12.07.20, 19:30Fot. via: Wikipedia (domena publiczna)

Krwawa Luna i ,,szaleństwo'' kard. Wyszyńskiego

W biografii Stefana Wyszyńskiego jest bardzo ciekawy i tajemniczy wątek. Otóż pewnego dnia posłał on jedną ze swoich współpracowniczek do Julii Brystygier, jednej z najokrutniejszych funkcjonariuszek stalinowskiej bezpieki. Kazał przekazać jej Biblię i zapewnienie, że prymas codziennie się za nią modli.

Ten szalony wyczyn uzasadnić można jedynie niezachwianą wiarą. Julii Brystygier wielu życzyło śmierci i mieli ku temu podstawy. Julii Brystygier nikt inny nie chciał wówczas nawracać. Niech skończy w piekle.

Prymas Wyszyński, człowiek, który cały czas pracował nad swoim charakterem, prowadził drobiazgowe zapiski, w których utrwalał wszystkie emocje i surowe sądy o innych. Pomagały mu pewnie osiągnąć dystans, a w działaniu kierować się szaloną jak na tamte czasy logiką miłości. Biblia dla Brystygier. Prymas powtarzał, że ta siła pochodzi z zawierzenia Matce Bożej.

Według niektórych źródeł Julia Brystygier po latach przeżyła nawrócenie. Odwiedzała Laski. Prymas w swoim szaleństwie miał jednak poprzednika. Powtarzał właściwie to, co czterysta lat wcześniej Franciszek Salezy.

 

+++

Franciszek Salezy w tajemnicy jeździł do ówczesnego przywódcy kalwinistów, Teodora. Miał jeden cel: nawrócić heretyka.

Sprawa była po trosze osobista. Jeszcze jako młody człowiek godzinami modlił się, prosząc o zrozumienie. Szesnasty wiek to czas intensywnych pytań o naturę łaski, moc jej działania, a przede wszystkim o kwestię zbawienia. Kiedy więc Franciszek klęczał i się modlił, miał te same wątpliwości, co prawie cała Europa. Zniknęły one, gdy pewnego dnia, w kościele św. Stefana des Gres Franciszek oddał się Matce Bożej.

Trzykrotnie powtórzona misja nie przyniosła skutków. Franciszek skupił się więc na nawracaniu pojedynczych ludzi. Zgodnie z niektórymi szacunkami, nawrócił ich siedemdziesiąt tysięcy.

+++

Czy dałoby się tego dokonać, gdyby nie osobiste zawierzenie? Właściwie tylko ono daje siłę do rzeczy tak szalonych. Franciszek nie używał miecza. Po prostu co tydzień pisał broszurę, drukował i kazał roznosić pod drzwi okolicznych mieszkańców. Szalone, ale wystarczyło.

Mateusz Matyszkowicz

21 I 2010

Komentarze

Sławek2020.07.18 12:14
Polecam książkę Ellen Gould White. Wielki bój
Sławek2020.07.18 12:01
Uważajcie aby was kto nie zwiódł,przyjdą do was wilki w owczym przebraniu.Jak Bóg opisuje miasto które dostanie moc od bestii. Wielkie miasto, mające władze królewską nad królami ziemi. Zlokalizowane na siedmiu wzgórzach (jest tylko jedno takie miasto na ziemi to Rzym ) Do którego zmierzają ludy i tłumy,narody i języki. Jest odziana w purpurę i szkarłat,cała zdobna w złoto,drogi kamień i perły. Nierządu z nią dopuścili się królowie ziemi. Wsławiła się i osiągnęła przepych. Jest wielką i potężną stolicą. Nie ma drugiego podobnego do niej miasta. Jest to wielkie bogactwo... Jak przedstawia siebie kościół. Cała władza doczesna należy do niego(kościoła).Dominacja,sądownictwo i rządy nad całą ziemią są jego przez święte prawo.Wszyscy władcy ziemi są jego podwładnymi i muszą się mu podporządkować.(Sobór Trydencki). Bóg mówił dostaniecie dwie Ewangelie jedna będzie fałszywa. W katechizmie kościoła katolickiego zostało usunięte drugie przykazanie(Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, 10 a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań. )Czwarte zostało zmienione przez Rzym mamy święcić szabat nie niedziele. Papież Grzegorz I (590-604) nakazał represje wobec chrześcijan święcących sobotę.Kiedy cesarz Konstantyn I – pogański czciciel słońca – doszedł do władzy w AD 313, zalegalizował chrześcijaństwo i wprowadził pierwsze prawo niedzielne. Jego niesławna ustawa o niedzielnej egzekucji z 7 marca AD 321, brzmi następująco: “W czcigodny Dzień Słońca niech sędziowie i ludzie zamieszkujący w miastach odpoczną, a wszystkie warsztaty zostaną zamknięte.” . Pogaństwo się nie skończyło,przyodziali jedynie pogańskie bóstwa w chrześcijańskie szaty, z izydy bogini słońca zrobili matkę boską i postawili ją ponad naszym Bogiem i Jezusem.JHS to Izyda Horus Set.Każą nam sie modlić do świętych a to wielobóstwo czyli pogaństwo.Bóg wyrażnie powiedział do kogo mamy kierować swoje modlitwy,do Niego samego albo przez Jezusa do Boga. Obudżcie sie
Anna2020.07.12 21:07
piekło jest na ziemi my sami go stwarzamy Bóg jest miłością i nie stworzył piekła błędy w naszym życiu ,które popełniamy jeżeli za nie żałujemy są nam darowane przez Boga a nie przez kapłanów starajmy się żyć uczciwie to po śmierci przejdziemy do prawdziwego nieba gdzie króluje Pan
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.12 20:12
Pracuje dzień i noc nad paszkwilami powyborczymi! Zobaczycie jutro katole, wy mohery!
Łukasz2020.07.12 23:14
Modlę się za Ciebie
gość2020.07.12 20:10
czy nauczanie kościoła jest takie, że człowiek wierzący, pobożny, dobry jak popełni grzech śmiertelny (np. zdarzyło się mu cudzołóstwo ) i akurat mu się umrze to idzie do piekła a grzesznik co grzeszył całe życie i się nawraca przed śmiercią idzie do nieba? wg mnie to jest stworzenie sobie obrazu Boga który czycha na nasze potknięcie żeby nas uwalić ale niestety słyszałem o takim nauczaniu.
ryszard2020.07.12 21:08
Nie jestem wprawdzie "z branży", ale tu nie ma nic do rzeczy nauczanie. To wynika bezpośrednio z Pisma Św. a bardziej jednoznacznie z samej Ewangelii. Jezus Chrystus uczył nas, że liczy się różnica bilansowa miedzy sumą dobra i sumą zła, ale uczynki dobre i złe maja swoje wagi, których my do końca nie znamy. Dlatego powinniśmy dbać aby wszystko co robimy poprawiało ten bilans.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.12 20:07
szalony wyczyn? raczej ogromna głupota! tchórzliwy wyszyński wysyła jakąś swoją kochankę by sam się nie narazić gdyby Pani Brystygier coś odyebało w trakcie wręczania bajeczek zawartych w biblii!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.12 20:15
Nie głosowałem bo mam cykora, ale pyskować tu będę. Niestety tak moja natura. po moich szmondackich rodzicach.
Katoliczka2020.07.12 19:56
Julia Brystygier to piękny przykład człowieka nawróconego przez Boga, jak złoczyńca ukrzyżowany z Jezusem na krzyżu obaj są teraz z Chrystusem w niebie
Taka prawda2020.07.12 20:02
przestan parchaty pesjsaty pedofilu pieprzyc a może teraz z mojzeszkiem razem rojala popijają co ?
Jacek2020.07.13 18:24
Akurat ta komunistka to bestia nękająca , pastwiąca się okrutnie i mordująca Naszych Bohaterów - Żołnierzy Armii Krajowej , Narodowych Sił Zbrojnych , Konspiracyjnego Wojska Polskiego i wielu powojennych polskich organizacji wojskowych i cywilnych.
Lechu2020.11.25 21:53
Nie oglądaj więcej filmów ,typu Ida itp. Bo zlasowały Ci mózg.Bez urazy . Nie jestem święty, złamałem kilka przykazań przez całe życie ,ale nikogo nie zabiłem ani nie katowałem dla przyjemności jak Julia Brystygier Prajs czy jak jej tam - KRWAWA LUNA po prostu. Jeśli ona, jest teraz w niebie a ja ,,który szkodziłem tylko sobie w praktyce mam trafić do piekła -to fajnie pojmujesz całą wiarę.Ja myślę dokładnie odwrotnie. Bóg mnie oceni po śmierci ,a Krwawa Luna Julia Prajs Brystygier smaży się teraz w piekle w kotle z napalmem...A w niebie to są żołnierze z AK i NSZ których ta perfidna "kobieta" mordowała.
30 rocznica Borys Jelcyn odchodzi z KPZR.2020.07.12 19:50
Tego też się nie dowiesz z Frondy.
25 rocznica masakry na Muzułmanach2020.07.12 19:45
w Srebrenicy. Ale o tym nie dowiesz się z Frondy.
Aga Dziedzic🌈💘2020.07.12 19:53
U nas wszytkiego się dowiesz! Mój kiosyk Róchu "u Stacha" oferuje szeroki wybór filmików, ale zrezygnowaliśmy z hamerykańskich, w zamian mamy klasykę radziecką i oczywiście wiadomości, w tym wyborcze, wszystkie goovno warte. Zajrzyj, mamy tyż porno, radzieckie oczywiście jak "Pravda" i "Izviestia".
❤️ 🌼 Aga2020.07.12 20:15
Tchórzu nie podszywaj się pod ne swój nick. Nie możesz sobie wymielecie innego. Ja ci pomogę, Jestem kretynka Aga 🌈 jak już masz moje imię. Pamiętaj Igor jest mój przyjaciel!
Aga Dziedzic ❤️ 🌼❤️ 🌼❤️ jestem już prawie trupem2020.07.12 20:24
Cześć to nie wy to ja jestem Aga Dziedzic i biore do japy z połykiem
Lechu2020.11.25 22:05
Ludzie ,leci z nami jakiś moderator ?? Proponuje swoje preferencje seksualne zostawić dla siebie...Też lubię to i tamto ,ale nie wypisuje tego na portalach dotyczących Krwawej Luny żydowskiej zbrodniarki .
🌈💘2020.07.12 20:18
A Nowaka Piotra znasz? Podaj hasło?
Konztytucja to ja=Bolek to nie ja=dwie nuszki2020.07.12 20:20
Jak Mosfilm bedziem to wchodzem!
Aga ❤️2020.07.12 20:31
jestem idiotka i robię laski za dziesiątaka kto chętny
❤️ 🌼 Aga2020.07.12 20:32
robie to z 4 we wszystkie otwory
Maria Błaszczyk2020.07.12 21:03
Normalnie, banda świrów... Nic na temat, ale za to, zgodnie z najlepszą polską tradycją "obrony naszych kobiet", atak na nie za pomocą seksualnych fantazji niewyżytych gnojków...
Aga Dziedzic ❤️ 🌼2020.07.12 22:14
Nie Marysia, to nie banda, to jeden nieszczęśliwy, zaburzony człowiek, który wpadł w chorobliwą obsesję na moim punkcie. Ale masz rację, to jest jego szacunek do drugiego człowieka, odwaga, umiejętność dyskusji, rozmowy. Trochę przykre, takie żenujące, że jesteśmy dorośli, wypowiadamy się na jakimś forum i otrzymujemy coś takiego. Nie mam zamiaru zaprzątać sobie tym głowy. Ale dziękuję Ci za wsparcie.
Saki Faki2020.07.13 0:54
Jak dyskusja to tylko na ONET tu na Frondzie same katoliki. Aguniu kochasz mnie jeszcze?❤️ 🌼 Zostaw Ule ona ci nie dogodzi!
Aga Dziedzic ❤️2020.07.13 0:56
Ty siem nie podszywaj , kup se loda bambino!