29.05.19, 07:15autor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

Kard. Stanisław Dziwisz odpowiada na oskarżenia. Pełna treść oświadczenia

W związku z nieprawdziwymi i wprowadzającymi w błąd opinię publiczną artykułami w niektórych mediach, uderzających w autorytet Św. Jana Pawła II Wielkiego oraz Jego współpracowników, publikujemy oświadczenie Jego Eminencji Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza, osobistego Sekretarza Ojca Świętego.

Oświadczenie Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza

W związku z powtarzaniem w mediach nieprawdziwych informacji, które wprowadzają w błąd wiele osób, pragnę przypomnieć, że św. Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który w sposób systemowy wprowadził ochronę dzieci i młodzieży w Kościele. O jego bezkompromisowej postawie w tej kwestii świadczą m.in. następujące fakty:

1. W 1993 r. św. Jan Paweł II skierował list do biskupów z USA, w którym napisał jednoznacznie: „Ewangeliczne słowo „biada” ma szczególne znaczenie, zwłaszcza, gdy Chrystus stosuje je wobec przypadków zgorszenia, a przede wszystkim wobec zgorszenia „najmłodszych”. Jak surowe są słowa Chrystusa, kiedy mówi o takim zgorszeniu i jak wielkie musi być to zło, skoro „dla tego, który sieje zgorszenie, lepiej byłoby mieć wielki kamień młyński zawieszony na szyi i utonąć w głębinach morza” (por. Mt 18,6)”.

2. W 1994 r. Papież wydał Indult dla Kościoła w Stanach Zjednoczonych, a dwa lata później rozszerzył go na Kościół w Irlandii. Miał on na celu wprowadzenie większej ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwem wykorzystywania.

3. W 2001 r. Ojciec Święty wprowadził w Kościele restrykcyjne normy prawne, które kolejni papieże uaktualniali. Przełomowe znaczenie miał dokument „Sacramentorum sanctitatis tutela” (O ochronie świętości sakramentów) oraz normy „O najcięższych przestępstwach”. Jan Paweł II podniósł wiek ochrony osób małoletnich do 18. roku życia. Ponadto zobowiązał każdego biskupa i wyższego przełożonego zakonnego do zgłaszania Kongregacji Nauki Wiary wszystkich przestępstw przeciw małoletnim.

4. W 2002 roku św. Jan Paweł II jednoznacznie podkreślił swoje stanowisko w tej sprawie: „Ludzie muszą wiedzieć, że w stanie kapłańskim i życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdziliby nieletnich” (Przemówienie do biskupów amerykańskich, 23 kwietnia 2002 r.).

5. Za pontyfikatu i zgodnie z wolą św. Jana Pawła II Kongregacja Nauki Wiary rozpoczęła dochodzenie w sprawie oskarżeń dotyczących Maciela Delgollado, założyciela Legionistów Chrystusa. W grudniu 2004 roku wysłano ówczesnego promotora sprawiedliwości, a dziś arcybiskupa, Charlesa Sciclunę z jeszcze jednym prawnikiem do Meksyku i Stanów Zjednoczonych, by przeprowadzili dochodzenie. Zostało ono prowadzone po śmierci Jana Pawła II i dlatego na początku pontyfikatu Benedykta XVI mógł zapaść wyrok.

6. Oprócz tego należy zauważyć, że w celu zbadania życiorysu Jana Pawła II przesłuchano 122 świadków, w tym także niezwiązanych z Kościołem katolickim oraz sporządzono 2414 stron dokumentacji procesowej. Świętość Jana Pawła II potwierdziło swoim autorytetem dwóch papieży, beatyfikował go Benedykt XVI, a kanonizował Papież Franciszek. Stolica Apostolska, biorąc pod uwagę opinię komisji lekarzy, uznała dwa uzdrowienia za wstawiennictwem św. Jana Pawła II za niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia.

W związku z tym próby zniesławienia św. Jana Pawła II obrażają uczucia milionów osób na całym świecie, dla których św. Jan Paweł II był i jest niepodważalnym autorytetem i orędownikiem w rozmaitych sytuacjach życiowych, czego wyraz dają tysiącami świadectw o łaskach nieustannie otrzymywanych za jego wstawiennictwem.

Dziękuję Ojcu Świętemu Franciszkowi za to, że położył kres próbom zniesławienia Papieża Polaka mówiąc o tym, że nikt nie może wątpić w świętość Jana Pawła II.

+ Kard. Stanisław Dziwisz

Arcybiskup Senior Archidiecezji Krakowskiej

Kraków, 28 maja 2019 r.

Episkopat.pl

Komentarze

tuti2020.11.15 15:40
Przykro ze nie mozna rozmawiac na pozimie i z kultura jezyka. Jak sie czyta komentarze nie tylko te tutaj to wlosy sie jeza na widok wulgaryzmu Straszny jest poziom kultury straszny poprostu i dlatego tresc jest juz niewazna bo sposob jej wyrazenia jest wulgarna i niegodna uwagi!
Lennon2019.05.31 7:17
Pan Dziwisz nie zrealizował testamentu swojego rzekomo najlepszego przyjaciela - bo dało się na tym zarobić. Nie mam zaufania za grosz dla jego tłumaczeń. Jak papież nie wiedział, to zgaduję, że jakiś jego sekretarz musiał odcinać od niego korespondencję. A jak nazywał się tenże sekretarz? Pamięta pan, panie Dziwisz?
aaa_kotki_dwa2019.05.30 4:35
Jan Paweł II jest nieosiągalny, siedzi w kotle i nie da się go pociągnąć do odpowiedzialności. Książe kościoła Dziwisz natomiast...
ochrzczony2019.05.29 16:47
Dlaczego idących na emeryturę ks. proboszczów nazywa się "emerytami", a idącego na emeryturę biskupa nazywa sie "seniorem"? Czy to nie objaw pogardy jednych wobec drugich? A może drugi sort?
Max Fiend2019.05.29 14:12
A tak konkretnie w poszczególnych zgłaszanych przypadkach co zrobił? Gdy go pozwała jedna z ofiar molestowania w Irlandii zasłonił się immunitetem dyplomatycznym. Widocznie doskonale wiedział co się dzieje.
andrzejhahn3a2019.05.29 11:59
Zyklon B.... aaahhh ... Co za zapach !
andrzejhahn32019.05.29 11:16
jaki z wojtyly jest autorytet SRAM NA NIEGO
www2019.05.29 10:09
Fikcyjny problem to taki, że Kościół oskarża się o pedofilię, mimo że jest tam nielegalna. Realny problem jest taki, że środowiska LGBT dążą do legalizacji pedofilii, jak na zdjęciach: https://culturewarresource.com/10-year-old-boy-drag-kid-photographed-with-naked-adult-drag-queen/ https://vigilantcitizen.com/vigilantreport/the-exploitation-of-drag-kid-desmond-is-amazing/ https://www.pinknews.co.uk/2018/01/09/exclusive-nine-year-old-drag-queen-horrifically-abused-after-modelling-for-lgbt-fashion-company/ https://www.nbcnews.com/feature/nbc-out/drag-kids-are-slaying-runway-one-fierce-look-time-n918211 Rzeczywistość wygląda tak, że LGBT oskarża kogoś o pedofilię i jednocześnie sama ją legalizuje, jak na zdjęciach powyżej.
ela pawlowska2019.05.29 10:07
Jaki kościół, taki autorytet. Nie można mówić o wartościach i jednocześnie tolerować zło. Wybrał łatwiejszą drogę. Ta trudniejsza wymagała wsadzenia kija w gówno, nie byłoby uśmiechów i poklepywań, musiałby się narazić wielu wysoko postawionym ludziom. Wolał się uśmiechać na mszy, żartować z dziećmi- udawał dobrego ojczulka, a tak naprawdę był zwykłym hipokrytą.
Marek2019.05.29 9:31
Trole za wszelką cenę chcą dezawuować autorytety. Robią to między innymi w taki sposób aby np. wymieniać rzeczy których ktoś ni zrobił. Będą wymieniać, że JP II tego czy czegoś innego nie poeiedział, nie zrobił, a zapominają o niezwykłym dorobku poświęconym rodzinie, młodzieży, mnogość encyklik i adhortacji i był tytanem pracy. Trole wprowadzają smutek i żal z powodu jakichś braków, które miałyby przysłonić dorobek. Ich zadaniem jest sianie frustracji i zniechęcać do autorytetów, kościoła, rządu, bo mają jakieś braki, słabości, że nie są bez grzechu. Nie dajmy sie omamić tanimi zagrywkami. Zarówno JP II, kościół, rząd, moi rodzice, moje dzieci czy ja sam nie jesteśmy idealni, ale wszystkich kocham po chrześcijańsku, za zmarłych modlę się o niebo dla nich, a za żywych by nie poddawali się słabościom i stawali się coraz lepsi, a za wrogów Kościoła modlę się o ich nawrócenie jak Szawła z Tarsu. Nie dziwią mnie ludzie ze słabościami, dziwi mnie tylko to, że nic z tym nie robią. Trolom nawet nie odpwiada się na wpisy, v zachwują się i są po części maszynkami...
ela pawlowska2019.05.29 10:04
Jak można mówić o wartościach nie dochowując ich? Pusta gadka. Musiałby wsadził kij w gówno, wolał prostą drogę- pouśmiechał się na mszy, pożartował, taki tam dobry ojczulek. Wybrał łatwiejszą drogę, ale wiernym sugerował co innego.
Marek2019.05.29 10:38
Szef który nie wie co robią jego podwładni to słaby szef bo obowiązkiem szefa jest wiedzieć. Z podobnego powodu chcecie ścigać Tuska ze jego rząd złe zorganizował lot smolenski i skazać go bo to on był ich szefem. Fajne masz podwójne standardy.
Marek2019.05.29 9:28
Słuchajcie panowie w sukienkach - nikt ale to NIKT już wam nie da wiary w kwestii pedofilii. To czy papież ma na swoim koncie jakieś winy ustali już ktos inny komu można zaufać. Wy niestety już wiele razy pokazaliście p, że nie jesteście w stanie sobie z tą sprawą poradzić. Więc słowa dziwisza można sobie zaznaczyć jako stronniczą angdotę a prawdę poznamy po odpowiednim śledztwie.
Durczykiewicz2019.05.29 7:55
chodziło mi o ks.Marciala Maciela Degollado, założyciela Legionistów Chrystusa
Durczykiewicz2019.05.29 7:53
Papież Franciszek sam wprowadził chaos, wątpliwości co do uczciwości JPII, więc nie ma za co dziekować, Księże Stanisławie. A Ksiądz Kardynał powinien był dużo wcześniej się wypowiedzieć, moim zdaniem. Kąkol został zasiany! Może i nasz papież JPII był mało energiczny w swych działaniach, ale mówienie, że był nieuczciwy, jest nadużyciem. Niestety, nie odsunięcie tego księdza-pedofila i chyba trzeba jasno powiedzeć zboczeńca i chorego psychicznie człowieka we własciwym czasie skutkowało ogromną liczbą jego ofiar...! Kto za to weźmie odpowiedzialność przed Bogiem??!! Smutne to wszystko, i nie ukrywam, że zniechęciło mnie to bardzo do bycia w KK!
Maria Blaszczyk2019.05.29 7:40
Papież nie zrobił jednej jedynej rzeczy, która mogła pomóc ofiarom - obowiązku zgłaszania podejrzeń wykorzystywania seksualnego władzom świeckim przez każdego duchownego, który się o tym dowie. Każda inne działanie było udawaniem, że się coś robi. Chronieniem zboczeńców kosztem ofiar. I chociażby tych punktów było 600, a nie 6 - bez tego są one warte tyle co i nic.
Ratio2019.05.29 8:24
Taki obowiązek zamyka usta sporej części ofiar, które nie chcą, czy nie są w stanie angażować się w procesy cywilne. Gdy nie było obowiązku można było im pomóc tak jak sobie tego życzyły - tylko na płaszczyźnie duszpasterskiej czy psychologicznej. Teraz pod hasłem walczymy z pedofilią - są pozostawieni sami sobie, bo jak się odezwą to zaraz procesy, przesłuchania itd. Kumasz?
www2019.05.29 10:19
Obowiązek zgłaszania podejrzeń? A cóż to takiego? Jeśli Błaszczyk uważa, że coś takiego pomoże, to niech idzie na komisariat, powie tam, że ma podejrzenia co do księży. A jak już policja wyśmieje Błaszczyk, że bez dowodów nic się nie da zrobić, to będzie Błaszczyk mogła wrócić domu i dalej pisać na Frondzie swoją bezmyślną propagandę, że trzeba zgłaszać podejrzenia :)
Wies2019.05.29 7:37
Każdy kardynał, biskup, ksiądz i a także wierni z Polski powinni stanąć murem za naszym kochanym Janem Pawłem 2. Kiedyś Jan Paweł 2 po wielu okrzykach "kochamy Ciebie" zapytał : "A jak to robicie ?"
diecezjanin2019.05.29 7:36
Tak jak nauczyciele obrzydliwie postąpili w akcji strajkującej, wykorzystując dzieci i młodzież dla swej gry politycznej, tak ks. kard. Dziwisz udaje, że broni św. JPII a przecież on ciągle ratuje swoja skórę zasłaniając się św. JPII. To nikczemne !
Cogito ergo sum2019.05.29 7:33
Tęczowa degenera obrała sobie za cel papieża. Oni chcą w ten sposób poniżyć naszą godność i odrzeć nas z autorytetów aby naród słuchał ich celebrytów. Katolicy złączeni ze swoim Pasterzem są bardzo niewygodną grupą do manipulacji. Owce za obcym nie pójdą bo znają głos swojego Pasterza.
adam2019.05.29 7:24
To niech Jego Eminencja opowie nam jeszcze po co "wypompował" całe 60 litrów krwi z Jana Pawła i rozwoził po parafiach,podejrzewam że w słusznym dla siebie celu..?
Tomek2019.05.29 7:52
Urodziłeś się głupi, jesteś głupi i... są duże szanse, że taki zemrzesz.
Suweren2019.05.29 9:32
60 litrów krwi? Z tego wynika, że JPII ważył blisko tonę.