15.01.20, 18:45

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Debata o celibacie a rewolucja Franciszka

"Dyskusja o celibacie w Kościele katolickim jest jednym z wielu elementów potężnej debaty, która toczy się na poziomie Rzymu i wielu krajów, gdy idzie o głęboką reformę Kościoła przeprowadzaną przez papieża Franciszka. [...] Nie można dzisiaj mówić o bezżenności w Kościele, nie mówiąc o dramatycznym problemie homoseksualizmu. Ślub celibatu ma swoją wartość w przypadku mężczyzny heteroseksualnego. Taki mężczyzna jako duchowny składa wyrzeczenie, jest to ślub motywowany duchowo. W przypadku mężczyzny homoseksualnego ślub bezżenności traci swoje znaczenie" - mówił ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy.

Komentarze

lady chapel2020.01.17 7:35
„Przytul Jana Pawła II i szerz dobro w swojej rodzinie!” – tak reklamuje pluszaka Kamila Drzewiecka, producentka i szefowa fundacji Ruah. Za sumę 159 zł można dodatkowo zażyczyć sobie spersonalizowany napis na stopie świętego. https://www.ruah.eu/produkt/przytulanka-handmade-sw-jan-pawel-ii/ :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Małgorzata2020.01.16 15:22
Warto zauważyć , że coraz częściej księża profesorowie dając ujście swojej wszech-wiedzy popadają w permanentne debatowania na forach publicznych i medialnych. Jest to niepokojące gdyż może być objawem DEBATOMANII - jak "se" nie pogadają to się źle czują. A może by tak zajęli się pasterzowaniem i modlitwą a nie biciem piany na "ściekach" z Watykanu.
wujek dobra rada2020.01.16 14:14
O jakim celibacie mowic jak 40% ksiezy ma relacje seksualne z kobietami na dochodzonego albo mieszkajac pod jednym dachem. Rzygam na ten wasz celibat oszusci i ich poplecznicy.
Jolka2020.01.16 15:02
uważaj bo sobie mózg odwodnisz a błyskotliwością to już nie grzeszysz
andrzejhahn32020.01.16 17:02
i z dziecmi
Braterskie Napomnienie2020.01.16 13:59
Czy księdza przypadkiem kobyła nie kopnęła w głowę? Czy ksiądz wie że Bóg nazwał homoseksualizm Obrzydliwością? I co, ta sprzeciwiająca się Bogu Najwyższemu Obrzydliwość ma ewangelizować i prowadzić lud do tego właśnie Boga?To jest wypaczenie i jawne plucie Bogu w twarz i to przez niektórych nawet b. ważnych kapłanów, czy wyście że tak powtórzę Wykształciuchy neokościelne już całkiem pogłupieli?
andrzejhahn3 Wizerunek Frondy2020.01.16 13:45
andrzejhahn3 Wizerunek Jakości Frondy
Problemy z d. brane2020.01.16 11:12
Niektórzy to mają problemy:) W Boga trzeba wierzyć bo On istnieje! A czy ksiądz się żeni czy nie, czy ma dzieci czy nie co to mnie interesuje? komedia.
Beno2020.01.16 13:51
Widzę, że wielu żonatych ma problem z celibatem. O celibacie niech się wypowiadają ci, którzy się na taki styl życia po latach próby dobrowolnie zgodzili. Ciekawe, że ludzie zawierają śluby, wybrali swój stan, a potem się rozwodzą. Problem to przede wszystkim odpowiedzialność za dane komuś słowo.
bunia 2020.01.16 8:30
Ci hetero też nie dotrzymują celibatu bo po co byłby specjalny fundusz kościelny na nieślubne dzieci? W dodatku jaka hipokryzja: lepiej zeby pozbawić dziecko ojca byle został taki nadal księdzem. I tu ślub bezżenności nadal ma znaczenie.
Dell2020.01.15 21:57
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen. Proszę Cię, Najświętsza Panno, wspomagaj kapłanów aby potrafili wystrzegać się pokus; wyjednuj im, proszę, dary Ducha Świętego i wszelkie łaski, które potrzebne im są w ich posłudze.
Dell2020.01.15 21:56
Ojcze nasz, któryś jest w niebie: święć się imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen. Proszę Cię, Panie, poślij robotników na żniwo swoje i daj nam świętych kapłanów.
athos2020.01.15 21:25
Kobyliński postrzega Kościół jako jeszcze jedną organizację świecką o charakterze politycznym, w której są stronnictwa. Toczy się w niej walka ideowa i walka o władzę między jakimiś "postępowcami" i jakimiś "konserwatystami". Do tych pierwszych należą oczywiście Niemcy (wieczni "reformatorzy", chcący oczywiście reformować nie tylko siebie, ale cały świat) no i Polacy, ci z natury "konserwatywni", którzy według Kobylińskiego nie mogą tak sobie trwać w tym swoim politycznym "konserwatyzmie, lecz powinni się ukształtować wedle tego, co się dzieje w "postępowych" Niemczech. Kobyliński ani przez moment nie dopuszcza do siebie myśli, że jest to Kościół Jezusa Chrystusa a nie niemieckich reformatorów. Po prostu tego nie zauważa, ani na słowa o. Tasiemskiego nie reaguje. Kobyliński zdaje się być przekonany, że Kościół będzie taki, jaki on i jego koledzy ukształtują. Tu nie ma grama wiary, lecz zwykła polityczna kalkulacja. OBRZYDLIWE!.
andrzejhahn32020.01.15 21:22
kobylinski ty parszywa kreaturo,nierobie i pasozycie spoleczny ..........SRAM TOBIE DO RYJA PASTUCHU koscielny
matis892020.01.15 20:49
Jak Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik tak chce znieść celibat to pytanie czy sam w nim żyje. Do tego wspiera sodomię i LPZKGTN więc pytanie czy sam nie jest gejem.
Beno2020.01.15 20:22
Kobylański, a kto tych gejów dopuścił do święceń. Pier... jak najęy. Więcej dyscypliny, kontroli jak w każdej organizacji, jedności i zaangażowania, mniej problemów. W Kościele też byłoby mniej problemów z celibatem.