19.04.19, 13:38(fot. facebook/ I LO Tczew)

Maturzyści śpiewają strajkującym nauczycielom: Życie nie tylko po to jest, by brać

Prawie stu uczniów tczewskiego liceum zebrało się przed budynkiem szkoły. Protestują, bo chcą zdawać maturę. Maturzyści zaśpiewali nauczycielom "Tolerancję" Stanisława Soyki.

- Życie nie tylko po to jest by brać (...) i aby żyć siebie samego trzeba dać - śpiewają uczniowie tczewskiego liceum. Prawie stu uczniówwyraziło w czwartek swoje wsparcie dla dyrekcji szkoły. Władze placówki od kilku dni bezskutecznie próbują przeprowadzić radę klasyfikacyjną

– Większość maturzystów obawia się, że matury nie odbędą się w wyznaczonym terminie. To dla nas dodatkowy stres przed egzaminem – mówi Paulina, tegoroczna maturzystka z I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. – Chcemy chodzić do szkoły i, mimo trwającego strajku, przychodzimy na zajęcia z nauczycielami, którzy nie przyłączyli się do protestu – mówią uczniowie.

– W tej piosence są ważne słowa o tym, że życie jest nie tylko po to, by trwać i brać, ale że trzeba dać siebie samego. Tego powinniśmy się nauczyć przy okazji strajku – mówi Janek Skerka, inicjator akcji.

– Zwracamy się z apelem o przerwanie strajku, ale chcemy też okazać wsparcie pani dyrektor, na której możemy polegać. Wiemy, że robi wszystko, by cała sprawa dobrze się dla nas skończyła – mówi jedna z maturzystek. – Ta sytuacja wielu osobom uświadomiła jak bardzo szkoła jest nam potrzebna i jak jesteśmy z nią związani. Ci, którzy narzekają na chodzenie do szkoły, teraz zmieniają zdanie – komentuje Kasia, uczennica I LO w Tczewie.

– Rozumiem strajkujących nauczycieli i ich popieram. Zwracam jednak także uwagę na dobro uczniów. Myślę, że ludzie poświęcający swoje życie nauczaniu młodzieży dojdą w pewnym momencie do wniosku, że przyszłość młodego człowieka jest ważniejsza od żądań, które można zgłaszać w innym czasie i w inny sposób. Niech strajk trwa, ale w innej formie – skomentowała dyrektor I LO, Jadwiga Andrzejewska. – Wciąż wierzę, że tegoroczne matury się odbędą – dodała.

Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego od kilku dni bezskutecznie próbuje zwołać radę klasyfikacyjną, która przed majowym egzaminem powinna zatwierdzić oceny. Do strajku przyłączyła się ponad połowa nauczycieli zatrudnionych w I Liceum Ogólnokształcącym.

 

baz/ Radio Gdańsk

Komentarze

Pigmalion2019.04.20 11:58
Bla, bla... Czekamy na nocne obrady sejmu i ogłoszenie dekretu premiera we wtorek, że Polacy to naród mądry, doliną krzemowa Ojropy, w związku z czym wykształcenie nie są nam potrzebne. Ciemny lud poradzi sobie bez szkoły. Żeby zawojować świat wystarczy sierp i młot.
100 marek2019.04.19 22:36
1,5 mld zł rocznie kosztuje budżet państwa nauka religii w szkołach. Kapelani we wszystkich możliwych państwowych instytucjach pobierają pensję od 2500 do 7400 brutto, "Od 2,4 do 7,4 tys. zł brutto zarabiają kapelani w Izbach Administracji Skarbowej, podlegających Ministerstwu Finansów - informuje resort. Obecnie izby zatrudniają dziesięciu duchownych. Do ich obowiązków należy m.in. "prowadzenie działalności oświatowo-wychowawczej". "Po kurczącej się armii zostały parafie, w których od kilku lat nie ma żołnierzy, za to wciąż są księża na etatach oficerów - w stopniach pułkowników, podpułkowników, majorów. MON nie tylko płaci im pensje (od 5 do 7 tys. zł), ale też utrzymuje kościoły, płaci za prąd, ogrzewanie, remonty, etat organisty. Tak jest m.in. w Gdańsku, Żarach, Sopocie, Jeleniej Górze, Olsztynie czy Łodzi." Ile kosztują nas te darmozjady. Ile godzin w tygodniu pracują? Jakie dobra wytwarzają? Dla nauczycieli pieniędzy nie ma, ale do tej czarnej stonki kasa płynie szerokim strumieniem.
Hanys2019.04.19 20:41
Ciekawe jak taki strajki zostałby przyjęty w szkołach amerykańskich. Tam ludzie mają około trzystu milionów sztuk broni z ostrą amunicją. Twórczość pana Broniarza szybko by sie tam skonczyła jego zastrzeleniem.
anonim2019.04.20 7:18
Jesteś tak durny czy tylko udajesz ?Napisz jeszcze czy w Sri Lance też mogą strajkować o ile wiesz gdzie to jest.
Nina2019.04.20 15:42
Już dawno jakis uczen w USA odstrzeliłby tego woniarza, a ojciec innego tę głupią nauczycielkę feministkę co krzyczała,że zablokują" tenkraj" i gospodarkę rozwojową "tegokraju"".Dla tego babsztyla Polska jest" tenkrajem."To jakie pochodzenie ma ta zdzira,bo napewno nie jest Polką.
Mirek2019.04.19 18:32
A Kasia popiera strajk .........i nie popiera . Zdecyduj się w końcu na cos dziewczyno bo jak tak dalej będziesz klepać to wyjdziesz na ....idiotkę .
zorro2019.04.19 17:56
Maturzyści przygotować taczki i postąpić tak, jak z Wami postępuje ciało pedagogiczne!!!!
rozbawiony2019.04.19 17:30
Rozwiązać szkoły po co im nauczyciele ? jak sa tacy madrzy to nie musza się uczyć Znowu pisia młodziezówka dał popisuwę ? Przecież to tylko przedstawienie na użytek CIEMNOTY
taki se moher2019.04.19 15:29
taki sobie moher Jest takie powiedzenie, że imitowanie kogoś jest formą podziwu dla oryginału. Sprawiasz mi przyjemność "taki sobie moherze".
Prawy2019.04.19 15:20
Jak są mądrzejsi niż nauczyciele to niech od razu idą uczyć i to najlepiej na uczelni. Takiego dna intelektualnego nigdzie jeszcze nie czytałem!
JaKi2019.04.19 15:12
Czy wiecie że najwięcej nauczycieli w Sejmie jest z PiS? Czyli nierobów,leni,cwaniaków,żuli,chamów itd( to z ostatnich komentarzy o nauczycielach) Wiem ze będą minusy,ale taka jest prawda.Nikt nie zaprzeczy.
Prawy2019.04.19 15:21
Tak samo jak gejów najwięcej jest w KK i PiSie, ale wszyscy się boją wychylić jak za Stalina. Strasznie to smutne.
taki sobie moher2019.04.19 15:02
I to jest słuszna koncepcja. Pawlik Morozow również był mądrzejszy od nauczycieli a nawet od własnego ojca.
JPIII2019.04.19 13:59
Te komentarze katotalibów są poniżej dna. Z kapitalistycznego zachodu usiłują nam wmówić, że to lewica, lewacy. Z takimi durniami to nawet dyskutować nie warto. Oni mają łeb wypełniony bajkami o katolickim bożyszcze i szatanie który na nich poluje.
MarianCh2019.04.19 16:12
Kiedy spotykasz takich ludzi z pustymi, okrutnymi oczami, to rozumiesz, że to właśnie o nich Słowo Boże mówi: "Za podobnych do nich nie módlcie się, albowiem nie ma dla nich zbawienia”. Do tej chwili nie rozumiałam. „Panie, no jakże tak? Czegoś nie rozumiem. Dlaczego nie ma zbawienia?” – „Dlatego, że oni dobrowolnie oddali siebie, że ich związał wróg. I w jego ciele już mieszka wsadzony demon. Rodzina ciągle jeszcze myśli, że to jest ich wspaniały tata i dziwi się, jak on się zmienił w ciągu jednej nocy. Koledzy myślą, co się stało z ich wspaniałym kolegą, że on tak się zmienił, jakby to był inny człowiek. Dziwią się. Ale, będą się dziwić, dziwić, a potem przyzwyczają się, że to chodzące zło. A to chodzące zło będzie deprawować innych, podobnych do siebie”.
denaturat artystyczny2019.04.19 13:55
Gdyby nie katecheci w szkołach to hołota z ZNP wyrządziłaby uczniom większe szkody niż pedofile wychowawcy. To oni stanęli przy naszych dzieciach i młodzieży. Wielu nauczycieli zacietrzewionych politycznie i zionących nienawiścią do rządu w ogóle się nie liczy z interesem uczniów.
Cogito ergo sum2019.04.19 13:51
Szkoła ma być apolityczna ale lewicowo-sldowski ZNP bardzo ją tym strajkiem upolitycznił. Broniarz niczym Kijowski został wyznaczony do podpalenia kraju. Tym razem podpałką mieli być uczniowie wcześniej niepełnosprawni. Opozycja jest pozbawiona zasad etycznych. Gdyby doszli do władzy wprowadziliby system autorytarny o co oskarżają PiS. Oni są zwiastunami tzw miękiej dyktatury, która już się zaczyna pojawiać na zachodzie gdzie lewica jest u władzy
MaturaZeZnajomościBiskupichSkłonności2019.04.19 13:50
Pokazucha szczeniaków, widać nic z dorosłości jeszcze nie mają, poza smartfonem i próbami z piciem piwa. Matury się odbędą, jak egzaminy gimnazjalne i podstawówkowe. Łamistrajki z kleru będą w komisjach, wystawią oceny, wypiszą świadectwa maturalne. Kler katolicki zawsze stał po stronie władzy, a przeciw ludowi. Szczególnie, kiedy chodzi o pieniądze. A polski kler ma w polskich świeckich szkołach 30.000 etatów. Gdzie wystarczy opowiadać pierdy o płaskiej Ziemi, latających aniołkach, rozmnażaniu się pieczywa i ciąży z pambukiem. To wiedza z tygodniowego biskupiego kursu dla katechetów. Wystarczy, żeby zarabiać w polskiej szkole tyle samo, co nauczyciel po studiach pedagogicznych.
robert2019.04.19 14:39
poopowiadaj mądralo coś o islamie....
taki se moher2019.04.19 15:24
Halo gnójistyk !
Dexter2019.04.19 22:55
Już po twoim "imieniu" widać, że nie jesteś specjalnie bystrą osobą. Nie jest to twoja wina. Jednak powinieneś mięć tą odrobinę pokory i wiedzieć, że twoja przemyślenia nie niosą żadnej wartości. Mom więc prośbę - zostaw je dla siebie.