30.08.20, 16:15

Ks. prof. A. Kobyliński: Kościołowi grozi schizma. To najgłębszy kryzys od czasów reformacji

Zdaniem ks. prof. Andrzeja Kobylińskiego dzisiejszy kryzys Kościoła, związany z pedofilią wśród duchownych, jest największym kryzysem Kościoła od czasów reformacji Marcina Lutra, a jego skutki mogą okazać się nawet tragiczniejsze od tych, jakie w XVI wieku spowodowało wystąpienie niemieckiego duchownego.

- „To, co się dzieje w Polsce, jest małą częścią wielkiego dramatu, który ma charakter ogólnoświatowy, gdy chodzi o Kościół katolicki” – mówił ks. prof. Andrzej Kobyliński w programie „Fakty po faktach” na antenie TVN24.

- „To jest najgłębszy kryzys Kościoła katolickiego od reformacji Marcina Lutra w wieku XVI. Co więcej, skutki tego obecnego dramatu najprawdopodobniej będą większe, poważniejsze niż to, do czego prowadziła reformacja Marcina Lutra 500 lat temu” – dodał duchowny.

W ocenie ks. Kobylińskiego Kościołowi grozi dziś schizma, a jej początek możemy już obserwować w niemieckim Kościele:

- „Katolicy niemieccy rozpoczęli przed rokiem proces głębokiej reformy Kościoła katolickiego, także na poziomie doktrynalnym. Bezpośrednią przyczyną, która doprowadziła do tej reformy, są straszne skutki pedofilii w Kościele katolickim w Niemczech” – mówił.

W Polsce, zdaniem ks. Kobylińskiego, pierwsze skutki tego wielkiego kryzysu Kościoła obserwujemy już w seminariach, gdzie drastycznie spada liczba nowych powołań.

kak/tvn24.pl

Komentarze

Apel2020.08.31 23:02
Czytelnicy Frondy! Ponieważ to antypolskie bydlę o nazwach: katolicka kretynizacja polski 🇵🇱, ladychapel, Polak Ateista Dumny Gej, JPIII i in. jest coraz bardziej chamski, wulgarny i bluźnierczy, a administracja portalu nie robi nic, by wpisy tego zboczonego idioty kasować proponuję, by maksymalnie dużo użytkowników dokonywało rozmaitych losowych, lapidarnych, humorystycznych wpisów korzystając z jego nicków. W ten sposób przynajmniej rozmyjemy jego szatańską działalność.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.31 18:36
Ksiadz Kobylinski to mason i heretyk,to od dawna oczywiste. I mowi to co trzeba,rowniez o tej dziwnej Tradzie.
linus2020.08.31 16:15
Bezpośrednią przyczyną, która doprowadza Niemców do schizmy jest odstępstwo od wiary i szalone próby sformalizowania tego przez znaczną część niemieckiego duchowieństwa. Jeśli lekarstwem na pedofilię ma być akceptacja przez Kościół homoseksualnej dewiacji, która stoi za pedofilią, to wygląda na to, że niemiecki episkopat postanowił nie leczyć Kościół, ale go zupełnie unicestwić. Skandale są SKUTKIEM nie przyczyną tego stanu, ksiądz profesor tego nie widzi czy tylko udaje?
Ciekawe2020.08.31 15:04
Biskupi sami stworzyli kryzys w Kosciele, bo nie pozwolono uczestniczyc we mszy wiece niz 5 osob . Ksieza byli zdesperowani, bo reszta "ogladala " msze w telewizji. Pozniej pozwolono, ale w maskach, a jak ktos sie boi, to niech korzysta z mediow. Teraz bardzo duzo "wiernych" do kosciola nie chodzi, bo sie boi i jest usprawiedliwiony.
Mac2020.08.31 19:44
To silny ten kościół i wiara praktykujących. Czyli przerwa w praktykowaniu wystarcza, żeby przestać byc katolikiem ?
ladychapel2020.08.31 14:50
Luter nie chciał rozłamu a naprawy kościoła, której nie chcieli katoliccy księża. Historii poczytać trochę proszę
katolicka deratyzacja Polski2020.08.31 18:40
Komunista popiera protestantyzm,i nie dziwota,dzieci to Lucyfera.
Palindrom2020.08.31 13:49
Obawiam się, że to, co oblazło i oblepiło Kościół, to nie "coś nowego", a dalszy ciąg "reformacji". Luter i jego "oświecona" interpretacja "nowoczesności" niczym nie różniły się od dzisiejszej "naukowej" masturbacji i dzisiejszego "naukowego" podejścia sodomitów do "zbawienia", czyli już nie "średniowiecznie" przez Serce Maryi, a "nowocześnie" przez… d*** Maryni. Dawną ewangelizację zamieniono na "dialog", co w praktyce sprowadza się do dobrze wszystkim znanej z propedeutyki seksuologii gry wstępnej.
zocha2020.08.31 9:22
Portal Fronda powinien publikować komentarze "na poziomie" i na temat!
Katecheta2020.08.31 8:29
Tak "telewizja" tvn jest dobrym miejscem na rozważanie spraw Kościoła przez duchownych.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.31 18:41
Dobry dowcip !
Anonim2020.08.31 4:31
Oczywiście, że Kościołowi grozi schizma. Jeśli biskup wali w młodego księdza cegielnie, i wszyscy milczą, to taki jest koniec hipokryzji.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.31 18:42
Komunisci reprezentuja kulture rosyjska.
Raven2020.08.31 0:08
Chętnie zostałbym księdzem. Mam rodzinę, więc z założenia jestem zdyskwalifikowany. Chociaż apostołowie też mieli rodziny i im jakoś wolno było. Hmm...
Zocha2020.08.31 9:09
Ja-jestem za kapłanami z Rodziną
SCHIZMĘ TO WY MACIE JUŻ OD DAWNA2020.08.30 23:09
A RACZEJ SCHIZOFRENIĘ BO INACZEJ TEGO NAZWAĆ NIE MOŻNA
Szybka Randka2020.08.30 21:32
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Magda Anna2020.08.30 20:59
Szanowny księze profesorze...Ksiedza diagnoza nie do konca chyba oddaje żródło problemu. Pedofilia to skutek zaniku wiary w Boga, skutek tego, ze w centrum Koscioła stanął człowiek a nie Bóg. skutek tego ze kościół katolicki profanuje Najświetszy Sakrament pod płaszczykiem zmian, odnowy, znaków czasu itp itd. a objawy? Księża wstydzą sie strokju kapłańskiego, jak np Szanowny ksiądz profesor, ksieża są wykładowcami, działączami charytatywnymi a nie tymi, którzy ratują dusze przed zatraceniem. zaprowadziliście nas kapłani pod scianę, zreszta sami też pod nia stoicie. Bo po co tak naprawde jesteście kapłanami? Zrezygnowaliscie z wyjatkowości Chrystusowego Kapłaństwa, staliscie sie kumplami, psychoterapeutami, itp itd, zapomnieliscie o Chrystusie. Wprowadziliscie "Wiosne koscioła", śmieszne... wiosna? zalew protestanckich bzdur. Módlmy sie do Boga o nawrócenie. my jako wierni potrzebujemy swietych kapłanów. Tyle księze Profesorze. Ksiedza tytuły są ważne ale waznieksza jest ksiedza posługa kapłanska.
...2020.08.30 20:08
Pierdoły. Jak dojdzie do katastrof i znaków na niebie(A dojdzie-mark my words!)to będą kolejki przed konfesjonałami.
linus2020.08.31 16:20
mark my words.. gdzieś to słyszałem i ten kto to mówił też miał rację.. lepiej zrozumieć późno niż wcale..
r2020.08.30 20:07
korporacja katolicka jest falszywym kościołem i Bóg zdaje się że ją likwiduje - dla dobra oszukiwanych i manipulowanych, ogłupionych i dewocyjnych katolików w Polsce i innych krajach... Znaki czasu to rzeczywistość którą daje nam Bóg - cieszmy się tak jak na Wielkanoc 2020r. gdy Bóg sprawił przez zarazę, że katoliccy kapłani powiedzieli prawdę że wystarczy ludowi modlić się w domach i obecność na mszach nie jest niezbędna.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.31 18:45
Komunisci na gwalt forsuja kulture tatarska zza Uralu.
R.2020.08.30 19:57
Mason
Po 11 ...2020.08.30 19:37
Dowodem na upadek KK jest ... Fronda.pl. Dlaczego? Dlatego, że są 2 opcje. Albo jest to dzieło idioty i wtedy KK powinien się jednoznacznie odciąć, albo poziom frądly jest poziomem, który KK akceptuje. Nie odcina się, więc jawnie akceptuje to intelektualne i moralne szambo. Więc sam jest szambem. CBDO
Jeremiasz2020.08.30 19:33
międzynarodowa masoneria - a oto głowy tej hydry: = Unia Europejska = agendy ONZ = organizacje pozarządowe =showbiznes =liberalno-lewicowe media =tzw. otwarty katolicyzm = część światowych służb specjalnych = środowiska związane z modernizmem katolickim (patrz heretycki Kościół w Niemczech). =finansowe organizacje międzynarodowe typu MFW i Bank Światowy. = parlamenty i rządy bogatych państw zachodnich. Wymieniłem większość - są jeszcze inne, ale o tym innym razem.
katolik2020.08.30 20:59
to jest ta zaciskająca się pułapka, teraz już bez oporu masoni dążą do realizacji i sfinalizowania zamiarów ! Swiat się poddaje. Można by z tego wyjść ... cofnąć cywilizację..i wykopac masonów tych wokół i tych rządzących..
man.of.Stagira2020.08.30 19:20
Kryzys XVI w. tylko pozornie miał podłoże teologiczne -jak się to zazwyczaj przedstawia. De facto Papież (usiłujący zjednoczyć Italię pod swoim panowaniem) sprzymierzał się z królami Francji (albo był przez nich porywany do Avinion i przetrzymywany -patrz XIV i XV w.) przeciw władzy Cesarza Niemiec który próbował zjednoczyć swoje 400 księstw na terenach od Hanoweru do Lotaryngii Płn.. Dla władzy Cesarza kluczowa była jego pozycja w Rzymie ale też usunięcie kogokolwiek kto mógłby zagrozić pozycji Cesarza jako dominującej w całej zachodniej Europie. Kluczowe zatem było dołączenie ITALII do Cesarstwa pod jednolitą władzą cesarską. To, że NIE chodziło o żadne wzburzenie moralne ani o żadne takie widać z postępowania samego protektora M.Lutra który sam żył ze sprzedaży odpustów. Chodziło o wojnę domową która toczyła się między Cesarzem a książętami -dynastiami elektorskimi oraz pomniejszymi- oraz wojnę o panowanie w Europie. Sam termin 'protestantyzm' pochodzi od wydarzenia które miało miejsce na Sejmie w bodaj 1526-29 roku. Zwolennicy Lutra pokazali wtedy jak rozumieją TOLERANCJĘ! Powiedzieli, że każdy może wyznawać wiarę jaką chce -rzymską lub 'luterską' - a l e NIE na TYM SAMYM terytorium. WIADOMO: chodziło o to, że katolicy mają się wynieść. Katolicy się wynieśli. Papieżem został Książę jako biskup luterskiego kościoła w danym Księstwie. Ale NIERUCHOMOŚCI - pozostały po katolikach. Ot, cała 'Reformacja'. Być może Luter przeżył kryzys w toalecie. Był niezwykle utalentowany a jego argumenty mają dużo finezji teologicznej i wierności Augustynowi. Jednakowoż awantury połączone z konfiskatą mienia kościelnego to stały element sporu o inwestyturę z Papieżem rzymskim który to spór zamknął Cesarzom Niemiec drogę do zrekonstruowania Cesarstwa na miarę Imperium Rzymskiego oraz doprowadził do ponad 200.letniego rozdrobnienia politycznego i NARODOWEGO na Niemiec. Niemcy prawie nigdy nie mieli swojego państwa. Prawie nigdy też -poza próbą Hitlera- nie mieli swojego narodowego państwa. TERAZ już nigdy NIE BĘDĄ mieli. Dlatego czują się upokorzeni -kompleks niższości wobec narodów które mają państwa narodowe -jak Polska -jednolite etnicznie. Tyle.
Anonim2020.08.30 19:03
JAK WIDAĆ MEDIALNY ekspert kościelny ALBO NIE NADĄŻA za reformami albo ściemnia . Wielebny Księże Profesorze zaczyna Ksiądz być nielogiczny i ZAPRZECZA SAMEMU SOBIE co z przykrością należy zauważyć. Jeśli Ksiądz OGŁOSIŁ , że nie ma już Kościoła katolickiego tylko mamy "jakąś" nową EWOLUUJĄCĄ wspólnotę RELIGIJNĄ na CO JEST wiele dowodów to SCHIZMĘ JUŻ MIELIŚMY w toku i po II Soborze Watykańskim. A to co widzimy i w czym UCZESTNICZYMY DZIŚ to ROZŁAM.
Styki2020.08.30 18:50
Przepowiednia z Quito powoli dochodzi do finalu.
matis892020.08.30 18:16
Kobylyński kolejny mason w sutannie ?? Schizma jest celowym dziełem BErgoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika. Bergoglio do schizmy dąży i jej chce. A pedofilia jest tylko owocem tego że jest wielu masonów, lewaków w sutannach oraz tego że wpuszczono do zagrody pedałów, a teraz lewaki w sutannach wspierają lzpkntb+.
STANISLAW2020.08.30 17:58
Przede wszystkim ta przepowiednia schizmy w Kościele to brzmi jako jej pragnienie ze strony autora! Już kiedyś nawoływal, żeby w Polsce pomyślano o jakims specyficznie słowiańskiej odmianie chrześcijanstwa. Bardzo cierpi, że nie ma ku temu zainteresowania wśród katolików....
katolik2020.08.30 17:55
liczba powołań spada i spada, wciąż mówicie, to zróbcie coś z tym !
STANISLAW2020.08.30 18:02
Nie znam innych politycznych ocen Kościoła od kilkudzuisięciu lat , jak tylko ta, że... spada; wiara słabnie, ludzie przestają chodzic do kościoła, młodzież odchodzi od Kościoła itd. Skądś mu to znamy!
Felek2020.08.30 17:29
Kiedy jeden z największych naukowców w historii Polski- Mikołaj Kopernik ogłosił światu, że ziemia kręci się wokół słońca, a nie na odwrót, jak wcześniej uważano, kościół okrzyknął go heretykiem, a nawet nawoływał do rzucenia Kopernika na stos. Czasy się zmieniły, ale kościół nadal w wielu sprawach uważa że wie lepiej i narzuca swoją skostniałą myśl innym, wykluczając inaczej myślących. Niestety ze zmiana czasów zmieniła się też świadomość ludzka i wiedza na temat świata. wszechświata. Już nie tak łatwo nastraszyć pokorne owieczki piekłem a co za tym idzie wyciągnąć majątek na rzecz plebana aby dostać wieczne odkupienie. Kościół traci wpływy, a co za tym idzie, ich majątek się uszczupla. Zamiast głosić słowo Boże to cały czas usilnie próbuje zmieniać ludziom życie, zaglądać im pod kołdry, sprawdzać z kim śpią i czy chcą mieć dziecko lub nie. To jest glowny problem i początek zguby tej instytucji.
leszczyna2020.08.30 22:27
Kościół nawoływał do spalenia Kopernika na stosie jako heretyka? Ciekawe, bo Inkwizycja zainteresowała się jego dziełem 73 lata po śmierci. Zwłok nie wyjmowano z grobu celem palenia na stosie. Nawet za czasów synodu trupiego tak nie było. Natomiast atak na heliocentryzm Kopernika przypuścili Luter i Melanchton. Na przyszłość niech @Felek uzbiera wiadomości, a potem coś pisze do ludzi.
Mac2020.08.31 19:50
Najłatwiej zwalić na Lutra.
leszczyna2020.09.2 11:04
To nie zwalenie na Lutra, ale fakt. Nie wiedziałeś, że był zagorzałym geocentrystą? To teraz już wiesz.
Konfederata2020.08.30 17:17
W rasiji wierzymy w cara z kamienia.
Religia to zbędny balast2020.08.30 17:10
Bardzo dobrze. Ludzie odchodzą od kosciola, bo religia człowiekowi nie jest do niczego potrzeba. Ludzie wierzą, bo nauczono ich wierzyć. Nikt się z tym nie urodził.
Anonim2020.08.30 17:15
Mondrość Wielkiego Architekta przebija z Twych słów...
Ryba i rower2020.08.30 17:37
To nieprawda, że religia jest ludziom niepotrzebna. Jest potrzebna, mniej więcej tak, jak rybie rower.
Urszula2020.08.30 18:09
Człowiek musi w coś wierzyć więc każdy w coś wierzy. Jeden wierzy w istnienie Boga, inny w mamonę i bogactwa.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.31 18:50
A trzeci w mordowanie ludzui w imie fantastycznej utopii.
buli2020.08.30 19:45
Pamiętajmy. W pogrobowcach komuny Lenin wiecznie żyje..
Bianka2020.08.30 17:06
@jpiii Skoro nasz taką wiedzę, jak piszesz, to z pewnością Ty sam jesteś tym bogiem, o którym piszesz...A tak w ogóle to w domu wszyscy zdrowi...??
verizanus2020.08.30 17:05
No jak już ks. Kobyliński w TVN nadaje i na frondzie to temat szybko zostanie spalony;).
Szybka Randka2020.08.30 17:01
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.frircikvip.com.pl
JPIII2020.08.30 16:44
Polsce katole to durnie, którzy nie zauważają, że ich bożyszcze zw. bogiem to wstrętny, stary pedophil, który gwałcił 14-letnie dziecko zw. maryśką. I ta maryna wyprodukowała pedała zw. chrystkiem co łajdaczył się po pustyni z 12 kolesiami zw. apostołami.
marek2020.08.30 16:48
Do budy kundlu!
***2020.08.30 18:03
Możesz mu pluć prosto w mordę. Udaje że....deszcz pada.
Urszula2020.08.30 18:06
Hej, człowieku. Nie obrażaj postaci, która jest droga wielu wyznawcom. I nie jest istotne czy ta osoba (Jezus) jest postacią historyczną czy zmyśloną. Ludzie wierzą w istnienie Jezusa - wolno im- więc uszanuj to i pozwól im wierzyć. Przecież nic z tego powodu nie tracisz. Po co piszesz takie okropne teksty.
Irek2020.08.30 22:12
JP III! ....LECHU KELLERZE! ..... SKOŃCZ WAŚĆ! WSTYDU SOBIE OSZCZĘDŹ!... SODOMITO! PRZESTAŃ NAS POUCZAĆ ....! SAM TYLE WIESZ, CO ZJESZ!.... ZALEŻY CZY "G"... JESZ???
Anonim2020.08.31 18:52
Komunisci dumni sa ze swojej mongolskiej kultury zza Uralu.
TwojaStara2020.08.30 16:44
Może zapytajcie Jezusa jak ma wyglądać kościół. Chyba papieżowi i kardynałom powinien powiedzieć co i jak...
***2020.08.30 18:05
...o co ci chodzi?...już dawno o tym powiedział!
TwojaStara2020.08.30 18:14
Zostawił za dużo miejsca na domysły, niech doprecyzuje ;)
***2020.08.30 18:37
Chcesz, żeby każdego prowadził za rączkę?
TwojaStara2020.08.30 18:40
Ewidentnie pozostawienie wszystkiego samopas się nie sprawdza ;)
Anonim2020.08.30 16:35
Podejrzewam, że fałsz pojawi się na poziomie wyjaśnienia problemu, bo z katolicką doktryną pedofilia nie ma nic wspólnego, poza jej całkowitym zaprzeczeniem! Zważywszy na, przeważnie, sodomistyczne źródło, jest pedofilia całkowicie antykatolicka i antyboska!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.30 16:35
rabini, te beznadziejne parchy, naprawdę myśleli że ich göwno Talmud który tak upychali po kątach w końcu nie wybije? i zamiast przyznać się do błędów które robili przez millenium i zacząć z tym walczyć z własną pedofilią to nadal idą w zaparte i udają że się nic nie dzieje...
Jarek2020.08.30 16:32
Stara śpiewka: W czasach inkwizycji paliliśmy na stosach, ale protestanci palili więcej niż my. Pedofilia w kościele niemieckim jest znacznie wyższa niż w kościele polskim. Ja się pytam, czy w ogóle powinna być pedofilia w kościele. Kościołowi nie grozi schizma, ale upadek, a już na pewno odejście wiernych. Irlandia jest tego najlepszym przykładem. Polska też jest na dobrej drodze. Na razie wieś i małe miasteczka robią statystyki. Ale za kilka lat gdy wymrą tak zwane "babcie dyżurne" chodzące codziennie do kościoła, wówczas się okaże ile będzie ludzi w kościele. Hierarchowie powinni być wdzięczni Papieżowi Franciszkowi za jego otwartość, bo to jest szansa dla kościoła, aby w nim zatrzymać ludzi młodych. Ale nie kłamstwem i tematami zastępczymi - jak ostatnie posiedzenie KEP. Miało być o pedofilii w kościele - abp Skworc, a co było? Poradnie dla ludzi LGBT, uściślenie słów modlitw.
Anonim2020.08.30 17:13
Twój drogi apostata tzw. "papież Franciszek" czyli heretyk, uzurpator, fałszywy prorok Bergoglio wzmocni w tym co pozostało po KK (czyli nazwa) pedofilię. Wystarczy popatrzeć nie na to co bredzi, bo najczęściej bredzi czy to oficjalnie czy to w dokumentach, ale większość wiernych i duchowieństwa czyta - jeśli w ogóle czyta - to nie rozumie tych tekstów, ale przyjrzeć się jego czynom, np. licznym nominacjom na stanowiska kościelne. Człowiek w Watykanie kroku nie może zrobić by nie trafić jakiego entuzjasty LGBT+. Jak w końcu hierarchowie amerykańscy zdecydowali się wziąć za oczyszczanie swojej "stajni Augiasza" bo amerykańscy katolicy się wściekli z powodu skandali pedofilskich i wstrzymali finansowanie to Twój drogi "papież Franciszek" przysłał pismo by się wstrzymali dopóki nie będzie wytycznych z Watykanu. No i na tym zakończyło się oczyszczanie...
katolicka deratyzacja Polski.2020.08.31 18:54
Komunisci bronia heretyckiego pseudo-Kosciola.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.30 16:28
klechy naprawdę myślały że göwno które tak upychali po kątach w końcu nie wybije? i zamiast przyznać się do błędów które robili przez lata i zacząć z tym walczyć to nadal idą w zaparte i udają że się nic nie dzieje...
katolicka deratyzacja Polski2020.08.31 18:55
Wulgarnosci to kultura rosyjska,obca Polsce.
yehowy "katolik", teolog Kremla i2020.08.30 16:24
𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 !
Anonim2020.08.30 16:22
Wywalcie Bergoglio to się Wam kryzys skończy. Nadal duchowieństwo ślepe, głuche i omija skrzętnie istotę problemów.