11.07.21, 09:31Fot. Krystian Maj/KPRM via Twitter - Kancelaria Premiera

Morawiecki: nie zapomnimy o męczeńskiej śmierci Polaków zamordowanych przez UPA

- Nigdy nie zapomnimy o męczeńskiej śmierci wielu dziesiątek tysięcy Polaków, jak też o bohaterstwie tych, którzy stawali w ich obronie; nigdy też nie pozwolimy na wymazanie z pamięci czy zakłamanie tej strasznej i ważnej części dziejów - napisał premier Morawiecki w 78. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

11 i 12 lipca 1943 roku miał miejsce skoordynowany atak na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu, który był kulminacją trwającej od początku 1943 roku fali mordowania i wypędzania Polaków.

W mordach na Polakach brała udział nie tylko Ukraińska Powstańcza Armia, ale także zwykła ludność cywilna. Tylko w lipcu 1943 roku wymordowano ok. 10—11 tys. Polaków. 11. i 12. lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Wykorzystując fakt, że 11. lipca przypadała niedziela, Ukraińcy mordowali Polaków gromadzących się w kościołach. Spalono i zburzono ok. 50 świątyń katolickich.

Zbrodni na Polakach dokonano w 1865 miejscowościach na Wołyniu. Ogółem ukraińscy nacjonaliści wymordowali ok. 100 tys. Polaków. Na Wołyniu było to około 40-60 tysięcy, w Galicji Wschodniej 20-40 tys., co najmniej 4 tysiące na terenie dzisiejszej Polski. Setki tysięcy Polaków zmuszono do ucieczki. W wyniku odwetu ze strony Polski zginęło ok. 10-12 tys. Ukraińców.

Morawiecki wskazał, że rzeź wołyńska to jeden z najbardziej przerażających aktów ludobójstwa oraz jedna z największych tragedii w historii Polski.

- Zaplanowana i z niewysłowionym okrucieństwem realizowana przez OUN - UPA w piekło cierpienia zamieniła nie tylko Wołyń, ale też liczne wioski Podola, Pokucia czy Małopolski Wschodniej - podkreślił Morawiecki.

Premier zwrócił także uwagę na fakt, że w czasach PRL rzeź wołyńska była tematem zakazanym.

- Z wielkim bólem i trudem o wydarzeniach tych opowiadała mi moja Mama, która urodziła się i mieszkała w Stanisławowie. Od września 1939 w mieście tym szalał terror oprawców sowieckich, a od lata 1941 niemieckich. W tych czasach, w których nikt nie był pewien, czy dożyje następnego dnia, na kresowych wioskach, zwłaszcza od 1942 r., najbardziej obawiano się jednak śmierci z rąk morderców ukraińskich, praktykujących dziesiątki sposobów mordu bestialskiego i krańcowo okrutnego - napisał Morawiecki.

Podkreślił, że ofiarami mordów nie byli tylko Polacy, ale także osoby innych narodowości oraz ci Ukraińcy, którzy odmówili wzięcia udziału w akcji ludobójczej i starali się pomagać Polakom.

- Nigdy nie zapomnimy o męczeńskiej śmierci wielu dziesiątek tysięcy Polaków, jak też o bohaterstwie tych, którzy stawali w ich obronie. Nigdy też nie pozwolimy na wymazanie z pamięci czy zakłamanie tej strasznej i ważnej części dziejów - podkreślił.

Morawiecki wskazał także, że budowanie dobrych relacji z Ukrainą może nastąpić wyłącznie w oparciu o prawdę.

- Pragniemy zrozumienia i jak najlepszych relacji z wszystkimi naszymi sąsiadami. Są one jednak możliwe tylko i wyłącznie na gruncie całkowitej prawdy także o najboleśniejszych doświadczeniach przeszłości - stwierdził premier.

jkg/facebook


Komentarze

Historyk✍️2021.07.11 16:04
Morawiecki: nie zapomnimy o męczeńskiej śmierci Polaków zamordowanych w Jedwabnem przez sasiadow
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.07.11 13:16
Hej ty żydku "oficer LWP" ------ Dlaczego NIE jesteś żonaty? Dlaczego NIE masz dzieci? A to dlatego, że ch uja NIE masz a pisde masz dupsku!
oficer LWP2021.07.11 12:52
Duda nie zapomina ale o tym, żeby dać im 4mld zł aby sobie dalej krzyczeli "śmierć Lachom"
Polak2021.07.11 12:40
Dziękuję Panie Premierze za pamięć. Pamiętajmy o realiach a one są takie. Na Ukrainie buduje się pomniki nadaje imiona ulicom ,placom, stadionom zwyrodnialców bamdery ,szuchewycza celowo z małej litery. Dlaczego nie pozwalają pochować Polaków w cywilizowany sposób? to ma być przyjażń?
O tym nie dowiesz się z Frondy2021.07.11 12:39
Część osób, które przyjechały na uroczystości związane z 80. rocznicą mordu w Jedwabnem, na początku była blokowana przez policję. Interweniowali rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Historyk2021.07.11 10:34
nie zapomnimy o męczeńskiej śmierci Zydow zamordowanych przez Polakow w Jedwabnem i okolicznych wioskach
Po 11 ...2021.07.11 10:42
Jest różnica. Żydzi zostali przez Boga przeznaczeni do męczeńskiej śmierci, vide Jezus, a Polacy do tego, żeby kłaniały się nam narody świata. Nie można porównywać tych zupełnie różnych bytów.
PePe2021.07.11 16:13
Dwóch półgłówków w debilnym dialogu.
Po 11 ...2021.07.11 18:30
Dwóch 1/2 główków razem to??? No PePe ile ci wyszło?
nie piszemy »11. lipca«2021.07.11 10:12
tylko 11 lipca.
katolik2021.07.11 9:38
Głównym czynnikiem niszczącym ludzkosc jest wyrzeczenie się, odrzucenie Boga. Pustkę zapełnil szatan- masono- naziści, morderca Bill gates, soros, szwab, Ludzkosc poddawana jest eutanazji pseudoszczepionkowej chemia genetyczną. W Polsce szatan działa pod postacią SSPIS, PO, wszystkich posłów , Episkopatu na czele z przewodniczącym Abp Gądeckim
Po 11 ...2021.07.11 9:52
W procesji, ze świecami, kadzielnicą i w asyście ministrantów, ksiądz wychodził z maleńkiej cerkwi, by święcić broń, z którą Ukraińcy szli zabijać Polaków. „W imia Otca, Syna i Swiatoho Ducha. Amiń” – zaczynał, a później kropił wodą siekiery, sierpy i widły, które już niedługo miały spłynąć krwią Lachów. Wreszcie kreślił znak krzyża w powietrzu, błogosławiąc rezunom w drodze na polskie wsie.... Taki to czynnik, takie to odrzucenie Boga. Taki to czynnik morduje, gwałci ... nawet noworodki, tak jak na Wołyniu. TAKI!
katolik2021.07.11 9:59
pewnie tak było, jeśli tak piszesz, natomiast tu odnoszę się do dziś i teraz
Po 11 ...2021.07.11 10:04
Dziś i teraz jest DOKŁADNIE tak samo. Część kapłanów (wtedy też nie wszyscy duchowni popierali zbrodnie) popiera czyste zło. Dlatego tu jestem. Mam taką misją od Boga --- powstrzymać zło, nienawiść i brak tolerancji. To trudna misja, bo pisowski diabeł wierzga, ale z boską siłą sprostam.
katolik2021.07.11 10:18
ok. pytanie dodatkowe- jak chcesz spełnić misję, raczej nie nawołujesz ludzi do nawrócenia, chyba, że sytuacja się zmienila i nic nam nie wiadomo, oprócz tego, ze Abp Gądecki zdradził
Po 11 ...2021.07.11 10:27
Poprzez PRAWDĘ. Prawda nas wyzwoli.
Po 11 ...2021.07.11 10:00
„Przed wyprawą na ‘wroga’, czyli bezbronną polską ludność, pop prawosławny Michał Symonowicz na dziedzińcu przycerkiewnym pobłogosławił zebranych tam rizunów i poświęcił narzędzia przyszłych zbrodni, czyli kosy, noże, siekiery i dębowe, ostro zaciosane kołki”. Takie to odrzucenie Boga ...
Po 11 ...2021.07.11 10:01
Znane są przykłady księży, którzy uczestniczyli w wyprawach na polskie wsie, głosili w cerkwiach przypowieść o wyrywaniu kąkolu z pszenicy, mówiąc, że „lacki” kąkol należy wyrwać z ukraińskiej pszenicy, a nawet mówiący wprost, że Ukraińcy nie mogą przyjść do cerkwi jeśli nie pozbędą się wcześniej Polaków.
Po 11 ...2021.07.11 10:08
Bardzo istotną rolę sprawczą w ludobójstwie dokonanym przez ukraińskich grekokatolików i prawosławnych na polskich rzymskokatolikach odegrał ukraiński kler greckokatolicki i prawosławny. Trudno to zrozumieć. Tym bardziej, że Cerkiew nigdy nie wyznała grzechu i nie poprosiła o przebaczenie, nie wspominając już o zadośćuczynieniu. Wręcz odwrotnie, Cerkiew po 50 latach od ludobójstwa, po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, jest aktywnym poplecznikiem zbrodniarzy z OUN-UPA. Katolicki Bóg Miłosierny dla nich jest Bogiem Mściwości i Nienawiści, każący Ukraińcom brać do ręki siekierę, kosę i nóż, by iść torturować i zabijać znienawidzonych Lachów, w tym katolickich księży i zakonników. Każący im mordować polskie kobiety i dzieci nawet w kościele podczas mszy, w dni największych świąt jak Wigilia, Boże Narodzenie i Wielkanoc. Teraz tym zbrodniarzom święcą panteony chwały. W jakimś niezrozumiałym dla normalnych ludzi (nie tylko chrześcijan) amoku, pomylili Boga Najwyższego z Szatanem.
Po 11 ...2021.07.11 10:11
Nocą z 17 na 18 września 1939 roku we wsi Sławenczyn, pow. Podhajce, bojówka OUN ograbiła i spaliła zagrody polskie mordując 85 Polaków. Z opowiadań ocalałych mieszkańców wsi wiemy, że napad rozpoczęli oni od uroczystej mszy w cerkwi, w której miejscowy ksiądz grekokatolicki poświęcił przeznaczone do mordowania Polaków karabiny, kosy, widły, siekiery i noże, głosząc „żeby żniwa były obfite”.... Tak mordercy wyrzekali i odrzucali Boga. Właśnie tak.
Po 11 ...2021.07.11 10:13
Po wkroczeniu wojsk niemieckich, od września 1939 roku popi prawosławni i greckokatoliccy masowo urządzali „uroczystości religijne”, podczas których sypano kopce dokonując w nich „pogrzebu Polski”. Kolejną akcją było powszechne głoszenie podczas kazań w cerkwiach „przypowieści biblijnej o plewieniu kąkolu z pszenicy”, co łączono ze święceniem siekier, kos, sierpów, noży, wideł, bagnetów, karabinów itp., mających służyć do wycinania tego „polskiego kąkolu z ukraińskiej pszenicy”, z jednoczesnym błogosławieństwem dla „żniwiarzy”. Inspiracją do mordów było także „przekazywanie wici chlebowego” od cerkwi do cerkwi, jako sygnału do wymordowania ludności polskiej. ---- takie to zabawne "wyrzeczenie się Boga".
Po 11 ...2021.07.11 10:15
W Jabłonicy Ruskiej pow. Brzozów w październiku 1939 roku OUN wspólnie z unickim księdzem zorganizowała usypanie kopca „mogiły pogrzebu Polski”, połączone z ceremonią religijną. We wsi Ulucz pow. Brzozów miejscowy ksiądz unicki zorganizował „uroczystości pogrzebowe Polski”, na których Ukraińcy usypali „kopiec- mogiłę”. Był on nacjonalistą ukraińskim i współpracował z OUN-UPA. W Pawłokomie pow. Brzozów z nacjonalistami ukraińskimi współpracowali prowadząc antypolska agitację księża greckokatoliccy: ks. Wasyli Szewczuk, ks. Józef Fala, ks. Mirosław Seneta. W cerkwiach we wsi Hołodno i Wary pow. Brzozów od 1941 roku unicki ksiądz Michajło Hajdiuk, przyjaciel ounowca, nauczyciela Lewickiego z Pawłokomy, nawoływał do rozprawy z Polakami i wspierania „naszych aniołeczków”, czyli hitlerowskich Niemców. We wsi Końskie unicki proboszcz ks. Józef Krysa, razem ze swoim ukraińskim wikariuszem podburzał Ukraińców przeciwko Polakom. M.in. podczas kazania w cerkwi mówił „wtedy Polsa sia werni, kak mi wołosia wyrosną na dłoni”.
Po 11 ....2021.07.11 10:17
We wsi Monasterz pow. Jarosław: „Miejscowy proboszcz grekokatolicki Włodzimierz Smolka znany był z antypolskich wystąpień i szerzenia nienawiści do Polaków. Na swoich kazaniach nieraz mawiał: „kiedyś święty Piotr zapyta ciebie o dobre uczynki, ileś wyplewił polskiego kąkolu? I co ty na to, skoro tak bezczynnie czekasz, aż inni za ciebie to zrobią?”
Po 11 ...2021.07.11 10:17
Pod koniec 1941 roku we wsi Radawa pow. Jarosław miejscowy proboszcz greckokatolicki zorganizował we wsi przy kopcu usypanym koło cerkwi tzw. „pogrzeb Polski”. Zaprosił na tę „imprezę” księdza rzymskokatolickiego, proboszcza Jana Kosiora, który nie będąc zorientowany, co to jest za uroczystość, przybył z procesją.
Po 11 ...2021.07.11 10:19
We wsi Beremel pow. Dubno: „W okresie napadów i rzezi ludności polskiej w 1943 r. plebania cerkwi była miejscem posiedzeń terenowego sztabu UPA, a duchowny prawosławny o nazwisku Gerus kierował pogromem Polaków”
Po 11 ...2021.07.11 10:20
24 marca 1943 roku w miasteczku Czartorysk pow. Łuck po wezwaniu do mordowania Polaków przez duchownych prawosławnych Ukraińcy zamordowali 17 Polaków, w tym całe rodziny.
Po 11 ...2021.07.11 10:20
20 maja 1943 r. „partyzanci ukraińscy” we wsi Pustomyty pow. Równe z mieszkających tutaj 2 rodzin zamordowali 6 Polaków, za pomocą noży, które duchowny prawosławny poświęcił w tutejszej cerkwi”
Po 11...2021.07.11 10:22
W maju 1943 roku we wsi Sadki pow. Krzemieniec Ukraińcy zamordowali 16 Polaków, w tym 6-osobową rodzinę polską, którą do powrotu do wsi namówił sołtys, Ukrainiec, gwarantując bezpieczeństwo, a witano ją chlebem i solą. W tej wsi wiosną 1943 roku duchowny prawosławny poświęcił broń i noże, którymi miano budować samostijną Ukrainę.
Po 11 ...2021.07.11 10:22
We wsi Sadów pow. Łuck: „W maju lub czerwcu 1943 r. duchowny prawosławny święcił w cerkwi przyniesione przez Ukraińców siekiery, widły, noże w intencji wybicia wszystkich Polaków, by powstała wolna Ukraina”
Po 11 ...2021.07.11 10:23
We wsi Tuligłowy pow. Rudki: „W 1943 roku, w miejscowej cerkwi grekokatolickiej, w Zielone Święta, bazylianin o. Zajić w swych kazaniach rozbudzał nienawiść do Polaków i podawał najprostsze rozwiązania problemu polskiego: „wyrżnąć Polaków do nogi”
Po 11 ...2021.07.11 10:24
14 lipca 1943 r., około godz. 14 do wsi Kołodno Lisowszczyzna i Kołodno Siedlisko pow. Krzemieniec wjeżdża 300 upowców na 50 furmankach i dokonuje rzezi co najmniej 516 Polaków. Przez parę godzin dom po domu torturowali, gwałcili i rąbali ofiary siekierami „od niemowlęcia po starca” w tym „konflikcie polsko-ukraińskim”. Ciała wrzucali do studni bądź grzebali na miejscu zbrodni. Bohaterstwo rizunów z UPA polegało głównie na wymyślaniu jak najbardziej okrutnych tortur. Do rzezi zachęcał pop prawosławny, a jego syn dowodził jedną z band UPA.
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.11 9:35
14-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!! Nawrócenie, masowe przystępowanie do spowiedzi niech będzie zadośćuczynieniem za zdradę Episkopatu, Abp Gądeckiego.