25.06.19, 11:30(fot. wikipedia/Domena publiczna)

Matka Kurka o wyroku TSUE: Na tej kobyle to i Tusk już nie usiądzie

Takich pięknych czasów dożyliśmy, że po trzech latach machania konstytucją jak cepem, „wzięło i się znudziło”. Kłamać nie wolno, to dla porządku odnotowuję, że w paru mediach kuriozalny wyrok TSUE w sprawie wieku emerytalnego sędziów Sadu Najwyższego pojawił się w mediach, w GW to nawet trafił na pięć minut do czerwonej ramki „PILNE!”. Tyle tylko, że zabawy starczyło na wspomniane pięć minut, może dlatego, że pierwszy komentarz z największą liczbą plusów brzmiał: „Jak znam życie, to PiS znów urośnie o kilka procent”.

W mojej ocenie zbyt optymistycznie napisane, ale kierunek słuszny. Narodowi się cofa na sam dźwięk problematyki konstytucyjnej i obrony wolnych sądów, na tej kobyle to i Tusk już nie usiądzie. Pewnie, że grupki fanatyków i bezpośrednio zainteresowani będą się starali odgrzewać kotleta w nieskończoność, ich prawo, ważne jest to, że nikt spoza prawnego półświatka na „danie” się nie połakomi. Co do samego wyroku mam dwie generalne uwagi. W pełni się zgadzam się z poważnymi prawnikami, choćby prof. Krystyną Pawłowicz, czy prof. Genowefą Grabowską, że TSUE wyszedł poza swoją rolę i to podwójnie. Po pierwsze orzekanie, gdy upadł przedmiot postępowania, to prawne barbarzyństwo, czegoś podobnego, to i w często przywoływanym PRL-u nie było. Po drugie TSUE nie ma właściwości rzeczowej do rozstrzygania w tej i wszystkich pozostałych kwestiach ustrojowych.

Wszystko to było wiadome od dawna, ale też mądrzy ludzie uprzedzali, że upieranie się przy wieku emerytalnym w Sądzie Najwyższym było od pewnego momentu bezsensowne. Nowelizacja ustawy o SN, chociaż bolesna, bo podyktowana bezprawiem Komisji Europejskiej i TSUE, była koniecznością. Tym krokiem w tył uniknęliśmy bardzo wielu zadym i pełnego chaosu w sadownictwie. Przypomnę, że kolesie i koleżanki Gersdorf nie zamierzali opuścić swoich gabinetów i non stop powtarzali, że „czują się sędziami”. Znając determinację do obrony kastowych pozycji, nikt rozsądny nie może mieć wątpliwości, co do przebiegu zdarzeń. No i jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, dziś mielibyśmy taką sytuację, że po wyroku TSUE uznającym ustawę o SN za łamiącą traktat, Polska nie tylko musiałaby przywrócić sędziów, ale jeszcze zapłacić kary.

 

Po drodze mieliśmy dwie bardzo ważne kampanie wyborcze i tu też wielkiej wyobraźnie nie potrzeba, aby nakreślić oczywisty scenariusz. Obecnie naród sądami się znudził, ale gdyby w SN trwała okupacja i codziennie pokazywano by sceny z udziałem „męczenników”, to bardzo ciężko byłoby się przebić z czymkolwiek innym, na przykład z „Piątką Kaczyńskiego”. Konsekwencja w działaniu, plus rozsądne, można powiedzieć strategiczne ustępstwo, przyniosło bardzo wiele korzyści. Śmiem twierdzić, że szczególnie wynik PiS w wyborach europejskich był pochodną tej decyzji, czego w żadnej analizie dotąd nie brano pod uwagę. Wojna z KE i TSUE połączona z „polexitem”, to wyjątkowo nieciekawy kwoktaj polityczny, jakim Koalicja Europejska poiłaby Polaków dzień i noc. PiS wytrącił opozycji tę maczugę z rąk i między innymi dlatego wygrał.

Polityka to zbiór decyzji i wystarczy jedna zła decyzja, żeby wszystko się posypało. Myślę, że z perspektywy czasu, co bardziej wyrywni i nawołujący do boju, a do tych sam się zaliczam, jednak muszą przyznać rację, że warto było zrobić unik, bo bilans korzyści jest zdecydowanie większy, niż przykre ukłucie ambicjonalne. I tak przy okazji kolejny raz obalam mityczną formułkę, jak to Orban pokazał TSUE i zrobił swoje. Niestety akurat w sprawie wieku emerytalnego Orban zrobił dokładnie to samo, co Kaczyński, czyli odpuścił, żeby się nie podkładać europejskich macherom. Byłem, jestem i zawsze będę zwolennikiem ostrych zmian, ale tej stajni Augiasza nie da się oczyścić w dwa, ani w cztery lata.

Całą resztę trzeba zrobić przy drugiej kadencji i aby tak się stało nie można podejmować bezsensownego ryzyka, zwłaszcza, że wyrok TSUE od samego początku nie był tajemnicą, ale bezprawnym zamówieniem. Temat reformy sądownictwa, jako argument polityczny, padł i to bardzo dobra informacja, do zweryfikowania gołym okiem. Ostatnie pytanie brzmi. Czy teraz TSUE wyda wyroki w sprawie KRS i w ogóle rozmontuje reformą sądownictwa. Nie sądzę, to zupełnie inna materia, a poza tym gdyby chcieli to zrobić, to zrobiliby przed wyborami europejskimi. W UE nagonka na Polskę z wielu względów przestała działać, ale to materiał na odrębny felieton.

Matka Kurka/kontrowersje.net

Komentarze

ruisdael2019.06.26 5:44
Uważam, że wnioski zbyt optymistyczne. Rząd wycofał się i....same korzyści? Cóż z tego, że ponownie wygra jak i tak NIE WPROWADZI reform (i to nie tylko w sądach!!!), bo skutecznie na drodze czegokolwiek stoi protestująca kasta sędziowska- czyż nie mamy dowodów na poniżanie rządu przez wyroki sędziowskie? I co? I tak w koło macieju? Wyborcy widzący bezradność też poszukają formacji bardziej skutecznej.
Alojzy Cedzidlo2019.06.25 17:29
Niech mi ktoś przypomni jak to było z tymi wetami Prezydenta . Bo coś mi się wydaje ,że któreś z nich dotyczyła Sadownictwa. i nie spotkało się ono ze zbyt wielkimi komplementami.
Hi, hi .. Polipwdoopie2019.06.25 13:12
@Polipwdoopie Szkoda, ze twoich starych zmuszono aby cie od roznego syfu zaszczepili. Kto wie, moze mialbys morde dziobata, polowe mozgu od szkarlatyny, na wozku po heine medina albo szlag by cie trafil od gruzlicy.
Michał Pasierb 2019.06.25 12:31
"Nasza szkapa" ledwo zipie a PIS-owi znów rośnie...Ci to mają problemy...
edi2019.06.25 11:57
MNIE INTERESUJE LISTA PŁAC W UE - LUDZI ZATRUDNIONYCH PRZEZ SOROSA - i czy jest na niej nazwisko TUSK, i pozostała TARGOWICA
Cyrkiel i Metadon 2019.06.25 11:46
No cóż. Z powyższego wynika, że intelekt sędziów TSUE jest dużo niższy niż Matki Kurki wszechwiedzącego.
anonim2019.06.25 11:43
to pisze człowiek popierający zabójcze szczepienia i odmawianie rodzicom możliwości decydowania o leczeniu dziecka!
Oświecony w wierze Mega Węża 92019.06.25 13:31
polipid to forumowy kretyn, nadal myśli że ziemia jest płaska