30.04.17, 14:13Donald Trump, fot. Michael Vadon, lic. CC BY SA 2.0, Wikimedia Commons; Kim Dzong Un, fot. Zennie Abraham, lic.CC BY ND 2.0, Flickr

Kim Dzong Un grozi USA: Zatopię wasze okręty!

Korea Północna oskarża USA o eskalację napięć na Półwyspie Koreańskim. Grozi również zatopieniem amerykańskich jednostek. W regionie znajdują się bowiem lotniskowiec oraz atomowy okręt podwodny należące do marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.

To kolejne groźby kierowane pod adresem USA przez komunistyczny reżim. Tym razem opublikował je północnokoreański portal, który zamieszcza oficjalne stanowisko władz w Pjongjangu.

W pobliżu Półwyspu Koreańskiego znajduje się skierowany tam decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa lotniskowiec USS Carl Vinson. Kilka dni temu do południowokoreańskiego portu Busan zawinął z kolei atomowy okręt podwodny USS Michigan. Pjongjang po raz kolejny grozi zatopieniem jednostek.

W sobotę północnokoreańska armia wystrzeliła po raz trzeci w kwietniu pocisk balistyczny. Rakieta zdołała jednak pokonać 71 kilometrów, po czym eksplodowała na terytorium Korei Północnej.

Stany Zjednoczone opowiadają się za podjęciem działań militarnych wobec Północy w przypadku realnego zagrożenia dla USA bądź ich sojuszników w regionie. Przed konsekwencjami tego kroku ostrzegają Chiny, które wraz z Rosją są przeciwne militarnym sposobom rozwiązania kryzysu na półwyspie.

O deeskalację konfliktu zaapelował papież Franciszek.

JJ/IAR