22.01.15, 11:18Grzegorz Schetyna (fot. Wikipedia)

Moskwa wściekła na Schetynę: Niech powstrzyma się od drwin z historii

Rosyjskie MSZ jest oburzone wypowiedzią szefa polskiej dyplomacji. Chodzi o stwierdzenie Grzegorza Schetyny, dotyczące wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau przez Armię Czerwoną. Minister mówił w Polskim Radiu, że "pierwszy front ukraiński i Ukraińcy wyzwalali (niemiecki obóz), bo tam żołnierze ukraińscy byli wtedy w ten dzień styczniowy i oni otwierali bramy obozu".

Słowa te natychmiast skomentowali rosyjscy internauci, zarzucając Grzegorzowi Schetynie opluwanie radzieckiego żołnierza. Oficjalny komunikat w tej sprawie wydał również rosyjski resort spraw zagranicznych. "Trudno podejrzewać polityk takiego szczebla o brak wiedzy" - można przeczytać w dokumencie. Moskiewscy dyplomaci wyjaśniają jednocześnie, że nazwa "Front Ukraiński" nie odnosi się do narodowości żołnierzy, bowiem w tym zgrupowaniu walczyli przedstawiciele wielu narodów byłego ZSRR. "Uważamy, że należy powstrzymać się od drwin z historii i w antyrosyjskiej histerii nie posuwać się do braku szacunku wobec tych, którzy nie żałowali swojego życia dla wyzwolenia Europy" - podkreślają rosyjscy dyplomaci.

O sprawie piszą też rosyjskie media, nazywając ją prowokacją. Rządowa "Rossijskaja Gazieta" przypomina szlak bojowy I Frontu Ukraińskiego, zaznacza przy tym, że było to zgrupowanie, w którego skład wchodzili obywatele ZSRR różnych narodowości. "To były nasze wspólne zwycięstwa. A dziś w Polsce chcą nam odebrać Zwycięstwo" - podkreśla dziennik.

Szef komisji spraw międzynarodowych Rady Federacji Konstantin Kosaczow uznał wypowiedź polskiego ministra za niedopuszczalną. "Jeśli człowiek nie dostrzega różnicy między pierwszym ukraińskim frontem, a narodowością żołnierzy, którzy walczyli na tym froncie przeciwko faszyzmowi, to albo nie uczył się w szkole, albo jest gotów zapomnieć o wszystkim czego go uczono, dla politycznej koniunktury, która z punktu widzenia takich krajów jak Polska pozwala na fałszowanie historii" - cytuje Kosaczowa agencja Interfax.

MaR/Dziennik.pl/IAR

Komentarze

anonim2015.01.22 11:40
Faszyzm był we Włoszech. W Niemczech był socjalizm narodowy... Niech się ruskie trolle dokształcą...Jeśli już mamy rozmawiać dalej, kto "wyzwolił" Auschwitz.
anonim2015.01.22 12:18
Już po gębie widać jaki to kaliber .
anonim2015.01.22 12:51
A przeciętny Polak musi się ciągle wstydzić.
anonim2015.01.22 13:08
Faktem jest, że w I Froncie Ukraińskim walczyło wielu żołnierzy narodowości ukraińskiej
anonim2015.01.22 13:28
@cox No jak minister plecie to już tobie nie dziwota!!
anonim2015.01.22 13:31
Mam takie pytanie. Czy w takim razie uprawnione jest stwierdzenie, że Rosjanie gwałcili Niemki na ziemiach odzyskanych? Czy też robili to Ukraińcy?
anonim2015.01.22 14:48
Schetyna zastosował język Siergieja Ławrowa. Sami zasmakowali retoryki jaką sami stosują wobec świata.
anonim2015.01.22 18:18
Schetyna powinien siedzieć cicho i NIC nie robić. Ot, tak, za frajer, za bezdurno wkurzył Rosjan i to w dodatku ich oburzenie jest słuszne. Kto nami rządzi? Potomkowie tych, których m. in. Rosjanie nie wymordowali...
anonim2015.01.24 22:14
"Polska pozwala na fałszowanie historii". Komisja profesora Nikołaja Burdenki chyba nie była polska lecz "międzynarodowa".