15.06.21, 08:10Fot. via Pixabay

Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują

PIERWSZE CZYTANIE

Chrystus dla was stał się ubogim

2 Kor 8, 1-9

Czytanie z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Donosimy wam, bracia, o łasce Bożej, jakiej dostąpiły Kościoły Macedonii, jak to w dotkliwej próbie ucisku uradowały się bardzo i jak skrajne ich ubóstwo zajaśniało bogactwem prostoty. Według możliwości, a nawet – zaświadczam to – ponad swe możliwości okazali oni gotowość, nalegając na nas bardzo i prosząc o łaskę współdziałania w posłudze na rzecz świętych.

I nie tylko tak było, jak się spodziewaliśmy, lecz ofiarowali siebie samych naprzód Panu, a potem nam przez wolę Bożą. Poprosiliśmy więc Tytusa, aby, jak to już rozpoczął, tak też i dokonał tego dzieła miłosierdzia pośród was.

A podobnie jak obfitujecie we wszystko, w wiarę, w mowę, w wiedzę, we wszelką gorliwość, w miłość naszą do was, tak też obyście i w tę łaskę obfitowali. Nie mówię tego, aby wam wydawać rozkazy, lecz aby wskazując na gorliwość innych, wypróbować waszą miłość. Znacie przecież łaskę Pana naszego, Jezusa Chrystusa, który będąc bogatym, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić.

Oto słowo Boże.

EWANGELIA

Miłujcie waszych nieprzyjaciół

Mt 5, 43-48

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził.

A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.

Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?

Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski».

Oto słowo Pańskie.

Komentarze

Owca w wilczej skórze2021.06.15 15:28
u dobrego pasterza Jezu jak nie kochasz wilków to sam pasterz cię zabije.
rebeliant2021.06.15 15:18
Słyszysz tatusiu, któremu pedofil zgwałcił dziecko ?!!! Sam cwaniaczek uuu Jeżu nie poniósł tej krzywdy, a miał dać świadectwo - oszust i tyle.
Anonim2021.06.15 10:29
Jezus powiedzial jedno, a jego kosciol rozumie te slowa inaczej, ze wrogowie kosciola maja milowac chrzescijan, z ktorymi sa w konflikcie. Chrzescijanie nie musza sie wysilac, by miloscia obdarzac swych wrogow. Wydaje sie, ze to samo dotyczy przebaczenia. Przebaczac nalezy chrzescijanom, ale chrzescijanie nie sa juz do przebaczenia zobligowani w takim samym stopniu. Cwane
rebeliant2021.06.15 16:25
Z przebaczaniem jest tak - że ten przebacza, kto mając swojego oprawcę na widelcu i posiadając wszelką moc odpuszcza mu i godzi się na pozostawienie na sobie zadanej krzywdy. Z tą sytuacją wydania oprawcy w ręce zmodyfikowanej o wszelkie moce ofiary jest ściśle związane z faktem, że przebaczenie jest w gruncie rzeczy zgodą na poniesione krzywdy, gdyż w momencie, w którym ofiara gdyby dysponowała odpowiednimi środkami, to niemal na 100% obroniłaby się przed otrzymaniem tej krzywdy. Oczyszczanie oprawców za nieswoje krzywdy oraz chowanie ich za swoimi plecami jest szczytem obłudy i bezczelności tym bardziej jeżeli "miłujący" praojciec określa siebie jako miłość. Jeżeli to ma być miłość to nie może być przebaczalnej szulerki "było... nie ma".