29.10.19, 18:45

Messori: Biskupi boją się publicznie skrytykować Franciszka, choć prywatnie to robią

Vittorio Messori, autor m.in. wywiadu rzeki z Janem Pawłem II pt. Przekroczyć próg nadziei, oraz wybitny włoski dziennikarz, w niedawnych wywiadach dla włoskich mediów skrytykował papieża Franciszka i ocenił, że wielu biskupów nie zgadza się z papieżem Franciszkiem, ale boi się to powiedzieć głośno.

Komentując pontyfikat obecnego ojca świętego w rozmowie z „La Verità” z 28 X, Messori zauważył: „Papież jest strażnikiem depositum fidei. Po Soborze [Watykańskim II] trzech wielkich papieży – Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI – bardzo zmodernizowało ducha, w jakim odczytuje się i przeżywa Ewangelię, ale nigdy nie pozwolili sobie oni dotknąć doktryny”. Natomiast w przypadku papieża Franciszka „wrażenie jest takie, że (...) próbuje położyć rękę na tym, co papież powinien zamiast tego bronić. Doktryna (...) została powierzona papieżowi, który musi jej bronić, nie zmieniać. Dzisiaj mamy wrażenie, że właśnie coś takiego się dzieje i jest to dla wiernych szczególnie niepokojące”.

Komentując słowa papieża, że nie boi się schizmy, Messori powiedział, że „z pewnością nie będzie schizmy, ale jest silny niepokój, ponieważ stoimy w obliczu papieża, który często wydaje się podawać interpretację Ewangelii, która nie podąża za tradycją”.

Z kolei w wywiadzie dla „La Fede Quotidiana” Messori, nie negując „fundamentalnego zamętu”, stwierdził, że choć sytuacja jest martwiąca, to nie ma powodu do rozpaczy, bowiem musimy pamiętać, że „Kościół nie jest biznesem międzynarodowym czy państwowym. (...) Nie może upaść”. Kościół nie jest ani papieża, ani „biskupów, ale tylko Chrystusa i On rządzi nim w mądry sposób. Siły zła nie zwyciężą”.

Włoski dziennikarz zwrócił też uwagę na panujący wśród biskupów konformizm: choć prywatnie wypowiadają się krytycznie o obecnym papieżu, boją się zabrać głos publicznie. Wskazał, że martwiącym faktem jest i to, że w „Kościele miłosierdzia” wywiera się naciski, by uciszyć takich dziennikarzy jak on.

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze

anonim2019.10.30 6:50
Myślę, że głęboka modlitwa i walka o Kościół.
JONASIK2019.10.29 23:41
"Biskupi boją się publicznie skrytykować Franciszka" A co w tym dziwnego? KK ma strukturę ściśle hierarchiczną. W takich organizacjach nie krytykuje się dowódcy. A jak dowódca jest bezpośrednio podlinkowany do Jego Samego, to tym bardziej. Chcieliście mieć taką strukturę w korpo, to teraz się nie dziwcie.
lady chapel2019.10.29 23:33
16 kapłanów archidiecezji gdańskiej w oświadczeniu potwierdziło prawdziwość informacji zawartych w programie TVN24 "Czarno na białym" na temat metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Jednocześnie wyrażają gotowość powtórzenia zarzutów wobec abpa Głódzia nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce. Skierowali oświadczenie do nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore ennacchio. Napisali w nim, że potwierdzają prawdziwość informacji zawartych w programie "Czarno na białym" i "wyrażają gotowość ponownego przedstawienia wspomnianych w nim faktów wobec nuncjusza apostolskiego". Nazwiska sygnatariuszy oświadczenia wraz z ich odręcznymi podpisami zostały podane do wiadomości nuncjusza. Treść oświadczenia przekazano też do wiadomości Sekretariatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
bogdanus2019.10.29 22:57
ja pierniczę - stado nawiedzonych emerytów z dostępem do internetu. Już lepiej gdy słuchaliście tylko radia Maryja - przynajmniej mniej bredni było na frondzie
bogdanus2019.10.29 22:09
Franciszka trzeba mierzyć według wydanego owocu jakim jest pokłon bogini. Wszelkie gadanie kardynałów, biskupów, teologów, dziennikarzy to jest rozmycie zdrady Boga, przez Franciszka. Ten człowiek jest wiarołomny i podły mimo ze jest moim papieżem. W sprawach wiary jest zakłamany i nie można mu wierzyć. Franciszek rozpoczął ciemną noc w KK i mam nadzieję że ta noc nie będzie trwała długo. Jeżeli Franciszek jest antychrystem, to może zwieść miliony ludzi, włącznie z biskupami, którzy zostali wydani przez Boga za umiłowanie kłamstwa a nie prawdy.
Drużbacki2019.10.29 21:59
ja tu widzę tylko człowieka,ma swoja wizje tego co sprawuje a wy co go nie szanujecie jesteście zwykłe wuje...
ja2019.10.29 21:02
Papieżem nadal jest Benedykt - ponieważ papież to funkcja z której można zrezygnować.
src2019.10.29 20:31
Wygląda to wszystko tak że za chwilę Bractwo Piusa X będzie miało dużo nowych członków...W tym mnie. To już nie jest ten KK jaki był 20-30 lat temu.Benedykt XVI popełnił straszny błąd!
Bóg Honor Ojczyzna2019.10.29 20:44
Pełna zgoda co do Benedykta XVI. Co do Bractwa: dopóki modernistyczne ścierwa nie położą łapy na sakramencie pokuty i Eucharystii spokojnie można trwać w KK. Jeśli doktrynalnie coś zmienią tak ,że Komunia nie będzie Ciałem Pańskim tylko jak to gadają idioci opłatkiem to nie będzie wyboru.
lola2019.10.29 20:56
Benedykt XVI to zwykły tchórz. Przestraszył się problemu pedofili w kościele i abdykował
Gon bolszewika2019.10.29 20:30
Wiadomo, że we Francji, Niemczech nie ma spowiedzi, do komunii przystępują wszyscy i wydaje mi się, że jest to większy problem niż celibat. Tam kościoła już nie ma, tylko kilkunastu hierarchów. i kasa...O tym papa nie wie, czy nie chce wiedzieć? Natomiast problem będą mieli wierni w Polsce, jeśli w Niemczech zniosą celibat, bo połowa, albo większość księży (szcz. młodych)wyjedzie na zachód.
Bóg Honor Ojczyzna2019.10.29 20:21
Na 266 papieży raptem 11 skorzystało z renuntiatio { prawem usankcjonowana rezygnacja}. Historia mówi nam o 8 z nich,że zostali w taki czy inny sposób do tego zmuszeni.Jeden autentycznie nie chciał być papieżem, jednemu udowodniono symonię. Jedenasty to Benedykt. Reszta po prostu określonym ludziom nie odpowiadała. Jak myślicie jak było z kochanym i poczciwym Benedyktem XVI? Zaznaczam Joseph Ratzinger ciągle żyje,może to jakiś znak?
Lech Keller-Krawczyk menda żyd pedofil2019.10.29 20:03
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata" ... Jest 𝐉𝐨𝐧𝐚𝐬𝐢𝐤 - 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych "symbolicznych" pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-"genetyk słowianszczyzny" 𝐧𝐢𝐤𝐭 (tu ma racje) żyje w tzw. lala land. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
mietek2019.10.29 19:51
Gdzie pójdzie dusza papieża i niezdecydowanych biskupów gdy się okaże ,że dusza to wolna wola(świadomość) napełniona duchem. A wybór mają pomiędzy Duchem Św a duchem zła.
Violusia2019.10.29 20:01
Martwcie się o siebie (o swoje dusze), nie o duszę papieża.
tretka2019.10.29 20:04
no to jest prawdziwie katolickie podejście...
Matwiej Łagodny2019.10.29 19:39
Schizma w Kościele Katolickim jest od momentu REZYGNACJI z Łaciny.Ale powinno się PAMIĘTAĆ Celibat to nie dogmat ,to WYMYSŁ ,,elit-Biskupów Watykanu."
Stanislaw2019.10.29 19:58
"Oto mu opuścilismy wszystko i poszliśmy za Tobą" Kto to powiedział? W jakich okolicznościach?
lolek2019.10.29 19:27
Papież gotuje KK jak przysłowiową żabę, zaczął od letniej zmiany i dalej podkręca temperaturę.
az2019.10.29 19:26
Cytuję: "Uznajemy, wierzymy mocno w Kościół hierarchiczny, w którym papież jest jako kamień. Ale władze kościelne, papież, kardynałowie, biskupi są środkami, nie celem, ponieważ istnieje tylko jeden cel ostateczny, którym jest Bóg. Wszystko jest uporządkowane ku Bogu. I jeśli istnieje stworzenie, które nie pomaga nam połączyć się z Bogiem, musimy oddzielić się od tego stworzenia. A więc nasze oddzielenie od złych duszpasterzy, nie jest separacją sądową, ponieważ wierzymy w sądową konstytucję Kościoła, wraz z papieżem, kardynałami, biskupami, wierzymy w to. Ale jest to bardziej oddzielenie od ludzi, którzy w tym momencie zajmują pewne funkcje. A więc na przykład wierzę bardzo mocno w nieomylność papieża i bardzo pragnę, by papież Franciszek albo inny papież definiował prawdę, potępiał błędy... Bardzo bym tego chciał. Ale jeśli tego nie zrobi, ponieważ papież nie wykorzysta charyzmatu, który posiada, charyzmatu nieomylności, i jakimiś nie nieomylnymi działaniami, na przykład w wywiadzie dla pana Scalfariego albo w wywiadzie udzielonym podczas lotu, a więc w działaniach, które nie są Magisterium, powie coś, co jest przeciwne mojej wierze, muszę to odrzucić, a odrzucając to oddzielam się od złych słów człowieka, ale nie jest to separacja od funkcji, od roli papiestwa. A więc myślę, że jest to bardzo ważne rozróżnienie, ponieważ nade wszystko nasza wiara, nasza religia, religia katolicka opiera się na rozumie. Bowiem jeśli zniszczy się rozum, stwierdzając, że rozum nie jest ważny, jest tylko ważna wiara, niszczy się tym samym nie tylko rozum, ale także wiarę. Ponieważ jest prawdą, że wiara jest wyższa w stosunku do rozumu. Ale na przykład objawienie Trójcy Świętej, jest to coś, co zostało objawione, jest to Boże objawienie. Ale wierzę w to Boże objawienie, ponieważ przede wszystkim wiem, że Bóg, który objawił tę prawdę, jest prawdziwym Bogiem. I wierzę w to w oparciu o swój rozum. Mam na myśli to, że rozum jest środkiem, który pokazuje, że Bóg istnieje, że Bóg ma Syna Bożego, którym jest Jezus Chrystus, że Kościół katolicki ma fundamenty boskie, instytucja Kościoła. Wykazanie prawdy Boga, Jezusa Chrystusa, Kościoła, objawienia opiera się na rozumie. Wówczas, kiedy uwierzę w to w oparciu o rozum, oczywiście dzięki wierze wierzę w coś wyższego. Ale dzisiaj, o co proszą nas źli duszpasterze? By odrzucić rozum. Bowiem, kiedy mówią oni na przykład, że musimy zaakceptować bożki, a jednocześnie Chrystusa, jest to coś, co jest sprzeczne nie tylko z wiarą, ale także z rozumem. Gdyż jedynym prawdziwym Bogiem jest Jezus Chrystus, a jeśli tak, to bożki są diaboliczne, są fałszywe..." - powiedział m.innymi prof. Roberto de Mattei cały wywiad: https://youtu.be/CnK-UTFxYsQ
lola2019.10.29 19:59
wiara, to brak wiedzy
Kargul2019.10.29 20:13
Ot i mądrala się znalazła. Lolitka a czy wiedza bez wiary jest w ogóle możliwa?
lola2019.10.29 20:28
Kargul Logika: jak wiedza, to nie wiara i odwrotnie. Jeżeli coś wiesz, to nie musisz w to wierzyć. Znasz fragment o niewiernym Tomaszu Tam jest to wyjaśnione.
Cecylia2019.10.29 22:53
[email protected] wiara to odkrywanie wiedzy , którą zapisał Bóg w prawach natury .
anky2019.10.29 19:22
Może zaczniemy wierzyć w ciukapabre albo w manitu, w ramach "szanowania kultów" indiańskich. A może w swarożyce czy goplane. A dla homo-ateistów to najlepiej w nić. Ale tylko do śmierci
Katolik2019.10.29 19:16
"Zło Dobrem Zwyciężaj" tzn. nie bluzgaj nie opluwaj nie popadaj w zwątpienie (bo co posiejesz to zbierzesz). Módl się wytrwale i ewangelizuj co dnia od nowa- siłą wiary i mocą Ducha: niewiernych, błądzących, opętanych, bluźniących i upadłych ludzi, podawaj im rękę. To jest Ewangelia Miłości i nadstawienie drugiego policzka o którym mówi Jezus, nie zniechęcaj się módl się za nich i bądź gotów znów im pomóc, co nie oznacza że mamy pozwolić wejść sobie na głowę, profanować Świętości i pozwolić na zniszczenie Wiary i Katolickiego Kościoła Chrystusowego. Szatan szaleje bo wie że przegrał i jego czas się kończy więc chce na koniec pociągnąć z sobą jak najwięcej dusz na zatracenie. Nie daj się skusić- nie pozwól mu na to i nie podejmuj jego Nienawistnej Gry, pt. Kto Komu Bardziej Dokopie. Nie dziwcie się że księża bywają grzeszni są tylko Ludźmi jak my wszyscy. Apostołowie też grzeszyli a szatan ośmielił się kusić nawet Jezusa, zawsze tak było od grzechu pierworodnego więc módlmy się za Kościół i księży. Zło Dobrem Zwyciężając. Z Dobrem zło nie zwycięży ponieważ zło nie jest w stanie czynić prawdziwego dobra bo musiało by wpierw siebie unicestwić ament.
ekskatolik2019.10.29 19:58
Katolik nie AMENT, tylko AMEN Widać jaki z ciebie pisokatol
Jadzia2019.10.29 20:07
widać tylko takiej wersji doczekałeś w kościele politykierze, zawsze możesz doczytać
TwojaStara2019.10.29 19:06
PAPIEŻE FRANCISZKU! WPROWADŹ KARĘ ŚMIERCI DLA KSIĘŻY PEDOFILÓW!!!
anonim2019.10.29 19:05
Kościół katolicki już dawno temu odszedł od tego co nauczał Jezus! jest korporacją zarabiającą na ludzkiej naiwności i wierze!
katolik2019.10.29 19:02
Kiedy Papiez Franciszek spotkał się z Bogiem na rozmowie?
anonim2019.10.29 19:27
wygląda że radzi sobie bez Boga
katolik2019.10.29 20:06
niestety
olo2019.10.29 19:55
@ katolik Znaczy się Wy juz jesteście po rozmowie. Emeryci, z dostępem do internetu = patologia
katolik2019.10.29 20:28
no emeryci maja dużo czasu...
KATOLIK2019.10.29 18:52
Schizma już jest. Wszyscy, którzy zmieniają nauczanie tworzą nowy kościół i oni są w schizmie.
buźka2019.10.29 19:56
Biskup KATOLIK Może będziesz kandydował na polskiego papieża? Ja zagłosuję!
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.29 18:48
Papa Franio powinien wypiierdolić tak z połowe polskich biszkoptów. Małe trzęsienie ziemi może spowodowałoby ogarnięcie się polskiego katolstwa
killpedryll2019.10.29 21:02
ciebie trzeba wypiierdolić cwelu. najlepiej za pomocą granatu wsadzonego w twój sparchaciały odbyt, parówo.
Emma2019.10.29 21:12
Zаpraszam do prywatnego klubu erotycznego - www.GetMeets.Com To najlepsze miejsce na znalezienie partnera sеksualnego! Czekam na ciebie tam :)