Protestanci nie mogą przyjmować Komunii świętej. Niemieccy biskupi, którzy im na to pozwalają, popełnili błąd. Jeżeli będą zmuszać księży do udzielania luteranom Ciała Chrystusa, to podważają autorytet Ojca Świętego i muszą odpowiedzieć przed sądem kościelnym - uważa kardynał Gerhard Ludwig Müller.

 

Większość diecezji w Kościele katolickim w Niemczech dopuściła do Komunii świętej protestantów. Chodzi o tych naśladowców Lutra, którzy żyją w małżeństwie z katolikiem i żywią ,,gorące pragnienie'' wspólnego uczestnictwa w Eucharystii. Komentując te zmiany jeden z biskupów, Felix Genn z Münster, posunął się do stwierdzenia, jakoby księża ,,nie mieli prawa'' odmawiać nikomu Eucharystii.

Na to stanowisko zareagował były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Na łamach kanadyjskiego portalu ,,Life Site News'' opublikowano jego oświadczenie, w którym stanowczo sprzeciwia się twierdzeniom Genna, wskazując, że dopuszczenie protestantów do Komunii świętej jest nieakceptowalne.

,,Biskupi podważyliby swój autorytet, gdyby domagali się posłuszeństwa w łamaniu moralnego prawa naturalnego i [promowaniu] błędnego nauczania w sprawach doktryny i moralności'' - stwierdził kard. Müller.

,,Niektórzy biskupi są liberalni, to znaczy łagodni i indyferentni w doktrynie, tak, niemal relatywistyczni, podczas gdy w tym samym czasie działają w skrajnie autorytarny sposób wobec ortodoksyjnych katolików, mogąc jedynie karać i grozić'' – dodał.

Według kardynała źródłem takich postaw jest ,,sekularyzacja Kościoła''.

,,Komunia święta może być godnie przyjmowana tylko przez ochrzczonego chrześcijanina, który znajduje się w pełnej komunii z Kościołem katolickim w jego credo (= doktrynie), sakramentach i papieżu z biskupami. Dodać należy także pojednanie z Bogiem i Kościołem w przypadku poważniej winy, za pomocą sakramentu pokuty lub za pomocą żalu doskonałego, mającego efekt w wyspowiadaniu grzechu kapłanowi przy najbliższej możliwej okazji'' – pisze.

Hierarcha nie wątpi, że niemieccy biskupi ,,ewidentnie przekroczyli swoje kompetencje w nauczaniu''. ,,Nie można pozostawiać sumieniu katolików lub niekatolickich chrześcijan, czy chcą przyjmować Komunię świętą w rozumieniu katolickim, czy też nadają Komunii świętej znaczenie luterańskie lub humanistyczne (które przybiera charakter wspólnotowy). Komunia eklezjalna i sakramentalna są nierozdzielne, chyba, że biskupi chcą zdesakramentalizować Kościół'' – stwierdził.

,,Wszystkie te warunki są jednak nieważne, gdy idzie o chrześcijaństwo kulturowe, pozbawione historycznego Objawienia. Kościół staj się humanistycznym stowarzyszeniem o cechach sentymentalno-religijnych i o zasięgu społecznym; dogmaty stają się metaforami transcendencji pozbawionej treści, a sakramenty - symbolami włączania każdego w jego własną uczuciowość'' – dodał.

Według Müllera biskupi i księża są tylko administratorami tajemnic Boga, a poprzez nich działa Chrystus; tym, którzy są odpowiednio przygotowani i rozumieją sakramenty w sensie katolickim, chcąc je przyjąć, nie można ich odmawiać. Biskupi i księża mają jednak obowiązek sprawdzić, czy zachodzą konieczne warunki dla przyjęcia sakramentu.

Hierarcha wskazał, że duszpasterz ,,nie jest zobowiązany przez prawo Boże do udzielenia Komunii świętej niekatolikowi; w żadnym wypadku nie jest zobowiązany jakimkolwiek nakazem biskupim - odnosząc się tylko do prawa kościelnego - do popełnienia czynu, który narusza i zaciemnia sakramentalność Kościoła''.

,,Biskup, który nakłada kary na księdza słusznie nieposłusznego, w tym przypadku nadużywa swojego autorytetu apostolskiego w poważny sposób i musi za to odpowiedzieć przed wyższym kościelnym sądem papieża. Trzeba tu zastosować obiektywne kryteria. Nawet jeżeli subiektywne, zakulisowe ustalenia dają tymczasowo przewagę indywidualnym graczom chcącym zyskać władzę, autorytet Magisterium - zwłaszcza samego papieża - jest tym samym trwale podważany''.

hk/LifeSiteNews