29.04.20, 15:14Michał Rachoń/TT/TVP info

Michał Rachoń. Wybory korespondencyjne w 2.5 minuty (Wideo)

Wybory korespondencyjne nadal są przedmiotem bojkotu opozycji. Marszałek Grodzki mówił o „zabójczych kopertach”, a każdego dnia Poczta Polska dostarcza 3.5 mln przesyłek dziennie. Z kolei radni dzielnicy Wola z Platformy Obywatelskiej dostarczają seniorom gazetki dzielnicowe. No i prenumerata „Wyborczej” też dochodzi.

Jak jest więc z tymi przesyłkami? Wybory w Bawarii w Niemczech pokazują, że nie ma zagrożenia epidemicznego przy zastosowaniu standardowych zasad kwarantanny, których i tak obecnie przestrzegamy.

Na antenie TVP Info redaktor Michał Rachoń zademonstrował w 2.5 minuty, jak należy oddać głos w wyborach korespondencyjnych, aby był ważny.

Powiedział:

- Dostaniemy któregoś dnia kopertę. Otworzymy tę kopertę. w kopercie znajdziemy dwie kartki, kopertę zwrotną, którą odeślemy z powrotem i kopertę na nasz głos. Co robimy? Wypełniamy oświadczenie, że to my sami faktycznie zagłosowaliśmy i to oświadczenie wkładamy do koperty zwrotnej. Tam oczywiście musimy podać swoje dane, żeby komisja wyborcza mogła sprawdzić, że głos oddał ktoś kto ma prawo do oddania głosu.

I dalej wyjaśniał:

- Do tej samej koperty, tylko że wewnątrz drugiej koperty - na głos - wkładamy głos. Oddajemy głos na tego, na kogo chcemy oddać i zamykamy kopertę. Co bardzo ważne - zamknięcie tej koperty powoduje, że mamy pewność, że nasz głos będzie ważny, dlatego że w przepisach jest napisane, że jeśli tę kopertę ktokolwiek otworzy przed momentem wyjęcia z urny wszystkich kopert, to tego głosu nie będzie się liczyć.  A wiec zamkniętą kopertę z głosem wkładamy do naszego pakietu wyborczego i tę kopertę dostarczamy do specjalnej skrzynki, która ustawiona będzie blisko naszej komisji wyborczej. Ten pakiet przesłany jest potem do komisji wyborczej.

mp/twitter/tvp info

Komentarze

Polexit2020.05.5 16:21
Czy doczekamy się, by po pierwsze tych mało rozwiniętych leśnych dziadków przepędzić z PKW, a po drugie zrobić wybory przez internet albo chociaż z tzw. urną elektroniczną? Przez internet codziennie tylko Polacy przelewają miliardy zł, odbywają się bezpiecznie egzaminy na prawo jazdy, TOTO-LOTEK, CEPiK itd itd - nie słyszałem by w tych działaniach zostało złamane w sposób znaczący zabezpieczenie; jeśli już to przez głupotę użytkowników.
olo2020.04.29 23:33
On mowi prawde nawet jak łzzze jak pies
cab2020.04.29 21:11
Ciekawe po co ma te rękawiczki też będą w zestawie do głosowania, a może bardziej będą pomocne w szpitalach lub DPS-ach
.2020.04.29 20:54
Za 2 mld które popłynęły na pvpis Rachoń powie dosłownie wszystko co mu się będzie kazało. WSZYSTKO.To taka prostytutka dziennikarska.
ja22020.04.29 18:59
Koperty są teraz zabójcze - marszałku Grodzki ? a przedtem nie byłyByły pożądane jak najgrubiej wypchane !
Huehue2020.04.29 18:45
To ten sam rachon, co kiedyś był przeciw zdalnym wyborom https://streamable.com/m5q4o4
Foster2020.04.29 17:08
Tak sobie wyobrażałaem "Komsomolca-Agitatora" przekonującego o słuszności wyborów w początkach sprawowania władzy w Rosji Radzieckiej. Redaktor Rachoń jest przekonany, ze OBWE, uznani profesorowie prawa, Szef PKW, profesor habilitowany z Biura Analiz Sejmowych i opozycja nie wiedzą co to są wybory równe, powszechne i wolne. Po co kształcić przez dziesieciolocia specjalistów z prawa konstytucyjnego i wyborczego skoro zwykły propagandzista z TVP Info wie lepiej ?
anonim2020.04.29 17:58
https://www.fronda.pl/a/sfalszowano-dokument-biura-analiz-sejmowych-jest-zawiadomienie-do-prokuratury,143594.html Dlaczego często byli członkowie PZPR i ich potomkowie, tak usilnie wmawiają ludziom uczciwym komunistyczne konotacje?
Foster2020.04.29 18:21
Tak się składa, ze Ja nie byłem członkiem PZPR, chociaż ze względu na wiek mogłem nim zostać. Tam nie było miejsca dla praktykujących katolików. Ale Ci, którzy agitowali na rzecz wstąpienia do PZPR byli podobnie sugestywni jak redaktor Rachoń, np. cytowali na pamięć programy wszystkich Zjazdów tej organizacji.
anonim2020.04.29 15:50
Po co mamy głosować w ogóle, skoro wszystkie partie są zależne od City of London Co. My wyboru żadnego nie mieliśmy i nie mamy. Aborcja i In Vitro pokazuje, że wszystkie partie są takie same. Co mi za różnica czy mnie Kacap wykończy czy Jankes czy Merkel? My żyjemy co najmniej od Piłsudskiego w niewoli Rotschildów - politycy, partie i ten cały cyrk to tylko igrzyska dla otępiałych mas w stanie umysłu po wypiciu piątego piwa.
A jak "dzieci" na "wyspach"? Dychają? Szkoda2020.04.29 15:46
OBOJĘTNY gotowy na każdy temat. Jest zdjęcie traktora z gnojem OBOJĘTNY wie skąd ono pochodzi, ma gotowy, "wypraktykowany życiorys" ... OBOJĘTNY ma gotowe archiwum, jest dobrze przygotowany, w jego "biurze" ma małą ale bardzo wydajną grupę towarzyszy. Należy musi się tytuł stachanowca, order lenina, zapomniałem, już go ma. OBOJĘTNY w "pracy" ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ No i ma tą "melodię" do sr*nia 24/7.
adrian manowski2020.04.29 15:43
"Michał Rachoń. Wybory korespondencyjne w 2.5 minuty" super pod warunkiem ze ktos mieszka tam gdzie widnieje jako wyborca, a jak nie to nawet gdyby chcial to nie ma jak zaglosowac... Ale pomijajc ten drobny szczegol, to oswidczenie ktore trzeba wypelnic, ma sie nijak do tajnosci glosowania / anonimowosci. W oswiadczeniu trzeba podac imie nazwisko i PESEL, czyli taka osobe bardzo latwo zidentyfikowac. I tyle jesli chodzi o ich tajnosc. Jeszcze tylko brakuje zeby ktos dzieki tych oswiadczeniom nabral kredytow, albo kilka umow na telefony za 1zl. Jak ktos mial kiedys windykacje na glowie, za podrobiona umowe z firma telekomunikacyjna na swoje imie nazwisko i pesel to wie o co chodzi i nie bedzie ryzykowal puszczania tak wrazliwych danych osobowych w eter, tylko po to zeby Duda odniosl watpliwe zwyciestwo.
RS2020.04.29 17:45
Koperta z głosem jest nie otwierana tylko wrzucona do urny!!!!! Obejrzyj jeszcze raz, co tam raz Tobie trzeba więcej aż zrozumiesz.
adrian manowski2020.04.29 20:56
"usuńcie ten komentarz!linkKoperta z głosem jest nie otwierana tylko wrzucona do urny!!!!! " serio? skad wiesz, byles widziales, dasz sobie za to glowe uciac, ze taki pewny jestes? "Obejrzyj jeszcze raz, co tam raz Tobie trzeba więcej aż zrozumiesz" mi wystarczy jeden raz, nadal nie widze, tutaj ani tajnosci, ani bezpieczenstwa moich danych osobowych. Nawet nie mam pewnosci, ze moj glos ktorego nawet nie oddam bo jestem w zupelnie innym miejscu niz jestem zarejestrowany trafi do urny, ani co moze sie stac z moimi danymi.
anonim2020.04.29 17:52
Kiedy idziesz do punktu wyborczego, musisz pokazać dowód tożsamości i Twoje dane są sprawdzane z danymi na liście czyli imię nazwisko, pesel i adres, podpisujesz listę i dopiero po tym otrzymujesz karty do głosowania. Na siłę szukasz problemu, bo Twój kandydat nie ma szans. Cierpliwości za 5 lat może się uda.
adrian manowski2020.04.29 21:05
Kiedy idziesz do punktu wyborczego, musisz pokazać dowód tożsamości i Twoje dane są sprawdzane z danymi na liście czyli imię nazwisko, pesel i adres" jest juz gotowa lista, a nie ze ja wysylam poczta swoje dane osobowe, gdzie nie mam zadnej pewnosci gdzie one trafia i przez czyje rece przejda. Dodatkowy posrednik - dodatkowe niebezpieczenstwo. To tyle i az tyle. "Na siłę szukasz problemu" nie, nie szukam problemu na sile tylko takie sa fakty. WIdocznie nie miales stycznosci z windykacja, ktora lazila za toba, bo ktos na twoje dane wzial sobie telefon za 1zl w najdrozszym abonamencie. A ja tak, dlatego jestem specjalnie uczulony na wysylanie TAKICH DANYCH od tak i do tego jeszcze poczta... "Twój kandydat nie ma szans. Cierpliwości za 5 lat może się uda." ojej no ty sie martwic nie musisz twoje prezydent juz ma 120% popracia z krwia na rekach ludzi ktorzy zachoruja bo PAD zamiast powiedziec stop, to woli dbac o to zeby Kaczynski dalej sobie wprowadzal dyktature. Tak w ogole po co nam prezydent Duda? Skoro wiadomo jest, ze on tanczy tak jak mu wodz kaczynski zagra?
Michał Jan2020.04.29 21:51
"Rzeczpospolita" twierdzi, że dane PESEL zostały już przekazane PP SA. Znając tę instytucję, Twoje dane wrażliwe już są w dobrych rękach.
Michał Jan2020.04.29 15:42
Jest słaby punkt w rozumowaniu p. Rachonia. PP SA dostarcza dziennie 3,5 mln przesyłek. W sposób dość kiepski. Ilu jest uprawnionych do głosowania?
Jakub2020.04.29 15:40
Podziekowanie dla red. Rachonia za tak precyzyjną i klarowną lekcję. Rozsylac to info gdzie sie da!!!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.29 15:46
Czyli elektorat PiS ma problem ze zrozumieniem czegoś tak prostego? Naprawdę jest aż tak źle?
ladychapel2020.04.29 15:56
tutaj wypowiedź Gwiazdy w programie Rachonia na temat tego jak powstał tekst listu działaczy Solidarności: https://www.facebook.com/KrzysztofSkibaFanPage/videos/224906192174095/
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.29 15:35
Jak otworzą galerie, to pójdę i sobie wezmę nowy TV. Na pytanie ochroniarza, powołam się na Rachonia, tzn. na ustawę, o bezpłatnych TV, która w przyszłości będzie obowiązywać. Jak się będzie pultać, to dobiję go Sasinem.
JANOSIK2020.04.29 16:51
Gosciu, idz sie lecz.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.29 20:36
Racja, o ja głupia ci..pa! Głupi telewizor. Masz rację. Pójdę do salonu Bentleya. Powołam się na ustawę, której jeszcze nie ma pt: "Nie matura lecz władza szczera zapewni ci Bentleya" Fajnie :)) Ale, ale mam problem. Jak myślisz CONTINENTAL czy BENTAYGA?
ladychapel2020.04.29 15:34
A tutaj wypowiedź Gwiazdy w programie Rachonia na temat tego jak powstał tekst listu działaczy Solidarności: https://www.facebook.com/KrzysztofSkibaFanPage/videos/224906192174095/
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.29 15:31
A tak swoją drogą jak można pokazywać w publicznej TV procedurę ... której NIE ma. Ustawa w Senacie, poprawki zmiany, potem Sejm, poprawki zmiany, potem Budyń, tu akurat wiadomo. Skąd Rachoń wie czym ta procedura się skończy? Bóg, czy co???
katolicka kretynizacja polski2020.04.29 15:31
Z powodów konstytucyjnych, i ze względu na bezpieczeństwo obecnie żyjących i przyszłych pokoleń Polaków, trzeba nie tylko anulować majową reelekcję PADalca ale przede wszystkim trzeba bez żadnego trybu strącić z autodyktatorskiego fotela niby szeregowego osła, sprawcę wszystkich nieszczęść naszego narodu po roku 1945!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.29 15:23
Ja też potrafię podobną rzecz pokazać, nawet w TV. Ale czy w realu zadziała, to pozostawiam Waszej ocenie. A więc pokarzę jak zostać milionerem: Dostaniemy któregoś dnia karteczkę. Skreślamy 6 liczb (do wyboru z 49). Uiszczamy drobną opłatę i czekamy. Następnie udajemy się do punktu celem uzgodnienia na jakie konto mają być przelane miliony. Proste? Rachoń zrozumiałeś?
RS2020.04.29 17:41
Kombinujesz jak koń pod górę, ale dla Ciebie jak widać nawet proste sprawy są problemem.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.29 19:22
Ok, ty nie zrozumiałeś. Trudno. Muszę chyba wrócić to testowania moich wpisów na 6 letnim synku sąsiadów. Dopiero jak on zakuma, to publikować....
czerw gitarr2020.04.29 15:21
Nie oglądam od dawna TVP. Wychodzi na to, że pan Rachoń zdążył pięknie osiwieć, aż miło popatrzeć.
Donald2020.04.29 15:19
brawo Panie Rachoń,powiedział Pan całą prawdę.
aa2020.05.1 14:16
Parę lat temu ten dziennikarzyna miał całkowicie inne zdanie na temat wyborów korespondencyjnych. Wystarczy poszperać w starych nagraniach tv Republika. Zwykła sprzedajna d........