30.11.21, 14:53Fot. prev news via Flickr CC 2.0

Morawiecki: poszerzymy tarczę antyinflacyjną

Mateusz Morawiecki poinformował dzisiaj o przyjęciu nowych rozwiązań w ramach tarczy antyinflacyjnej. Tarcza zostanie także poszerzona. 

Morawiecki stwierdził, że tarcza ma na celu ochronę polskich rodzin przed wzrostem cen. - Obniżamy stawkę VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. To duże uszczuplenie budżetu, ale bardzo ważna korzyść dla obywateli, którzy gazem ogrzewają swoje domy i miejsca pracy - powiedizał Morawiecki. - Znosimy akcyzę na energię elektryczną i zniżamy stawkę VAT z 23 proc. do 8 proc. - dodał.

Premier poinformował także o planach maksymalnego obniżenia akcyzy na paliwo. - Wszystkie te nasze działania doprowadzą do obniżenia ceny paliwa od 25 do 25 gr. Optymiści mówią nawet o 30 gr - powiedział.

Premier zapowiedział również wprowadzenie tzw. dodatku osłonowego, który będzie formą rekompensaty za rosnące ceny żywności. - Poszerzamy grupę odbiorców dodatku osłonowego. Trafi on do blisko 7 mln gospodarstw domowych - powiedział.

Dodał także, że jeśli Polska otrzyma zgodę Komisji Europejskiej to obniży całkowicie zniesie podatek VAT na podstawowe artykuły spożywcze na pierwsze 6 miesięcy 2022 roku.

Morawiecki zapowiedział również poszerzenie tarczy antyinflacyjnej. - Tarcza antyinflacyjna zostaje dzisiaj poszerzona. Ta inspiracja wyszła od moich doradców i ministra Tchórzewskiego, którzy zaproponowali, by na pierwsze 3 miesiące roku 2022 obniżyć VAT na ciepło sieciowe z 23 na 8 proc. - wskazał.

- Obniżki cen energii, paliw, gazu czy cen ciepła sieciowego, muszą trafiać bezpośrednio do Polaków. One nie mogą służyć przediębiorcom paliwowym czy energetycznym do podnoszenia cen. Apeluję o odpowiedzialne działanie ws. ustalania marż. Będziemy to sprawdzać poprzez odpowiednie instytucje - dodał.

Wskazał także, że z problemem inflacji obecnie mierzy się cała Europa. - Zdajemy sobie sprawę, że inflacja jest zaimportowana. Przyszła do nas z Gazpromu, Rosji. Z opłat za uprawnienia do emisji CO2, z polityki energetycznej Unii Europejskiej. Przyszła do nas bo uratowaliśmy miejsca pracy i doprowadziliśmy do tego, że dziś bezrobocie w Polsce jest jedno z najniższych w Europie - mówił premier.

jkg/300polityka

Komentarze

Dam2021.12.1 11:10
Na twitterze PIS chwali się, że rząd przyjął tarczę antyinflacyjną, a za Tuska nie było. Tylko nie powiedzieli, że PIS zaserwował nam inflację ~7% (i chce z nią walczyć rozdawnictwem pieniędzy, które to, jak sam Morawiecki powiedział, ją napędziło - odlot) a za Tuska mieliśmy deflację. Swoją niekompetencją wywołaj kryzys, a potem niekompetentnie go zwalczaj i się tym chwal. Ale "ciemny lud to kupi".
Hue2021.12.1 9:20
Ja to wyszło, że PO miało zostawić Polskę w ruinie. A zrobił to PIS.
Dam2021.12.1 11:06
Bo to nie było podsumowanie rządów PO, tylko program wyborczy PIS.
Mariusz2021.12.1 7:45
Politycy nie boją się inflacji. Miliony w partyjnych skarbcach. Mimo szybujących w górę cen nie wszyscy muszą zaciskać pasa - wśród szczęśliwców są m.in. politycy, którzy na kontach swoich partii zgromadzili miliony złotych. Zdecydowanie najwięcej uzbierało Prawo i Sprawiedliwość - informuje "Fakt". Ustalenia dziennikarzy "Faktu" wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość zgromadziło na swoim koncie bankowym niemal 17 mln zł. Poseł PiS Marek Ast tłumaczy, że jego partia przeznacza pieniądze zarówno na bieżące potrzeby, jak i specjalne, dodatkowe wydarzenia. - Takie jak kongres, którego kolejna tura jest przed Prawem i Sprawiedliwością. Myślę, że gromadzenie środków to zapobiegliwa działalność. Podobnie jest w przypadku zwykłych obywateli, którzy oszczędzają - to dobrze, że to robią - opowiada polityk w rozmowie z gazetą.
Hue2021.12.1 7:58
Glapiński powiedział: Stworzyliśmy warunki, bez których uruchomienie tarcz inflacyjnych byłoby niemożliwe. Super, że przyznali się do stworzenia inflacji.
ewa2021.11.30 23:07
Ile tu lewackich trolli ,może kiedyś się nawrócą
Hue2021.12.1 7:59
Ale na co? Na prawicowe pojęcie sukcesu? Najwyższa drożyzna, najwyższa inflacja, najmniej warta złotówka, najmniej urodzin, najwięcej zgonów., rosnąca bieda. Jednak podziękuje za wasze prawicowe sukcesy.
haha2021.11.30 20:33
inflację wywołanem rozdawnictwem chcą stłamsić...rozdawnictwem. To gasznie pożaru benzyną. Banda niewykwalifikowanych karierowiczów zafunduje nam program bieda +. tak się kończy populizm
Paweł2021.11.30 18:50
W wyniku łamania praworządności przez rządzących Polska nie otrzymuje dotacji z Funduszu Odbudowy, która ma wynieść 770 mld euro. To znaczy interes narodowy dla rządzących jest mniej ważny od łamania praworządności. Inflację mamy aktualnie w wysokości 7,7 %, a ma być znacznie większa. Jeśli łamanie praworządności nie odbierze władzy Jarosławowi Kaczyńskiemu, to odbierze ją wysoka inflacja. Sondaże dla rządzących wynoszą 28% z tendencją spadkową. Rządzący pierwszy raz odczuli powiew ewentualnej utraty władzy.
I on jest "ekonomistą"2021.11.30 17:55
Kłamczuszek gasi pożar benzyną. Kolejne rozdawnictwa tylko podnoszą inflację. Ale ludek zadowolony, bo "dały mu" dobre pany dajo, a zarazem doją, bo inflacja przez to nie zmniejszy się - wręcz przeciwnie. Ale kto z tego ciemnego ludu wg Jacka Kurskiego to zauważy.
Krakus2021.11.30 17:54
Każdy Polak dorzucił się w 2020 roku do: - Wyborów Salina: 2 zł - TVP: 52 zł - Rydzyka: 3,20 zł - Kancelarii premiera: 10 zł - Strat górnictwa: 113 zł - Trefnych respiratorów Szumowskiego: 6,62 zł - Łaki CPK - Baranów: 85 zł - Rozbudowy i demontażu bloku węglowego elektrowni w Ostrołęce: 36 zł. Czekam na dowody, na fakty, na linki, że tak nie jest :D :D :D A teraz te miernoty robią "tarczę" :D :D :D Bokiem nam ta "tarcza" wyjdzie!
I niemal 30% moich podatków2021.11.30 18:18
do twojej emerytury "za lata pracy" w kolonii bolszewickiej jakim był PRL plus takie drobiazgi jak; dopłaty za internet, woda, gaz, nora ta twoja na Osiedlu XX-lecia, itp., itd.
Krakus2021.11.30 18:30
Ja pracuję, komuchu. I żadnych dopłat. I żadnych pińceplusów na moje dzieci. Mieszkanie kupiłem za swoje. Startowałem od zera. Wszystkiego sie z żoną dorobiliśmy. Podobnie jak moje dzieci. Nie jestesmy odpadami, patologią jak ty, która żebra o 13-kę, kurwiąc ten kraj :P
Krakus2021.11.30 18:33
I choć mam nowoczesne mieszkanie w modnej dzielnicy KrK, mieszkam w ścislym centrum (musiałem guglować, żeby domyśleć sie, że chodzi ci o os. Albertyńskie do 1991 r) w kamienicy w centrum, a w weekendy w domku na wsi :P Zastanawiam sie nad kupnem i wynajmem kawalerki... :P
NIE MA TAKICH BANKÓW NA ŚWIECIE2021.11.30 21:04
które dają oprocentowanie równe albo większe od inflacji! NIE MA! . . . . Inflacja jest zmienna a każdy bank jest zależny od BANKU CENTRALNEGO, który ustala tzw. prime rate. To jest, na jaki procent BANK CENTRALNY udziela krótkoterminowe pożyczki innym BANKOM. Banki NIE MAJA w "skarbcach" miliardów, banki mają pieniądze rozprowadzone po klientach. Jak widzisz przed bankiem wóz pancerny z pieniędzmi, wiedz, że zwykle są pieniądze z BANKU CENTRALNEGO. Wracając to "prime rate" - BANK CENTRALNY oprocentowaniem reguluje inflacje. Z tym NBP się spóźniło o co najmniej pół roku i inflacja wymknęła się spod kontroli. NBP powinno podnosić "prime rate" stopniowo od PONAD ROKU. Wiem, że i tak guzik z tego rozumiesz. A twoje, jako emeryta, "posiadłości" tyle mnie interesują co i ty. Twój soczysty język mówi mi jednoznacznie, że jesteś z "nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie milionera" - przynajmniej w marzeniach. A "Krakusem" z Polski C.
Uspokuj sie malkontencie.2021.11.30 17:42
Co oznacza słaba złotówka? Wzrost eksportu, wzrost nadwyżki budżetowej. Co oznacza inflacja i słaba złotówka? Dla emeryta jest bez znaczenia, dostają więcej niż wzrost inflacyjny, wzrastają ich depozyty oszczędnościowe w bankach. Czy to jest inflacja porównywalna z tą, jaka była w PRL-u? NIE MA NIC WSPÓLNEGO. W PRL-u rynek konsumencki NIE MIAŁ NIC do ZAOFEROWANIA, dzisiaj nie tylko "pełne półki", ale masowe kupowanie mieszkań, domów, ich budowa, inwestycje. Więc co z tą inflacją? Wzrost cen surowców (rzecz normalna-okresowa), brak rąk do pracy tym samym dość drastyczny wzrost płac i co najważniejsze, rynek jest chwiejny z powodu panującej pandemii. Czy inne kraje mają tak wysoką inflację. Oczywiście. Czy tego chcą malkontenci (polska specjalność - narzekać) czy też nie, społeczeństwo polskie należy już do średnio zamożnych. A niektóre z regionów są tak zamożne jak w Niemczech czy np. Holandii. Liczby nie kłamią. . . . . . . . . . . . . . . Uspokój się malkontencie, skończ kaszankę, popij herbatka i wyjdź na spacer.
Hue2021.11.30 17:53
Pokaż mi ofertę jakiegokolwiek banku, w którym oprocentowane depozytu jest wyższe, lub równe inflacji.
Zastanów się głupcze, zanim coś napiszesz!2021.11.30 18:06
Banki? Inwestuj w rynek: obligacji, udziałów korporacyjnych, funduszy np. przemysłu farmaceutycznego, itp. Trzymaj w banku tylko niezbędną do życia gotówkę. NIGDY żaden bank w Polsce czy w USA nie oferował i NIE zaoferuje oprocentowania równego lub wyższego od inflacji. Kompletny nonsens! Bank jest od zarabiania, a nie instytucja charytatywna.
Krakus2021.11.30 18:50
Chyba w 1997 miałem 4,7 proc rocznie odsetek GŁUPCZE niedouczony :P
Masz pojęcie...2021.11.30 20:12
O lala!
Hue2021.12.1 8:07
Powiedz to emerytom, którzy na pewno znają się na takich instrumentach. Oczywiście można było nauczać o tym w szkołach, ale jak wiemy PIS woli dać więcej religii.
Be2021.11.30 17:57
Aktualna inflacja oznacza, że tracisz pieniądze zarobione w ciągu miesiąca. Super, nic tylko się cieszyć.
Krakus2021.11.30 19:38
Patrz, jak kłamiesz: https://www.money.pl/banki/raporty/artykul/stopy;nbp;mialy;poziom;432;procent;zobacz;ich;historie,32,0,438560.html
Anonim2021.11.30 17:30
Inflację spowodowana rozdawnictwem dla patoelektoratu będziemy zwalczać zwiększeniem rozdawnictwa dla patoelektoratu. Co może pójść źle? (tłum. dla członków PiS i innych niedorozwojów - to sarkazm i ironia)😁😁😁
JESTEM ZADOWOLONY2021.11.30 17:15
bo odkąd rządzi PZPR (Polska Zjednoczona Prawica Rzeczpospolitej) żyje mi się z roku na rok lepiej. Nie odczuwam wzrostu cen bo moje wynagrodzenie wzrasta szybciej niż one, rząd dba o szarych, zwykłych obywateli, których z roku na rok stać na więcej. Starszych ludzi w końcu stać na leki i opłaty mieszkaniowe oraz wczasy i sanatorium a młodzi mogą już na starcie mieszkać w swoich mieszkaniach. Kocham mój kraj
Ejże, pseudo- "zadowolony"???2021.11.30 22:12
Daj i nam cieszyć się brakiem twoich wpisów! OK??? Więc ile razy dziennie będziesz to wklejał i w ilu artykułach???? Znów udajesz głupka? Że też cię to bawi??? A tak na marginesie, widać, że ci się miło wspomina PZPR!?? ----- Prawda? Nic dziwnego, chwaliłeś się tu wcześniej, że byłeś w SB! ... Okazało się, że to prawda! JESTEŚ W IPN ZAREJESTROWANY! Masz tam swój nr. Można było dużo o tobie poczytać! --- Prawda Lechu, Keller-Kawczyk? Nie kłamię, mam spisany twój nr. z IPN! Wiem, że będziesz teraz udawał, że ty, to nie ty! Tak zawsze robisz! ALE PRAWDY NIE ZAKRZYCZYSZ!. NIESTETY!
robaczek ten co dupy Polskim Panom wyciera2021.11.30 16:52
gównami Polskich Panów się zażera
Adam Słodowy2021.11.30 16:44
aby samodzielnie zrobić tarczę antyinflacyjną potrzebne będzie: tekturka, drucik miedziany, pozłotko i 2 kijki i kalkomania z nazwą PIS
robaczek2021.11.30 16:24
BĘDĄ KARTKI NA MIESO I OLEJ!!! ............................... widze ze szybko wracamy do metod walki jak w PRL ................................... i wy jescze z tego dumni............................................. żenujące.
NA GWIAZDKĘ OD RZĄDU2021.11.30 16:22
Nowych zakażeń: 19 074, zmarłych na COVID-19: 526 osób, inflacja w listopadzie: 7,7 proc. Śmierć i nędza. To prezenty od rządu PiS na zbliżające się święta
NA GWIAZDKĘ DAVIDA2021.11.30 16:29
HANUKKAH TOWARZYSZE JEWREJE !!! . . . . . . . . . . . . A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
Anonim2021.11.30 16:16
PiS swoim rozdawnictwem i polityką kupowaniem głosów doprowadził do najwyższej inflacji od ponad 20 lat. Od wielu lat ekonomiści mówili, że pisowskie rozdawnictwo tak się skończy. Teraz morawiecki chce miedzy innymi wprowadzic dodatki osłonowe, czyli kolejne drukowanie pieniędzy w celu rozdawania. Marny los czeka Polske pod rzadami PiSu i kosciola katolickiego. Miejmy nadzieje, ze przy następnych wyborach ludzie pójdą najpierw po rozum do głowy i dopiero wtedy do urn.
Zwiędły chuj żydowski Skrzypek na dachu2021.11.30 16:03
Siedzi taki chüj żydowski od rana do rana i napierdala rzygi w klawiaturkę. Gówno ten chüj żydowski wie o USA bo NIBY SKĄD?! Gówno ten chüj żydowski wie o medycynie oprócz tego syfu, którym się faszeruje, aby nie zdechnąć. A ten zwiędły chüj żydowski, "sądzi" że może się "ukryć" pod setką pseudonimów. Ohydne stare żydzisko zabiera tlen ludziom młodym.
Centralna Szkoła Prawnicza im. Teodora Duracza2021.11.30 16:14
typowy język prostaka pisowskiego, im bardziej chamski tym bardziej prawdziwym pisowcem a jak prawdziwy pisowiec to "prawdziwy Polak"
Teodora Duracza - Polska socjalstyczna2021.11.30 16:30
Kapitalizm to tylko etap przejściowy, który musi ulec likwidacji w taki lub inny sposób aby społeczeństwo mogło osiągnąć wyższy stopień cywilizacyjnego rozwoju w postaci socjalizmu (komunizmu).
Centralna Szkoła Prawnicza im. Teodora Duracza2021.11.30 16:39
Duracz=Morawiecki=Duda=Kaczyński=PIS=bolszewizm
bandyctwo PIS2021.11.30 15:51
Sąd przywrócił emeryturę legendzie wywiadu. Gen. Czempińskiemu https://www.o2.pl/biznes/sad-przywrocil-emeryture-legendzie-wywiadu-gen-czempinski-komentuje-6710376994859648a
Skrzypek na dachu2021.11.30 15:44
Panie Pinokio Bankster , wystarczy nie drukowac proznych pieniedzy bez pokrycia , tez nie rozdawaj swoim wybrancom za nie wiadomo co , bo dobrze wiesz ze Rzad PiS oszukuje biednych pracowitych uczciwych ludzi , ktorym kazesz pracowac za miske ryzu . Kto sie nie zna , niech sobie spreawdzi , Mises Institute Auburn , Alabama , USA . Nawet kitaje juz maja tego dosc i mowia ze kompartia to bandyci bo niszcza gospodarke .
GÓWNO wiesz o USA!2021.11.30 16:04
Ale żydku pomarzyć sobie możesz!
goffno2021.11.30 16:15
GÓWNO wiesz o gównie
You're right!2021.11.30 16:32
Wiedze o gównie zostawiam Skrzypkom co srrają z dachu.
Dam2021.11.30 15:43
"Dodał także, że jeśli Polska otrzyma zgodę Komisji Europejskiej to obniży całkowicie zniesie podatek VAT na podstawowe artykuły spożywcze na pierwsze 6 miesięcy 2022 roku." - jak na razie, to KE o takiej prośbie nawet nie słyszała. Ale będzie można powiedzieć, że chcieli dobrze, ale zła Unia nie pozwoliła. A fakt, że dopiero spadające słupki poparcia mają szansę doprowadzić do obniżki podatków, zamiast wprowadzania ponad 35 nowych, pokazuje tylko że PIS to partia sondaży.
Klapaucjusz2021.11.30 15:39
Tarcza pana premiera zrobi z ciebie milionera!
ŁgarzTysiącleciaZapowiadaNowyElektrycznyWałek2021.11.30 15:27
- O, posłuchaj pani, znowu będzie piedrolił pół godziny o cenie chleba w skupie, w chlewni i w domu starców... - Pani, ja go znam... Ten człowiek słowa prawdy nie powiedział. Od czasu prezesa Ochódzkiego nie było, proszę pani, takiego oszusta, kłamcy i szwindlarza...
ak2021.11.30 15:08
"poszerzymy tarczę antyinflacyjną" - czyli dolejemy oliwy do ognia.