- I oto nagle pojawia się książka. Poprzez tę publikację mamy włączenie się emerytowanego papieża do toczącej się ostrej debaty w Kościele katolickim. Przez lata Benedykt XVI był bardzo ostrożny jeśli chodzi o wypowiedzi publiczne - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk (UKSW), odnosząc się do emocji, które wywołuje wydana niedawno książka "Des profondeurs de nos coeurs" ("Z głębi naszych serc").

 

W wielu krajach świata doszło do polemiki wokół książki zawierającej wypowiedzi emerytowanego papieża Benedykta XVI, który sprzeciwia się odchodzeniu od celibatu kapłanów. Książka „Des profondeurs de nos coeurs” ("Z głębi naszych serc"), bo o niej mowa, rozważa zagadnienie celibatu kapłańskiego i ukazała się nakładem francuskiego wydawnictwa Fayard.

Joseph Ratzinger, który w 2013 r. abdykował, oświadcza w książce, że nie może milczeć w sprawie celibatu. 92-letni emerytowany papież uważa, że celibat ma wielkie znaczenie, ponieważ pozwala kapłanom skoncentrować się na swoich obowiązkach, bo nie można jednocześnie realizować obu powołań, czyli kapłaństwa i małżeństwa.

Ks. prof. Andrzej Kobyliński wyjaśniał w Polskim Radiu 24, dlaczego nagle o papieżu Franciszku i emerytowanym papieżu Benedykcie XVI zaczęły mówić media całego świata.

- Główna kwestia dotyczy statusu emerytowanego papieża w kościele katolickim. Mamy tę nową sytuację już 7 rok, od 2013 roku. Przez wcześniejsze lata papież Benedykt XVI był bardzo ostrożny jeżeli chodzi o wypowiedzi publiczne. Było to czynione z wielkim wyczuciem. I oto nagle pojawia się książka. Poprzez tę publikację mamy włączenie się emerytowanego papieża do toczącej się ostrej debaty w Kościele katolickim - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Debatę w Watykanie, której skutki widoczne są m.in. w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, toczą dwa skrzydła: liberalne i konserwatywne.

- Skrzydło liberalne chce głębokiej reformy w Kościele katolicki, gdy idzie o rozumienie najważniejszych praw wiary i moralności. Skrzydło konserwatywne chce dochować wierności tradycji i sprzeciwia się zmianom. Liderem zmian jest papież Franciszek. A liderem obozu konserwatywnego jest Benedykt XVI. Jego stanowcza wypowiedź, to włączenie się do bardzo ważnej debaty - relacjonował profesor z UKSW.

Media podkreślają, że książka "Z głębi naszych serc" jest odpowiedzią na propozycję dopuszczenia żonatych mężczyzn do święceń kapłańskich w Amazonii, o czym dyskutowano trzy miesiące temu podczas synodu w Watykanie.

W audycji ponadto o tym, dlaczego ważnym elementem dyskusji jest podejście Kościoła do celibatu oraz, co wolno emerytowanemu papieżowi?

Całości można posłuchać TUTAJ