Według nowego badania liberałowie są w tym samym stopniu co konserwatyści podatni na przejawianie ślepego posłuszeństwa względem autorytetu. Jeden z autorów badania przyznaje, że wyniki go zaskoczyły, bo jak dotąd myślał, że to liberałowie są otwarci na świat, podczas gdy konserwatyści – zamknięci.

Jeremy Frimer, profesor psychologii na Uniwersytecie Winnipeg, napisał na łamach „Huffington Post”, że jest bardzo zaskoczony wynikami badań. Wcześniej sądził, że źródłem konserwatywnych poglądów politycznych jest „niewolnicze posłuszeństwo autorytetowi i tradycji”. „Gdyby tylko konserwatyści chcieli myśleć sami za siebie – tak jak robią liberałowie – to nie byłoby wojen i można byłoby postępować do przodu z życiem, rządem i rozwojem” – wspomina Frimer swoje dawne myśli.

Psycholog wskazuje, że w przeszłości badano w zasadzie wyłącznie postawy konserwatystów wobec autorytetów i na tej podstawie wyciągano wniosek o ich „ślepym posłuszeństwie”. Przyjmowano niejako a priori, że w przypadku liberałów jest inaczej. Tymczasem badanie profesora Frimera pokazało, że to mit.

Frimer przeprowadził wespół z dwójką innych uczonych badanie na temat stosunku osób o różnych poglądach do autorytetów liberalnych, ekologicznych i konserwatywnych. Wyniki pokazały, że podczas gdy konserwatyści zgadzali się z konserwatywnymi autorytetami, to liberałowie w tym samym stopniu – z liberalnymi. Jeżeli autorytet był neutralny, to w obu grupach poziom zgody z jego poglądami był podobny.

Teraz prof. Frimer wskazuje, że trzeba porzucić myślenie o liberałach i konserwatystach jako o „dwóch fundamentalnie odmiennych gatunkach psychologicznych”. „Dziś myślę o nich raczej jako o konkurujących drużynach. Liberałowie przeciwko konserwatystom” są jak fani jednej drużyny przeciwko fanom drugiej drużyny. „Każda strona ma swoją flagę, której ślubuje wierność. I każda strona ma swoje autorytety, którym trzeba być posłusznym” – pisze prof. Frimer. 

pac/christian post