30.07.14, 10:01Ks. Adam Boniecki (fot. Piotr Drabik/Wikipedia)

Ks. Boniecki: Czy katolickie pismo powinno pisać o księdzu pedofilu?

Ks. Adam Boniecki w edytorialu do najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego” przywołuje rozmaite wątpliwości, dotyczące tego, czy w katolickim piśmie można/powinno się pisać o problemie pedofilii w Kościele. Przywołuje opinie swoich znajomych, którzy twierdzą, że takie publikacje szkodzą Kościołowi, dają oręż jego wrogom, podkopują zaufanie do Kościoła. „Niech się tylko coś złego w Kościele zdarzy, Tygodnik pierwszy to wyciągnie i opisze” - zarzucają niektórzy. Informacje o pedofilii wśród księży nie dziwią, jeśli ukazują się na łamach „Faktów i Mitów”. „Wtedy można mieć nadzieję, że to tylko pomówienia, antyklerykalizm, manipulowanie informacjami… Ale w piśmie katolickim?...” - zastanawia się redaktor naczelny „TP”.

„Wiara w Boga nie może się opierać na wierze w księdza-nadczłowieka. Nawet wiara w święty Kościół powszechny” - podkreśla ks. Boniecki. I dodaje, że w dobie internetu smutne wydarzenia, także te, dotyczące życia Kościoła, bardzo szybko docierają do opinii publicznej. Przypomina również, że już od czasów Jana Pawła II przepisy odnośnie do postępowania z księżmi, którzy dopuścili się pedofilii są bardzo jednoznaczne i surowe.

W końcu, jak zauważa ks. Boniecki, są takie sytuacje, w których na milczenie nie pozwala etyka dziennikarska. I odnosi się do opisywanej w najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” sprawy oskarżonego o pedofilię ks. Krzysztofa, który przez wiele lat – mimo wyroku sądu, uznającego jego winę – pracował duszpastersko. „Daję mu mieszkanie i patrzę na sprawę z czysto ludzkiego punktu widzenia. Przecież człowiek to nie pies, żeby gdzieś go zostawić. Ksiądz Krzysztof formalnie nie ma żadnych funkcji, a był przydzielany do prac, które mu zlecałem. Nigdy nie pozostawał sam z dziećmi. Nie prowadził też żadnych lekcji religii. Cały czas jest pod pełną kuratelą” - przekonywał proboszcz parafii, w której zatrzymał się ks. Krzysztof.

Ks. Boniecki podkreśla, że zadaniem mediów jest patrzenie władzy na ręce, zaś te, które nie chcą się władzy narazić, tracą wiarygodność. Tu powraca kwestia krytyki Kościoła, więc kapłan odwołuje się do słów Jana Pawła II z 1997 roku. „O ile sytuacja dawniejsza zyskiwała Kościołowi ogólne uznanie – nawet ze strony osób i środowisk »laickich« – to w sytuacji obecnej na takie uznanie w wielu wypadkach nie można liczyć. Trzeba raczej liczyć się z krytyką, a może nawet gorzej. Trzeba zdobywać się na discernimento: akceptować to, co w każdej krytyce może być słuszne. A co do reszty, jest rzeczą jasną, że Chrystus będzie zawsze znakiem sprzeciwu” - mówił Ojciec Święty.

MaR/Tygodnik.onet.pl

Komentarze

anonim2014.07.30 10:10
Znowu obrażają Kościół! Mam poważne wątpliwości co do intencji Tygodnika Powszechnego. Takie rzeczy nie powinny ujrzeć światła dziennego, to wszystko sprawia, że ludzie tracą zaufanie do Kościoła, a triumfuje Szatan. Zresztą wcale nie jest przesądzone, że to wina księdza, choć lewactwo już wydało wyroki. Szkoda, że zapominają, że sami doprowadzają do seksualizacji dzieci i są często winni takim historiom.
anonim2014.07.30 10:23
To pewnie jest problem szerszy . Np. czy polscy badacze z okresu drugiej wojny światowej powinni się skupiać na przypadkach szmalcownictwa , kolaboracji , zdrady . Jedną z technik manipulacyjnych jest wybieranie jakichś nawet prawdziwych fragmentów ,by w odbiorcy stworzyć fałszywą ocenę .
anonim2014.07.30 10:51
Ci, których tak badzo bawi krytyka Kościoła, niech dopracują się jakiegoś sposobu, by ją kierować bezpośrednio do winowajców, a nie do "trzeciego świata". Św. Paweł bardzo źle pisze o tych, którzy sądzą chrześcijan wobec pogan! A takim, przeważnie pogańskim forum, są media.
anonim2014.07.30 11:10
Jak jest okazja zaszkodzić Kościołowi to Boniecki jest zawsze w pierwszym szeregu opluwaczy. Kiedy tego człowieka przeniosą wreszcie do stanu świeckiego? Problemy trzeba rozwiązywać a nie upubliczniać. Publiczne pranie brudów nie służy Kościołowi.
anonim2014.07.30 12:31
Boniecki dla mnie jest zakałą Kościoła
anonim2014.07.30 12:43
Ksiądz Boniecki to jest ekspozytura żydokomuny Kościele katolickim. Podejrzewam, że taki agregat lepiej się czuje w środowisku Gazety Wyborczej, niż prawdziwego katolika, ojca Rydzyka.
anonim2014.07.30 13:03
Jack_Holborn - Ty poważnie o tym ojcu Rydzyku jako prawdziwym katoliku czy jaj sobie robisz?
anonim2014.07.30 13:14
@kulturalny-adwersarz - poważnie
anonim2014.07.30 13:31
To wielki wstyd dla Kosciola Katolickiego, ze zabrania wypowiadac sie ks. Bonieckiemu poza tygodnikiem. Przez takie dzialania Kosciol pokazuja sie jako organizacja zamiatajaca trudne sprawy pod dywan, nietransparentna, cenzorska, a to nie podnosi zaufania do tej instytucji.
anonim2014.07.30 13:31
Jack_Holborn - ja Ciebie proszę, abyś jednak przestał być taki sarkastyczny. Szybciej zacznę traktować prof. Glińskiego jako kandydata na premiera niż Rydzyka za prawdziwego katolika. Ten człowiek jest mściwy, nietolerancyjny, z pogardą odnosi się do osób mających inne zdanie, chroni księży niezależnie od ich przewinień wobec innych ludzi. Spotkałem go raz, zamieniłem kilka zdań i jako osoba niepodzielająca jego poglądów zostałem zaliczony do "wrogów" kościoła i bezrefleksyjnie napiętnowany. To jest ostatnia osoba jaką możesz stawiać za wzór prawdziwego katolika.
anonim2014.07.30 14:41
@kulturalny-adwersarz - no ja nie wiem, czy jestem sarkastyczny, czy jestem pisiakiem, czy korwiniątką - Twoja sprawa
anonim2014.07.30 14:51
T.Ogórek - rydzyk to nie żaden katolik tylko najzwyklejszy komunistyczny żydomason piorący brudny hajs skoszony z babcinych emerytur w gównianej rozgłośni, złota krowa dla starych naiwnych ludzi, a nie żaden idol katolików. Ten człowiek nie zasługuje na bycie nazywanym chrześcijaninem, katolikiem. Każdy ksiądz w mojej parafii zrobił 10 razy więcej niż on dla dobra kościoła.
anonim2014.07.30 15:00
@Oberbol - całkiem odleciałeś?
anonim2014.07.30 15:15
Apeluję do redakcji portalu o niepublikowanie wypowiedzi Bonieckiego. On ma słuszny zakaz wypowiadania się poza TP i niech sobie pisze do swojego szmatławca bo i tak nikt tego nie czyta. A tu otrzymuje darmową promocję. Wszyscy wiemy doskonale że ta gnida szkodzi Kościołowi, a prezentowane przez niego poglądy odbiegają od nauki KK.
anonim2014.07.30 15:43
@Jack Holborn Nie, po prostu nie mam litości dla prawdziwych wrogów kościoła , którzy pod skórą fałszywych owiec skrywają wilka czyhającego na naiwność słabszych, a rydzyk właśnie to robi, szkodząc kościołowi, katolikom i reszcie wspólnoty. powinien być usunięty ze stanu duchownego do świeckiego, bo nie jest godzien posługi.
anonim2014.07.30 16:06
T-Ogórek: "Rozpoznaje durne antykatolickie trolle na kilka kilometrów..." Następny prawdziwy katolik. Wasza empatia i zrozumienie na drugiej osoby jest wzruszająca.
anonim2014.07.30 17:24
Można pisać, trzeba bym powiedział
anonim2014.07.30 22:11
Kilret Lip 30, 2014, 10:10 rano "Znowu obrażają Kościół! Mam poważne wątpliwości co do intencji Tygodnika Powszechnego. Takie rzeczy nie powinny ujrzeć światła dziennego..." No jasne, lepiej schować głowę w piasek. Co najwyżej przenieść księdza do nowej parafii gdzie będzie miał świeżą partię dzieci... eee, chciałem napisać, że przecież się "nawrócił" i już wszystko ok. Tadeusz Ogorek Lip 30, 2014, 10:48 rano ""Wiara w Boga nie może się opierać na wierze w księdza-nadczłowieka" Boniecki zwariował do reszty..." A w czym tu odleciał. Mówi w sposób bardzo wyważony, aż za bardzo. Ksiądz jak tylko człowiekiem. Dzięki święceniom podczas sprawowania posługi współpracuje z Bogiem i Bóg działa z nim. Taka wiara w księdza-nadczłowieka powoduje tylko to, że taka czarna owca czuje się bezkarna. Bo nikt dziecku nie uwierzy, że ten "pół bóg" mógł coś zrobić. A nawet jeśli, to lepiej zamieść pod dywan i do nowej parafii. Hiprokryzją jest gadanie jak to KK bez ogródek rozprawia się z pedofilią, jeśli tak wyważony tekst ks. Bonieckiego jest atakowany z taką agresją. I jak ktoś tu już napisał, zamykanie ust ks. Bonieckiemu jest wstydem dla KK, bo katolicy, którzy potrafią myśleć a nie tylko lecieć w owczym pędzie za innymi, mają zawężone pole manewru. Chyba zacznę czytać TP zamiast marnować swój czas na Frondzie...
anonim2014.07.31 22:06
@Ogorek Ogorek ? Kolejny wariat na frondzie ... :( skad sie tacy biora :( Mysle ze to wrogowie kosciola podszywajacy sie pod katolikow ... smeija sie jak normalni ludzie sie obruszaja na ich komentarze :(