Bartosz Kownacki, który w Ministerwie Obrony Narodowej odpowiedzialny jest za kwestie związane z uzbrojeniem, poinformował, że MON prowadzi działania zmierzające do znacznego wzmocnienia wyposażenia naszego wojska.

Obiekt zainteresowania MON stanowią przede wszystkim bojowe wozy piechoty, a także śmigłowce uderzeniowe. Kownacki w rozmowie z dziennikarzami Polskiej Agencji Prasowej mówił też o tym, że ministerstwo chciałoby nabyć maszyny mogące być następcami obecnie używanych czołgów. 

Jak podkreślił wiceminister obrony narodowej, rozmowy prowadzone są z różnymi międzynarodowymi partnerami, obecnie ciężko jest ocenić, które z nich zakończą się powodzeniem, a które oferty zostaną odrzucone. 

Kownacki nie zdradził, które z rozmów są najbardziej zaawansowane. Powiedział tylko, że część z nich toczy się na poziomie rządów, a część na poziomie przedsiębiorstw. 

Podkreślał, że współpraca międzynarodowa, w którą wchodzi MON, zaowocuje pozyskaniem nowych technologii, a także nabyciem nowych doświadczeń. 

Obecnie trwają rozmowy na temat wspólnej produkcji nowego czołgu przez MON, Francuzów i Niemców., Informował o tym na początku lipca Antoni Macierewicz w rozmowie z portalem Defense News. 

emde/naszdziennik.pl