Fronda.pl: Koptyjski patriarcha Teodor II (Tawardros) w liście do Ojca Świętego Franciszka zaproponował podjęcie działań na rzecz wspólnej daty świętowania Wielkiejnocy przez całe chrześcijaństwo. Czy wspólna data świętowania Wielkiejnocy jest możliwa? 

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: Dopóki chrześcijaństwo nie było podzielone, czyli przez całe pierwsze tysiąclecie, data Wielkiejnocy była wspólna. Różnił się jedynie czas obchodzenia paschy przez żydów, wyznawców judaizmu. W połowie II wieku na synodzie w Cezarei Nadmorskiej, na terenie Palestyny, postanowiono, że obchody chrześcijańskiej Wielkiejnocy nie będą się pokrywały z obchodami żydowskiej paschy. Postanowiono że kalendarz chrześcijański i żydowski będzie się w tym miejscu różnił. Część wyznań chrześcijańskich pozostała przy dawnej, żydowskiej, biblijnej rachubie czasu, a inne obrały tą drugą możliwość. Wtedy to pojawiły się pierwsze różnice.

Następne różnice powstały na skutek reformy kalendarza gregoriańskiego w wieku XI oraz w wieku XII gdy zaniechano używania dawnego kalendarza juliańskiego. Wtedy to pojawiły się różnice w obliczeniach i trwa to do dnia dzisiejszego.

Czy wspólna data świętowania Wielkanocy jest możliwa? Jeżeli pojawia się taki projekt to znaczy, że chrześcijanie różnych wyznań doszli do wniosku, że warto by było połączyć siły we wspólnym wyznawaniu Pana Boga w jednym czasie. Myślę, że inicjatywa jest godna pochwały nawet jeśli nie zostanie zrealizowana w najbliższym czasie. Ziarno raz rzucone w ziemię będzie wydawało plon wtedy kiedy dojrzeje.

Not.Ab