15.10.15, 16:36

Komunia dla rozwodników zdominowała obrady synodu

Obrady synodu ds. rodziny odbywającego się w Rzymie zostały zdominowane przez burzliwą dyskusję na temat kwestii dopuszczenia do komunii osób żyjących w powtórnych związkach.

Kwestia komunii dla rozwodników żyjących w ponownych związkach zdominowała synodalną debatę wokół ostatniego rozdziału Instrumentum laboris. Poświęcony on jest kwestiom duszpasterskim. Głos w burzliwej dyskusji w tej sprawie, kończącej się dziś wieczorem, zabrało 96 ojców synodalnych. Można było zaobserować dużą rozbieżność stanowisk. Ojcowie synodalni starali się szukać, jak to sami określali, "równowagi między miłosierdziem, a doktryną". Jedni podkreślali, że nie można zmieniać fundamentalnych zasad, inni mówili o tym, że Kościół nie może wykluczać wiernych.

Wiele mówiono o konieczności nie tylko dobrego przygotowania do małżeństwa, ale i dalszego duszpasterskiego towarzyszenia małżonkom na tej drodze. Wskazywano też na potrzebę wypracowania nowych środków w przekazywaniu nauki Kościoła o rodzinie ludziom młodym. Powrócił też temat zaproponowanej przez kard. Kaspera „drogi pokutnej” dla rozwodników. Wielu ojców synodalnych wskazywało, że w Kościele trzeba nie tylko doktryny, ale i "medycyny leczącej rany". Postulowano również, aby konkretne decyzje pozostawić w gestii lokalnych episkopatów.

Z synodalnej auli popłynęło także wyraźne ostrzeżenie przed dokonującą się nową kolonizacją ideologiczną, która próbuje rozbić rodzinę. W tym kontekście przypomniano o milionach dolarów wydawanych na produkcję i rozdawanie prezerwatyw oraz środków antykoncepcyjnych w najuboższych krajach świata przy jednoczesnym totalnym braku troski o ich rozwój.

Jutrzejszy dzień na Synodzie Biskupów o rodzinie poświęcony będzie na wysłuchanie delegatów ekumenicznych i zaproszonych na obrady audytorów, wśród których są całe rodziny.

emde/pl.radiovaticana.va

Komentarze

anonim2015.10.15 17:00
Ja mam wątpliwość na korzyść rozwodników. Jeśli taki typ jak Charamsa może swoimi łapami dotykać eucharystii i spowiadać ludzi co wzbudza we mnie obrzydzenie to czemu ludzie ,którzy są często w skomplikowanej sytuacji a chcą być we wspólnocie pełnej nie pozwolić ?
anonim2015.10.15 17:18
Miałem rację i wcalę się nie cieszę ... wiadomo było że maski opadną i ukażą się wilcze mordy.
anonim2015.10.15 18:21
"Postulowano również, aby konkretne decyzje pozostawić w gestii lokalnych episkopatów" Protestantyzacja Kościoła postępuje.
anonim2015.10.15 18:31
No prosze prosze... watykan jednak nie jest tak skostnialy jak mysli wielu... napomnienie dla Gadeckiego to DUZA rzecz. Niespodziewalem sie.
anonim2015.10.15 19:33
Mam dziwne przeczucie schizmy. Pytanie tylko, po której stronie stanie Franciszek?
anonim2015.10.15 20:31
rozmiękczanie trwa
anonim2015.10.15 21:22
Nie ma mowy! Nie będzie Komunii dla rozwodników bo byłoby to zgorszenie dla osób, które pozostały bezżenne po porzuceniu ich przez małżonka.
anonim2015.10.15 21:53
Wszystko zgodnie z planem Papieża Franciszka.
anonim2015.10.16 1:29
"katolickie fobie na temat stosowania prezerwatyw, np. w. krajach Trzeciego Świata doprowadza do śmierci tysięcy ludzi??" Ja bardzo przepraszam, ale trudno wymagać od Kościoła, aby popierał rozwiązłość seksualną. Wręcz przeciwnie - apeluje o wstrzemięźliwość. Do jasnej ... - nikt Murzynom nie każe spółkować byle gdzie i z kim popadnie. Przy takiej mentalności prezerwatywa nic nie pomoże.
anonim2015.10.16 5:56
Ojcowie szukają równowagi między miłosierdziem a doktryną... implikuje to, że doktryna Kościoła katolickiego jest niemiłosierna. To takie buty~! Czas wprowadzić reformę w katachezach. Powinna się zaczynać od wyjaśnienia dzieciom, że Kościół nie kocha ludzi.
anonim2015.10.16 6:57
Wesoły posobór nie myśli logicznie, ba wogóle nie myśli.