15.11.13, 07:16The Forward

Liberalni Żydzi chwalą papieża Franciszka i ganią Benedykta XVI

„The Forward” ukazuje się od 1897 i jest najstarszym organem prasowym liberalnego judaizmu z siedzibą w Nowym Jorku.

Papież Franciszek znalazł się w kategorii osób szczególnie zasłużonych dla judaizmu. Jako uzasadnienie redakcja podała, że papież „w ciągu jedynie ośmiu miesięcy” uczynił „jedną z kluczowych kwestii...stan i polepszenie stosunków ze światem żydowskim”. Papież „nie przepuścił żadnej okazji, by krytykować antysemityzm i w nadchodzącym roku planuje złożenie wizity w Izraelu”. W dodatku, jak wskazuje „The Forward”, jedna z książek Jorge Mario Bergoglia „jest nadzwyczajnym dialogiem z pewnym rabinem, który stał się jego wielkim przyjacielem w Argentynie”.

Przy okazji pochwał dla papieża Franciszka czasopismo atakuje jego poprzednika, Benedykta XVI. „The Forward” przedstawia ich w opozycji do siebie. Miałby ich różnić właśnie stosunek do judaizmu.

Benedykt XVI, jak zarzuca mu czasopismo, odmówił dostępu do archiwów watykańskich dotyczących czasu II wojny światowej i prześladowania Żydów przez nazistów. Tymczasem w rzeczywistości papież powołał komisję historyków złożoną zarówno z katolików jak i Żydów, którzy kataloguję i oceniają pozostałe po czasach II wojny światowej dokumenty. Ma to przyspieszyć oczekiwane otwarcie archiwów.  „The Forward” nie wspomina przy tym ani o dwóch wizytach Benedykta XVI w synagogach (w 2005 i 2010 roku), ani o wielkim wyczuleniu na dialog katolicyzmu z judaizmem, jaki obecny jest w dziesiątkach prac emerytowanego papieża.

Pac/katholisches.info

Komentarze

anonim2013.11.15 7:54
Talmudyczna przekora!
anonim2013.11.15 8:13
Większość pewnie uzna to za zły znak. A ja powiem tak: Może pod wpływem papieża Franciszka Żydzi się nawrócą? W końcu kiedyś to proroctwo musi się wypełnić.
anonim2013.11.15 9:15
@Chincol Prędzej Żydzi nawrócą Bargoglio
anonim2013.11.15 9:18
Swoją drogą nie można nie zauważyć, jak wielką estymą cieszy się Bergoglio w środowiskach liberalnych i wszelkiej maści postępaków....to chyba nie może być przypadek.
anonim2013.11.15 9:51
A kogo to obchodzi? Równie dobrze np. Eskimosi mogą chwalić Dalajlamę, a ganić Naczelnego Rabina Francji!
anonim2013.11.15 10:30
@komentatorow Pamietajmy ze dialog z Zydami rozpoczal Jan Pawel II ktory ganil antysemityzm. Jakos wam to nie przeszkadzalo ? Teraz wam to przeszkadza ? Jakos dziwnie jestescie nastawieni do Papieza Franciszka. Czyzby rogaty mialby tu swoj interes ?
anonim2013.11.15 10:44
Nie da się ukryć, iż po nastaniu Benedykta XVI rozległy się syki ze strony lewicy ("pancerny kardynał" wrogi postępowi). Po nastaniu Franciszka pojawiają się syki ze strony katolickiej.
anonim2013.11.15 11:04
Nie no to jest dopiero dowód na bezczelność Żydów, żeby mówiły papieżowi co ma robić. Najlepsze, że Redakcja Frondy w ogóle tego nie zauważa i jak gdyby nigdy nic broni Benedykta na koniec artykułu twierdząc, że on jednak robił to co Żydzi od niego chcieli. Ciekawe co by było gdyby nagle katolicy zaczęli mówić rabinom co mają robić. To pewnie byłoby oskarżenie o niewybaczalny antysemityzm.
anonim2013.11.15 11:17
kto nie włazi bez wazeliny ten antysemita. A jakoś nie widać antypolanów ... szczególnie wśród Zydów .... no i widzicie...
anonim2013.11.15 11:19
Ależ Franciszek i jego podwładni jeszcze w Argentynie profanowali kościoły i czynią to do dziś odprawiając razem z Żydami jakieś dziwaczne obrzędy judeochrześcijańskie ... moż na zobaczyć na brewianum.
anonim2013.11.15 11:53
Jakie to ma znaczenie w obliczu tego, co nadchodzi? http://youtu.be/vXq2nXylKUc
anonim2013.11.15 12:37
Papież „nie przepuścił żadnej okazji, by krytykować antysemityzm i w nadchodzącym roku planuje złożenie wizity w Izraelu” Ciekawe czy wezwie żydów do nawrócenia?
anonim2013.11.15 13:03
@ Chincol Na pewno kolego, szczególnie, że Bergoglio odrzuca prozelityzm (uważa, że nawracanie nie ma sensu), a w wielu innych swoich książkach jasno mówi, że religie są równe i prowadzą do Boga. Nie ma więc potrzeby nawracać, bo wszyscy będą zbawieni. Najwyraźniej ateiści też, bo do tej pory papa tego nie sprostował.
anonim2013.11.15 14:17
Zapamiętajcie sobie: żydzi zawsze chwalą tych, którzy robią coś co jest w ich interesie. I teraz się zastanówcie nad wydźwiękiem artykułu...
anonim2013.11.15 15:08
Nie mam zaufania do "liberalnych" Zydów i innych też zachęcam, aby głosy dochodzące z tej strony traktowali z dużym sceptycyzmem. Dla mnie jest klar, że notatka w „The Forward” ma tylko jeden cel - wywołać ferment i podział w Kk, i nastawić nieprzychylnie do papieża Franciszka wyznawców religii katolickiej. Artykuł przecież prezentuje ewidentne łgarstwa. Benedykt XVI był bardzo otwarty na prowadzenie dialogu katolicko-żydowskiego: - przychylił się do postulatu zmiany tekstu wezwania modlitwy wiernych za żydów, zawartej w przedsoborowym Mszale Rzymskim z 1962 r. - podczas pobytu w Izraelu ostał bardzo serdecznie przyjęty przez władze tego państwa; modlił się pod Scianą Płaczu; potwierdził, że naród żydowski nie jest odpowiedzialny za śmierć Jezusa; podkreślił, że Żydzi są „naszymi starszymi braćmi”, i powiedział, że Bóg nigdy nie opuścił narodu żydowskiego. - podczas wizyty w Synagodze Większej w Rzymie wezwał chrześcijan i żydów do wspólnego świadectwa o istotnym znaczeniu Boga dla współczesnego świata. Odmówił razem z żydami modlitwę - Ps 23. Prezydent Izraela po decyzji abdykacji Benedykta XVI powiedział: "Jest mi przykro z powodu decyzji Papieża o rezygnacji z pontyfikatu. Jest to decyzja oryginalna, ponieważ on jest człowiekiem oryginalnym i odważnym. Uważam go za nadzwyczajnego i niepowtarzalnego przywódcę duchowego. Uważam, że wkład Benedykta XVI wywarł wielki wpływ. Jest to człowiek głębokiej myśli. Ciało może się zestarzeć, ale mądrość nie starzeje się nigdy. Jego zaangażowanie w sprawę pokoju i na rzecz ludzkości jest autentyczne. Jest w nim szczerość człowieka prawdziwie wierzącego, mądrość tego, kto rozumie przemiany historii, i świadomość, że pomimo różnic nie powinniśmy stać się dla siebie obcymi lub wrogami. W dziedzinie relacji między Kościołem katolickim a narodem żydowskim dokonał licznych gestów. (...) Odwiedził Izrael i synagogę większą w Rzymie, by dać wyraz swojej przyjaźni i swojej solidarności. W Izraelu osobiście mu towarzyszyłem. Był nadzwyczajnie przyjacielski i prawdziwie pełen serdeczności. Modlił się o pokój na Bliskim Wschodzie, dokładnie tak, jak czynię to ja i inni." Bzdurny zarzut, jakoby Benedykt XVI odmówił dostępu do archiwów watykańskich dotyczących czasu II wojny światowej i prześladowania Żydów przez nazistów został obalony w powyższej notatce: "papież powołał komisję historyków złożoną zarówno z katolików jak i Żydów, którzy kataloguję i oceniają pozostałe po czasach II wojny światowej dokumenty. Ma to przyspieszyć oczekiwane otwarcie archiwów."
anonim2013.11.15 15:11
marek189 napisał(a): Jakie to ma znaczenie w obliczu tego, co nadchodzi? http://youtu.be/vXq2nXylKUc *** Papież Franciszek przestrzegł dziś przed pogonią za osobliwościami i sensacjami religijnymi. Podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty zaznaczył, że autentyczna wiara nie polega na doszukiwaniu się nowych objawień czy orędzi Matki Bożej, ale na życiu w mądrości Ducha Świętego, zaś Królestwo Boże nie przychodzi w sposób widzialny. Swoją homilię papież rozpoczął komentując pierwsze czytanie (Mdr 7,22-8,1), mówiące o nastawieniu ludzi duchowych, autentycznych chrześcijan żyjących mądrością Ducha Świętego. Prowadzi ich ona, by żyć duchem Bożym, by osądzać i podejmować decyzje według serca Bożego. „Jest to duch pokoju, miłości, braterstwa. I tym właśnie jest świętość. Jest ona tym, czego Bóg żąda od Abrahama - «Chodź w mojej światłości i bądź nienaganny»- to właśnie podążanie pod natchnieniem Ducha Bożego i tej mądrości. Można powiedzieć, że ludzie, którzy podążają w ten sposób, są ludźmi mądrymi, gdyż idą pod natchnieniem cierpliwości Boga” - stwierdził papież. http://gosc.pl/doc/1779091.Papiez-Nie-goncie-za-religijnymi-sensacjami
anonim2013.11.15 15:15
prostychlop napisał(a): "Ciekawe czy wezwie żydów do nawrócenia?" *** Sądzę, że wątpię. Niby dlaczego miałby to uczynić? Ten pontyfikat jest kontynuacją poprzednich - niezależnie od tego, co głoszą "liberalni Zydzi". Jeżeli Benedykt XVI modlił się z żydami, to wątpliwe jest, aby Franciszek ich teraz "wzywał do nawrócenia", w takim rozumieniu, o jakie Ci chodzi.
anonim2013.11.15 15:35
Klara (oporna uczennica Pańska) napisał(a): "Sądzę, że wątpię. Niby dlaczego miałby to uczynić? Ten pontyfikat jest kontynuacją poprzednich - niezależnie od tego, co głoszą "liberalni Zydzi". Jeżeli Benedykt XVI modlił się z żydami, to wątpliwe jest, aby Franciszek ich teraz "wzywał do nawrócenia", w takim rozumieniu, o jakie Ci chodzi." Czy żydzi nie potrzebują nawrócenia? Czy ich religia jest drogą do zbawienia?
anonim2013.11.16 4:28
prostychlop napisał(a): Czy żydzi nie potrzebują nawrócenia? Czy ich religia jest drogą do zbawienia? *** Potrzebują, jak zresztą WSZYSCY, którzy jeszcze Chrystusa nie POZNALI, ale wcale to nie znaczy, że akurat ich mamy w jakiś sposób wyróżniać spośród innych potrzebujących nawrócenia.