12.11.13, 15:47Marsz Niepodległości (fot. Fronda.pl)

Paweł Milcarek dla Fronda.pl: Na następny Marsz się chyba nie wybiorę

Krótka refleksja. Byłem po raz pierwszy na Marszu Niepodległości. Szedłem na samym czele, od początku do Unii Lubelskiej. Nic szczególnego się nie wydarzyło - ale oderwałem się od Marszu w chwili, gdy dookoła zrobiło się za dużo kiboli, z którymi organizatorzy mieli trochę kłopotu. W sumie: z jednej strony cieszy, że tylu ludzi chce się zebrać i pójść z biało-czerwonymi flagami; z drugiej - wrażenie, że organizatorzy nie mają programu dla ludzi, którzy nie pałają ochotą na klimaty typowo kibicowskie (stąd także brak na Marszu rodzin - a nadreprezentacja przysłowiowych "łysych"). Na następny Marsz się chyba nie wybiorę - nie dlatego, że "faszyści" itd., tylko po prostu trochę to bezpłodne. Chociaż wracając widziałem dużo tzw. zwykłych ludzi z biało-czerwoną - i to jest wielki plus tej całej sprawy, zwłaszcza na tle bredni Wyborczej w Dzień Niepodległości.

Wczorajsze główne wspomnienie z Marszu, który w mojej obecności nie przejawiał poza tym ani niczego groźnego, ani niczego szczególnie ciekawego, to na samym początku postacie Czarnych i Azjatów przechadzających się na Rondzie Dmowskiego, w morzu flag. Uśmiechali się, żartowali, robili sobie zdjęcia...


Byłoby pięknie, gdyby ludzie mający własne rozumy, jednak nie pozwolili do końca rozdwoić Polski - ale może na razie wystarczy, żeby pozostali przy swoich ocenach tego, co brzydkie, chamskie, złe etc. Bo nie warto ustawiać się do bitew w obronie "swojego" chamstwa czy brzydoty tylko dlatego, że po drugiej stronie są "oni", ci straszni oni.

Paweł Milcarek

op. ToR

Komentarze

anonim2013.11.12 15:52
tyż mundry a ponoć ma doktorat ... pożytecznych i... znajdziesz w każdej warstwie społecznej.
anonim2013.11.12 15:57
Niepożytecznych jak widać też. Przy osiągnięciach dra Milcarka dla Kościoła, Tradycji Katolickiej, i dla Polski, Polipid3 jest tak zupełnym zerem że lepiej by się ugryzł w język zamiast się ośmieszać.
anonim2013.11.12 15:57
Panie dr Milcarek nie zna pan pojęcia prowokacji? Nie wiedział pan że "kibole" to znaczna część marszu, szedł pan na marsz inteligentów co to "poproszę pieczywko" wołają miast "chleba"?
anonim2013.11.12 15:58
to się pan pomylił to Marsz wszystkich Polaków i kiboli też.
anonim2013.11.12 15:58
Dziennikarze Frondy zajęliby się lepiej lewackim gangiem rzucającym koktajle mołotowa z dachu nielegalnie zajmowanego budynku: Tutaj nagranie: https://www.facebook.com/photo.php?v=455408857913306
anonim2013.11.12 16:00
@Jakubek zasługi znam i chylę czoła ... ale nie muszę się zgadzać z każdą wypowiedzią.
anonim2013.11.12 16:17
W dużej mierze zgadzam się z p. Mielcarkiem. Choć niekoniecznie z uzasadnieniem przyszłorocznej przewidywanej nieobecności. Zbyt wiele, niestety, istnieje niejasności co do organizatorów marszu. Wiodąca obecność takich ludzi, jak p. Poręba, nie nastraja mnie do niego specjalnie pozytywnie. Pamiętam bowiem jeszcze rok 1980, a więc czasy, gdy większość uczestników marszu pewnie nie było jeszcze na świecie. I przypominam sobie w jaki sposób rodzącą się Solidarność próbowała wykorzystać grupa tzw. Grunwaldu, objawiona w zasadzie z nikąd, posiadająca spore znajomości i wsparcie w tzw. jedynej partii - namiestnika rosyjskiego w Polsce. Dziś mi to pachnie bardzo podobnym instrumentem.
anonim2013.11.12 16:37
Pełna zgoda.
anonim2013.11.12 16:40
Plipid3 widzę zgodnie ze swoimi moralnymi autorytetami, forsuję w każdym temacie idee- kłamstwa powtarzanego tysiąc razy. Nie bardzo rozumiem jakim trzeba być durniem żeby wierzyć w jakieś prowokacje.
anonim2013.11.12 17:03
Jak dobrze, że taki żałosny, mały krzykacz jakim jest Polipid3 może sobie nafikać co najwyżej we własnym domu, bo żadnego wpływu na bieg wydarzeń to on nie ma i nie będzie miał nigdy. A takich jak on ubywa i to na potęgę. Prawdziwy przedsoborowy katolik, haha.
anonim2013.11.12 17:09
no to szkoda, marsz owszem, powinien być piękny, ze śpiewem. z orkiestrami, uśmiechami i przyjaznymi gestami, niestety rzeczywistość jest inna , czy wobec tego lepiej się zamknąć w domu? biedna nasza Ojczyzna panie Milcarek, panu też się nie podoba...
anonim2013.11.12 17:13
dziękuję wszystkim za dobre słowo
anonim2013.11.12 17:19
Giertych zawsze robił swoje ... wcale nie zmienił poglądów ... zawsze na placówce.
anonim2013.11.12 17:22
@Baggins Ale czym się tu zajmować? 5 zakapturzonymi lewakami rzucającymi butelkami w 50 dzielnych narodowców? W internecie jest pełno filmów, jedne z nich były nawet wczoraj przytaczane na Frondzie gdzie widać dokładnie kto zaczął. Nie zakłamujmy rzeczywistości. Uczestnicy Marszu zaczęli "całą zabawę" i pewnie dlatego szanująca się Fronda nie zajmuje się powyższym problemem.
anonim2013.11.12 18:03
Baggins napisał(a): Dziennikarze Frondy zajęliby się lepiej lewackim gangiem rzucającym koktajle mołotowa z dachu nielegalnie zajmowanego budynku. *** Jest faktem, że margines zamieszkujący "Poczekalnię" nie powinien się tam znajdować, za tolerancję bezprawnego zajęcia pustostanu powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności władze Stolicy. Zarazem jestem pewna, że mieszkańcy skłot' a po prostu bronili przed atakiem siebie, kobiety i dzieci; napastnicy wdarli się do budynku, byli uzbrojeni w maczety, pałki i innego rodzaju "pomoce naukowe" - jest chyba zrozumiałe, iż trudno oczekiwać od kogokolwiek, że pozwoli się zatłuc bandytom. Nikt potrafiący myśleć logicznie nie uwierzy, że to lewacy byli stroną inicjującą, bo przecież trasa Marsz nie przebiegała przy ul. Skorupki, nie mieli więc możliwości zaatakować uczestników "pokojowej manifestacji". A tak przy okazji - może mi ktoś odpowie na pytania: - co na Marszu świętującym uzyskanie przez Polskę niepodległości robiły hasła: "Wolna Polska bez islamu", lub "Niepodległość nie dla idiotów/ nie dla lemingów"? - czy ranni policjanci sami się pobili? - czy nie jest prawdą, że organizatorzy Marszu Niepodległości ustalili wcześniej, że sami zapewnią bezpieczeństwo, i że policja będzie trzymała się z daleka?
anonim2013.11.12 18:24
Mnie kibole nie przeszkadzali. Przeszkadzali mi zamaskowani agresorzy. Podejrzewam że część to lewaccy prowokatorzy część to policyjni prowokatorzy a część zwykli bandyci. Ale większość to byli porządni ludzie.
anonim2013.11.12 18:34
Na Frondzie jest już film pokazujący wyraźnie początek zadymy. http://www.youtube.com/watch?v=_dFfHwZ8Byo Pozwolę sobie zauważyć, że w myśl obecnej ustawy o zgromadzeniach to na organizatorze manifestacji spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Tutaj przypomnę do czego się zobowiązano. Sztab Straży Marszu Niepodległości Zakres działania SMN obejmuje ochronę mienia oraz osób biorących udział w zgromadzeniu publicznym, jakim jest coroczny Marsz Niepodległości, oraz zabezpieczenie skutecznego przemieszczenia się uczestników tego wydarzenia, jego trasą. Powstanie SMN jest bezpośrednim wynikiem nieudolnych, nieprofesjonalnych i nieodpowiedzialnych działań służb mundurowych w czasie Marszu Niepodległości w latach 2010, 2011 i 2012, które w ocenie organizatorów mogły sprowadzić na uczestników legalnego zgromadzenia publicznego bezpośrednie zagrożenie ich życia i zdrowia oraz uszkodzenie lub zniszczenie mienia znacznej wartości. - zabezpieczenie wszelkiego majątku ruchomego wykorzystywanego podczas Marszu Niepodległości, ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów mechanicznych, sprzętu elektronicznego i nagłośnieniowego, materiałów propagandowych (np. banery, transparenty, flagi itp.), infrastruktury instalowanej czasowo dla przeprowadzenia przemówień, wieców itp. (np. sceny); - zabezpieczenie uczestników Marszu Niepodległości przed niezgodnym z prawem działaniem osób trzecich - współpracę z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta stołecznego Warszawa, w zakresie skutecznego, bezpiecznego i zgodnego z prawem przeprowadzenia Marszu Niepodległości. *** Obarczanie teraz winą policji za to, że dopuściła do burd chuligańskich jest na poziomie kilkulatka i brzmi śmiesznie.
anonim2013.11.12 18:41
polipid3 naćpałeś się chłopie??;)
anonim2013.11.12 18:57
Klaro, "Zakres działania SMN obejmuje ochronę mienia oraz osób biorących udział w zgromadzeniu publicznym, jakim jest coroczny Marsz Niepodległości" z tych zapisów dla mnie jest jasne, że zakres ochrony straży marszu, jak też zakres odpowiedzialności jest wąski i dotyczy właśnie samych uczestników i ich mienia. Reszta należy do Policji, co jest zresztą logiczne, ze względu na dużo większe uprawnienia tej ostatniej. Wychodzi na to, że wszystkie trzy incydenty były w gestii Policji.
anonim2013.11.12 19:12
Nie spodziewałem się, że na Frondzie można znaleźć porządny i wyważony tekst.
anonim2013.11.12 20:43
@Wojo Nie jest tak, jak twierdzisz. To organizatorzy Marszu zapewnili odpowiednie władze, że zadbają o bezpieczeństwo; to oni ubiegali się o to, aby policja trzymała się z daleka. Fakty są takie, iż agresorzy przełamali kordon SMN, że nie było: "współpracy z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta stołecznego Warszawa, w zakresie skutecznego, bezpiecznego i zgodnego z prawem przeprowadzenia Marszu Niepodległości" - przeprowadzenie Marszu Niepodległości to coś więcej, aniżeli poprowadzenie uczestników Marszu wyznaczoną trasą. Chuligani wydostali się z tłumu uczestników, a po swoich "akcjach" na powrót pośród uczestników się ukrywali. Płakać mi się chce, gdy widzę próby sztubackiego usprawiedliwiania tego co się wczoraj wydarzyło, tym bardziej, iż zdecydowana większość "obrońców" deklaruje się katolikami. Najpierw Polacy pokazali, że nie potrafią zapewnić bezpieczeństwa prezydentowi i generalicji swojego kraju. Teraz z kolei, że placówki dyplomatyczne są na terenie Polski zagrożone. Odium powyższego, w opinii światowej, spada na ogół Polaków, bo nikt znaczny na arenie światowej nie będzie sobie sobie zadawał trudu z wchodzeniem w polskie niuanse polityczne. W oczach świata, w Polsce władzę sprawuje demokratycznie wybrany rząd, bo w końcu to nie krasnoludki na PO głosowały. Wczorajszym wybrykiem Polska już ostatecznie zrównała się z krajami bantustanu - taki jest obecnie obraz naszego kraju.
anonim2013.11.13 0:14
No i o to chodzi, żeby zacnych ludzi zagonić do domów. Po co w ogóle takie manifestacje? Niech zostaną tylko radosne pochody na 1 Maja i będzie cacy. Z Bogiem.
anonim2013.11.13 3:54
Nas , inteligentów bardziej nudzi Milcarek niż kibole.
anonim2013.11.13 20:56
http://blogpublika.com/2013/11/13/ludzie-portalu-gazeta-pl-byli-przy-podpalaniu-teczy-ukrywaja-sprawcow/ http://blogpublika.com/2013/11/13/gazeta-pl-anatomia-manipulacji-sklotersi-atakuja-koktajlami-molotowa/ http://blogpublika.com/2013/11/12/kto-podpalil-tecze-zobacz-zdjecie/?fb_ref=recommendations-bar https://www.facebook.com/photo.php?fbid=615757238489849&set=a.615756808489892.1073741840.463707573694817&type=1&theater https://www.youtube.com/watch?v=rOPriNGh-TQ https://www.youtube.com/watch?v=4sxto4t_kiE