19.05.19, 17:51

Michail Saakaszwili: Ukraina będzie się rozwijać, albo przestanie istnieć

Były prezydent Gruzji, niegdyś szef odeskiej obwodowej administracji państwowej Michaił Saakaszwili udzielił rady (zaocznie) prezydentowi elektowi Wołodymyrowi Zełeńskiemu. Przypomnijmy, że zaprzysiężenie nowego prezydenta Ukrainy jest zaplanowane na jutro – 20 maja.

Saakaszwili, który udzielił wywiadu telewizji „Nasz” apelował do Zełenskiego, by „zapomniał o dwustronnych negocjacjach z Moskwą”.

„Rosja nie jest zdolna do prowadzenia negocjacji. To flirtowanie z Moskwą nic nie da”, powiedział.

Sporo uwagi poświęcił Saakaszwili „ustępującemu” prezydentowi Poroszence.

Były gubernator Odessy, nazwał go „przedstawicielem mafijnego klanu”, który „naszpikował kraj swoimi ludźmi”.

Ukrainę określił „państwem szarej strefy” i uprzedził Zełenskiego o wielu problemach w polityce wewnętrznej.

„Albo Ukraina zacznie się szybko rozwijać, albo w ogóle przestanie istnieć” – podsumował.
Dwa tygodnie wcześniej Saakaszwili wyraził chęć powrotu na Ukrainę, aby udzielać rady, szkolić młodych polityków. „Zdecydowanie chcę wrócić na Ukrainę, ponieważ zostałem pozbawiony obywatelstwa nielegalnie, wyrzucony z kraju w sposób gangsterski i myślę, że sprawiedliwość w tym sensie powinna zostać przywrócona. Tym bardziej, że to samo stało się ze mną w Gruzji – powiedział, dodając, że zamierza poczekać na oficjalne objęcie stanowiska przez Zełenskiego.

Saakaszwili wskazał, że w Kijowie miałby bardzo dużo roboty do wykonania;

„Po pierwsze, chcę być, wśród moich przyjaciół w Kijowie. Po drugie, wydaje mi się, że teraz do ukraińskiej polityki przyjdzie pokolenie nowych ludzi, młodzieży. Młodzi ludzie potrzebują szkoleń i porad. Ponadto obiecałem zrobić im wykłady” – powiedział polityk.

Pod koniec marca tego roku Zelenski przyznał, że liczy na pomoc Saakaszwilego. Zdaniem – wówczas jeszcze kandydata na prezydenta, były gubernator Odessy pełni rolę „obrońcy demokracji Ukrainy w Europie”.

„Uważam, że Saakaszwili broni demokracji Ukrainy w Europie i pokazuje to wszystkimi swoimi działaniami. Myślę, że jest poważnym dyplomatą i konsultantem dla każdego kandydata, który zostanie prezydentem. Pomoc takiego człowieka będzie potrzebna” – mówił Zelenski.

Saakaszwili chwalił również Zełenskiego;

„Jaki on nie podobny do tradycyjnych polityków”, napisał były gruziński lider na Facebooku.

Gdy 24 kwietnia prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uproszczeniu procedury uzyskiwania rosyjskich paszportów przez mieszkańców niektórych obszarów Donbasu, ogarniętych działaniami wojennymi, Saakaszwili skomentował ten dekret słowami;

„Putin sprawdza „wszawość” w drużynie Zełenskiego. Najwyraźniej chce (Putin), by Ukraina natychmiast poszła na ustępstwa, na przykład wycofując się z wielostronnego formatu negocjacji i przechodząc na format dwustronny” – zasugerował gruziński polityk

Dodał, że ma ogromne doświadczenie w radzeniu sobie z rosyjskim przywódcą, który działa według prostej zasady: „im bardziej mu ustępujesz, tym więcej „będzie żądał”.

Według Saakaszwilego, Zełenski ma „odpowiedni margines wytrzymałości”, aby przetrwać „to wszystko”.

Źródło: Kresy24.pl

Komentarze

Sprytny ninja2019.05.19 19:56
"Ich" ziemia nasiąknięta krwią niewinnych nie jest ich ziemią.
Gnostyk2019.05.19 18:07
Ukraina to państwo sztuczne, a Saakaszwili to łapówkarz!
anonim2019.05.19 18:00
Najlepiej gdyby ten tłusty amerykański agent, sam się przeszkolił, udzielił sobie dobrej rady, a następnie wrócił do swoich mocodawców i odwalił się od biednej Ukrainy.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.19 17:54
https://www.youtube.com/watch?v=Dsx4pVjUth0&feature=youtu.be&t=10590 Nawet Madonna obejrzała Tylko Nie Mów Nikomu. Wspaniały występ na Eurowizji przeciwko sekcie kościół katolicki!