Ramadan to dla wyznawców islamu czas nie tylko postu, muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca, ale także modlitwy, czytania Koranu oraz skupienia na dobrych uczynkach. Na zakończenie 30-dniowego okresu Ramadanu, muzułmanie świętują odwiedzając się nawzajem w domach.

Chociaż tradycyjnie czas świętowania oznacza zawieszenie sporów i konfliktów, jak podaje serwis The Washington Post, okres trwania Ramadanu to także czas zwiększonej aktywności działania Państwa Islamskiego oraz innych grup terrorystycznych, które w miesiącu postu intensyfikuje swoje działania związane z ideą świętej wojny - dżihadu.

Do pierwszych ataków doszło już w środę, dzień przed kalendarzowym rozpoczęciem Ramadanu. Do serii zamachów na meczety w stolicy Jemenu Sanie, w których zginęło 31 osób, a dziesiątki zostało rannych, przyznało się właśnie Państwo Islamskie.

Jak podaje Grupa Soufan, zajmująca się badaniem terroryzmu, zjawisko zintensyfikowania ataków w okresie Ramadanu występowało także w poprzednich latach.

MT/telewizjarepublika.pl