26.12.14, 12:08Dlaczego niewierzący celebrują Boże Narodzenie? (fot. archiwum)

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Głód Boga u niewierzących

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz przypomina badania, z których wynika, że osoby deklarujące się jako ateiści, obchodzą różne świąteczne ceremoniały związane z chrześcijaństwem. "Obserwujemy to zresztą niezależnie od badań, od wielu lat, że osoby, które np. deklarowały przynależność do partii ateistycznej, jaką była PZPR w czasach Polski Ludowej, jednocześnie celebrowały, w sposób niekiedy karykaturalny, niekiedy bardzo solidny, uroczystości Bożego Narodzenia" - mówi kapłan w rozmowie z Radiem Maryja. Jego zdaniem, podobną sytuację można zaobserwować także dziś, gdy z jednej strony mamy deklaratywny ateizm, a z drugiej - pewną obrzędowość religijną. Z czego to wynika? 

W pierwszej kolejności ks. prof. Bortkiewicz upatruje przyczyn takiego zjawiska w "pewnym głodzie absolutu w człowieku". "Człowiek pozostaje istotą religijną, nawet jeżeli jest wtłoczony w pewien „gorset” ateistyczny czy sekularystyczny" - mówi duchowny, przekonując, że w każdym z nas tkwi jakaś tęksnota za Bogiem, wartościami. Kapłan stawia oczywiście pytanie o uczciwość takich osób, które publicznie deklarują coś innego, a jednocześnie zachowują się niekonsekwetnie, obchodząc różnego rodzaju święta czy ceremoniały. 

"Dla nas samych jako osób wierzących istnieje pewne niebezpieczeństwo rozmycia tego, co jest naszą wartością, co jest przywilejem czy zaszczytnym dziedzictwem nas chrześcijan" - mówi ks. prof. Bortkiewicz. Kapłan apeluje o to, abyśmy dostrzegali, że "to, co dla tamtych ludzi jest co najwyżej zaszczytną tradycją, dla nas jest rzeczywistością znaku kontaktującą nas z Bogiem". 

MaR/Radio Maryja

Komentarze

anonim2014.12.26 12:20
żeby to chrzescijanie jeszcze stosowali się do tego w co wierzą , to można by było jeszcze uwierzyć. Ale swoim zachowaniem pokazują ile warta jest ich wiara
anonim2014.12.26 12:28
"Dlaczego niewierzący celebrują Boże Narodzenie?" Wystarczy być niewierzącym, by to zrozumieć; Nie potrafię tego zrozumieć!.....
anonim2014.12.26 12:47
Przeciw_gender Pytasz:"Jakie to ceremoniały, ja zadeklarowany antyklerykał i ateista, odprawiałem?" W związku z Bożym Narodzeniem żadnych. Natomiast znamienna jest Twoja i Tobie podobnych "zadeklarowanych antyklerykałów i ateistów obecność i aktywność na portalu katolickim.Tego już nie da się wytłumaczyć żadnym podpięciem pod tradycję,okazją do świętowania.To raczej pewien rodzaj obsesji.
anonim2014.12.26 12:56
Natura próżni nie znosi. Jeśli jest jakaś przestrzeń, dla pewnych rzeczywistości, to albo będzie tam oryginał albo jakiś Erzatz...I nie ma się czemu dziwić
anonim2014.12.26 14:41
CP, wy w Święta też pracujecie ?
anonim2014.12.27 9:22
@AnitaF Porkła?
anonim2014.12.27 13:28
pewnie dlatego, że to nie chrześcijańskie święto. to święto pogańskie, które sobie chrześcijaństwo przygarnęło, i przeciągnęło narodziny Chrystusa z lata na ten właśnie okres. święta te pozostaną pomimo walki z pogaństwem, bo z niego pochodzą.