12.02.20, 12:25

Kard. Joseph Zen: Chiński Kościół podziemny skazany na śmierć

Kardynał Joseph Zen, emerytowany biskup Hongkongu, spotkał się 11 lutego w Waszyngtonie z przedstawicielami amerykańskiego Kongresu, by przedstawić sytuację w Chinach. Kongresman Chris Smith, w którego biurze doszło do spotkania, stwierdził, że kard. Zen to „św. Paweł naszych czasów, który jest nie tylko świętym i skutecznym świadkiem Ewangelii Jezusa Chrystusa, ale także człowiekiem wielkiej prawdy o tym, co naprawdę dzieje się w Chinach”.

 

Kardynał w rozmowie z kongresmanami zwrócił uwagę na katastrofalne skutki programu tzw. „sinizacji” praktyk religijnych w Chinach oraz dążenia rządu do podporządkowania sobie Kościoła katolickiego. „Niektóre uroczystości Bożego Narodzenia zostały w Chinach zakazane, Biblie napisano na nowo zgodnie z poleceniem regionalnych władz, a według doniesień liczba powołań spadła – powiedział Zen ustawodawcom”.

Porozumienie Watykanu z Chinami w roku 2018 miało doprowadzić do jedności Kościoła podziemnego z Kościołem oficjalnym, uznawanym przez władze Chińskie. Zamiast tego, jak stwierdził kard. Zen, „Kościół jest coraz bardziej prześladowany, zarówno Kościół oficjalny, jak i podziemny”. Duchowny uważa, że Kościół podziemny jest „skazany na zniknięcie”, gdyż umierają starzy hierarchowie, a nowych się nie powołuje.

W rozmowie z „Catholic News Agency” kard. Zen powiedział: „Sytuacja jest bardzo zła. A źródłem nie jest papież. Papież wie niewiele o Chinach”. Chiński hierarcha uważa, że odpowiedzialnym za obecną sytuację jest kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu. Kard. Zen stwierdził wprost: „Walczę z Parolinem. Ponieważ od niego pochodzą złe rzeczy”.

Emerytowany biskup Hongkongu skrytykował „ostpolitik” kardynała Parolina, co oznacza kompromis z chińskimi komunistami. Jednak duchowny podkreślił, że z komunistami nie da się zawrzeć kompromisu, gdyż są oni „prześladowcami” wiary i „chcą całkowitego poddania. Taki jest komunizm”.

Kard. Zen stwierdził: „papież Franciszek okazuje mi specjalną sympatię”, jednak jednocześnie dodał: „Nie mogę nic zrobić. Nie mam głosu w Watykanie. Po prostu nie mam”. Według niego sytuacja dla Kościoła katolickiego w Chinach „jest, mówiąc po ludzku, beznadziejna”.

 

jjf/catholicnewsagency.com

Komentarze

Grzegorz z Domaradza2020.02.15 8:18
Warto tutaj skupić się na osobie kar. Parolina. Ciągle o nim słychać, ciągle w kontekście zmian w KK. I ciągle wywołuje kontrowersje. Ostatecznie jak zastosuje się zasadę że po owocach poznamy kto jest kim to pojawia się strach kim otacza się papież Franciszek.
BARDZO DOBRZE ! ! !2020.02.14 21:52
GONIĆ CZARNĄ ZARAZĘ I ZBOCZONYCH PASOŻYTÓW Z CHIN ! ! ! WON !
maksio2020.02.13 10:29
Podobnie jest u nas z tzw kompromisem aborcyjnym i wszystkimi co sadzą że w ochronie życia mogą być jakieś kompromisy, które rzekomo mają przeciwdziałać wprowadzeniu całkowitej wolności zabijania nienarodzonych. Jest to fałszywe i naiwne myślenie. Jak lewica dojdzie do władzy nie będzie mieć żadnych oporów by wprowadzić legalną aborcję na życzenie w Polsce, nie będzie się przejmowała żadnymi "dobrymi kompromisami". Dlatego niezrozumiała jest postawa władz które uważają się za katolickie. Jak można chronić życie, walczyć z ujemnym przyrostem naturalnym pozwalając na aborcję antykoncepcję i środki wczesnoporonne a nawet je dotując. Czy zezwolenie na aborcję eugeniczną jest z pobudek finansowych, ochrony budżetu państwa przed wydatkami na leczenie chorych dzieci?
mirka2020.02.14 12:41
Czy po lewej, czy po prawej, ale zawsze z jednej stajni.
kacpi2020.02.13 7:56
Dlaczego Zen klamie że Franca jest niewinny? Przecież mówił że jest zakochany w Chinach.
Leszek2020.02.12 21:16
Skąd tyłu bezmuzgowców, czy to korona wirus wypalił szare komórki. A może ewolucja do głuptaka. Zapomniałem to ci co od małpy pochodzą, odzywa się w nich dziadek pra goryl. Oni nie chcą być dzieckiem Boga, czyli dziedzicem Bogiem, wolą być małpą. Przykre ale prawdziwe ,wolną wolą.
asd2020.02.12 17:38
Głupi ludzie którzy gadają głupoty że Kościół będzie miał negatywny wpływ na Chiny nie zauważają ze w Hong-Kongu gdzie jest wolność i wiele ludzi utożsamia się właśnie z chrześcijańskimi wartościami które przyszły z zachodu, kultura jest na znacznie wyższym poziomie niż w CHRL. Jest to bardzo dobrze udokumentowane a i można się przekonać samemu. Komunizm nie przyniósł chińczykom wysokiem kultury tylko zniszczył jakiekolwiek przejawy człowieczeństwa. Teraz chińczycy z CHRL żyją zupełnie wyzbyci jakiejkolwiek empatii i żyją tylko dla zaspokajania swoich doraźnych potrzeb i bogacenia się. To bardzo niskie popędy które nie sprzyjają rozwojowi społeczeństwa tylko zacofaniu.
anonim2020.02.12 20:01
Bo ja wiem. Według klasyka "byt określa świadomość".
mirka2020.02.12 16:55
Najpierw uzależniono nas od Chińskich dostaw, teraz wprowadzono wirus aby odciąć te dostawy i głodem nas dopaść, a potem zaleje nas .żółta rasa , wprowadzając nam Ciński komunizm i u nas też będzie prześladowanie naszej wiary, ale kto wytrwa do końca ten będzie zbawiony
anonim2020.02.12 16:34
Polska powinna wypowiedzieć wasalny konkordat !
wicek2020.02.12 16:04
Kościół im bardziej uciskany tym bardziej się odradzał. Trzeba się modlić za kościół w Chinach.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.02.12 15:37
Uff, przyjemniej chińskie dzieci są bezpieczne od kleszych gwałtów.
Maria2020.02.12 13:04
Wypisujecie bzdury o kk w Chinach,że obcy kulturowo, że niepotrzebny a jak jest w Polsce obce kulturowo gender - cudowne
Stani2020.02.12 13:23
KK przestał być obcy w Polsce bo w ciągu ostatniego 1000 lat skutecznie zniszczył lokalne przejawy kultury oraz wierzeń. Oszczędźmy tego Chińczykom.
Lennon2020.02.12 12:56
No ok, ale po co kościół w Chinach? Opłatki da się zrobić z mąki lokalnie. Złotka na "stół pański" też. Będziecie obniżać koszta importując plastikowe pozłacane czy jak?
KKK2020.02.12 12:47
Po kija Chinom katolicyzm. Niech pędzą tę zarazę w cholerę.
Stani2020.02.12 12:33
Kościół Katolicki jest całkowicie niepotrzebny w Chinach ponieważ jego obecność wiąże się z destruktywnym wpływem na lokalną kulturę, a ponadto towarzyszą mu na szeroką skalę pedofilia i homoseksualizm.
anonim2020.02.12 12:37
Jak widać kompletny brak podstawowej wiedzy i elementarnego wykształcenia niektórym nie przeszkadza wypowiadać się w sposób autorytatywny. +++ Bolek Otua też tak ma.