14.08.17, 15:10zdj. Youtube

Kukiz'15: Chcemy komisji śledczej ws. mafii VAT

Poseł Kukiz'15, Tomasz Rzymkowski poinformował, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu reprezentowane przez niego ugrupowanie złoży wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.

W ocenie Rzymkowskiego, celem komisji powinno być „poprawienie wydolności” instytucji skarbowych, zajmujących się ściągalnością tego podatku. Parlamentarzysta w rozmowie z Polsat News zwrócił uwagę, że wyłudzenia VAT to „poważny problem państwa polskiego”, gdyż w ten sposób społeczeństwo polskie traci miliardy złotych.

Poseł Rzymkowski podkreśla, że takiej komisji powinno „przede wszystkim zależeć, by poprawić prawo podatkowe, aby struktura urzędów skarbowych, instytucji skarbowych zajmujących się ściągalnością podatku VAT, była jak najbardziej wydolna”. Poinformował również, że jego partyjni koledzy z zadowoleniem przyjęli poparcie ministra Mateusza Morawieckiego dla powołania komisji śledczej w sprawie VAT. Wicepremier powiedział o tym na antenie Telewizji Trwam w ubiegłym tygodniu.

Pomysł Kukiz'15, zapowiadany już wcześniej, popiera również m.in. minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, który dodał, że wyłudzenia VAT w okresie rządów PO-PSL mogły przynieść państwu straty rzędu „200-250 mld zł”.

Od marca 2016 r. w śledztwach dot. wyłudzeń VAT przedstawiono zarzuty ponad 2 tys. osób; według śledczych mogły one spowodować straty sięgające ponad 13,9 mld zł.

JJ/PAP, Fronda.pl