30.01.20, 11:30

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Liberałowie i konserwatyści. Kto zdefiniuje Kościół przyszłości

- I oto nagle pojawia się książka. Poprzez tę publikację mamy włączenie się emerytowanego papieża do toczącej się ostrej debaty w Kościele katolickim. Przez lata Benedykt XVI był bardzo ostrożny jeśli chodzi o wypowiedzi publiczne - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk (UKSW), odnosząc się do emocji, które wywołuje wydana niedawno książka "Des profondeurs de nos coeurs" ("Z głębi naszych serc").

 

W wielu krajach świata doszło do polemiki wokół książki zawierającej wypowiedzi emerytowanego papieża Benedykta XVI, który sprzeciwia się odchodzeniu od celibatu kapłanów. Książka „Des profondeurs de nos coeurs” ("Z głębi naszych serc"), bo o niej mowa, rozważa zagadnienie celibatu kapłańskiego i ukazała się nakładem francuskiego wydawnictwa Fayard.

Joseph Ratzinger, który w 2013 r. abdykował, oświadcza w książce, że nie może milczeć w sprawie celibatu. 92-letni emerytowany papież uważa, że celibat ma wielkie znaczenie, ponieważ pozwala kapłanom skoncentrować się na swoich obowiązkach, bo nie można jednocześnie realizować obu powołań, czyli kapłaństwa i małżeństwa.

Ks. prof. Andrzej Kobyliński wyjaśniał w Polskim Radiu 24, dlaczego nagle o papieżu Franciszku i emerytowanym papieżu Benedykcie XVI zaczęły mówić media całego świata.

- Główna kwestia dotyczy statusu emerytowanego papieża w kościele katolickim. Mamy tę nową sytuację już 7 rok, od 2013 roku. Przez wcześniejsze lata papież Benedykt XVI był bardzo ostrożny jeżeli chodzi o wypowiedzi publiczne. Było to czynione z wielkim wyczuciem. I oto nagle pojawia się książka. Poprzez tę publikację mamy włączenie się emerytowanego papieża do toczącej się ostrej debaty w Kościele katolickim - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Debatę w Watykanie, której skutki widoczne są m.in. w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, toczą dwa skrzydła: liberalne i konserwatywne.

- Skrzydło liberalne chce głębokiej reformy w Kościele katolicki, gdy idzie o rozumienie najważniejszych praw wiary i moralności. Skrzydło konserwatywne chce dochować wierności tradycji i sprzeciwia się zmianom. Liderem zmian jest papież Franciszek. A liderem obozu konserwatywnego jest Benedykt XVI. Jego stanowcza wypowiedź, to włączenie się do bardzo ważnej debaty - relacjonował profesor z UKSW.

Media podkreślają, że książka "Z głębi naszych serc" jest odpowiedzią na propozycję dopuszczenia żonatych mężczyzn do święceń kapłańskich w Amazonii, o czym dyskutowano trzy miesiące temu podczas synodu w Watykanie.

W audycji ponadto o tym, dlaczego ważnym elementem dyskusji jest podejście Kościoła do celibatu oraz, co wolno emerytowanemu papieżowi?

Całości można posłuchać TUTAJ

Komentarze

ect2020.01.31 12:45
Ks. Kobyliński może warto do konia po rozum się udać? On ma większą głowę, może i rozumu ma więcej, bo z wiarą to ma już ks. niewiele do czynienia. W tym tygodniu powinien ksiądz czytać w Ewangelii, jeśli jeszcze ks. Msze odprawia, że "że kto ma niewiele, zabiorą mu nawet to co ma". A wie ksiądz jak król Saul skończył, gdy tylko sobie zaczął ufać a nie Bogu? Jest ksiądz "liberałem, konserwatystą", czy może jednym i drugim, byle tylko filozoficznie dobrze się ustawić?
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.01.31 9:13
Nie będzie takiego czegoś jako kościół przyszłości. Właśnie mamy szansę obserwować historyczny moment jego końca.
ZERR02020.01.31 11:01
Nie będzie czegoś takiego jak lewacka Europa przyszłości. Właśnie mamy przyjemność obserwować historyczny moment jej końca. Będzie was bolało jak wszyscy diabli.
ect2020.01.31 12:38
Właśnie masz okazję obserwować historyczny moment oczyszczenia KK, ostateczny upadek szatana i pewne odrodzenie się i zwycięstwo Kościoła katolickiego na całym świecie. Nawet tak czysto po ludzku oceniając większość ma już dość cywilizacji śmierci, panowania możnowładców ustalających prawa wbrew naturze i odwiecznemu porządkowi moralnemu istniejącemu na tej Ziemi. Przekraczanie wszelkich ustalonych przez Boga granic i praw rodzi w sercach ludzik niepokój, ponieważ ludzie nie panują już nad tym totalnym bagnem, w którym diabeł chce wszystkich utopić.
bogdanus2020.01.31 3:33
Jedna książka i niszczenie KK od środka słabnie brawo B16. B16 jest darem Boga w tych trudnych czasach. Franciszek mimo że jest papieżem poniesie konsekwencje przed Bogiem za swoje postępowanie.
R2020.01.30 23:58
Jezus udowodnił że fałszywe są poglądy religijne a prawdziwa religia to miłość do Boga i życie w duchu i prawdzie z tej miłości wynikającej - dlatego chrześcijanie nie potrzebują ani kapłanów ani budynków ani rytuałów czy artrefaktów jak sakramenty, krzyże czy oleje - sam Bóg pozwala nam zbliżyć się do Niego i obdarowuje Duchem który wszystkiego osobiście uczy. Fałszywa jest religia katolicka i każda która naucza niezgodnie z Biblią.
andrzejhahn32020.01.30 22:43
kobylinski ty parszywa kreaturo koscielna,nierobie i pasozycie spoleczny ......SRAM TOBIE DO RYJA BYDLAKU koscielny
Daria2020.01.30 16:40
Kościól nie ma żadnej przyszości, a polski to już na pewno. Może w jakimś muzeum ?
anonim2020.01.30 19:21
Właśnie polski przetrwa droga Dario.
ect2020.01.31 12:31
Tylko KK i Polska odrodzą się z tego ogromnego światowego upadku.
Nie będzie "prezydenta pedała" w Rz. P. - NIGDY!!2020.01.30 15:19
GDZIE W POLSCE JESTEŚ PEDALE ??? GDZIE JEST "WIOSNA I JEJ NACZELNA SUKA ??? GDZIE JEST "PREMIER" BIEDROŃ" ??? GDZIE SĄ PIENIĄDZE ZEBRANE DLA "MIKOŁAJA" ???
Taka sytuacja:2020.01.30 15:19
Mieszkańcy Brzezin (woj. łódzkie) walczą z wysokimi cenami za pochówek. Sławomir Pawlik za pogrzeb ojca musiał zapłacić 12 tys. zł. Ceny ustaliła Archidiecezja Łódzka. Sprawę badają już Najwyższa Izba Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich i UOKiK.
ZERR02020.01.31 10:58
Dobrze że pominąłeś ważny szczegół. "wyższa cena za pochówek wiązała się z wyborem pana Sławomira, który zdecydował się na grób murowany, a nie ziemny. W przypadku tego drugiego opłaty wyniosłyby nie więcej niż 1,5 tys. złotych." Poza tym ceny i opłaty wynikają wprost z podatków, norm Unii Europejskiej, płacy minimalnej itp. Z tych 12 tysięcy minimum 9 tysięcy trafiło do Skarbu Państwa.
Beno2020.01.30 14:57
Panie Kobylański, każdy wie, że w Kościele są dwa obozy: konserwatywny i liberalłny. Liberałowie rozpier..lili Kościół, konserwatywni chcą go jeszcze ratować i jeśli się komuś uda, to raczej konserwatywnym. Niemcy już narobili tyle eksperymentów, mają tylu świeckich teologów, tylko, że w kościołach wiernych prawie że już nie ma. A średnia wieku tych ostatnich wiernych to ponad 70 lat. To nie może być mowy o przyszłości kościoła - nie ma w tym znaku optymizmu. Panie Kobylański, zamiast mówić o tym, co wszyscy wiedzą, zadaj sobie więcej trudu, by umacniać wiarę w ludzie, a nie pitu, pitu.
andy2020.01.30 13:22
Kobyliński przywołuje stwierdzenia Papieża Benedykta, że w przypadku księży homoseksualnych celibat traci sens. Dla Kobylińskiego miałby to być argument za zniesieniem celibatu. To się kupy nie trzyma. Tu jest błąd logiczny. Z tego miałoby wynikać, że homoseksualnych miałby nie obowiązywać celibat, a więc co? Mieliby sobie swobodnie żyć ze swoimi partnerami? A gdzie kapłańska czystość? Ona miałaby obowiązywać heteroseksualnych a homoseksualnych już nie?? Cóż to za intelektualne krętactwa.
Michał Pasierb 2020.01.30 21:49
Jest w tym pewna logika...Jeśli księża mogliby się żenić a mieli by tę opcję w głębokim poważaniu- mówiąc kolokwialnie- mogłoby to świadczyć z dużym prawdopodobieństwem, że traktują kapłaństwo jako gay profession - jak raczył zauważyć ks.Kobyliński...A to z pewnością tzw. zwykłym wiernym nie może się podobać.Celibat to absolutnie nie to samo co śluby czystości.Księża ślubują wyłącznie celibat czyli bezżenność,co ze strony homoseksualistów jest wprost śmieszne...Księża zakonni, i owszem,składają też śluby czystości.
andy2020.01.30 22:39
Ksieża decezjalni formalnie nie składają ślubu czystości, ale w życiu mają dochowywać czystości. ŻADNE związki seksualne nie wchodzą w grę ani homo- ani hetero-.
Michał Pasierb 2020.01.31 10:09
To idź im to powiedz...xDDD
ect2020.01.31 13:10
Przecież ty tez możesz im powiedzieć a nie tylko rozkazywać komuś.
Michał Pasierb 2020.01.31 13:58
A czy ja piszę do kogoś tzn doczepiam się?? Raczej nie...A Ty nawet nie zauważyłeś tego lekkiego tonu; skoro to dla Ciebie jest rozkaz, to wybacz xD. Prawdziwe życie jest poza siecią.Miłego popołudnia.
ed2020.01.30 13:09
Czy jest jeszcze w kościele miejsce na Ducha Św. /np. na konklawe/, czy KK to międzynarodówka do robienia kasy gdzie naparzają się partie i mafie. Jeśli tak to beze mnie
Antoni2020.01.30 12:43
Co na to wszystko Jezus? A Maryja? Swięci? Wypowiadali sie już?
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.30 12:41
Jeśli mam być szczery to mnie tylko interesuje, żeby ta przestępcza sekta się rozyebała :)
matis892020.01.30 12:46
Jak ma się rozsypać jak sami lewakoateiści, ich politycy, sodomici i ruch LPZKBGN wspiera i czci Głowę Watykanu swojego pana i to bardziej od katolików. Jakiś brak rozumu w tym co piszesz :))).
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.30 13:11
Gdyby tak było katosekta już by dawno udzielała homo-małżeństw, więc pyerdolisz jak potłuczony.
matis892020.01.30 13:23
No właśnie dlatego lewakoateiści, ich politycy, sodomici i ruch LPZKBGN wspierają i czczą Głowę Watykanu Bergoglio najbardziej ze wszystkich religii. Bo u niego widzą homo małzeństwa, cudzołustwo, wsparcie dla sodomii. Dlatego sodomici i lewakoateiści czcząc Głowę Watykanu budują jej siłę. Więc idiotyczne jest jak sodomita mówi o rozsypaniu KK, jak jego ruch czci i wspiera Głowę Watykanu bardziej od katolików i innych religii :)))
a62020.01.30 12:52
jak bedziec przed sedzia BOZYM, to powtorzyc te slowa ktore tu piszec . Tak na powaznie wlasnie wydaLEC NA SIEBIE WYROK ,ALBO OSZCZEKACZ ALBO SPOWIEDZ ZROBIC ,TO OCALEJESZ PRZED POTEPIENIEM , WYBOR NALEZY DO CIEBIE GNIDO LUDZKA
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.30 13:13
A niby dlaczego miałbym się przejmować twoim urojonym przyjacielem? To jest twój psychiczny problem i powinieneś go rozwiązywać u specjalisty nauk medycznych z odpowiednimi kwalifikacjami.
matis892020.01.30 12:40
Podział jest już bardzo prosty i jasny. Mamy dwie osoby z tytułem papieskim, emerytowany papież katolicki Benedykt XVI i mason od Religii Światowej Bergoglio. Obaj wyznają zupełnie innych bogów. Benedykt XVI wyznaje i głosi Jezusa Chrystusa, a Bergoglio wyznaje boga wszystkich religii na równi, wyznaje pachamamę. Bóg katolicki potępia homo sodomię, cudzołostwo w nowych związkach, a bóg Bergoglio to popiera i wspiera, gdzie nie jest to już określane jako zło i grzech. Tak więc Bergoglio i Benedykt XVI wyznają zupełnie innych bogów.
Sano2020.01.30 15:16
Tak, a jak Benedykt był Papieżem to pisałeś o hitlerjugend. Ekspert od prawd wiary się znalazł.
matis892020.01.30 16:19
Komunizm i totalitaryzm masoński wspiera tylko Bergoglio. Więc kłamiesz.
JohnyB2020.01.30 16:44
"Bóg katolicki potępia homo sodomię" A co z hetero-sodomią?
matis892020.01.30 20:03
Hetero to rozpusta. A homo to sodomia. Odniosłem się do cudzołóstwa w nowych związkach co aprobuje Bergoglio no i lewactwo też i geje też.
TAK Z INNEJ BECZKI.....2020.01.30 12:35
Złóżmy jutro Przyłębskiej życzenia, z okazji 33-lecia powołania na stanowisko sędziego przez komunistyczne władze PRL.
andy2020.01.30 12:30
Liberałowie nie będą definiować Kościoła, bo Kościół należy do Jezusa Chrystusa, a nie do nich. Ci, którzy chcą dziś "reformować" Kościół mogą być co najwyżej "nieużytecznymi" sługami Boga, jeśli nie chcą być sługami kogoś innego (Złego). Poza tym, ktoś tu kogoś okłamuje. Wszak Franciszek też jest za utrzymaniem celibatu - tak się wypowiadał publicznie. Czyli zgadza się z Papieżem Benedyktem XVI. Skąd się bierze ta kontrowersja? Że Marks w Niemczech i jego koledzy chcą zniesienia celibatu, to wiadomo, ale oni chyba jeszcze nie rządzą całym Kościołem. No chyba że rządzą. Jeśli tak, to niech nas Kobyliński o tym poinformuje.
matis892020.01.30 12:43
Bergoglio wspiera zniesienie celibatu i głoszą to jego ludzie, wręcz jego najlojalniejsi słudzy i najbardziej mu oddani. Można kłamać, a po owocach się poznaje i owoce są takie że Bergoglio wspiera nie tylko zniesienie celibatu o czy mówi otwarcie film Dwóch Papieży potwierdzony przez Watykan, ale wspiera też sodomię i cudzołóstwo w nowych związkach.
andy2020.01.30 12:58
W takim razie Bergoglio nas okłamuje. Proste jak drut, jasne jak słońce.
ziutek2020.01.30 12:17
Wiecie dlaczego KK przetrwał za Lutra w dobrym stanie , bo zdefiniował ich jako heretyków a nie uzdrowicieli modernistów.
PolaPola2020.01.30 12:05
Całe szczęście, że w większości krajów Europy, a za lat kilka i w Polsce, nikogo już to nie będzie obchodziło. Może sobie kk doktrynę zmieniać albo i nie zmieniać. Może być liberalne, może być konserwatywne. Gdy kościoły i seminaria puste a ludzie od zabobonów wreszcie wolni, co to będzie miało za znaczenie. Byle tylko jak najszybciej...
a62020.01.30 12:48
wiekszasc krajow europy juz wrocila do poganskich praktyk zabobony, to juz norma 13 przekleta, czy czarny kot jak przeleci przed toba . PolSKI KK ocaleje i POLACY wierni kk takze ,was naucza heretycy modlic sie , i pokory .
PolaPola2020.01.30 15:44
No to ile procent będzie w Polsce chodziło do kościoła za dziesięć lat? Ile na religię? Jak obstawiasz?
ZERR02020.01.31 11:05
To zależy, czy białasy zaczną być bitą, okradana i zabijaną mniejszością, oraz czy trzeci świat nadal będzie kredytował ich dobrostan, czy system zawali się za kolejne kilka lat. O jakości materiału ludzkiego nie decydują chwile gdy micha pełna, tylko gdy śmierć zagląda w oczy.
ect2020.01.31 12:26
PolaPola nie chodzi o ilość tylko o jakość. Na Początku istnienia Kościoła była garstka apostołów i uczniów Jezusa. Nie martw się KK odrodzi się i z tego chaosu, podniesie się zwycięski ku zdziwieniu krzykaczy. Może będzie nas garstka ale autentyczna a całej ogromnej reszty dokona sam Bóg.
PolaPola2020.01.31 13:09
No to przecież o tym właśnie piszę. Będzie Was garstka, która nikogo nie będzie obchodzić. Oby jak najszybciej...
ect2020.01.31 13:24
Będziecie tak w gacie ze strachu robić ze względu na nadchodzące jedne po drugich kataklizmach, że w rozpaczy zaczniecie szukać księży, aby się wyspowiadać ze swoich bluźnierstw. Szkoda tylko, że dla wielu będzie już zbyt późno. Kościół powstanie odrodzony, ludzie, którzy przeżyją nawrócą się do Boga. To nie do nas należy wzrost Kościoła, to Bóg daje wzrost i Kościół będzie nie tylko zwycięski ale także wielki. I po tym wszystkim co ludzie przeżyją nie przyjdzie im już przez długi czas do głowy wypisywanie takich głupot jak robisz to dziś. Kim są mądrzy i postępowi ludzie wobec Boga, okazuje się w sytuacji wojny, głodu, gdy pojawia się taki koronawirusik, itp.
R2020.01.30 23:52
bardzo tak; Jezus raczej udowodnił że fałszywe są poglądy religijne a prawdziwa religia to miłość do Boga i życie w duchu i prawdzie z tej miłości wynikającej - dlatego chrześcijanie nie potrzebują ani kapłanów ani budynków ani rytuałów czy artrefaktów jak sakramenty, krzyże czy oleje - sam Bóg pozwala nam zbliżyć się do Niego i obdarowuje Duchem który wszystkiego osobiście uczy
ZERR02020.01.31 10:53
Na całe szczęście, za lat kilkanaście (z kilkoma jednak przesadzasz) GuanoUnioEuropa przejdzie punkt bez powrotu i zacznie się jej GWAŁTOWNY kolaps demograficzny. Po prostu "ludzie wolni od zabobonów" kultury stają się niczym innym jak zwierzętami wymierającego gatunku. Was już nie ma, a te zmiany to po części próba uratowania tych z pohebów, których da się jeszcze uratować.
a62020.01.30 11:58
SZMATO PROPISOWSKA JESTESIE TUBA PISOWSKA, O KOSCIELE 5 ARTYKULOW, A 36 TYLKO KORYTO + ORAZ WYSMIEWANIE Z INNYCH , WY KATOLICKIE SZEF MUSI BYC Z TEGO ZADOWOLONY
robaczek 2.02020.01.30 11:57
JAREK na papierza!!!!!!!!! Habemus Jarus!!!! de pato-kato-papa z polszy!!!! i mamy problem rozwiazany!! i pasuje!!! - dziewczyn nie lubi ;] - pewie jeszcze dziewica ;] - konserwa jakich malo! - odnajdzie sie w układzikach z chlopcami z watykanu! - no moze nigdy nie byl za granicom, ale taki papiez to moze w pl siedziec. wszak jezus tez byl przeciez polakiem no i celibat przestrzega tez ;] idealny jest!! pięny! kocham ci ja go!!
robaczek 2.02020.01.30 16:37
kuzwa * papieŻa ;] ta ort to moje przeklenstwo ;] taki demon siedzi we mnie i mi zle podpowiada chyba jakies egzorcyzmy znacie ??? ;] bede wdieczny ;]
Sano2020.01.30 11:37
Prawacy wiecie, że kiedyś msze odprawiane były po łacinie a prości ludzie nie wiedzieli o co chodzi i nie rozumieli słowa Bożego bo nie znali łaciny? Wiecie, że Wprowadzenie języków narodowych do liturgii mszy nastąpiło decyzją Soboru Watykańskiego II, który trwał w latach 1962 - 1965. Tak tylko przypominam, bo gdybyście w tamtych czasach mówili, że to dobry pomysł to prawacy tamtych czasów wyzywaliby was od lewaków. Kim zatem jesteście?
APo2020.01.30 11:53
Raczej zapytaj się siebie kim ty jesteś , bo na pewno człowiekiem o wątpliwych jakości pobudkach , to tak najdelikatniej ująłem jak tylko potrafiłem
Sano2020.01.30 12:03
Jestem prawicowcem ale śmieję się z tego, co PIS zrobił z poglądami prawicowymi.
matis892020.01.30 12:54
Samozdemskowanie hehe. Od lewackiego religijnego bełkotu do antypisu hehe.