06.06.18, 15:30Fot. P. Tracz (KPRM) via Flickr, CC 0

Mocne! Po przemówieniu premiera opozycja na łopatkach [ZOBACZ CAŁOŚĆ]

W Sejmie ma miejsce debata nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło i minister Elżbiety Rafalskiej. Z opozycją totalną bardzo mocnymi słowami rozprawił się właśnie premier Mateusz Morawiecki. Na dole informacji film prezentujący całe przemowienie premiera.

„Znaleźliśmy pieniądze na tę politykę wygrywając z mafiami VAT-owskimi, przed którymi wy rozścielaliście czerwone dywany niczym przed celebrytami”

- mówił dziś w Sejmie premier.

Mateusz Morawiecki dodawał, że jeśli chodzi o politykę społeczną, to rząd nie musi szczególnie jej bronić ani „ogromnego dzieła wykonanego przez panią premier Beatę Szydło, przez panią minister Elżbietę Rafalską”. Jak podkreślił:

„[…] To dzieło broni się samo”.

Przypomniał, że to właśnie rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził politykę, o której wcześniej PO mówiła, że „to się nie uda” i nie ma na to pieniędzy.

To szczególnie istotne biorąc pod uwagę fakt, że wniosek PO związany jest z protestem opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie.

Morawiecki przypomniał, że to rząd PiS „znalazł pieniądze” na ową politykę wygrywając walkę z mafiami VAT.

„Nasz flagowy program zmienił oblicze Polski, życie Polaków. To wy śmialiście się z tych rodzin, które nagle pierwszy raz zaczęły wyjeżdżać nad morze. Nie pasowało wam to. Mam dobrą wiadomość dla nas wszystkich: w tym roku pojedzie dwa lub trzy razy więcej polskich rodzin, polskich dzieci nad polskie morze dzięki programowi 500+”

- zaznaczał premier.

Dalej mówiąc do opozycji stwierdzał też:

„Wy zwijaliście to państwo. Teraz lista hańby, placówki, posterunki policji, taka mapa, powinniśmy ją zrobić, zrobimy ją, pokażemy ją wam. Taka mapa. Śmiejecie się z tego? Posterunków policji, które zamknęliście”.

Przypomniał również, że to rząd PiS zwiększył wydatki na cele związane z niepełnosprawnymi:

„[…]z 12,5 na ponad 15,5 mld w ciągu 2,5 lat. To zwiększenie o 25%. A w budżetach domowych tych osób tragicznie pokrzywdzonych przez los zwiększyliśmy ich budżety, poprzez różnego rodzaju dodatki rehabilitacyjno-pielęgnacyjne, rentę socjalną z około 2 do 3 tys zł, a więc o 50%. To realne środki w budżetach rodzin z osobami niepełnosprawnymi. W ciągu ostatniego tylko okresu 2,5 roku zwiększyliśmy rentę socjalną o prawie 50%. Coś, co wy w waszych czasach urosło o 50% przez około 8 lat. To ta różnica między wami, jak naprawdę staramy się, żeby w przypadku osób niepełnosprawnych ich los był lepiej wspomagany przez państwo”.

Zaznaczył też, że w czerwcu rząd wraz z minister Rafalską i premier Szydło planuje zorganizować okrągły stół z osobami niepełnosprawnymi. Zaapelował też do opozycji:

„Oczywiście nie odwołacie pani minister [Elżbiety Rafalskiej, pani premier [Beaty Szydło]. Ale możecie zrobić coś dobrego. Odwołajcie swoją politykę antyspołeczną. Zapraszamy was do naszego obozu. Polska jest jedna, chcemy współpracować razem z wami”.

dam/PAP,300polityka.pl