05.03.19, 17:00Zdj. Fotonews, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

'Mamy prawo i obowiązek dojścia do prawdy!' Będą ekshumacje w Jedwabnem? Odpowiada wiceszef MSZ

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosław Szarek pod koniec lutego zapowiedział, że Instytut jest gotowy przeprowadzić ekshumacje w Jedwabnem, jednak decyzja w tej kwestii należy do Ministerstwa Sprawiedliwości. 

Do tej wypowiedzi odniósł się wiceminister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk. 

"Mamy prawo i obowiązek dochodzenia do prawdy. IPN jest instytucją do tego powołaną"-zaznaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceszef polskiej dyplomacji. Polityk zapewnił również, że Polska ma dobre relacje ze środowiskami żydowskimi. 

"Po tym, co padło z ust niektórych polityków izraelskich, sądzę, że trudno mówić, że jakieś działania ze strony polskiej wzbudzają kontrowersje. Politycy izraelscy (...) powinni się zastanowić, czy ich wypowiedzi rzeczywiście przyczyniają się do budowy nie tylko dobrych relacji polsko-izraelskich, ale i do budowy dobry dobrego wizerunku Izraela na arenie międzynarodowej"- ocenił Szynkowski vel Sęk. Jak dodał wiceminister, tego rodzaju wypowiedzi z całą pewnością nie przysłużyły się dobrym relacjom z Polską, ale i wizerunkowi Izraela na arenie międzynarodowej, a to powinno wywołać u izraelskich polityków pewną refleksję. 

"A my mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek dochodzenia do prawdy historycznej"-zaznaczył wiceminister. 

Jednocześnie Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że nasze relacje "z przedstawicielami społeczeństwa i środowiskami żydowskimi są dobre". Jak zauważył sekretarz stanu w MSZ, duża część, jeśli nie większość środowisk żydowskich po skandalicznej wypowiedzi Israela Katza jednoznacznie stanęła w obronie Polski. 

"Stała się rzecz, która jeszcze półtora roku temu byłaby, jak sądzę, rzeczą niemożliwą - tak masowe głosy środowisk żydowskich z całego świata w obronie Polski"-powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. 

Ze środowiskami żydowskimi jesteśmy w dobrych relacjach - to chcę podkreślić. Natomiast z panem ministrem Katzem, po tej wypowiedzi, trudno mówić o jakichkolwiek relacjach"- ocenił Szynkowski vel Sęk. Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych, p.o szefa MSZ Izraela pokazał swoimi wypowiedziami na temat Polaków, że jego wiarygodność jest zerowa. 

"Krytyka, która spadła na niego z całego świata, sprawia, że będzie miał niezwykle trudne zadanie, by, jako szef dyplomacji, budować wiarygodność swojego państwa"-wskazał. 

Z konkluzji śledztwa, które IPN umorzył w czerwcu 2003 roku, wynika, że zbrodni na Żydach w Jedwabnem w 1941 roku dokonali Polacy działający z niemieckiej inspiracji. Powodem umorzenia było niewykrycie sprawców - innych niż ci skazani za tę zbrodnię tuż po II wojnie światowej. Choć postępowanie umorzono, wciąż jest możliwość jego wznowienia, potrzeba jednak nowych okoliczości uzasadniających tego rodzaju decyzję. 

Ekshumacja w Jedwabnem odbyła się w 2001 roku. Sprawa wznowienia prac, które miałyby ostatecznie zamknąć sprawę odpowiedzialności za mord z 10 lipca 1941 roku, podnoszona jest od wielu lat. Decyzję o nieprzeprowadzaniu pełnej ekshumacji - na prośbę strony żydowskiej, która argumentowała, że godzi ona w tradycje religijne Żydów - podjął w 2001 roku ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

Czort2019.03.6 1:01
Nie wiem czy moherować brać nie potrafi czytać?! Ekshumacje wstrzymał Lech Kaczyński! Czy śmiecie oskarżać Pana prezydenta o antypolskie działanie?!
Marian2019.03.6 8:18
To nie byl Pan Prezydent tylko tawariszcz priezidient
Jack Em2019.03.6 0:00
No zobaczymy czy PiS jak zwykle nie narobi w pampersy ... już brakuje dla nich pampersów !
bez zmian2019.03.5 22:31
Nie będzie ekshumacji w Jedwabnem, PiS ugnie się pod żydowską presją, podobnie jak nie będzie żadnych zmian w muzeum Auschwitz, gdzie została wprowadzona narracja żydowska, minimalizująca cierpienia Polaków.
john2019.03.5 21:26
Chwala Ci Panie-decyzja wymodlona po nocach jeszcze zeby wiekszoscpolakow mowila chociaz jedna dzesiatke rozanca i egzorcyzm do sw Michala Archanila mamy szanse4 na intronizacje i zwyciestwo nadszatanem
Jan Radziszewski2019.03.5 20:27
Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata 6 VI 2018 cz 1 Polska nie jest miejscem dla Żydów Środa, 6 czerwiec 18. 03 Pisz dziecko Nie lękaj się. Zapisz Żydzi coraz bardziej panoszą się w waszym narodzie. Nie jest to miejsce dla nich. Mają swój kraj. Są inne kraje gdzie mają [się] dobrze i nie są prześladowani. Polska nie jest miejscem dla Żydów. Mają tu prawo mieszkać ci, którzy od wieków mieszkali w Polsce, ich potomkowie i tylko Ci, którzy dobrze życzą Polsce i nie uznają Izraela lub jest dla nich obojętny. Ci, którzy przyszli z Rosji podczas zaborów wysługując się często zaborcy, a jeśli nawet nie to szanując i kochając Rosję bardziej niż Polskę takiego prawa do mieszkania ( w Polsce) ich potomkowie nie mają. Nie mają prawa do mieszkania w Polsce także Żydzi z Niemiec. Nie mają prawa tym bardziej ci Żydzi, którzy nie urodzili się w Polsce niezależnie od tego jaką funkcję by w waszym kraju pełnili. Nie mają żadnego prawa do mieszkania w Polsce obywatele Izraela niezależnie od tego co by się w ich kraju i z ich krajem działo. Ja tego nie chcę, ja Bóg, lecz oni przecież Mnie zabili. I zabijają wasz naród teraz podstępnie, był czas, że jawnie, znowu będzie to niemal jawne, choć pod płaszczykiem wrogich wam potęg. Polska jest krajem starożytnym. I była takim już gdy Abraham czy jeszcze Abram wędrował ze swoimi stadami. Synagoga szatana chce zniszczyć mój umiłowany kraj ja zaś na to nie mogę pozwolić. Lecz pomagają im wasze grzechy. One też blokują wasze serca przed pełną Intronizacją wedle Mojej Woli. Poddani tak wielu wrogim siłom, jeśli jej nie będzie – zginiecie. Jeśli nawrócicie się przed ostateczną zagładą, ocalejecie, lecz czy ten kraj nie stracił dość krwi, czy nie wydał na żertwę ofiarną swych najlepszych synów i najlepsze córki? Czyż nie szkoda wam krwi dzieci waszej ojczyzny? Wasze, coraz bardziej ograniczone myślenie, temu pomaga. Niewielu jest rozsądnych w waszym narodzie. Polacy muszą być silni i zjednoczeni – jak w czasach Solidarności i jeszcze bardziej a przede wszystkim we Mnie i ze Mną, Chrystusem. - Chwała Tobie Chryste. - Pokój Tobie moje [dziecko] i pokój wszystkim Polakom ( i też na obczyźnie) dobrej woli.
Piotr Nowak2019.03.5 20:53
Myślałeś kiedykolwiek o tym żeby przestać wklejać te swoje bełkoty wszędzie gdzie się da? Tzn. nie żeby mi to przeszkadzało jakoś bardzo - bo w końcu ośmieszasz bardziej "nie moją bajkę" , ale jednak to jest mega wiocha... Tak tylko pytam. Z czystej ciekawości.
Alojzy Cedzidlo2019.03.5 22:56
A pan Piotruś to nowoczesny , albo z Warszawki , która była niegdyś stolica Polski i ostoja patriotyzmu i honoru.Reszta to hołota , banda nieuków , wiocha . Jest jeszcze jedna możliwość oceny Pana Piotra Wielkiego . Zwykły kapus ,,który za kasę robi co mu każą , Nawet z siebie idiotę .
Piotr Nowak2019.03.6 15:43
Z Krakowa Józek. I dobrze o tym wiesz. Nie udawaj że się nie znamy... :)
Piotr Nowak2019.03.6 15:45
I przypomnij mi ile razy Ci mówiłem że nie jestem żaden "Pan"? Sceny robisz.
Jozin z Bazin2019.03.5 18:30
No w końcu, po tylu latach kiedy to żydo-komuna (Kwaśniewski i spółka) blokowała ekshumacje czas by żydzi stanęli w prawdzie bo całe wieki żyją ułudą.
Prawda sama się obroni ...2019.03.5 17:16
Po wykopaniu kilkunastu łusek i nabojów w masowym grobie ofiar Jedwabnego, bez wątpienia pochodzących ze standardowych niemieckich KB Mauser wz 98 oraz pistoletów Walther P 38 / co było przyczyną natychmiastowego wstrzymania ekshumacji / fakt ten "wytłumaczono", że pochodzą one z lat I w.św, podczas której toczono w okolicach Jedwabnego ciężkie walki, co jest historyczną prawdą. Ale jest jeden szkopuł! Otóż pistolet Walther P 38 został wprowadzony, jako broń osobista oficerów w latach 30 -tych XX w, a naboje do karabinu Mauser wz 98, używanego takoż i za I-wszej wojny, zostały zmodernizowane, jeszcze w latach 20-tych XX w poprzez nadaniem im bardziej "ostrołukowego" kształtu tzw pocisk "sGeschoss" tak ze nie sposób ich pomylić z pociskami z I w.św! I na koniec, każda łuska do omawianego naboju ma na dnie wybite cechy oznaczające rok produkcji, partię produkcyjną i producenta! A że są one wykonane z mosiądzu, bardzo odpornego na korozję i nawet po dzisiatkach lat dane te można odczytać!
Alojzy Cedzidlo2019.03.5 18:27
Łatwo nie będzie . Ale warto . Grosso podobne trzęsą portkami . Warto by i Pogromy w tym Kielecki przebadać od nowa . Łatwo nie będzie , bo po ostatnich ,,występach " Polaków ( Mieszkowski) ,,grossopodobnych " jest u nas dość dużo.