13.07.21, 10:46Fot. screenshot - YouTube (RMF24)

Kuriozalny wniosek Bodnara. Domaga się, by TK pytał o zdanie TSUE

Trybunał Konstytucyjny zajął się dziś wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego ws. zbadania zgodności z konstytucją unijnej zasady pierwszeństwa prawa. Na rozprawie pojawił się ustępujący RPO Adam Bodnar, który zdecydował się na kuriozalny wniosek. Chciał, aby TK zadał pytanie prejudycjalne ws. wyższości prawa unijnego nad polskim systemem prawnym Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Bodnar najpierw wnosił o odroczenie rozprawy. Kiedy jego wniosek został odrzucony domagał się, aby Trybunał obradował w pełnym składzie. Wreszcie, po odrzuceniu tego wniosku, wniósł o zadanie pytania do TSUE o wyższość unijnego prawa nad polskim porządkiem prawnym.

- „Chodzi o wniosek związany z tradycją funkcjonowania RPO i relacji między TK i TSUE. Za czasów pani prof. Lipowicz, gdy powstała wątpliwość, RPO, wnioskował alby zadać pytanie prejudycjalne do TSUE. To skutkowało wyrokiem z 2017 roku. Wnoszę o zadanie pytania prejudycjalnego do TSUE, czy dopuszczalne jest odejście od linii orzeczniczej Trybunału w kontekście odejścia od pierwszeństwa”

- mówił.

- „Dziękuję. Jeśli chodzi o zadawania pytań, to decyduje o tym sam TK”

- odpowiedziała krótko prezes TK Julia Przyłębska.

kak/PAP

 

Komentarze

Aldona2021.07.31 21:35
Bodnar teraz i jako RPO był agentem wpływu mendy Sorosa.
a to ci kur....sz2021.07.29 15:12
polityczny
Unia2021.07.22 0:03
daje nam tyle ile od nas weźmie i musi mieć kasę na setki tysięcy urzędników. Unia nie zarabia. Dostaje pieniądze, a później je dzieli wykorzystując też przy tym szantaż w stosunku do państw, w których rządzi opcja prawicowa... która nie chce uznać 11 płci i innych pierduł. Jeżeli odrzucimy Boga, a LGBTQ jest diabelskim pomiotem to będzie jak z Sodomą i Gomorą, i z potopem.
Albert2021.07.14 9:45
bodnar do PGR-u, marsz. tam twoje miejsce
MaxFiend2021.07.14 8:09
Doskonały wniosek. Sprowadza się do tego, czy TK uznaje TSUE i jego wyroki. Sprawa byłaby ostatecznie wyjaśniona, Oczywiście tchórze z TK nie ośmielą się niczego na ten temat powiedzieć :-D
Filip2021.07.14 5:29
Orlen to spółka kontrolowana przez polityków. O obsadzie fotela szefa Orlenu decyduje prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wykupywanie mediów przez państwo na zlecenie kierujących nim polityków jest cofnięciem nas do epoki PRL. To fatalna praktyka, znana z takich państw jak Rosja czy Węgry. Oczywistą jest obawa, że PiS, korzystając z naszych wspólnych pieniędzy, przejmuje media prywatne, by jeszcze szerzej indoktrynować społeczeństwo. By łatwiej wygrać najbliższe wybory samorządowe i parlamentarne". Orzeczenie Julii Przyłębskiej może zostać słusznie uznane za łamanie praworządności i Polska może stracić pieniądze z Funduszu Odbudowy. Polska wtedy przestanie płacić składki unijne i będzie polexit. Tego chciały osoby głosujące na PiS i na Andrzeja Dudę. Julia Przełębska została mianowana na polecenie Jarosława Kaczyńskiego Prezesem Trybunału Konstytucyjnego, żeby ustawy sprzeczne z Konstytucją uznać za zgodne. Przecież trójpodział władzy i niezawisłość sędziów zapisane w Konstytucji już nie istnieją!!! Wolność mediów jest stopniowo likwidowana. Fronda wciska ciemnotę, żeby mniej wykształceni i mniej inteligentni głosowali na PiS.
Filip, ty2021.07.22 0:13
za dużo słuchasz tych nielogicznych, kłamliwych opinii liberalnych mediów, z których rozumiesz tylko co kładą ci łopatą do głowy. I właśnie to napisałeś, stek bzdur i kłamstw. Dla mnie nieważne kto rządzi byle dobrze rządził. Mnie te rządy się podobają, bo odczuwam to ilością pieniędzy na koncie. I widzę, że kraj się rozwija, a opozycję szlag trafia i kłamią jak najęci, a teraz daje popis Tusk gada jak oparzony i gdyby mógł to rozszarpałby nasz Rząd.
chorąży2021.07.13 23:39
Ten ukrainiec to wygląda jak pół wuja w lufciku
Anonim2021.07.13 20:52
bo*nar, to dyspozycyjny debil
Anonim2021.07.13 19:01
a to ci zapartek
PRANIE MÓZGÓW...2021.07.13 16:32
"CIEMNEMU LUDOWI" NAZWISKA LUDZI Z NADANIA PiS W TRYBUNALE KONSTYTUCYJNYM KTÓRZY MAJĄ ROZTRZYGNĄĆ WYŻSZOŚĆ PRAWA UNIJNEGO NAD KRAJOWYM. RZĄD ROBI SOBIE JAJA Z LUDZI: Jędrzejewski Zbigniew- z nadania PiS Kieres Leon- Muszyński Mariusz Wiceprezes- z nadania PiS Pawłowicz Krystyna- z nadania PiS Piotrowicz Stanisław- z nadania PiS Piskorski Justyn- z nadania PiS Przyłębska Julia - Prezes- z nadania PiS Pszczółkowski Piotr- z nadania PiS Sochański Bartłomiej- z nadania PiS Stelina Jakub- z nadania PiS Sych Wojciech- z nadania PiS Warciński Michał- z nadania PiS Wojciechowski Rafał- z nadania PiS Wyrembak Jarosław- z nadania PiS Zielonacki Andrzej- z nadania PiS
Jedynak2021.07.13 17:04
Tylko Kieres Leon jest niezależny od władzy PiS
Anonim2021.07.13 19:02
taki sam bolszewik jak ty
niedoRzecznik2021.07.13 16:14
A tak bardziej KOnkretnie to chodzi o oficjalne stwierdzenie wyższości prawa niemieckiego nad polskim :)
dorzecznik2021.07.13 16:57
A tak najbardziej chodzi o to by nikt socjalistycznej władzy w Polsce nie rozliczał z łamania polskiego prawa i polskiej Konstytucji.
Foster2021.07.13 16:06
Ciekawe, dlaczego ogłoszenie wyroku odroczono do dnia 15 lipca ?
ala2021.07.13 16:00
Panie Bodnar nie kompromituj się pan! Takiego chamstwa ,bezczelności i szkodzenia państwu ze strony opozycji jeszcze nie było.
PRAWO UNIJNE2021.07.13 15:59
PIERWSZEŃSTWO PRAWA UNIJNEGO PRZED PRAWEM KRAJOWYM. "Prawo unijne ma rangę wyższą niż konstytucja krajowa, co wynika z zasady pierwszeństwa prawa unijnego przed prawem krajowym przesądzonej w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Prawo wspólnotowe wynikające z traktatu, jako niezależnego źródła prawa, ze względu na swą istotę nie może być uchylone przez przepisy prawa krajowego i to niezależnie od ich rangi. Ważność działań instytucji Wspólnoty lub skutki takich działań w Państwie Członkowskim nie mogą być podważane ze względu na niezgodność z prawami podstawowymi wynikającymi z konstytucji państwa członkowskiego. Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą (aktualnie Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) powołał do życia własny system prawny, który z dniem wejścia w życie postanowień Traktatu, stał się integralną częścią systemu prawnego państw członkowskich i który jego sądy mają obowiązek stosować. Powołując do życia na czas nieokreślony Wspólnotę, posiadającą własne instytucje, osobowość i zdolność prawną oraz prawo występowania na arenie międzynarodowej, a zwłaszcza poprzez wyposażenie jej w rzeczywiste uprawnienia wynikające z ograniczenia suwerenności przez państwa członkowskie i przekazania kompetencji na rzecz Wspólnoty, państwa członkowskie ograniczyły swoje suwerenne prawa i w ten sposób tworzyły system prawny, który wiąże zarówno te państwa jak i ich obywateli (UE jest organizacją ponadnarodową). Wprowadzenie do systemu prawnego każdego państwa członkowskiego przepisów wydawanych przez Wspólnotę, a mówiąc ogólniej litery i ducha Traktatu, uniemożliwia państwom członkowskim przyznanie pierwszeństwa jednostronnym lub późniejszym przepisom przed systemem prawnym przyjętym przez nie na zasadzie wzajemności. Przepisy tego rodzaju nie mogą być sprzeczne z tym systemem prawnym. Prawo wynikające z Traktatu, będące niezależnym źródłem prawa, nie może być, ze względu na swój szczególny i wyjątkowy charakter, uchylane przez przepisy prawa krajowego, bez względu na ich moc, bez pozbawienia go jego charakteru jako prawa wspólnotowego i bez zakwestionowania podstaw prawnych, na których opiera się Wspólnota. Dokonany przez państwa członkowskie transfer praw i obowiązków z ich własnych systemów prawnych na rzecz wspólnotowego systemu prawnego prowadzi do trwałego ograniczenia ich praw suwerennych."
miki2021.07.13 18:12
daruj se głupoty unia nie jest superpaństwem , tylko skupiskiem niezależnych krajów związanych umowa międzynarodową i sądownictwo nie należy do tej umowy.. i wszystkie kraje kilka razy orzekły ze ich konstytucje są ponad prawo tej umowy z UE to niby czego w Polsce nie ? nie musisz się ciągle na forach chwalić ze jesteś V kolumną
PRANIE MÓZGÓW "CIEMNEMU LUDOWI"2021.07.13 15:52
NAZWISKA LUDZI Z NADANIA PiS W TRYBUNALE KONSTYTUCYJNYM KTÓRZY MAJĄ ROZTRZYGNĄĆ WYŻSZOŚĆ PRAWA UNIJNEGO NAD KRAJOWYM. RZĄD ROBI SOBIE JAJA Z LUDZI : Julia Przyłębska – przewodniczący Zbigniew Jędrzejewski Leon Kieres Mariusz Muszyński Krystyna Pawłowicz – sprawozdawca Stanisław Piotrowicz Piotr Pszczółkowski Bartłomiej Sochański Jakub Stelina Wojciech Sych Rafał Wojciechowski Jarosław Wyrembak Andrzej Zielonacki
Maciej Piwowar2021.07.13 15:40
JAK DŁUGO JESZCZE ,będzie-------------------------------------
wyborca PiS-u2021.07.13 15:31
Zajmij się własną rodziną !
greg2021.07.13 13:59
A ten pajac jeszcze tam jest? Odpychająca glista.
Nina2021.07.13 13:34
I D I O T A T A to bardzo łagodne określenie tego Judasza Bodnara.
genus2021.07.13 13:20
Bodnar- głupi gdy siedzi cicho poczytuje się go za mądrego gdy głos zabiera potwierdza to w całej rozciągłości
Zygfryd2021.07.13 13:12
Chce by Polska była Państwem niewolniczym i podległym Brukseli , to po co nam wybory demokracja ?? podlegli bubkom z Brukseli co za idiotyzm i antypatriotyzm wszyscy którzy przelewali krew za wolną Niepodległą przewracają sie w grobach na słowa tego przebrzydłego śmierdzącego lewaka
ubawiony2021.07.13 14:48
Zabawne, że im ktoś bardziej zrusyfikowany i ślepo zapatrzony w Partię wprowadzającą w Polsce rosyjskie rozwiązania ustrojowe tym bardziej sobie gębę wyciera patriotyzmem i tym głośniej pomstuje na demokratyczny Zachód...
pokrzywdzony przez sąd i tego pana.2021.07.13 12:54
Czy można cofnąć sprawy odwoławcze którymi zajmował się Bodnar .
Foster2021.07.13 16:09
Można - w państwie PIS wszystko można, potrzebna tylko decyzja Prezesa.
Anonim2021.07.13 12:46
Boże, chroń nas od takiego RPO Bodnara !!!! W czyim imieniu on działa, czy w imieniu obywateli czy w imieniu TSUE. O ile wiem Polska jest państwem suwerennym a TSUE nie jest państwem tylko jakimś tworem.
Bodnar,2021.07.13 12:43
nie graj idioty!
mateuszjegliński2021.07.13 12:42
Ten potomek przesiedlonych banderowców, dzięki pisiemu tchórzostwu może jawnie działać przeciwko Najjaśniejszej Rzeczpospolitej i polskiej racji stanu.
moher z Krakowa2021.07.13 12:28
Na czyich usługach jest ten lewacki typ ??
ubawiony2021.07.13 14:49
Ten "lewacki typ" jest mniej lewacki od Ciebie...
Dam2021.07.13 12:09
W końcu pyta się prezesa, więc mógłby się pytać kogokolwiek. Co to by była za różnica? I tak wydmuszka, i tak wydmuszka.
ale ...2021.07.13 12:43
... gdyby spytała się donaldu tusku to byłoby ok?
Rumcajs2021.07.13 12:45
W końcu pyta się tuska a tusk cioci merkel czy może srobić siku, więc nie mógłby się pytać kogokolwiek. To by była wielka różnica? I tak wydmuszka, i tak wydmuszka Bodnar
Foster2021.07.13 12:07
Dzień 13 lipca 2021 r. początkiem występowania Polski z UE ?. Aż strach pomyśleć co się będzie działo. Żadne szturmy modlitewne nie pomogą.
jork2021.07.13 11:58
PiS Bodnara specjalnie wywalił ze stanowiska rzecznika, bo skutecznie leczył ludzi amantadyną.
miki2021.07.13 12:18
Ale nie tego Bodnara... tamten z Podkarpacia ma swoja przychodnię i leczy ... Ten Bodnar to jakaś (V - kolumnowa) porażka ... i nie został wyrzucony tylko skończyła mu się kadencja chyba do 15 lipca... tak orzekł TK a dla publiki ... te całe sądy europejskie to mydlenie oczu bo realizują pod dywanem politykę Niemiec ale jak zwykle nie chodzi oto że Niemiec ... tylko oto że UE chce zbudować czerwoną bezbożna "wierze babel" która jak zwykle się zawali ..to po co się podłączać pod cywilizacyjną plajtę .. ? ? ? i to jest problem ... dopóki czerwone EU-elity się nie nawrócą dopóty będą szkodzić sobie i UE takie to proste ... a ten Bodnar rzecznik (niedługo były) rznie głupa bo większość krajów orzekła że ich konstytucja jest nadrzędna do UE ... generalnie tylko ta cześć praw która jest w umowie z UE podlega uzgodnieniom a tych co nie ma umowie nie podlega ...np. sadownictwo.. TK ... itp .. ale kto głupiemu zabroni wybranemu przez głupców z PO ?
Emeryt2021.07.13 11:47
Nareszcie po wiadomym wyroku TK powoli wystąpimy z UE polska stanie się Polska. Nareszcie wróci nasza Polska bieda ale będzie ona jedynie nasza. Nareszcie odejdą firmy zachodnie i markety. Nareszcie wyprodukujemy polskiego malucha dla mas i wróci PEWEX. Nareszcie będą poslkie drogi a nie autostrady za niemieckie pieniądze. Nareszcie szynka będzie raz w roku ale będzie smakowała jak staropolska. Nareszcie znowu będzie się opłacało wyjeżdżać do USA za pracą. Nareszcie na drogi wrócą polskie Fiaty 126. Nareszcie wrócą paszporty i granice , których nikt nie będzie mógł swobodnie przekroczyć. Bardzo się cieszę.
Nareszcie !2021.07.13 12:09
Podzielą między siebie. Twardziochy włączą Śląsk w autonomii do Rzeszy, Białostockie weźmie Białoruś, Mazury Obwód, Gdańsk z Pomorzem opowiedzą się za otwartym powrotem, Małopolskie i Mazowsze będzie europejskim regionem dobrobytu. Nad całością rozpościerać się będzie wieczna tęcza i radość wolności. Zatriumfuje wolna miłość i powszechnie dostępne szczytowanie. Nawet w tym celu zainstalują punkty płatnego odprężenia.
A następnie2021.07.13 12:15
Tak odprężonych zatrudnią niemieckie fabryki, oczyszczalnie smrodu, magazyny z tanim żarciem i szmatami, każdy dostanie po blokowej norze do zreprodukowania się i do roboty. I tak zostanie spełniony sen twórców 1000 letniej Rzeszy dla elementu mniej wartościowego. Wszak ten element pała miłością do kagańca, który ochoczo sobie sam nałoży gdy mu tylko dać odpowiednia motywację - tj, rzęcha, skrzynie z wódą i piwem, tanią chabaninę i odprężenie po robocie.
A rzecznicy jak ten2021.07.13 12:18
''koszerętny'' przyd....upas będą stać na straży powyższych pragnień absolutnego szczęścia i wolności narodu i jego niezbywalnych niczym praw, które on zagwarantuje.
ren2021.07.13 12:44
Jesteś już pewnie jaśnie oszczepiony ? Zatem nareszcie do św Szczepana
Foster2021.07.13 16:11
Ja Prezesa rozumiem, to nasza młodość.
a2021.07.13 11:41
Przeterminowanemu niedorzecznikowi już dziękujemy - niech się zajmie tęczowym samochodzikiem, bo "to są ludzie, a nie ideologia".
powinni pytać się Dumy2021.07.13 11:38
i Knesetu. O zorozu nie wspominam
sperma Lenina2021.07.13 11:37
uderzyła do lewackiej glacy
Jm2021.07.13 11:15
Co ten jołop ma jeszcze do powiedzenia. Widać, że to durnowaty człowiek.
jula2021.07.13 11:03
Poziom serwilizmu u Bodnara jest wprost proporcjonalny do jego ojcowskich kompetencji. Tak to argument ad hominem ale albo są kompetencje albo ich nie ma. Pietruszki bym od niego nie kupiła.
Dell2021.07.13 16:31
Obawiam się, że pietruszki od niego nie da się kupić. On jest od wciskania wyłącznie tego co czerwone.
matis892021.07.13 11:01
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
cynik2021.07.13 10:55
Trybunał Konstytucyjny jest instytucją, do której powołano sędziów "dublerów" w drodze przestępstwa i wszelkie orzeczenia takich "sędziów" są obarczone kluczową wadą prawną. Stąd zapewne wniosek RPO. Cieszę się że mogłem pomóc.
Lucy2021.07.13 11:13
Lepiej nie wypowiadaj sie w sprawach prawa krajowego i miedzynarodowego towarzyszu szmaciak
cynik2021.07.13 11:31
To są absolutne podstawy prawa.
Lucy2021.07.13 11:41
Jakiego "prawa" ??
cynik2021.07.13 11:53
Każdego prawa w państwach demokratycznych w tym takiego jaki obowiązywał w Polsce (typ kontynentalny).
Lucy2021.07.13 16:00
Towarzyszu szmaciaku o prawie kontynentalnym to ja nie słyszałam
cynik2021.07.13 16:48
Wcale nie jestem tym zaskoczony ....
Zych2021.07.13 11:23
A ty z Moskwy, czy z Berlina piszesz?
cynik2021.07.13 11:32
Nie oceniaj innych według siebie.
ren2021.07.13 12:48
Zaszczep się i załóż maskę i obłędu pchaj kolaskę
cynik2021.07.13 14:45
Dziękuję za troskę. Jestem zaszczepiony.
Dell2021.07.13 16:37
Ciekawe dlaczego Tuleya (TEN Tuleya) twierdzi, że PO nie miała prawa powołać sędziów TK, w miejsce tych, którym kończyła się kadencja w 2015 roku, po zakończeniu kadencji parlamentu? Czyżby sok z buraka minął się z prawdą?
cynik2021.07.13 16:53
Bo Tuleja ma rację. PO powołało tamtych sędziów naginając przepisy. PiS najpierw zgodnie z prawem zaskarżył to do TK, ale potem stwierdził, że droga prawna będzie trwała za długo więc dokonał zmian w drodze przestępstwa łamiąc polskie prawo. Jak to ktoś dobrze podsumował: PO ukradło koła a PIS ukradł cały rower. W prawie nie ma zasady, że przestępstwa innych usprawiedliwiają nasze i złamanie prawa przez PO w niczym nie zmienia tego, że sędziowie powołani przez PiS zasiadają w TK niezgodnie z prawem a ich wyroki są na gruncie prawa wadliwe.
...2021.07.13 16:38
...