga dana i zadana

- Wasza obecność w tym wyjątkowym dla wszystkich Polaków miejscu jest wyrazem waszego patriotyzmu, waszej głębokiej więzi z ojczystym Domem, któremu na imię Polska. Jesteście z nią w doli i niedoli, na dobre i na złe. - mówił kardynał Stanisław Dziwisz w Katedrze na Wawelu podczas Mszy św. z okazji 100-lecia Związku Podhalan.

W homilii, kardynał nawiązując do Ewangelii, podkreślił, że sprawa zbawienia powinna być kluczową ideą w życiu każdego chrześcijanina.

– Miłość stanowi miarę, kryterium decydujące o naszym zbawieniu. Wiemy również, że prawdziwa miłość jest ofiarna, wymaga wyrzeczeń, wyzwalania się z egoizmu, w pewnym sensie umierania sobie, stanowi więc wąską bramę, „ciasne drzwi”, o których wspomina Jezus. I przez te drzwi musimy przejść.

Przypomniał początki powstania Związku Podhalan i bogatą historię organizacji, która u podstaw swojego istnienia położyła nacisk na patriotyzm i moralny poziom mieszkańców Ziem Górskich.

– Górale zawsze byli przywiązani do Ojczyzny, a powołanie przed stu laty do życia Związku Podhalan w Polsce służyło umacnianiu ich patriotyzmu. Dzisiaj, na progu drugiego stulecia Związku, naszym zadaniem i obowiązkiem jest troska o młode pokolenie górali, o jego wykształcenie i kulturę, by przejęło, umacniało i pomnażało wspaniale dziedzictwo ojców.

Kardynał zauważył, że Górale dużą wagę przykładają do wypełniania wypływających z Dekalogu zobowiązań, a wartości rodzinne stanowią istotny element ich życia, który scala ich kulturę, tradycję i obyczaje.

– Wartością jest dbanie o duchowy, gospodarczy i kulturalny rozwój Regionu. Wartością jest wspaniały górski krajobraz, należący do najpiękniejszych w Polsce, który trzeba zachować nieskażony dla następnych pokoleń. Ważna jest odpowiedzialna ekologia.

Związek Podhalan jednoznacznie zaznacza, że pozostaje w łączności z Kościołem katolickim. Kościół – głosząc ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa, wrósł w góralską kulturę i duchowość. Kardynał nadmienił, że Jan Paweł II kochał Podhale i doceniał jego wyjątkową tożsamość. Dodał, że Kościół chce pomóc Góralom w zachowaniu ich tradycji i różnorodności.

– Górale na zawsze zapamiętają to, co święty Papież wyraził w kilku słowach pod zakopiańską Krokwią. Pamiętamy, jak ogromnie wzruszony, dziękował za „wymowny hołd Podhalan, zawsze wiernych Kościołowi i ojczyźnie” i dodał: „Na was zawsze można liczyć”.

- Taką wartością jest służba Polsce. U podstaw tej służby leży patriotyzm, czyli miłość Ojczyzny i wszystko, co ją stanowi. Ojczyzna to obszar ziemi pod niebem – to kraina, jaka nam została przez Boga dana i zadana. Ojczyzna to ludzie, którzy tę krainę zamieszkiwali i nadal zamieszkują, mówiący jednym językiem, rzeźbiący duchowe oblicze narodu, jego kulturę, tradycje i obyczaje. Górale zawsze byli przywiązani do Ojczyzny, a powołanie przed stu laty do życia Związku Podhalan w Polsce służyło umacnianiu ich patriotyzmu. Dzisiaj, na progu drugiego stulecia Związku, naszym zadaniem i obowiązkiem jest troska o młode pokolenie górali, o jego wyksztalcenie i kulturę, by przejęło, umacniało i pomnażało wspaniale dziedzictwo ojców. - zaznaczył

Kończąc homilię, kardynał zaznaczył, że Związek Podhalan nigdy nie dał się upolitycznić, a Polsce potrzeba organizacji społecznych, które umieją się zjednoczyć, skupiając ludzi wokół wspólnych wartości i celów.

Związek Podhalan to organizacja zrzeszająca rodowitych górali i sympatyków. Służy on Ojczyźnie przez troskę o kulturalny i materialny rozwój regionu, a także przez ochronę wartości krajobrazu i środowiska naturalnego. Związek funkcjonuje w dwunastu subregionach góralszczyzny. Wyrósł z Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Związku Górali i podległej mu Akademickiej Sesji Podhalan. Od 1973 roku jego oficjalną siedzibą jest Dom Podhalański im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Władysława Orkana w Ludźmierzu.

HOMILIA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska


Komentarze

ja2019.08.25 16:11
W int. pewnego żyda znanego wszystkim stałym frondowiczom z rosyjskiej bolszewi pochodzącego, dzikiego chazara , bluźniącego Bogu i Chrystusowi oraz ziejącego nienawiścią do wierzących katolików: Modlitwa do św. Michała Archanioła Święty Michale Archaniele. wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, A Ty Wodzu, niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
ja2019.08.25 15:54
Od 8 września do 13 października będzie trwała Nowenna Pompejańska w int. Ojczyzny i mądrych wyborów jesienią br. przedstawicieli narodu do Sejmu i Senatu przez Polaków. Zachęcamy w tych dniach tj od 8 - IX do 13 - X - br.; wybrania jednego dnia postu o chlebie i wodzie w powyższej intencji. Kierujemy ten apel do ludzi wierzących. Święta Mario Matko Boża módl się za nami. Informuję: 14 .IX . 2019 jest planowana pielgrzymka katolików i ludzi wierzących do Stóp Krzyża również w int. mądrego wyboru przedstawicieli do parlamentu polskiego w październiku br.
Luzifer scheissejude 2019.08.25 15:14
𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲, 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚 𝐃𝐳. - to Lech Keller-Krawczyk, sowiecki Żyd, homoseksualista a jako taki pedofil. Kurant kremlowski ma więcej babskich nicków niż męskich można więc stwierdzić, że 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲, 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚 𝐃𝐳., 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 to 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐰𝐞𝐬𝐭𝐲𝐭𝐚 , czyli najgorszy typ zboczeńca.
andrzejhahn32019.08.25 14:09
oto jak religia wypacza rozum..a poza tym o jakim ty dziwisz nierobie koscielny i pasozycie spoleczny gadasz bogu w historii bylo ich tysiace i to jeszcze zanim wynaleziono taki idiotyzm jak katolicyzm
JPIII2019.08.25 13:45
A takich durniów i pedałów jak dziwisz i jp2 kto nam dał?
Jarek2019.08.25 13:00
Samo przebywanie z mędrcami, nie czyni człowieka mędrcem. Przebywanie ze Świętym, raczej nie uczyniło świętym - a zachowuje się jakby nim był. Przywiązanie do Ojczyzny nie jest równoznaczne z przywiązaniem do KK. Jak wielu "katolików" w czasie II WŚ podpisało folkslistę? Jak wielu chodzących do kościoła doniosło na sąsiada ukrywającego żydów?
Reduta Dobrego Imienia Kota Alika2019.08.25 12:51
Dziwisz pseudonim Dracula- od tego że wypompował litry juchy z JPII, którą teraz rozdaje jak cukierki na prawo i lewo! zapomniał chyba że w historii byli papieże ,którzy błogosławili wojska hitlerowskie. Czego więc wymagać od tej miernoty Dziwisza który od lat manipuluje ludźmi?
PodhalańskaKatoCiemnotaCzylSprzedajniZdrajcyPolski2019.08.25 12:05
Banderowcy ogniowcy i Goralenvolk wyrośli z miejscowej, zdradliwie chytrej kato-ciemnoty. Do tego bezduszna chciwość i dewocja na pokaz. Oraz masowe opuszczanie "łukochonej łojcyzny" w kierunku Ameryki. To są mieszkańcy Podhala i przyległości.