17.10.13, 16:18Ks. Bogdan Bartołd (fot. archiwum)

Ks. Bartołd dla Fronda.pl: Nasiliły się akty agresji i wyzwiska

Portal Wpolityce.pl poinformował, że w jednej z parafii na warszawskim Ursynowie ktoś poprzecinał opony w zaparkowanych pod plebanią autach. „W jednym była przecięta jedna opona, w innym – wszystkie cztery. Uszkodzono auta zarówno księży, pracowników parafii, jak i parafian, którzy parkowali na terenie należącym do kościoła. Zniszczenia dostrzegliśmy po porannej mszy o 6:30. Musiało się to więc zdarzyć w nocy albo wcześnie rano” - mówił ks. Tomasz Chruścik. Zdaniem duchownego, ten incydent może być konsekwencją medialnych przekazów w ostatnim czasie. 

Podobnego zdania jest ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry św. Jana Chrzciela w Warszawie. „Po ostatnich atakach medialnych i nagonce na Kościół osobiście nie zaobserwowałem przypadków agresji, nie doświadczyłem niechęci na własnej skórze. Ale w perspektywie dwóch czy trzech ostatnich lat pewne akty agresji, wyzwiska nasiliły się. Trudno temu zaprzeczać” – mówi w rozmowie z Fronda.pl.

Obecnie, przekaz medialny dotyczący przypadków pedofilii w Kościele zawiera błąd generalizacji. Odbiór społeczny jest taki, że wszyscy księża są pedofilami, wszyscy są przestępcami. Jeżeli daną informację multiplikuje się, powtarza w nieskończoność to wiadomo, że w odbiorze społecznym utrwala się stereotyp, że wszyscy duchowni są pedofilami, złodziejami, przestępcami, etc. Taka jest teraz świadomość społeczna” - ubolewa ks. Bartołd.

Tym bardziej, że dziennikarze wzięli sobie na warsztat tylko jedną grupę zawodową. A przecież pedofilia jest zjawiskiem, które występuje w wielu innych środowiskach! Czasem ma większą skalę niż w Kościele. Media tworzą jednak wrażenie, jakby problem pedofilii istniał tylko i wyłącznie w Kościele. To bardzo smutne” - konstatuje proboszcz Archikatedry św. Jana Chrzciciela.

Not. MBW

Komentarze

anonim2013.10.17 16:46
Antyklerykalne media nakręcają nienawiść. Gdzie jest Boni? Teraz nie zauważa mowy nienawiści? A Tusk? Jemu jest na rękę podwójnie. Raz nie kocha Kościoła. Dwa to odwraca uwagę od problemów gospodarczych.
anonim2013.10.17 17:15
@ mad.man Nie traktujmy księży w tym kontekście jako takiej samej grupy społecznej czy zawodowej. Jeśli księża na katechezie lub z ambony nauczają o Dekalogu oraz piętnują grzech (a grzechy dotyczące płciowości od dawna są szczególnie jaskrawo piętnowane), to nie ma się co dziwić, że ludzie oczekują po osobach duchownych, że będą one dawać przykład. I to akurat od księży się tego oczekuje, a nie od innych grup społecznych (np. strażaków).
anonim2013.10.17 17:16
Już nie róbcie z ludzi głupków. Jesteście potępiani za pazerność, hipokryzje i zmowę milczenia w przypadku pedofilii. Dopiero w pierś się bijecie jak wam w pysk rzucą dowodami. Ale zanim to nastąpi to palcem nie ruszycie by cokolwiek wyjaśnić tylko mataczycie. Jeden drugiego kryje. Zaczynając od papieża 1962r wydającego instrukcję Crimen Sollicitationis . Gdyby na wierzch nie wyszły te wszystkie przypadki na świecie i gdyby ta instrukcja nie wyciekla na swiatlo dzienne to nadal by obowiązywała. Jest jeszcze dużo brudu pod biskupimi dywanami o których sie filozofom nie śniło.
anonim2013.10.17 17:23
@ x. Bartołd: A jaki może być odbiór społeczny, jeśli Kościół hierarchiczny przez lata tuszował sprawy związane z pedofilią? Jeśli abp Michalik nie wie, co mówi? Toż zwykła osoba stojąca z boku widzi, że ewangeliczne "tak-tak, nie-nie" nie jest Kościele realizowane w przypadku pedofilii, bo ta to wina mediów, feministek, ofiar, a nie konkretnych księży.
anonim2013.10.17 17:49
@ Frenetyczny Ewidentnie masz złą wolę albo obsesję i oskarżasz 99% porządnych kapłanów o pedofilię, a kilka przypadków przedstawiasz jako Missisipi zła.
anonim2013.10.17 17:57
Nasiliły się akty agresji? Tak? Ale na szczęście kasa z pogrzebów, ślubów i chrzcin wciąż płynie? Tak? To wszystko gra, prawda? Jasne, że pedofilia jest problemem, ale jak można (jak Michalik, hierarcha z Księżyca) bronić polskiego kościoła argumentując, że inne grupy zawodowe/społeczne i Bóg wie jakie przyczyniły się do tego, że kapłani nie potrafią swych chuci brudnych okiełznać? Zajmijcie się swoim podwórkiem, tam najpierw posprzątajcie - "Nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym; I mówił dalej: Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym." To Chrystus powiedział wyraźnie mówiąc, że jeżeli jesteście OK, to żadne Wam feministki, genderowcy, rozwodnicy i zboczone dzieci NIC nie zrobią. A jak coś macie za uszami, to niewiele trzeba, byście zaczęli sobie folgować. Pouczacie wiernych, jak mają sobie życie w łóżku układać, jaki śluz jest dobry, a jaki zły, nauczacie o czystości, moralności, sprawiedliwości, ale lud widzi. I nie dziwcie się, że ludzie wolą IKEĘ lub inne Centrum Handlowe w niedzielę zamiast mszy. Tam obowiązują przynajmniej czyste zasady. A Wy, kapłani, z ambony jedno, od zakrystii drugie. I nie mówcie mi, rzecznicy prasowi polskiego episkopatu, że mózg mi wyprali, żem ofiara nagonki medialnej, że "w dupie byłem i g. widziałem." Żyję wystarczająco długo w tym kraju i dość się naoglądałem gorszących obrazków i nasłuchałem gorszących opowieści, by stracić wiarę 10 razy. Jednak tylko Łaska Pańska chyba chce mnie widzieć w swojej bandzie. Chyba tylko to...
anonim2013.10.17 18:14
@mad.man Konkrety: przez ładnych wiele lat molestowanie tysiecy dzieci w Irlandii nie docierało do wiadomości opini publicznej, resztę można doczytać w goglach, FiM i dostępnych materiałach. ... I skompromituję się jeszcze raz obrońco czarnej zarazy: .... Tajna watykańska instrukcja Crimen Sollicitationis obowiązywała „wszystkich patriarchów, biskupów, arcybiskupów i innych ordynariuszy" Kościoła rzymskokatolickiego w latach 1962-2001. [ 1 ] Określała ona sposób postępowania biskupów w przypadku oskarżenia katolickich księży o: solicytację spowiedzi (namawianie penitenta do aktów seksualnych, zob. punkt. 1); homoseksualizm (p. 71 w połączeniu z p. 72); pedofilię lub zoofilię (p. 73, w połączeniu z p. 72) .......ciąg dalszy w internecie, np. w Racjonalista.pl (za mało tu miejsca na całą instrukcję)
anonim2013.10.17 18:16
No popatrz - a w mojej ksiądz dobrodziej ma stały cennik (wiem, bo moja żona pracuje w szkole z jego wikarym) i nie ma, że boli. Taka i taka ilość obrzędów, taka i taka kasa się musi zgadzać. Pewnie też tak jest w setkach parafii.
anonim2013.10.17 18:23
Jakich plotek? Wiem to od wikarego. Jakich plotek?
anonim2013.10.17 19:09
Nie dziwi mnie, że akty agresji mogą wzrastać i prawdopodobnie będą jeśli KK będzie się trzymał obranej linii obrony czyli: to nagonka na KK, to feministki i gender winne, to ''dzieci lgną'' i tym podobne głupoty. Oczywiście, są głosy z KK, że brak tolerancji na pedofilie, wytyczne postępowania w przypadku... itp. ale naprawdę mało osób wierzy w szczerość tych działań bo zostały podjęte pod presja i dawno po czasie. Kościół postawił sobie bardzo wysoko poprzeczkę w kwestiach moralnych i każde potkniecie rozliczane jest sto razy bardzie srogo. Architekci nie mówią nam jak żyć i co jest moralne a KK owszem. Nie chodzi mi oczywiście o popieranie agresji czy większych kar w sądach dla księży, ale o większa krytykę moralna. Kościół moim zdaniem nie przetrwa tego co się teraz dzieje, wierni będą ubywać i w tym roku na pewno ubędzie ich bardzo wielu z powodu ciągłych afer, hipokryzji i pogonią za kasa. Niestety KK jest przegrany i w przeciągu kilkudziesięciu lat zniknie. Widziałem na własne oczy sprzedawane kościoły a Anglii bo nikt do nich nie chodził, to samo czeka nas w Polsce.
anonim2013.10.17 19:17
@wszystkie antyklerykalne szumowiny Nagonka jest nagonką i kropka. Żebyście się nawet posrali w swojej nagonce, to i tak to pozostanie jedynie nagonką, która u was przeradza się w biegunkę. Asta la vista, obsrajnogi!
anonim2013.10.17 19:20
@rabarbar W programie, który ja widziałem w TVN, ks. Oko podawał inne statystyki, niż mu przypisujesz (np. 78 księży na 6000 nauczycieli sportu). Może oglądałeś jakiś inny program? Jaki? Albo oglądałeś nieuważnie? Mocno nieuważnie... To są zbyt poważne sprawy, żeby bezmyślnie chlapać jęzorem.
anonim2013.10.17 19:37
Credo, jak odróżnisz autentyczne świadectwo o patologiach w kościele od "nagonki"? Ja kocham Kościół, wychował mnie, czasem się z nim wadzę, czasem mnie ratuje, ale jak można patrzeć spokojnie, jak źle się w nim dzieje? No jak?
anonim2013.10.17 20:45
'' @wszystkie antyklerykalne szumowiny Nagonka jest nagonką i kropka. Żebyście się nawet posrali w swojej nagonce, to i tak to pozostanie jedynie nagonką, która u was przeradza się w biegunkę. Asta la vista, obsrajnogi! '' Nagonka jest nagonka (bo ja Credo tak uważam) i kropka, jak dziecko w przedszkolu, nie padł żaden argument, kompletnie pusty wpis pełen pogardy dla innych, aż bije po oczach katolicka miłość bliźniego, zero kultury, post powinien być usunięty przed moderatorów za obraźliwe zwroty.
anonim2013.10.17 21:04
@mad.man Hehe, no tak, bo twoje źródła wiadomości są takie jak u Macierwewicza? To, że ty nie czytasz tam artykułów nie znaczy, że są zawarte nieprawdziwe tam informacje. Konkretów jest tam mnóstwo a ja się ich na pamięć niestety nie uczę. Kościół przez 2000 lat ściemnia owieczki i nadal będzie ściemniał. Dzięki technologii przynajmniej ludzie jużnie są tak ciemni i naiwni jak kiedyś. Księża czy w Irlandii czy w Polsce są tak samo obłudni i zdegenerowani, w obu przypadkach zarządzane są z Watykanu. Najwięcej konkretów w ostatniej publikacji "Przypadki pedofilii w kościele polskim" czy jakoś tak ten tytuł brzmiał. Niezależnie jednak od tego wiadome jest, że kościół to zacofanie, degrandolada i wypaczenia.
anonim2013.10.17 22:09
Pozostancie wierni Chrystusowi
anonim2013.10.17 22:10
Czy się generalizuje? Raczej latami się wyciszało i przymykało oko na mające miejsce zjawisko nadużyć duchownych względem nieletnich. Uważam, że w mediach nikt nie wrzuca wszystkich księży do jednego worka. Zwykle na pytania: "dlaczego...", "jak dochodzi", "czemu nikt nie zareagował...", "jak można...", padają w odpowiedzi zarzuty o generalizowanie i wszczynanie batalii z Kościołem o jednostkowe przypadki. Tylko czy to już są jednostkowe przypadki po tych dziesiątkach lat krzywd wyciszanych?
anonim2013.10.18 0:01
@rabarbar 1. Odsłuchałem - zgadza się, jednak nie chlapnąłeś. Przepraszam. 2. Wyliczyłem - wyszło mi podobnie (nieco gorzej dla księży). 3. Twój wniosek ("pedofilia (...) występuje u księży 2,5 razy częściej") jednak idzie za daleko - wśród SKAZANYCH jest 2,5 raza więcej księży niż pozostałych. Ks. Oko mówił więc nie o WYSTĘPOWANIU tylko raczej WYKRYWALNOŚCI. Jeśli zaś prawdę mówią amerykańskie statystyki (że ok. 5% mężczyzn to pedofile i że 1/20 przypadków jest ścigana), księża (niecałe 0,001% skazanych) wyglądają na środowisko wyjątkowo bezpieczne. Co nie zmienia faktu, że te liczby są straszne - przede wszystkim dla dzieci, ale również dla Kościoła, a zwłaszcza hierarchii - przecież dość oczywiste jest, że tacy zboczeńcy będą się starać o zajęcia, które im ułatwią wyżycie się - do przedszkoli, szkół, sal treningowych i... kościołów. Biskupi jakby tego nie do końca pojmowali. 4. Moje źródło: http://www.tvn24.pl/kropka-nad-i,3,m/ks-oko-stosujcie-jedna-miare-dla-pedofilow-swieckich-i-duchownych,361307.html
anonim2013.10.18 0:23
@rabarbar... "Ks. Oko przed chwilą w tvn przytoczył statystykę, że na 6000 skazanych pedofilów, tylko 27 to księża. Ja sobie policzyłem i mi wyszło, że wg statystyk ks. Oko 1 skazany pedofil przypada na 2667 mężczyzn w wieku 18+, a jeden osadzony ksiądz pedofil przypada na 1100 księży. To prowadzi do prostego wniosku, że pedofilia wg statystyk ks. Oko występuje u księży 2,5 razy częściej. Czy ks. Oko popełnił lapsus, nie umie liczyć czy po prostu ma wiernych za idiotów? " Przytaczając swoje obliczenia, wykazujesz jedynie, że sam jesteś idiotą, jeśli chodzi o rozumienie reguł statystyki. Jeżeli z jednej strony stosujesz zbiór WSZYSTKICH mężczyzn, a z drugiej strony zbiór WYBRANYCH mężczyzn, to możesz w ten sposób udowodnić WSZYSTKO i całkowicie bez sensu. W ten sposób możesz np. udowodnić, że lekarze dyżurujący po nocach, to "nocne Marki", skoro w populacji siedzenie w pracy po nocach jest marginalne. Dopiero gdy porównasz tę grupę zawodową z policjantami, strażakami, energetykami i innymi służbami, dopiero wtedy możesz pokazać sensowną statystykę, która z tych grup więcej pracuje w nocy. Twoja manipulacja polega więc na tym, że używasz do porównania zbiory nie o tych samych właściwościach, a w tym konkretnym przypadku tą właściwością jest TOŻSAMOŚĆ pedofila. Spośród wszystkich przypadków możemy wyróżnić m.in. te, które są dokonywane przez osoby spokrewnione, nauczycieli, trenerów, homoseksualistów, księży lub przez osoby przypadkowe (może też są inne). Jeżeli nie chcesz być idiotą, ale człowiekiem uczciwym, to poszukaj dane przekrojowe ze względu na te tożsamości. Wtedy możesz porównać skalę tego zjawiska w poszczególnych środowiskach i dopiero wtedy kłapać o nadreprezentacji pedofilów w środowisku księży. Więc czekam na takie statystyki od ciebie, jeżeli nie chcesz być "statystycznym" idiotą.
anonim2013.10.18 3:59
Zastanawiam sie - kto z odwolujacych sie do Instrukcji Crimen Sollicitationis zadal sobie trud, zeby dokladnie zapoznac sie z jej trescia? - bo jak na razie to widze, ze wszystkie baranki sugeruja sie raczej tym co podaje portal Racjonalista, ewentualnie polska Wikipedia. W iNSTRUKCJI NIE MA NIC, co by sugerowalo, iz nakazuje ona kryc przypadki pedofilii. Owszem jest mowa o koniecznosci dochowania tajemnicy podczas toczacego sie postepowania w odpowiednich instytucjach koscielnych, ale NIE OBEJMUJE to ofiar molestowania. Instrukcja omawia szczegolowo procedury koscielne, jakie maja byc zachowane, w przypadku oskarzenia danej osoby duchownej o czyny nierzadne, nie tylko molestowanie nieletnich. Malo tego, w ostatnich punktach Instrukcji jest powiedziane wyraznie, ze przestepstwo pedofilii jest NAJWIEKSZA ZBRODNIA.
anonim2013.10.18 7:59
@kooonrad Uderz w stół, a nożyce się odezwą. „nie padł żaden argument, kompletnie pusty wpis pełen pogardy dla innych” – A twój argument? Padł jakiś? – Prawdą jest, że mam w dużej pogardzie takich co pogardzają Kościołem. Jeśli ktoś zachowuje się jak taboret, nie powinien być zdziwiony, że traktują go jak taboret. „aż bije po oczach katolicka miłość bliźniego, zero kultury” – miłość bliźniego nie polega na tym, żeby pozwalać się obsrywać antyklerykałom. A kultura kończy się tam, gdzie wylewacie szambo, towarzyszu. I jeśli mój wpis jest dla ciebie obraźliwy, to znaczy, że idealnie trafiony.
anonim2013.10.18 10:31
@ Credo Jak dyskutować z kimś kto nie kryje dla mnie pogardy i nazywa mnie taboretem? Jedyne co wynika z Pana wpisu to brak szacunku dla mojej osoby. W moich komentarzach nie padło ani jedno obraźliwe słowo pod Pana adresem wiec skąd ta pogarda dla mnie? Rozumiem, iż uważa się Pan za nieomylnego jednak wcale nie uprawnia to Pana do obrażania innych, mających inne poglądy. Nie posiadł Pan na monopolu na prawdę, przykro mi. Dodając że jeśli komentarz jest dla mnie obraźliwy to trafiony potwierdza tylko chęć obrażania a nie dyskusji. Mimo to pozdrawiam i życzę więcej szacunku dla innych.
anonim2013.10.18 15:47
@kooonrad No, to przeanalizujmy pański pierwszy wpis: „Nagonka jest nagonka (bo ja Credo tak uważam) i kropka, jak dziecko w przedszkolu, nie padł żaden argument, kompletnie pusty wpis pełen pogardy dla innych, aż bije po oczach katolicka miłość bliźniego, zero kultury, post powinien być usunięty przed moderatorów za obraźliwe zwroty.” Nagonka jest nagonką. To tzw. fakt obiektywny. czyżby zmieniła się definicja? Ponadto, jeszcze raz pytam, czy użył pan łaskawie jakiegoś argumentu? Czy tylko sobie jończy na forum, że ktoś inny nie użył? A ta wyliczanka, pusty wpis, katolicka miłość bliźniego, zero kultury. I kto to pisze? Mistrz kultury i taktu czy zwyczajny wróg Kościoła? Hę? W tym kontekście z całą odpowiedzialnością powtarzam: miłość bliźniego nie polega na tym, żeby pozwalać się obsrywać antyklerykałom. A kultura kończy się tam, gdzie wylewacie szambo, towarzyszu. Jeżeli piszę, że mam w pogardzie tych, którzy mają w pogardzie Kościół, to pan się oburza? A czego się pan spodziewa, skoro swoim oburzeniem przyznaje pan, że gardzi Kościołem? Podziwu? Podałem prosty i alegoryczny przykład z taboretem, jeśli więc pan się z tym taboretem utożsamia, to już pański problem. i nadal uważam, że jeżeli mój komentaż jest dla pana obraźliwy, to jest trafiony, ponieważ utożsamia się pan z tymi, którzy uczestniczą w nagonce i obsrywają Kościół. Dawno już przestał mnie dziwić ironiczny ton ludzi pańskiego pokroju, na temat „katolickiej miłości bliźniego”. Najwięcej na jej temat mają do powiedzenia ci, którzy katolikami nie są, ale chcieliby katolików pouczać w tej kwestii. To zwyczajnie obrzydliwe. I radzę pamiętać, że katolik ma tylko dwa policzki i trzeciego nie nadstawi. Jak się naiwnie przeholuje, to trzeba się liczyć z tym, że można dostać w zęby. Czy to jasne dla pana, panie @kooonrad. Wara wam od naszego Kościoła!
anonim2013.10.18 20:02
@Kropelka Dlaczego nie można porównywać jakiejś grupy z resztą populacji? W tym przypadku: księży z wszystkimi mężczyznami? W ten sposób można znaleźć cechy charakterystyczne badanej grupy. Np. dr Paul Cameron w ten sposób wyliczył, że wśród homoseksualistów pedofilia jest 32 razy częstsza niż wśród heteroseksualistów (być może też chodziło tylko o wykryte przypadki - nie pamiętam). Wynik chyba znaczący, zwłaszcza jeśli chodzi o rekrutację do seminariów, czy do niektórych zawodów... Rozumowanie rabarbar-a jest zupełnie prawidłowe, jedynie wniosek zbyt daleko idący (liczby dotyczą WYROKÓW, nie WYSTĘPOWANIA, bo nie wiadomo nic o wykrywalności). Moim zdaniem jego wynik (2,5-krotna nadreprezentacja księży) nie niesie żadnej istotnej informacji - może przecież świadczyć zarówno o: 1) nadreprezentacji pedofilii wśród kleru, jaki i 2) dużej wykrywalności, wynikającej np. z wyższego poziomu moralnego środowiska księży. Każda z tych hipotez - uprawnionych wobec danych ks. Oko - wystawia tej grupie zupełnie odmienne świadectwo. W przypadku 2) może się nawet okazać, że kler jest wyjątkowo odporny na to zboczenie. Z tych danych mogą wynikać więc przeciwne wnioski, dlatego uważam, że wyliczenia rabarbar-a niewiele mówią. Ale w żaden sposób nie świadczą o jego idiotyzmie...
anonim2013.10.18 20:33
kooonrad napisał: Kościół moim zdaniem nie przetrwa tego co się teraz dzieje, wierni będą ubywać i w tym roku na pewno ubędzie ich bardzo wielu z powodu ciągłych afer, hipokryzji i pogonią za kasa. Niestety KK jest przegrany i w przeciągu kilkudziesięciu lat zniknie. Widziałem na własne oczy sprzedawane kościoły a Anglii bo nikt do nich nie chodził, to samo czeka nas w Polsce. *** Katolickie czy anglikanskie widziales? Z tego co wiem, to w Anglii jest niewielu katolikow, bo te wyznanie od czasow Henryka VIII bylo przesladowane - a to, ze anglikanie zeszli na psy nie powinno dziwic, Kosciol zalozony przez morderce, oderwany od korzeni, ostac sie nie moze. To, iz koscioly (tam gdzie jest katolicyzm) sie wyludniaja jest poniekad zrozumiale - lewacka ideologia serwowana w szkolach i wszystkich mediach jest skuteczna, lecz zarazem ci, ktorzy w Kosciele zostaja sa ludzmi glebokiej, zywej wiary. Pan nasz, Jezus wcale nam nie obiecywal Kosciola triumfujacego na plaszczyznie materialnej - wrecz przeciwnie. Powiedzial, iz Jego uczniowie maja byc sola tego swiata - nie Wieliczka. A tak na marginesie - Angole zniszczyli u siebie chrzescijanstwo i juz w niedlugim czasie zostana zdominowani przez islam, juz zdaja sobie z tego sprawe, coraz wiecej jest u nich na ten temat publikacji w mediach. Abstrahujac od Boga - natura nie znosi pustki, tam gdzie ginie jedna kultura przychodzi inna. Nie wiem czemu, ale wcale mnie nie martwi perspektywa dominacji islamu - ktos wreszcie da lewactwu i innym ateuszom popalic.
anonim2013.10.18 20:34
kooonrad napisał: Kościół moim zdaniem nie przetrwa tego co się teraz dzieje, wierni będą ubywać i w tym roku na pewno ubędzie ich bardzo wielu z powodu ciągłych afer, hipokryzji i pogonią za kasa. Niestety KK jest przegrany i w przeciągu kilkudziesięciu lat zniknie. Widziałem na własne oczy sprzedawane kościoły a Anglii bo nikt do nich nie chodził, to samo czeka nas w Polsce. *** Katolickie czy anglikanskie widziales? Z tego co wiem, to w Anglii jest niewielu katolikow, bo te wyznanie od czasow Henryka VIII bylo przesladowane - a to, ze anglikanie zeszli na psy nie powinno dziwic, Kosciol zalozony przez morderce, oderwany od korzeni, ostac sie nie moze. To, iz koscioly (tam gdzie jest katolicyzm) sie wyludniaja jest poniekad zrozumiale - lewacka ideologia serwowana w szkolach i wszystkich mediach jest skuteczna, lecz zarazem ci, ktorzy w Kosciele zostaja sa ludzmi glebokiej, zywej wiary. Pan nasz, Jezus wcale nam nie obiecywal Kosciola triumfujacego na plaszczyznie materialnej - wrecz przeciwnie. Powiedzial, iz Jego uczniowie maja byc sola tego swiata - nie Wieliczka. A tak na marginesie - Angole zniszczyli u siebie chrzescijanstwo i juz w niedlugim czasie zostana zdominowani przez islam, juz zdaja sobie z tego sprawe, coraz wiecej jest u nich na ten temat publikacji w mediach. Abstrahujac od Boga - natura nie znosi pustki, tam gdzie ginie jedna kultura przychodzi inna. Nie wiem czemu, ale wcale mnie nie martwi perspektywa dominacji islamu - ktos wreszcie da lewactwu i innym ateuszom popalic.
anonim2013.10.19 1:23
@rabarbar... „Poniosło cię.” Zawsze mnie ponosi, gdy ktoś używa inwektyw w stosunku do znanych mi osób. W tym przypadku do ks. Oko. Odparowałam ci tym samym epitetem, którego sam użyłeś, komentując jego postawę. „Trudno o bardziej podstawowe zadanie statystyczne niż wyliczanie procentowego udziału podzbioru w całym zbiorze.” Oczywiście. Ale gdzie w swoim obliczeniu widzisz to wyliczenie? Procentowy udział księży-pedofilów (podzbioru = 27) w stosunku do wszystkich pedofili w Polsce w ciągu ostatniego 10-lecia (zbioru = 6000) wynosi 0,45 %. Nie zauważyłam w przytaczanych przez ciebie liczbach, tego wyliczenia. „ględzenie o tożsamościach to jakiś totalny bełkot” Dwie inwektywy w jednym zdaniu… Ot! Wzór kultury „lewaka”. Użyłam naumyślnie na nazwę parametru „tożsamość”, gdyż w przypadku zjawiska pedofilii trudno dyskutować o statystykach przy uwzględnieniu jedynie grup zawodowych, gdyż z obserwacji wynika, że ten podział nie wynika li tylko ze względu na rodzaj zatrudnienia. Trudno mówić o „zatrudnieniu” rodzica, czy innego krewnego dopuszczającego się tego czynu. Z faktu, że wujek, zatrudniony jako górnik, dokonuje czynu lubieżnego na siostrzeńcu, nie wynika, że taki czyn powinien zaliczony w rubryce grupy zawodowej górników, ale w rubryce „bliski krewny”. Tak samo, jeżeli taki czyn popełni homoseksualista – prawnik, to też takiego czynu nie zaliczymy na konto prawników, ale na konto: „homoseksualiści”. Moglibyśmy zaliczyć je po stronie górników i prawników tylko wtedy, gdyby taki czyn został popełniony z powodu wykorzystania tych stanowisk do popełnienia przestępstwa. Twoje wyliczenie, chociaż w miarę poprawne (przy twoich założeniach 27:30000 to 1:1111, a nie 1:1100) jest bezsensowne, bo tak naprawdę nic nie mówi, gdybyśmy chcieli poznać skalę zagrożenia płynącą z konkretnej grupy. Podałeś wyliczenie średniej dla populacji 1:2667 oraz wyliczenie dla jednej grupy – księży. Z tego wynika tylko to, że plasują się powyżej średniej krajowej. Z tym, że tę średnią tworzą również osoby, które pracują w zawodach, w których kontaktów z dziećmi raczej nie ma - na przykład górników, żołnierzy, strażaków, policjantów, urzędników, kucharzy, elektryków, monterów, mechaników, ślusarzy, piekarzy, etc. Po ich odliczeniu mogłoby się okazać, że jednak twój wskaźnik dotyczący księży jest w jego wymowie odwrotny – znajduje się poniżej średniej dla mężczyzn mających kontakt z dziećmi, czyli oprócz nich – krewnych, homoseksualistów, nauczycieli, trenerów, psychologów, psychiatrów, lekarzy, sklepikarzy etc., czyli wszystkich tych, którzy swoją pozycję i pracę z dziećmi mogą wykorzystać do wykonania czynu przestępczego. Tak, że ten wynik, który podałeś: 2,5 krotne częstsze występowanie pedofilii wśród księży względem całej populacji mężczyzn, jest po prostu wynikiem, który ma jedynie ideologiczny wydźwięk, a praktycznie żaden poznawczy.