15.03.16, 08:45

Ludzie WSI stoją za miliardowymi wyłudzeniami VAT

Z szacunków prof. Witolda Modzelewskiego, wpsółautora ustawy o VAT proponowanej przez PiS, wynika, że każdego roku, budżet państwa traci z podatku VAT ponad 30 mld. Zdaniem europosła Zbigniewa Kuźmiuka sposoby wyłudzania podatku VAT opracowali ludzie z WSI.

- PiS oszacował, że przygotowana przez ekspertów ustawa o VAT, w pierwszym roku obowiązywania spowodowałaby 19 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu. Te pieniądze pomogłyby w zrealizowaniu obietnic partii - np. programu 500 zł na dziecko. Przedsiębiorcy boją się jednak wzmożonych kontroli fiskusa i jeszcze większej biurokracji. Minister Paweł Szałamacha wciąż nie zdecydował, w jaki sposób ten problem zostanie rozwiązany. - pisze portal wdolnymslasku.pl.

Jak podkreśla dr Krystian Mieszkała, specjalista ds. budżetu i podatków, obecnie dyskusje skupiają się na dwóch różnych aspektach mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego – tj. podzielona płatność i centralny rejestr faktur.

-Według pierwszego rozwiązania - nabywca usługi lub towaru wpłaca na konto sprzedawcy cenę netto (bez podatku) a na specjalnie wydzielone konto (do którego dostęp ma fiskus) podatek VAT. Wadą tego rozwiązania jest konieczność prowadzenia rozliczeń w formie elektronicznej w dodatku dokonanie dwóch przelewów komplikuje jeszcze bardziej sytuację. Ponadto takie rozwiązanie, nie jest do zrealizowania w obrocie detalicznym gdzie dokonuje się bardzo dużo drobnych operacji (do tego gotówkowych) - mówi Krystian Mieszkała.

-Z kolei podstawową wadą centralnego rejestru faktur jest konieczność wprowadzania tysięcy faktur do systemu. Polska wzorem innych państw powinna wprowadzić internetową platformę przeznaczoną do wystawiania faktur. Wówczas taką fakturę automatycznie - bez wykonywania zbędnej pracy - wprowadzałoby się do rejestru. Wprowadzenie rejestru faktur w takiej formie uszczelniłoby system podatkowy – dodaje.

Według europosła Zbigniewa Kuźmiuka sposoby wyłudzania podatku VAT opracowali ludzie z WSI. Jak stwierdził w komentarzu na stronach internetowych "Naszego Dziennika" - fikcyjne transakcje pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną a fundacją Pro Civili pozwalały na wyłudzenia podatku VAT zaledwie 2 lata po wprowadzeniu go do polskiego systemu podatkowego.
Europoseł wyjaśnia także mechanizm tzw. factoringu, który polega na "zakładaniu licznych spółek na podstawione osoby (teraz nazywane słupami), które zaciągały kredyty (w tym przypadku tylko i wyłącznie w IV Oddziale PKO BP w Warszawie) gwarantowane przez inne fikcyjne spółki i korporacje".

"W ten sposób wyprowadzono z PKO BP około 100 mln zł" – podkreśla, zaznaczając, że przytoczone przez niego dane pochodzą z raportu z likwidacji WSI.

tg/wdolnymslasku.pl

Komentarze

anonim2016.03.15 9:05
Wyłudzenia VAT skala i wielkość tego procederu jednoznacznie świadczy o metodycznym podejściu do tematu już na poziomie powstawania kolejnych ustaw i ich zmian.Podobnie z Amber Gold,nierozgarniętym zostaje przekonanie ,że karany absolwent Liceum Ekonomicznego wraz z żonką stworzyli ten pomysł,ponadto dostali koncesję na loty( w kosmos chyba).Podobnie jak owe słupy wiedziały jak zgłosić i wcześniej założyć firmę od razu jako czynny europejski podatnik VAT.POtrafili
anonim2016.03.15 9:14
To są chore pomysły. Jeszcze trochę a wyjdzie na to, że pod rządami złodziei rzeczywiście "żyło się lepiej".
anonim2016.03.15 9:21
Zawsze wiedziałem że te dopłaty do WSI to jakiś przekręt.
anonim2016.03.15 9:23
Gdyby nie bohaterska postawa Senatora Biereckiego nakradli by się tylko nie nasi.
anonim2016.03.15 18:04
Trzeba z tym zrobić porządek.