19.11.17, 15:00zdj. screen Youtube

Kiedy zmiany w ordynacji wyborczej? Kuchciński wyjaśnia

W wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" marszałek Sejmu, Marek Kuchciński mówi m.in. o zmianach w ordynacji wyborczej. W ocenie polityka PiS, powinny one nastąpić co najmniej w kilku obszarach, zwłaszcza w kwestiach dotyczących pracy PKW. Marszałek postuluje również konieczność zwiększenia transparentności działania komisji obwodowych.

"Powinny one nastąpić w dwóch obszarach, a już na pewno w kwestiach dotyczących pracy Państwowej Komisji Wyborczej. Tak, by nie powtórzyła się sytuacja z 2014 r., że w wyborach do sejmików wojewódzkich kilka milionów głosów okazało się nieważnych. Liczne obawy i wątpliwości co do działania poszczególnych członków komisji obwodowych w gminach, również wskazują na konieczność zwiększenia transparentności działań tych komisji oraz wprowadzenia lepszej formy przechowywania kart z oddanymi głosami"- tłumaczył Kuchciński, który zapewnił, że ta kwestia powinna zostać uregulowana już w najbliższych dniach. 

Oddzielna kwestia to zmiana obszaru okręgów wyborczych- uważa marszałek, powołując się na pisma PKW, z których wynika, że "w kilku przypadkach mamy do czynienia ze zmianą liczby ludności, a więc zachwianiem obowiązującej proporcjonalności: stosunku liczby mandatów do liczby wyborców". 

Polityk podkreślił, że obecny rząd przedstawił bardzo konkretny program zmian i otrzymał "silny społeczny mandat" do realizacji tych obietnic. Marek Kuchciński zapewnił, że Zjednoczona Prawica zamierza wywiązać się z nich jak najlepiej i, "jeśli wierzyć sondażom", wychodzi to "całkiem nieźle".

yenn/PAP, Fronda.pl