09.03.16, 21:37

Marian Piłka dla Fronda.pl: Przed wojną takim ludziom po prostu nie podawano by ręki

Portal Fronda.pl: Podczas uroczystości wręczenia nagród filmowych na scenie pojawił się Maciej Stuhr, którego wystąpienie jest szeroko komentowane w mediach i mediach społecznościowych. Nie brakuje głosów bardzo krytycznych, ale także wypowiedzi broniących specyficznego poczucia humoru aktora i artystów, którzy śmiali się z jego żartów. Skąd wzięło się takie zachowanie wśród elity kulturalnej, która powinna być wzorem? A może żartowanie z patriotyzmu, niewyjaśnionej śmierci elity politycznej, czy Żołnierzy Wyklętych nie jest zachowaniem, które należy piętnować? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Mariana Piłkę, polskiego polityka i publicystę.

Marian Piłka: W Polsce nadal zmagamy się z dziedzictwem komunizmu. Jednym z zasadniczych problemów postkomunizmu jest to, że komunizm po 1944 roku zablokował w Polsce normalną reprodukcję elit narodowych. Część z tych elit wyginęła w czasie wojny, a część wyemigrowała. Z kolei część, która zdecydowała się pozostać, została zepchnięta na margines, np.: wyrzucano z uniwersytetów różnych, wybitnych profesorów. Mieliśmy do czynienia z zablokowaniem normalnej reprodukcji elit, które tworzyły polską inteligencję w okresie międzywojennym. Sprawa nie dotyczyła tylko uniwersytetów. Likwidowanie ziemiaństwa usuwało istotny czynnik pewnych wzorców osobowych, jaki funkcjonował w polskiej kulturze. Polska kultura była zbudowana na poczuciu własnej wartości, honorze, godności, była oparta bardzo silnie o patriotyzm. Kulturę kształtowały wybitne dzieła Sienkiewicza. W okresie międzywojennym tego typu wzorce osobowe dominowały nie tylko w elitach społecznych, ale również w niższych warstwach. To zostało zablokowane.

Na uniwersytetach zapanowali różnego typu komunistyczni mianowańcy, typu Baumann, Kołakowski, Duracz. To oni wykształcili kolejne pokolenia ludzi. Mieliśmy do czynienia z systemem totalitarnym, czyli totalną indoktrynacją. Zostały zniszczone wzorce osobowe.

Z komunizmu wyszliśmy nie tylko jako bankruci ekonomiczni, ale także jako bankruci kulturowi. Dokonała się dezintegracja patriotyzmu. Tego typu społeczeństwo weszło w okres wolności.

Nowe Państwo polskie ukształtowane po 1989 roku nie było czynnikiem, który prowadził świadomą politykę budowania wspólnoty narodowej, odbudowy kultury, tak jak to było w okresie międzywojennym. Mieliśmy do czynienia z lansowaniem pedagogiki wstydu. Ograniczano nauczanie historii, czy literatury pięknej.

III RP w jakiejś mierze kontynuowała dzieło dezintegracji kultury narodowej zapoczątkowane przez komunistów. W efekcie mamy do czynienia ze zdezintegrowanym społeczeństwem, w którym nie ma rzeczywistych elit kulturowych. To z czym mamy do czynienia bardzo trafnie określił Aleksander Sołżenicyn mianem „wykształceńcy”, czy Ludwik Dorn „wykształciuchy”. Chodzi o ludzi, którzy mają formalne wykształcenie, nawet czasem są wybitni w swoich dziedzinach, ale nie mają tego, co stanowiło o istocie przedwojennych elit – pewnego etosu kulturowego, poczucia wynikającego z wartości, które tworzyły polską kulturę. Jest to zasadniczy problem współczesnych warstw wykształconych w Polsce.

Mamy do czynienia z czymś, co pretenduje do spełniania socjologicznie elity kulturowej, ale w gruncie rzeczy tą elitą w kategoriach aksjologicznych, nie jest. Przed wojną było pojęcie, które określało ten typ ludzi jako półinteligentów. Myślę, że w jakiejś mierze to zjawisko opisywał José Ortega y Gasset w książce „Bunt mas”. W Polsce „umasowienie”, o którym pisał José Ortega y Gasset nastąpiło dopiero w okresie powojennym.

Dzisiaj mamy do czynienia z zupełnym nihilizmem moralnym, który cechuje warstwy wykształcone, które nie mają nic wspólnego z jakąkolwiek elitą, ani inteligencją.

Drugi czynnik dotyczy kwestii specyficznego środowiska, który lubuje się w tego typu zachowaniach. Chodzi o środowisko show – businessu. Była to jedna z bardzo zdemoralizowanych grup społecznych. W okresie starożytnym nie przyjmowano aktorów do gmin chrześcijańskich, a w średniowieczu i późniejszych wiekach nie chowano ich na cmentarzach katolickich. Na szczęście to się zmieniło, ponieważ nie zawód określa człowieka. Nie ulega wątpliwości, że zawód aktora wymaga bardzo silnego charakteru, a nie wszyscy taki posiadają. Chęć popisania się, zabłyszczenia, zwłaszcza w sytuacji, kiedy media promują nihilistyczne zachowania, powoduje, że wielu przedstawicieli tego środowiska angażuje się w haniebne działania.

W związku z tym, że mamy do czynienia z rozchwianym poczuciem aksjologicznym, który występuje w naszym społeczeństwie po okresie komunistycznym, a także z kryzysem patriotyzmu, tego typu zachowania częto nie spotykają się z odpowiednią reakcją społeczną. Przed wojną takim ludziom po prostu nie podawano by ręki. Tego typu zachowaniami wyłączali się z „towarzystwa”.

Mam nadzieję, że proces odradzania się rzeczywistych elit kulturowych będzie marginalizował takie postawy.

Not. Karolina Zaremba


<<< JAK ŻYĆ BY PO PROSTU .... ŻYĆ WIECZNIE! ZOBACZ! >>>

 

<<< 10 PORAD JAK PRZEŻYĆ W DNIACH OSTATECZNYCH >>>

 

<<< CAŁA PRAWDA O BANKSTERACH! KONIECZNIE PRZECZYTAJ! >>>

 

<<< CZY WIESZ ŻE ŚMIERĆ .... NIE ISTNIEJE! >>>


Komentarze

anonim2016.03.9 20:23
Kultura w III RP upadała, przedstawiciele aktorów Sthur publicznie pluje w twarz dla Polaków. Już w ekskrement wkładano Polską Flagę, teraz Sthur zaistniała obrzucając kloaką z sceny Polaków.
anonim2016.03.9 20:32
"Przed wojną takim ludziom po prostu nie podawano by ręki" A dziś i na szczęście, zdrowa część społeczeństwa, potrafi dostrzec w wystąpieniu Stuhra tylko i wyłącznie ironię w stosunku do działań PiSooszołomów i niczego poza tym ;)
anonim2016.03.9 20:39
Conquer zdrowa część to na pewno nie jest, macie zaburzenia wywołane nadmiernym przyswajaniem gazety wyborczej.
anonim2016.03.9 20:44
Majestic, mam wrażenie, że jesteś jakimś prostym programem walącym na oślep czym popadnie. Zastanawiasz się chłopie nad tym co piszesz, czy walisz w klawisze szybciej niż zdołasz ogarnąć co miałeś na myśli? Co ja robie... Gadam z jakimś prymitywnym botem...
anonim2016.03.9 20:45
Za chwilę braknie w tym kraju aktorów na których się frądowicze będą mogli się poobrażać. I na co tu do kina pójść jak tu na ekranie stary Stuht, młody Sturh Karolak itd. No żal mi was trochę bo ileż można oglądać Faraona :)))))))
anonim2016.03.9 20:45
piłka, z racji tego żeś jest prawie równolatkiem, to napisze tak. nie bądz pan taki elitarno-patriotyczno-całointeligencki bo do tego ani wczesniej ani teraz sie nie zblizasz nawet o kroczek. przedwojenny inteligent z elit nie podał by ręki takiemu człekowi prostemu i ograniczonemu. tys jest taki elit jak i chazan albo inny gienius tego tematu piotrowski, pawłowicz, itp. nie byłbyś ani ordynansem, ani nawet lokajem, bo to też wymagało wiele. i zrzuć pan tego sadła sporo, boś ani pasterz / czyli bez chodów u góry / , ani hedonista, a żyłka pyknie, albo serducho padnie, nawet nie bedzie wiadomo kiedy. wystarczy jeść, a nie żreć po prostacku, elitarny człeku. nie pozdrawiam
anonim2016.03.9 20:50
Conquer masz takie wrażenia jak na czerskiego gada przystało, prostak sthur ci imponuje, a Michnik co masz napisać dyktuje, pozbyłeś się myślenia, jesteś marionetką wykonującą polecenia.
anonim2016.03.9 20:51
Agaga ty go zowiesz autorytetem , no tak z rynsztoków macie autorytety.
anonim2016.03.9 20:53
Asgard jeszcze się POpłacz dodasz dramaturgii swemu wystąpieniu, też chcesz być taki jak młody Sthur, nic bardziej prostszego i zarazem prostackiego.
anonim2016.03.9 20:59
Przed wojną autorka nie mogłaby pisać na takie tematy.
anonim2016.03.9 21:00
majestic, dynda mi to co ty sobie bajtlujesz, o stuhrze młodym czy starym - świetnie sobie sami radzą- jak zaczniesz przywdziewać nie swoje szatki, pędzlu jeden,to też Ci coś powiem wtedy.
anonim2016.03.9 21:18
Asgard jeden i drugi tak sobie doskonale radzili w skorumpowanej IIIRP, ten czas obfity dla antypolaków przemija.
anonim2016.03.9 21:39
Majestic, i w II i w III i w IV i teraz. wiedzę mają, talent mają, inteligencję mają, styl i poczucie humoru mają i nie twierdzą że są jedyni, lepszego sortu, czy też "prawdziwi Polacy". Całe to zamieszanie Maciej idealnie podsumował odpowiadając tej pseudo profesor. Mamy XXI wiek czy to się komuś podoba czy nie. Ludek wie więcej, dużo więcej niż kiedyś i zamknąć się już go nie da wg. jakiś lepszych czy gorszych pomysłów. michnikosy ani ryża, ani glińska tez do tego nic nie mają. ludziska generalnie mają w d... te wszystkie napuszone z gruntu fałszywe gadki pod paru ludków tych "elit" dla kasi i waadzy. Im więcej widzieli, tym bardziej nie rozumieja tego co serwują im typki w rodzaju piłki czy schetyny. mają własny pomysł na zycie i guzik komu do tego. chcą żyć jak patagończyk -ich sprawa, chcą żyć jak pielgrzym, też ich sprawa. guzik komu do tego. kto tego łapie ten kiep i wariat.
anonim2016.03.9 21:43
Starego Stuhra i młodego lubię za ich aktorstwo. Ojciec lepszy, syn słabszy. Ale nie lubię jak aktorzy zaczynają robić za wyrocznie i autorytety. Maciusiu nie idź tą drogą. Aktorem jestem średnim ale politykiem gównianym. Cedynia pokazała że masz luki w podstawowym wykształceniu. Maciusiu idź najpierw na korki. Potem - za jakieś 20 lat- jak już nabierzesz wiedzy i doświadczenie, komentuj.
anonim2016.03.9 22:08
Asgard wiedzę mają ograniczoną, tyle wiedzą na ile im gazeta wyborcza pozwala, inteligencji tyle, ile KOD pod Konstytucyjnym Trybunałem napłakał, a nędzny styl i prymitywny humoru dla rynsztoku odpowiada. Młodszy Sthur zwyczajne jest na bakier z kulturą, dlatego w chamski sposób odniósł się do Pani Profesor.Wiek nie ma większego znacznie, gazeta wyborcza i tak zamyka znaczną część społeczeństwa która jest gotowa wziąć w obronę prymitywa Sthura.
anonim2016.03.9 22:17
Majestic, to nie jest Profesor, tylko doktor, reszta to dokładka, szatki prof. za ciasne na takową figurę. używa prof bo lepiej brzmi. na tej zasadzie kwach to mgr. z zadatkiem na docenta :--)
anonim2016.03.9 22:20
Majestic, jescze jedno, z pawłowicz żadna Pani, racze bazarowa paniusia. Panią to była Pani Maria Kaczyńska. Jak tego nie widzisz - Twoja sprawa
anonim2016.03.9 22:50
Prof. Pawłowicz mi się czasem nie podoba. Od prof. oczekować trzeba klasy. U niej nie ma. Ale to wcale nie znaczy, że to, co pisze nie ma racji. Gdyby Maciusiowi Stuhrowi tatuś zginął w Smoleńsku.... Robiłby sobie beke z tego? Robiłby beke z dziadka zabitego na Mokotowie? Raczej też nie. Wpis Maciusia świadczy tylko o tym, że Maciuś odkleil się od polskiej historii i tragedii. Ot taki typ. Maciuś I. Król obciachu.
anonim2016.03.9 23:02
Asgard profesorem to nigdy nie był, ten wypuszczony z obozu niemieckiego na l4, wiesz chyba o kogo chodzi. A jeśli chodzi o Panią, to jak najbardziej nią jest, ty natomiast z chamstwa się wywodzisz i z pewnym kwestiami jesteś najzwyczajniej nieobeznany.
anonim2016.03.9 23:04
Hwyaden Marw rzygi mlodego paszczura ci POsmakowały, przed wojną to podobne tobie kreatury też dla takich Sthcurów schlebiały.
anonim2016.03.9 23:17
Bartoszewski miał tytuł profesora. Nigdy nie miał stopnia nawet doktora. Aby doktorem być trzeba mieć studia doktoranckie i obronić pracę doktorską. Tytuł profesora nadają uczelnie. Może to być nawet analfabeta. Bartoszewski został Profesorem, ponieważ Niemcy zaprosili go na wykłady na uczelni w Monachium. Bartoszewski podobnie jak mój szwagier- gdyby dostał dobrze płatne wykłady na Uniwersytecie w Monachium- też byłyby tytułowany "profesorem". Ale tylko na czas wykładów i tylko na tym Uni. Poza umową z Uni mój szwagier jest tylko moim szwagrem. Dlatego Bartoszewski jest tylko zdolnym maturzystą.
anonim2016.03.9 23:37
Bartoszewski plwał na Polaków. Bóg go już dawno osądził. Historia czyli my go osądza. Był małym człowiekiem. Każdy kto sprzedaje się dla obcych jest mały. Uni Monachium ..., potem fundacje niemieckie... Niemcy potrzebowały kogoś, kto ich wybieli, zaświadczy, że nie było tak źle. Bartoszewski to robił. Niech go Bóg oceni. Ale jako Polak był zdrajcą.
anonim2016.03.9 23:51
Szersza refleksja: Nawet ci dziś bohaterowie muszą się liczyć z oceną historii. (o Bogu nie wspomnę). Niech pamięta o tym Wałęsa, Bartoszewski (już Bóg ), Rzepliński, Kaczyński, Cimoszewicz, Kwaśniewski.....Kiszczak jest już w piekle. Urban czeka na swoją kolejkę....
anonim2016.03.9 23:59
majestic, powtarzam, znajdz kobiete, bo im póżniej tym bardziej bije ci w dekiel. jeszcze troche i wskoczysz w zakładkę ulubiony były ministrant czy coś.....to tłumaczy prawie wszystko. a na poważnie, płacą ci od wiersza czy od posta pracusiu?
anonim2016.03.10 0:00
Kiszczak jest w piekle. Urban może się jeszcze nawrócić ale nie zrobi tego. Skąd wiem, że Kiszczak jest w piekle? Poczytajcie św. Faustynę.
anonim2016.03.10 0:05
Asgard gazeta wyborcza ci już wystarczające szkody w głowie poczyniła, spróbuj tej metody Komorowskiego którą jest lewatywa, może tym sposobem odzyskasz namiastkę rozumu.
anonim2016.03.10 0:26
majestic, co chwila przywołujesz wyborczą, jakiś kompleks ? żli ludzie z redakcji przy ulicy czerskiej cie wylali? dlatego tak masz? to że chcesz ty tam wrócić nie znaczy że inni są tam, bądż czytują ich wytwory. rozerwij sobie parówke albo inną puszkę i szukaj kobiety, mówie ci, to twój ratunek. jedyny.
anonim2016.03.10 2:06
To prawda. W czasie wojny Stuhr miałby ogoloną łepetynę. Zakola już ma.
anonim2016.03.10 2:12
Nawet ktos tak glupi jak Stuhr Maciej musi wiedzieć, że z Polakami nigdy nie wygra. Maciej może mieć orzeczenia, decyzje, śmiechy i chichy anny,.janusza, a nawet Czesława.... Z Polakami nikt nie wygrał. Ps. Czesław już nie żyje.
anonim2016.03.10 2:14
M. Stuhr- ogolimy ci tę i tak łysą głupią łepetynę.
anonim2016.03.10 2:35
Maciuń
anonim2016.03.10 2:42
Maciuń... wcale nie uważam, żeby Stuhr vel Maciejem zwany był lepszy od starszego. Myśle ze, stary niedługo umrze i będzie polewaka.
anonim2016.03.10 2:49
No wlasnie.. Tak, jak Pan SZCZUR I jego widownia zaprezentowaly niski poziom, tak I u tutaj, w tej dyskusji-stalo sie bardzo widoczne kto do tego poziomu pasuje. Niegodziwe serca zawsze okaza ich niegodziwosc, bo nie sa w stanie ukryc ciemnosci wlasnego serca I umyslu. Nie trzeba byc zwolennikiem zadnej partii politycznej a tylko miec czysty pulap moralny aby trafnie ocenic zachowanie Szczura I jego widowni. Jesli ktos nie jest w stanie tego trzezwo zobaczyc-to znaczy ze jest moralnie tak samo zdeformowany.
anonim2016.03.10 5:43
Pan Piłka ma szczęście , ze urodził się już po wojnie i mógł się kształcić a nawet kto wie czy nie skorzystać z "punktów" przyznawanych dzieciom z rodzin robotniczych i chłopskich. Przed wojną rodząc się w rodzinie chłopskiej skończyłby pewnie 4 albo 6 klas wiejskiej podstawówki,a potem chodził za pługiem. I tak gwoli przypomnienia, w literaturze poza Sienkiewiczem u którego fakty przeplatały się fikcją mamy też innych autorów jak Żeromski, Orzeszkowa, Reymont , Żeleński i wielu innych którzy opisywali trud codziennego życia, biedę i nędzę chłopów czy robotników. Pora zejść na ziemię panie P.
anonim2016.03.10 8:15
Młody szczur ...sorry Stuhr odkrył się już całkowicie. Już wszyscy wiedzą dokładnie co to za osobnik i jaki żenujący poziom sobą reprezentuje. Szkoda go trochę bo mógł i miał ku temu wiele szans by być porządnym człowiekiem. On z tej szansy nie skorzystał. Niedaleko zresztą pada jabłko od jabłoni.
anonim2016.03.10 8:17
"Już wszyscy wiedzą dokładnie co to za osobnik i jaki żenujący poziom sobą reprezentuje." Wszyscy, znaczy kto? Frondelkowe towarzystwo i im podobni? To muszę cię zmartwić, bo do wszystkich to wam daaaaleeeeekoooo :)
anonim2016.03.10 8:23
"Majestic to troll, chyba najęty przez portal żeby wkurzać użytkowników i prowokować do pisania i klikania. Olewa się to to jak jamnika szczekającego przez płot, bo i sens wypowiedzi ten sam." A to on kogokolwiek jest w stanie zdenerwować? U mnie wywołuje co najwyżej uśmiech na twarzy. Fajnie, że jest i kompromituje całe swoje towarzystwo :)
anonim2016.03.10 14:42
Niestety, ale to sama prawda! Aktualnie większość aktorów i innych artystów to jak śpiewał Kazik... To są wszystko szmaciaki wypromowane i promowane przez bandę kolesiostwa o podobnym wskaźniku kultury, inteligencji i patriotyzmu! Taka Tyszkiewicz dziękowała Kiszczakowi za ochronę, hehehe... Podobnie wielu innych doskonale żyło z biezpeką! Ciekawe!! Za niektóre teksty w innych krajach tacy ludzie jak ten aktorzyna czy ktokolwiek inny zostali by postawieni przed sądem o ile by do niego dotarli żywi... No ale z drugiej strony czego się spodziewać po "ludziach" takiego a nie innego pochodzenia, na dodatek z taką a nie inną przeszłością swoją jak i rodziców. Nie zapominajcie, że to w większości ludzie mocno powiązani z PRL więc w PRL Bis (lata 1989-2015) czuli się super, teraz mają problem bo ich totalny brak miłości do Polski a nawet nienawiść i zdrada zostają pokazywane i potępiane! Są świętości z których nie można nawet żartować, jeżeli ktoś tego nie rozumie to jest idiotą totalnym i zasługuje na karę. Wolność słowa jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się drugiego człowieka. To jest wolność! Obrażanie innych to nie wolność, to po prostu chamstwo! Kpienie z bohaterów narodowych i patriotów będących wzorem dla wielu ludzi to już sprawa dla prokuratury! Gadanie o poczuciu humoru czy wybitnej inteligencji pozwalającej zrozumieć te niby wybitne dowcipy to nic innego jak głupota i zaślepienie! Mi się już skończyła cierpliwość wobec takiego postępowania i "walę z mostu" bez przebierania słów, jak coś jest głupie to takie jest i tak to trzeba nazywać!
anonim2016.03.10 15:52
Inwalidztwo umysłowe z jakim mamy do czynienia w związku z wystąpeieniem młodego Stuhra jest obezwładniające. Ano razu nie padł żart "O" osobach czy wydarzeniach. To z czym mieliśmy do czynienia to satyra z faktu, że te tematy są ciągle wałkowane. Doprawdy, idzie to odebrać tak, że jak co poniektórzy usłyszą "opona", "żółnierze wyklęci" a potem śmiech to już bezmyślnie chcą chwytać za widły i, pejcze i wybatożyć delikwenta. A może oni tak specjalnie po prostu?
anonim2016.03.10 18:17
To tylko aktor. Zatem trochę mu na ludziach - odbiorcach jego pracy - powinno zależeć. No cóż. Produkcje z jego udziałem będę omijał.
anonim2016.03.10 19:59
Ach, magiczne przed wojną...Przed wojną pan Piłka pasałby proboszczowi gęsi po rowach czym zaskarbiłby sobie fawor pocałowania spoconej księżowskiej dłoni, która to dłoń wytargałaby w podzięce jego chłopską czuprynę...Może miałby także trochę szczęścia i nauczyłby sie sylabizować z książeczki do nabożeństwa a także koślawo się podpisać...A tak to cóż, brzydka komuna zmusiła go do chodzenia do szkoły...
anonim2016.03.16 21:26
Wystąpienie nie smaczne - Maciek Stuhr satyrykiem dobrym nie jest. A że z domu rodzinnego wyniósł patologiczną wrogość do kościoła katolickiego i polskiego ruchu narodowego to właśnie widać owoce. Niesmaczne i nie zdrowe. Niech zgniją na ziemi, nie skonsumowane. On to właśnie po to mówił żeby o nim pisali wszędzie. No i udało mu się. Nauczcie się ignorować takie nieszkodliwe w gruncie rzeczy zachowania. Bóg sobie z tym poradzi, wierzący wiarą prawdziwą też. Pan Jezus nie wyganiał zawsze i wszędzie kupców ze świątyń - zrobił to raz.