22.04.13, 17:31Fot. Wikimedia Commons

Mocne słowa papieża Franciszka o tzw. księżach-karierowiczach: "kradną chwałę Chrystusa, pragną własnej chwały"

„Także w chrześcijańskich wspólnotach zdarzają się tacy włamywacze, co szukają swego – mówił Franciszek. – Tacy świadomie czy nieświadomie udają, że wchodzą, ale są złodziejami i rozbójnikami. Dlaczego? Bo kradną chwałę Chrystusa, pragną własnej chwały i o tym właśnie Jezus mówił do faryzeuszy: «Jedni od drugich odbieracie chwałę...». To taka religia trochę handlowa: Ja tobie daję chwałę, a ty mnie. Ale ci nie weszli przez prawdziwą bramę. Bramą jest Jezus, a kto nią nie wchodzi, błądzi. Ale jak rozpoznać, która brama jest Jezusowa? Weź ewangeliczne Błogosławieństwa i czyń to, co one mówią. Bądź pokorny, ubogi, cichy, sprawiedliwy...”.

Jak zaznaczył Papież, uznanie Chrystusa za bramę, ale także drogę – jedyną właściwą, która nie prowadzi na manowce – nie jest jakimś fundamentalizmem. Po grzechu pierworodnym mamy przecież skłonność do wynajdywania klucza interpretacji wszystkiego i do przyznawania sobie władzy torowania własnych dróg i przejść. Tymczasem jedyną właściwą bramą jest Chrystus i to do niej należy usilnie pukać.

„Czasem jest ona zamknięta – kontynuowała Ojciec Święty. – Wtedy jesteśmy smutni, doświadczamy strapienia, mamy kłopoty z pukaniem do tych drzwi. Ale nie można iść gdzie indziej, by szukać innych drzwi, które wydają się łatwiejsze do sforsowania, wygodniejsze, bardziej poręczne. Zawsze są tylko te jedne: Jezus. A On nigdy nie zawodzi. Jezus nie oszukuje, nie jest złodziejem ani rozbójnikiem. Dał za mnie swoje życie – każdy z nas powinien to powiedzieć: «Ty, który oddałeś za mnie swoje życie, proszę, otwórz, abym mógł wejść»”.

sm/Radio Watykańskie

Komentarze

anonim2013.04.22 18:03
Czy modernistyczni kapłani w KK powiedzą że Papież jest populistą i radykałem, w żadnym wypadku. Uderzcie się w piersi i opamiętajcie się, nie dzielcie Kościoła lecz uczcie jak nakazał Jezus Chrystus. Jak nie rozumiecie Papieża Franciszka, proście o łaskę zrozumienia a Duch Święty wam pomoże.
anonim2013.04.22 18:19
@Gabry_G skąd wiesz, że chodziło mu o o. Rydzyka? Chyba tworzenie katolickich rozgłośni i uczelni to nie karierowiczostwo. Św. Maksymilian Kolbe męczennik też tworzył w II RP katolickie media. Jemu też coś zarzucisz?
anonim2013.04.22 18:29
@Gabry_G Jak zwykle, nic nie rozumiesz.
anonim2013.04.22 18:31
@Gremig I św MM Kolbe był patronem opiekunem zduńskowolskiego browarnictwa! Niestety istniejący przez 120 lat browar staropolski wrażym działaniem został przejęty i zrujnowany
anonim2013.04.22 18:40
@Gremig Piszesz: "Chyba tworzenie katolickich rozgłośni i uczelni to nie karierowiczostwo." Papież Ci odpowiada: "Po grzechu pierworodnym mamy przecież skłonność do wynajdywania klucza interpretacji wszystkiego i do przyznawania sobie władzy torowania własnych dróg i przejść"
anonim2013.04.22 19:06
@snaut Uważasz że Papież nie ma racji. A o czym Papież mówi, czy nie o życiu z logiką nauki Jezusa. Jest to propozycja, zachęta do poprawnego ewangelicznego życia.
anonim2013.04.22 19:28
@Spas12 Błędy są wszędzie także i w KK. Jeżeli ty popełniasz błędy, to też należy się z tobą bezwzględnie rozprawić. Ludzkość żadnej instytucji tak wiele nie zawdzięcza, jak KK. Trzeba być tego świadomym i mówić o tym głośno. A nie bezmyślnie powtarzać kłamstwa.
anonim2013.04.22 19:41
Czy Redakcja zna coś takiego jak słownik synonimów? Bo z tego co widzę to hierarchia kościelna wypowiada się albo mocno albo wcale.
anonim2013.04.22 19:41
Bogdanus Mathiola i Gabry doskonale rozumieją o co papiezowi chodzi. Dlatego z taką wsciekłością wywijają swoimi ogonami. Ja odwołam się do słów Francisza.. On mówił o księżach karierowiczach... Nie mówił ani o modernistach ani o tradycjonalistach... nie mówił też o. Rydzyku. On mówił o tych którzy stają się karierowiczami bo Prawdę Ewangelii wykorzystują do swoich własnych celów. Tych ludzi nie trzeba pokazywac palcami. Ich trzeba tylko rozpoznać i unikac jak ognia. Pozdrawiam... :)
anonim2013.04.22 19:46
@Spas12 ale przed przejściem do wieczności pozwolimy im się wyspowiadać.
anonim2013.04.22 19:51
@Gandalf Wiem o tym, wypowiedzi Gabry_G są sarkastyczne chciałem ją sprowokować. Chyba nie miała odwagi podjąć dyskusję, ... i znowu ją prowokuję.
anonim2013.04.22 20:04
@Gandalf Mylisz się wszystko to o czym mówił Franciszek jest związane z duchowością. Kariera kapłana powinna być oparta o błogosławieństwa, która mówi o cechach duchowych. Jest to przeciwieństwo robienia kariery jaką my potocznie rozumiemy w świecie.
anonim2013.04.22 20:36
Bogdanus Pozwolisz że powstrzymam się od interpretacji słów papieża Frnaciszka. Zwłaszcza ze ten papież swojego ostatniego słowa jeszcze nie powiedział. Papież przestrzegał w prostych słowach przed księżmi karierowiczami. To jak słowo "kariera" rozumie papież Franciszek a to jak słowo "kariera" rozumiesz Ty jest kwestią do wyjasnienia pomiędzy papieżem Franciszkiem a Tobą. Ja w Wasze spory wkraczać nie zamierzam.
anonim2013.04.22 20:53
PANU BOGU NIECH BEDA DZIEKI...JESTESMY Z TOBA FRANCISZKU i OGARNIAMY TWOJA POSŁUGE I CIEBIE MODLITWA..SILY... DLA TWEGO CIAŁA I DUSZY OD NASZEGO PANA JEZUSA CHRYSTUSA POZDRAWIAMY
anonim2013.04.22 21:41
@Matthiola longipetala A powiedział? Wymienił z nazwiska? Nie, wiec tworzysz jakąś alternatywną rzeczywistość w której, nie dość że papież Franciszek mówi co innego to jeszcze wiesz co odpowiedzą na to inne osoby którymi nie jesteś. Odlot!
anonim2013.04.22 22:00
KTO NAPRAWDĘ ZNA SOWO PANA JEZUSA >>TEN CZYTA Z TYCH SŁÓW FRANCISZKA JESZCZE DALEJ I DALEJ ....PROSZE NIE DYSKUTUJCIE Z TYMI , KTÓRZY TU ZWYCZAJNIE MIESZAJA I KRADNA WASZ CZAS dążą do PODZIAŁÓW...POZDRAWIAM WSZYSTKICH <KTÓRZY TWORZA RADIO MARYJA
anonim2013.04.22 22:09
Papiez nic nie wspomina o duchownych ale o "wspolnotach chrzescijanskich" i niektorzy chrzescijanie udaja,ze sa katolikami ale ich zycie i poglady nie sa zgodne z nauka Kosciola i tacy sa "zlodziejami i rozbojnikami" w Kosciele. Dotyczy to tak duchownych jak swieckich ktorzy na swoj sposob pojmuja droge Chrystusa i opacznie ja interpretuja. Àle kazdy moze sie nawrocic! Bog jest caly czas przy nas ze swoja laska Milosierdzia i czeka na nasz krok w Jego strone.ODWAGI!!!!!!!!!!!!!
anonim2013.04.22 22:18
Oto intelektualna wartość tekstu Mathioli, "Gdyby nawet i papież wymienił z imienia i nazwiska Rydzyka to Gandalf i inni klakierzy by pewnie twierdzili, że to wcale nie chodzi o Rydzyka...że papież miał co innego na myśli...że to że tamto...jest to nawet zabawne." Moje słowa do bogdanusa: "Pozwolisz że powstrzymam się od interpretacji słów papieża Frnaciszka. Papież przestrzegał w prostych słowach przed księżmi karierowiczami. To jak słowo "kariera" rozumie papież Franciszek a to jak słowo "kariera" rozumiesz Ty jest kwestią do wyjasnienia pomiędzy papieżem Franciszkiem a Tobą. Ja w Wasze spory wkraczać nie zamierzam." Ale Mathiola wie lepiej: Gdyby bocian zjadał lwy to ciekawe miałby sny Mathiola proszę o pogłębioną egzegezę (najlepiej "psychologiczną") powalających swoją przenikliwością analiz, jakie nam tu serwujesz... :D :D :D
anonim2013.04.22 22:19
@Matthiola longipetala zrozumiałem aż nadto dobrze. Tylko że ty nie ukazałaś faktu, bo do ukazywania faktów właśnie fakty są potrzebne. Twoje rozumowanie jest takie: Osobnik A nie zrozumiał przesłania B bo gdyby brzmiało ono C a nie B to by uważał że to B. I z tego wyciągasz bezzasadny wniosek że skoro on uznaje B za B to się myli bo B znaczy C mimo że nigdy nie było C.
anonim2013.04.23 8:43
@Spas12 napisał(a): [ usuńcie ten komentarz! ]Kwi 22, 2013, 7:11 po południu Piszesz Czy już nie czas bezwzględnie zakończyć współpracę z banksterami, a zwłaszcza z tymi spod znaku jarmułki i świecznika ?! --- Kościół powołał Jezus z woli Boga Ojca, dlatego nie można zakończyć bezwzględnej współpracy, mimo niegodnych zachowań niektórych duchownych. Wierzymy w Boga a nie w księży.
anonim2013.04.23 9:11
Kto mi wskaże miejsce, w którym papież mówi, że chodzi akurat o "księży-karierowiczów", a nie np. o katolickich "dziennikarzy-karierowiczów" albo osoby świeckie we wspólnotach? Czyżby Autor miał jakieś fobie?
anonim2013.04.23 14:53
Gabry, Dalej niedobrze. Papiezowi chodziło o wszelkich karierowiczów wykorzystujących Ewangelię do swoich osobistych celów. :)
anonim2013.04.23 15:41
@Gabry_G Gandalf cię ukierunkował, myślisz wolno ale się starasz, nie zniechęcaj się.
anonim2013.04.28 9:50
Myślę ,ze te słowa są do wszystkich liderów i odpowiedzialnych w Kościele, konsekrowanych i niekonsekrowanych. Ludzką pokusa jest odbierać chwałę i nagrodę na ziemi. Budujemy dzieła dla Boga, na własną chwałę, dużo trudniej budować dzieła Boże, na chwałę Bożą i uznać, ze tak na prawdę bez Boga uczynić nic nie możemy, chyba,ze ktoś jest już święty