05.03.19, 19:15Zdj. screen Polsat News

Kiedy 500 Plus na pierwsze dziecko? Premier odpowiada

Premier Mateusz Morawiecki był dziś gościem programu "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News. Szef rządu odpowiedział m.in. na pytanie o 500 Plus na pierwsze dziecko. 

Kiedy świadczenia w ramach rozszerzonego programu Rodzina 500 Plus trafią do rodzin? 

"500 zł na pierwsze dziecko będzie wypłacane od 1 lipca. Przygotowujemy całą ścieżkę legislacyjną, żeby rodzice jadący na wakacje mieli zastrzyk finansowy"- podkreślił Morawiecki, który dziś, wraz z ministrami odpowiedzialnymi za realizację poszczególnych projektów przedstawil "mapę drogową" nowej piątki PiS.

Na pytanie, dlaczego dziennikarze nie mogli zadawać pytań, premier odpowiedział, że było to spotkanie prezentacyjne, a nie konferencja prasowa. Prowadząca zapytała również o zerowy PIT dla osób do 26. roku życia. Czy zastąpi on stawkę 18, czy 22 proc.?

"Ten projekt obniżania podatków przez naszych poprzedników, to trochę było takie "yeti" - wszyscy o nim mówią, ale nikt go nie widział. My rzeczywiście obniżamy do zera podatek PIT dla pracowników do 26. roku życia. To dotyczy mechanizmu zarabiania na umowę o pracę lub umowę-zlecenie. Jeżeli młody człowiek zarabia bardzo dużo, to Ministerstwo Finansów być może przygotuje dla niego jakiś pułap, (...) żeby uniknąć nadużyć"-tłumaczył gość Polsat News. Jak wskazał Mateusz Morawiecki, obniżka PIT z 18 do 17 proc. będzie połączona z podniesieniem kosztów uzyskania przychodu. Ma nastąpić "od września, najpóźniej od 1 października". Jeżeli chodzi o "trzynastki" dla emerytów, to- jak wskazał szef rządu- nawet renciści czy emeryci pobierający bardzo niskie świadczenia, otrzymają je w pełnym wymiarze 1100 zł brutto. 

Morawiecki musiał odpowiedzieć również na pytanie o źródła finansowania nowego programu. Premier powołał się przy tym na raport Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, które bardzo pozytywnie przedstawiło wyniki uszczelniania- "w taki sposób, że jesteśmy mistrzami Europy". 

"Nie jest to centrum, które szczególnie często wysyła nam kartki z pozdrowieniami. Można powiedzieć, że krytyczne wobec nas centrum, przyznało nam rację, że nasz program uszczelnieniowy zadziałał i są dla nas znakomite perspektywy(...)Mamy kilka kolejnych miliardów złotych do uszczelnienia w podatku CIT, kilkanaście z VAT-u, plus uszczelnienie związane z eliminacją szarej strefy. W sumie wychodzi od 30 do 50 mld zł wpływów do budżetu"-podkreślił premier. 

Jak przypomniał gość Polsat News, poprzedni rok zakończyliśmy z rekordowo niskim deficytem- 10 mld zł, a więc 0,5 proc. PKB. 

"W przyszłym roku nawet jeżeli to będzie więcej o te 15-20 mld zł, to dokładając mechanizmy uszczelniające zakończymy rok na poziomie 1,5-2 proc. Deficyt w 2020 r. będzie prawdopodobnie trochę wyższy, ale to jest klasyczne działanie antycykliczne. Jak następuje spowolnienie na świecie, to warto używać instrumentów z arsenału polityki fiskalnej"-wskazał szef rządu.

yenn/Polsat News, Fronda.pl

Komentarze

Rafa\305\2022019.03.6 12:05
Jak to mówił Rostowski "piniedzy nie ma i nie będzie" a Tusk" proszę mi wskazać gdzie są zakopane te pieniądza na 500 plus". Teraz widać kto i jak umiejętnie zarządza Państwem
Max Fiend2019.03.6 9:51
Ciekawe dlaczego trzy lata temu odrzucili to w głosowaniu a teraz przed wyborami jest takim wielkim osiągnięciem?
Rafa\\305\\2022019.03.6 12:07
Dlatego że na początku taki wydatków się nie robi trzeba było uszczelnić VAT i zobaczyć jaki jest przychód dla budżetu
zenio2019.03.6 7:15
Nie ma to jak kupować głosy za nieswoje pieniądze, ale ciemny lud to i tak kupi, nieprawdaż?
diki2019.03.6 7:30
w Niemczech dają 1000 zeta na każde... więc gramy z Niemcami o co ? ? ? o swoich obywateli... wcześniej kradli i się kasa gdzieś rozpływała do "czarnej dziury" na ogół za granice... teraz zostaje w kraju i kręci koniunkturę... tak na prawdę to 500 może w porywach kosztuje ze 200 zeta...tak to działa... i te 500 jest formą zwrotu podatku dla osób inwestycyjnych ...bo dzieci to inwestycja... co nie wiedziałeś ? kiedyś był "bykowe... " teraz ino odwrócili zasady...
zenio2019.03.6 8:56
Niemcy stać na taki gest. Nas nie.
anonim2019.03.6 11:08
W Niemczech mają również związki partnerskie, małżeństwa jednopłciowe i dyskonty otwarte w każdą niedzielę.
Jan Vincent z Bydgoszczu2019.03.5 20:29
Piniendzy nie ma i nie będzie !
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.5 19:38
Pewnie to pytanie już padło, ale ja nie słyszałem odpowiedzi. Czy świadczenie będzie wypłacane od poczęcia? Pewnie tak, bo to już człowiek, pojawiają się wydatki związane z ciążą. Jak będą płacić za te 9 miesięcy? Wstecz po urodzeniu? Awansem przed?