10.12.15, 17:32

Kard. Walter Kasper chce wielkiej reformy Kościoła

Kardynał Walter Kasper ogłosił konieczność dogłębnej reformy Kościoła katolickiego. Nie chodzi mu jednak o jakieś zewnętrzne gesty czy też pójście w kierunku lewackich propozycji, typu zniesienie celibatu czy wyświęcanie kobiet. W ocenie wielkiego niemieckiego teologa Kościół musi zreformować się „według miłosierdzia”, a więc stać się Kościołem miłosiernym, który to właśnie ten aspekt Bożej chwały ma nieść na sztandarach.

„Nie możemy czynić wciąż tak, jak dotychczas. Musimy sobie nawzajem przebaczać. Potrzebujemy w pierwszej mierze przebaczenia i miłosierdzia Bożego” – mówił niemiecki kardynał.

Jak dodawał, inicjatywa Ojca Świętego o ogłoszeniu Roku Miłosierdzia byłą decyzją bez mała „profetyczną”, właściwą na nasze czasy. W czasach tych, jak mówił wielki teolog, istnieje ogromna potrzeba miłosierdzia, które musi przełamać „zaklęty krąg” zemsty i nienawiści.

Kościół musi jednak zamiast o Bogu zemsty, którzy karze i grozi, mówić o Bogu, który jest miłosierny. Kardynał powiedział, że o ile w Starym Testamencie podkreśla się ten pierwsze kwestie, to u Jezusa Chrystusa tego już nie ma. To miłosierny Jezus jest twarzą Boga. Takie głoszenie Ewangelii i Pana Boga ma, jak myśli kardynał, wielką siłę, która może skierować wielu współczesnych ludzi ku naszemu Stwórcy i Kościołowi świętemu.

Kasper nie wątpi, że jeżeli nie otworzymy się w pełni na miłosierdzie i nie ukształtujemy Kościoła w oparciu o miłosierdzie właśnie, to nie czeka nas żadna przyszłość: dalej będziemy kultywować, jako ludzie, wrogość, walkę ze sobą nawzajem. Tylko miłosierdzie poprowadzi nas ku przyszłości. To miłosierdzie jest darem Pana Boga, darem wspaniałym i wyjątkowym właśnie na nasze czasy.

Kardynał jest smutny, że Kościół postrzegany jest przez wielu ludzi, którzy pozostają na zewnątrz niego, jako niemiłosierny. Jego zdaniem to wprost skandal. Kościół musi to zmienić, musi uformować się na fundamencie miłosierdzia, otworzyć drzwi i okna, wychodzić na margines, nie być zamkniętą twierdzą. 

wbw

Komentarze

anonim2015.12.10 17:55
Niech Kardynał idzie na margines. Kto mu broni?
anonim2015.12.10 18:00
Prościej jakby założył swój
anonim2015.12.10 18:01
"W ocenie wielkiego niemieckiego teologa" raczej herezjarchy.
anonim2015.12.10 18:02
Kasper to wilk w owczej skórze, łobuz ...fałszywy pasterz głoszący fałszywe miłosierdzie, bez spowiedzi, pokuty i prawdy.
anonim2015.12.10 18:25
@"Musimy sobie nawzajem przebaczać." - - - A więc znów apel do skrzywdzonych, bowiem przebacza się krzywdzicielom raczej. Takie apele, jeżeli wcześniej nie apeluje się do krzywdzicieli o naprawienie krzywd, odczuwam jako znęcanie się nad zranionymi i cierpiącymi z powody doznanej krzywdy.
anonim2015.12.10 19:39
Najlepiej okazać miłosierdzie wobec Kościoła poprzez rezygnację z funkcji biskupiej i milczenie.
anonim2015.12.10 19:59
Lewactwo i diabelstwo zawsze szermują pięknymi hasłami, inaczej mało kto by się dał nabrać. Rozwałka Kościoła pod hasłem "miłosierdzia" doskonale się w tą taktykę wpisuje.
anonim2015.12.10 20:28
U nas "rok miłosierdzia" (dla własnego interesu niektórych) był przy okrągłym stole w 1989... Wybaczono nieżałujacym, a nawet zrównano kata z ofiarą. Ale w tym prawdziwym Jubileuszu Miłosierdzia na szczęście nie chodzi o takie parodie...:-)
anonim2015.12.10 20:32
„Błagam was, abyście mnie nie krytykowali odwołując się do miłosierdzia, gdyż największym miłosierdziem jest ratowanie dusz znajdujących się w szponach szatana, aby wygrać je dla Chrystusa”. (o. Pio) Uczynki miłosierdzia wobec duszy:  Grzesznych upominać.  Nieumiejętnych pouczać.  Wątpiącym dobrze radzić.  Strapionych pocieszać.  Krzywdy cierpliwie znosić.  Urazy chętnie darować.  Modlić się za żywych i umarłych.
anonim2015.12.10 20:34
A ten tytuł znowu cosik nie tak... Ecclesia est semper reformanda- Kościół jest nieustannie reformowany. I to od najdawniejszych czasów. Węc jak można wzywać do czegoś co nieustannie trwa..?:-)
anonim2015.12.10 20:43
@enrique111 A co my tu robimy na Frodzie? Okazujemy miłosierdzie! Grzeszących upominać, nieumiejętnych pouczać, et cetera, et cetera...I krzywdy cierpliwie znosimy i urągania trolli. Czy ktoś się zastanowił dlaczego to robimy? Z miłości! Miłosiernej.
anonim2015.12.10 20:50
campeador Czyli, jak widzisz żadna waltero-kasperańska "wielka reforma Kościoła" nie jest potrzebna - wystarczy przestrzegać dotychczasowej, odwiecznej nauki Magisterium.
anonim2015.12.10 20:53
@enrique Oczywiście.
anonim2015.12.10 22:59
Oczywiście miłosierdzie nie dotyczy jednej, najcięższej z najcięższych kategorii grzechów: antysemityzmu. To jest grzech gorszy niż grzech przeciw Duchowi Świętemu za który to wg Pisma Świętego nie ma przebaczenia
anonim2015.12.11 7:07
>Kardynał jest smutny, że Kościół postrzegany jest przez wielu ludzi, którzy pozostają na zewnątrz niego, jako niemiłosierny. Kościół wszystkich ZAPRASZA DO POWROTU do domu Ojca - do nawrócenia. Ci, którzy są WEWNĄTRZ Kościoła, nie postrzegają Go jako "niemiłosierny". Bo dzięki wierze widzą lepiej.
anonim2015.12.11 7:24
Przecież Luter już zreformował Kościół...Nie lepiej się po prostu przepisać? Tam jest taka "cudna" teologia. I gotowa.
anonim2015.12.11 7:34
a kto takiego kardynała chciałby słuchać. Zwietrzał chyba.
anonim2015.12.16 21:57
Tego heretyka należy ekskomunikować. Tak samo Marxa i Bergoglia.
anonim2016.01.4 6:58
Czyby on miał być tym Antychrystem? Bo głosi jawnie już nauki anty-Dogmatyczne w KK + Przecież ten Antychryst który otworzył bramy piekła, aby wypuścić Króla czeluści (Ap. 9,1 nn.) był osobą konsekrowaną, który po życiu ukrytym, ulegając urokowi Nieprzyjaciela, poznał Pychę - po pokorze, Ateizm - po wierze, Rozwiązłość – po czystości, Głód złota – po ewangelicznym ubóstwie, Pragnienie zaszczytów - po życiu ukrytym. Mniej przeraża przecież widok gwiazdy spadającej z firmamentu nieba, niż ujrzenie, jak wpada w sidła szatana to wybrane stworzenie, które powiela grzech swego wybranego ojca. Lucyfer, przez Pychę, stał się przeklętym i ciemnym. Ten wybraniec Lucyfera, przez pychę jednej godziny, stał się przeklętym i ciemnym, po tym jak był gwiazdą wojska Chrystusowego. + Będzie więc na zewnątrz, tak jak arcykapłan Annasz i Kajfasz i Wysoka Rada, wielbił Boga, a w sercu swoim będzie miał jak oni, śmiertelny jad żmij, aby zabijać!
anonim2016.01.4 7:03
Czy to nie On ma być nowym osadzonym na tronie Piotrowym który rozpocznie epokę AntyChrystusową po obaleniu Piotra naszych czasów