24.07.21, 08:50Fot. screenshot - YouTube (CBS News, Guardian News)

,,Kyiv Post’’: Putin odtwarza ZSRR, a USA i Niemcy mu przygrywają

Siergiej Leszczenko na łamach „Kyiv Post” przekonuje, że próbując przejąć kontrolę nad całym systemem dostarczania gazu do Europy, Putin chce odtworzyć ZSRR w nowej formie, a Stany Zjednoczone i Niemcy mu w tym przygrywają.

W środę administracja Joe Bidena i niemieckie MSZ oficjalnie ogłosiły porozumienie ws. zakończenia sporu dotyczącego budowy niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Stany Zjednoczone wycofają się z sankcji wobec inwestycji, w zamian za co Niemcy zainwestują w ukraińską energetykę.

W myśl zawartego porozumienia Stany Zjednoczone i Niemcy mają wspólnie przeznaczyć co najmniej miliard dolarów na zieloną transformację energetyczną na Ukrainie. Na początek Niemcy mają zainwestować w projekt co najmniej 175 mln dolarów. Berlin zobowiązuje się też do użycia wszelkich dostępnych sobie środków w celu przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie na okres 10 lat. Niemcy mają też zastosować wobec Rosji sankcje w przypadku stosowania szantażu energetycznego wobec Ukrainy.

Amerykańsko-niemieckie porozumienie skomentował na łamach wczorajszego wydania „Kyiv Post” Siergiej Leszczenko, który zwraca uwagę, w jak niebezpieczne plany Władimira Putina wpisuje się budowa gazociągu Nord Stream 2. Leszczenko przypomina przemówienie rosyjskiego prezydenta z 2005 roku, w którym nazwał on rozpad ZSRR „największą katastrofą geopolityczną XX wieku”.

- „Dla niego taką katastrofą nie była II wojna światowa, nie był Holokaust ani nawet zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę czy wybuch elektrowni w Czarnobylu, ale właśnie koniec imperium zła, który dla niego oznaczał przebudowanie rzeczywistości, w której on się ukształtował”’

- pisze ukraiński publicysta.

Leszczenko przekonuje, że teraz Putin postanowił odtworzyć ZSRR w innej formie.

- „Próbuje objąć kontrolą Moskwy cały system dostarczania gazu do Europy, który to system runął po rozpadzie ZSRR”

- pisze.

Podkreśla, że dokończeniu niemiecko-rosyjskiego gazociągu oznacza dla będącej od siedmiu lat ofiarą rosyjskiej agresji Ukrainy nie tylko ogromne straty finansowe, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko wojskowej ekspansji Rosji. Putin nie będzie bał się już o dostawy gazu do Europy, więc będzie mógł eskalować konflikt.

- „Lekkość, z jaką administracja USA dobiła targu ws. zakończenia kontrowersyjnego gazociągu, wywołuje trwogę i przerażenie”

- podkreśla autor wskazując przy tym, że podpisanie porozumienia USA z Niemcami musi uświadomić Ukrainie, że „w realnej polityce każdy musi liczyć na siebie”.

kak/kyivpost.com, DoRzeczy.pl

Komentarze

Anonim2021.09.17 20:04
jaki znowu holokast,co za głupia argumentacja?? pisała małpa debila??
katolicka deratyzacja Polski2021.08.2 20:17
Biden popiera antyamerykanski sojusz niemiecko-rosyjski,i dlatego nim sie wkrotce zajma sami Amerykanie. Demokraci zmieniaja front,a wojsko sie burzy,.
Monika2021.07.25 10:40
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://cutt.ly/monika89
Światły umysł czy zapyziała durnota.2021.07.25 10:16
Joseph „Joe“ Robinette Biden
labov2021.07.25 6:35
USA mają obecnie prezydenta durnia.!!!
bajden2021.07.26 15:14
a mogli wybrać taki spaniały pisowski umysł jak ty, typowa pisowska megalomania i to tylko w gębie
Adolf2021.07.24 19:14
Polska to państwo sezonowe ...
Adolf2021.07.24 19:48
isreal to państwo sezonowe ... ,IRAN was zrówna z ziemią.
- do adolfa ignoranta2021.07.25 10:04
Jak dobrze znasz historię Polski?
Anonim2021.07.24 19:02
Rządzą nami dyletanci i złodzieje!!!!!!! I efekt mamy !!!!!!!!
Anonim2021.07.24 16:45
Głupota Polaków zaczyna być głośna – jak świat długi i szeroki… .............. https://babylonianempire.wordpress.com/2021/07/21/glupota-polakow-zaczyna-byc-glosna-jak-swiat-dlugi-i-szeroki
heniek2021.07.24 16:30
szkopy ikacapy zawsze się dogadają
Agnieszka2021.07.24 16:22
Jacy są Ruscy i Szwaby to wiadomo. Zawsze chcieli nas zniszczyć. Ale Amerykanie udający sojuszników a wymuszający na nas coraz większe uległości dla swoich pupilków typu żydowska gangsterka, firmy farmaceutyczne, TVN-y robiące obrzydliwe ustawki z Hitlerem, żeby nam gębę nazistów i sprawców holokaustu dorobić, narzucający jakieś antyirańskie spędy sługusów w Warszawie i kontrakty na najdroższy a bezużyteczny wojskowy sprzęt, itp a na koniec fundujący nam N2, uzależnienie od Rosji albo wręcz jej atak to są dopiero ...uje. I z jakiej racji oni jeszcze śmią czegoś od nas chcieć skoro wszystko, co mieli do dania to właśnie zaprzepaścili? Myślą, że my tak z nimi będziemy się trzymać bez żadnych korzyści a tylko straty sobie fundując, gdy oni z naszymi wrogami dogadują się nad naszymi głowami, wbrew nam i na naszą szkodę? Za kogo się oni mają?
Alojzy Cedzidło2021.07.24 13:39
Wycieram dupska Polskim Panom , ale mam ambicje . Ogólnie mówiąc to jestem głupia pisda zza Buga , dosłownie i w przenośni i nienawidzę Polskich Panów . Wprowadzają mnie w kompleksy . Tutaj się podpisuje różnie , bo jak wspomniałam , jestem głupia pisda zza Buga , ale lubię "politykować , "filozofować " a jaki ze mnie "teolog" , "psycholog" ? Nie mówiąc o mojej znajomości "problemow Śląska" . Pokazywać jaka ja dobra ze mnie pisda z polskowo jazyka , itp . , itd ., choć tylko dupska wycieram . A najbardziej lubię te spacje pomiędzy półdupkami Polskich Panów.
Alojzy2021.07.24 21:41
Ty ciulu ruski nie stać cie na swój nick?
Anonim2021.07.24 13:32
A tu się tylko pośmieję . :):):):):):):):):) Od wielu lat przestrzegałam Polaków ( nie Polaków ? ) przed rusofobią i idiotyczną polityką zagraniczną wobec Rosji a później Białorusi . Ale czegóż można oczekiwać od polskojęzycznych ? To normalne u nich . Krótkowzroczność . Widzą tylko koniec własnego nosa który wącha gdzie jest jakiś interesik na którym można zarobić . A efekt ? Zawsze przegrywają . Od tysiącleci . Spryt , inteligencja nie wystarczają . Potrzebna jest wiedza , wyobraźnia i empatia . Czyli mądrość .
cal.502021.07.24 13:41
I ty akurat, tak się złożyło, sowiecki trollu masz wiedzę, wyobraźnię i empatię. Czyli mądrość. Dobre. Teraz pozostaje ci już tylko udać się na Kreml lub do Berlina i tam się zaprezentować.
Marcin2021.07.25 9:56
nie jestem "ruso-fobem" przypuszczalnie nie mam też innych fobii. Uważam że słowa Anonima są tym, czego jako Polacy nie chcemy słyszeć. Dobrze napisał że drobny interesik jest ważniejszy od prawdziwych dalekosiężnych "...wzrocznych" interesów. To w dużej mierze świadczy o cebulactwie naszego narodu, i bardzo lokalnym cwaniactwie "okradzenie PGR-u bo to niczyje"
Olej2021.07.24 12:52
Co do niemieckiej zielonej transformacji na Ukrainie. Berlin owszem włoży 175 milionów dolarów lecz będzie chciał wziąć wielokrotność tej sumy uzależniając przy tym Ukrainę od energetycznych technologii, które podniosą koszty pracy i wyeliminują jakąkolwiek konkurencyjność ukraińskiego przemysłu nie mówiąc o ukraińskim eksporcie. Ukraina zamiast wzrostu gospodarczego i wzbogacenia społeczeństwa stanie się rynkiem tanich konsumentów niemieckiego eksportu.
Smar do dupy2021.07.24 13:00
Nie martw się żydku o Ukrainę! Martw się o świeżą pieluchę i cewnik.
Olej2021.07.24 12:43
Szanowny panie Siergieju Laszczenko pan ma absolutną rację co do przewidywalności dalszych działań sowietów. Jednakże brak z tego wszystkiego wniosków i to jedynych możliwych. Jednym z nich jest wciąż brak rozwiązania wzajemnych relacji Ukrainy i Polski. I o ile to nie nastąpi tak Ukraina jak i Polska poniosą tego stanu konsekwencje. Ukraińskie liczenie na niemiecką lojalność skończy się dla Ukrainy źle. Tylko ścisły sojusz militarno polityczny obydwu krajów może spowodować skuteczną zmianę układu sił w Europie Środkowej. Innej drogi nie ma. Zbyt małe jest zrozumienie tej konieczności po obu stronach. I nie jest to jedna z politycznych koncepcji, w których można wybierać drogę. To jest jedyna konieczność nie mająca żadnej alternatywy, to jest być albo nie Ukrainy i Polski.
Anonim2021.07.24 12:39
To porażka UE i Bidena !!!!!!!!!!!
Trochę jak Jałta trochę jak Kongres Wiedeński2021.07.24 9:39
Administracja Bidena myśli, że Putin będzie neutralny w razie konfliktu na Pacyfiku - USA vs Chiny. Dlatego żeby go udobruchać pozwolili na NS2. I to już Obama pozwolił a teraz udają że nic się nie dało zrobić. Poświęcili Ukrainę dla wojny z Chinami. Tak samo zawarli jakiś deal w Syrii dla Izraela. Tylko nie mają 100 % gwarancji jak rzeczywiście zachowa się Putin czy ich w ostatniej chwili nie wydyma bo on lubi robić to z zaskoczenia.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 9:33
Smieszne ! 175 milionow dla Ukrainy ,i to rozlozone na lata i nierozliczane ? To nawet na podpaski nie wystarczy. Biden potraktowal Ukraine tak jak Zachod Czechoslowacje w Ukladzie Monachijskim !!!
Prezes2021.07.24 9:17
Przecież to jest święta trójca trzymająca władzę nad światem! wręcz potęga tego świata! ... także nikt ani nic (nigdy przenigdy) nie zdoła tego zmienić!!! ... Putin to cwany lisek chytrusek a do tego porządnie wyszkolony z porządnym ''zapleczem'' swoich ludzi ''ulokowanych'' tam gdzie trzeba i to na całym świecie!!!...a UE jak widać w obcisłych spodenkach ...w przyciasnym starym podkoszulku... bez wartości ...z dużą dawką roszczeniowości ... itd. można tu pisać i pisać no ale po co!!!!...