15.07.21, 19:57fot. pixabay.com

Największe podatki w Polsce płacą… rodziny wielodzietne

W dyskusji Plenerowego IX Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin wziął udział m.in. „Łukasz Hardt z Rady Polityki Pieniężnej, który zwrócił uwagę, że duże rodziny w Polsce są niewspółmiernie obciążone podatkami konsumpcyjnymi, jak np. VAT, w stosunku do rodzin z mniejszą liczbą dzieci” – czytamy na portalu pch24.pl.

Jak dodał ekspert, do tego wszystkiego dochodzi jeszcze podatek ukryty, który płacą wszyscy obywatele, a jest nim inflacja, która w Polsce wynosi obecnie do 5%. Ten podatek z kolei ponownie obciąża rodziny wielodzietne, ponieważ one więcej konsumują.

Tegoroczna edycja odbyła w Warszawie, od 25 do 27 czerwca się pod hasłem „Rodzina: Tradycja. Inwestycja. Przyszłość”. Organizatorem był Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Pomysłodawcy Zjazdu zauważają, że „nieproporcjonalnie mało uwagi poświęca się rodzinie, która jest podstawową komórką społeczną w stosunku do roli, jaką pełni”. Efektem tych zaniedbań – jak podkreślają – jest zmierzenie do katastrofy demograficznej. To z kolei „pociąga za sobą kryzys ekonomiczny, kulturowy, relacyjny, co w konsekwencji prowadzi do destrukcji społeczeństw i narodów” - czytamy.

Z kolei prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Wrocławskiego wskazał, że rozwiązania podatkowe proponowane przez rząd w ramach Polskiego Ładu „nie widzą rodziny”. Jak wskazał, „singiel zarabiający 10 tysięcy złotych i ojciec rodziny, mający szóstkę dzieci i często niepracującą żonę, także zarabiający 10 tysięcy złotych, to nie są takie same przypadki”.

Przewodnicząca Rady Krajowej Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, Joanna Krupska zauważyła, że „prawem kobiety jest możliwość wychowywania dziecka do lat trzech”, a w tym obszarze zadaniem państwa powinno być wspieranie takich kobiet i odejście od naciskania na organizowanie zastępczej opieki.

 

mp/pai/pch24.pl

Komentarze

Skrzypek na dachu2021.08.10 14:32
PiS to zlodzieje , potajemnie zabieraja tysiac zlotych , aby hucznie oddac piecset .
Skrzypek na dachu2021.08.10 14:28
PiS to zlodzieje , potajemnie zadieraja tysiac zlotych aby hucznie oddac piecset .
Anonim2021.07.19 21:04
Ciekawą inicjatywą społeczną jest Ustawa Zakrzewskich. Interesujący artykuł w tym temacie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/550552-prof-karski-o-edukacji-domowej-i-ustawie-zakrzewskich
Krakus2021.07.16 12:12
Największe podatki płacą własciciele małych i średnich firm oraz osoby pracujące. Muszą bowiem wykarmić elektorat PiS czyli emerytów, rencistów, rolników, nierobów, dzieciorobów i całą resztę patologii.
PILNE! SZOK! ZAORANIE!!!2021.07.16 12:05
Ale jak to?!!! Tyle ustaw PiS przepychał nocami a z tym nic do tej pory nie zrobił???
Wies2021.07.16 10:26
Jeśli ktoś uważa że można się wzbogacić na posiadaniu dzieci to szczerze proponuję założenie 8-o osobowej rodziny - mama, tata i 6 -ro dzieci. Najlepiej samemu "zarobić" a nie zazdrościć innym. No śmiało single - bogaćcie się !!!
x2021.07.16 11:07
Chyba nikt nie pisał o wzbogacaniu się na dzieciach, chociaż pewnie jest i taka możliwość, jeśli te dzieci nie pójdą w ślady rodziców i będą rodziców na starość wspierać. Mowa była o tym, że to, między innymi, te straszne single, najlepiej jeszcze dobrze wykształcone i z dużych miast, utrzymują te wielodzietne rodziny i nie ma co dyskutować z faktami. Na 8 dzieci w wieku szkolnym z podatków trzeba zabrać komuś ok. 12 tys. zł miesięcznie. Można się zastanawiać, czy to jest ok, czy może nie należy zabierać jednym, żeby inni mieli na swoje zachcianki. Ale pisanie, że te rodziny wielodzietne płacą jakieś wielkie podatki, kiedy jednocześnie biorą z budżetów miliony, jest niemoralne.
Wies2021.07.16 11:49
Chyba zapomniałeś o kosztach wychowywania dzieci. Sam spróbuj ile zarobisz. Myśląc twoim tokiem to najlepiej mieć 20-ro dzieci. Od razu kup 30 litrowy garnek na zupę.
x2021.07.16 12:06
Koszty posiadania dzieci są w dużej mierze refundowane przez tych nieszczęsnych singli, ale tak, jeśli ktoś chce mieć dzieci powinien się z tymi kosztami liczyć. Tak to jest w życiu, że różne decyzje kosztują. Jak ktoś chce mieć samochód, to też kosztuje i raczej podatnicy nie będą pokrywać tych kosztów. Jeśli ktoś chce mieć dzieci, by na nich zarobić, to chyba popełnia błąd.
ateusz2021.07.16 6:40
Panowie profesorowie chyba nie rozumieją, jak działa VAT. Stawki na produkty pierwszej potrzeby są znacząco niższe właśnie dlatego, żeby odciążyć najuboższych. Inflacja w znacznie większym stopniu dotyka osoby posiadające oszczędności w gotówce, niż rodziny wydające większość wynagrodzenia na bieżące potrzeby. Kulą w płot, panowie. Kulą w płot.
Palindrom2021.07.16 6:37
Większe niż płacą single? Nieprawdopodobne! Przypominam, że 23% VAT to więcej niż dwie dziesięciny. Para butów to jeden 23% VAT, a pięć par butów to 5 × 23% VAT.
Anonim2021.07.16 6:04
PiS żeruje właśnie na biednych. oni nie umieją liczyć więc zawsze się nabiora na pisowskie kłamstwa. Biednym zabiorą 800 a oddadzą 500+ i biedny głosuje bo wreszcie ktoś trochę oddał po kradziezy.
JanP2021.07.16 6:02
Tytuł jest co najmniej bałamutny. Rodziny wielodzietne płacą podatki, które przeznacza się m.in. na żłobki, przedszkola, szkoły itd. a rodzina bezdzietna swoimi podatkami sponsoruje te rodziny.
Anonim2021.07.16 5:03
Bzdury. VAT jest dla wszystkich taki sam. Inflacja dotyka wszystkich tak samo. Ale tylko "biedni" (cwane nieroby) żyją z 500+, 300+ i innych socjali.
alko2021.07.16 5:51
Kiedyś taki jeden młody, gniewny, wykształcony i zaradny napisał, że "bezdomni, dzieci i emeryci to darmozjady". To się go grzecznie zapytałem czy jak jego rodzice osiągną wiek emerytalny to podda ich eutanazji albo czy sam siebie w odpowiednim czasie zutylizuje? Oraz czy wziął się dorosły z księżyca? A przyczyny bezdomności są różne choć alkohol jest istotną ale nie jedyną. Nie odpowiedział wtedy i jak mniemam nie odpowie i teraz.
Anonim2021.07.16 6:51
Ani ja młody ani gniewny ale odpowiem - bo jak przypuszczam takie pytanie kierujesz także do mnie. Nie poddałem moich rodziców eutanazji. Dzielnie ich utrzymuje płacąc podatki (i wspomagając jeśli jest taka potrzeba). Kiedyś oni płacili na moją szkołę, dziś ja płacę na ich emeryturę. Nie było 500+, 300+, darmowych laptopów i tabletów. I teraz żadna 13, 14, 15 emerytura nie jest potrzebna. My sobie sami poradzimy jeśli tylko ten (nie)rząd przestanie nakładać kolejne daniny. Przypominam Ci tylko że aktualnie na dzieci składamy się wszyscy (na 500+) a później te dzieci albo wyjadą za granicę albo będą liczyły na socjal (bo taki wzorzec wyniosą z domu). Rząd powinien uczyć młodych przedsiębiorczości a nie czekania na mannę z nieba.
alko2021.07.16 7:35
Pamiętam czasy kiedy nie było różnych pińćset. Pamiętam nawet liczydła. Mieliśmy tzw. demokrację ludową, kolonie 3 tyg. fundusz wczasów pracowniczych i takie tam udogodnienia. Ale 500+ nie było. Jakoś tak entuzjastów tego okresu jest mało. Zgodzę się, że podatki są za duże. I tak sobie myślę, że część z nich to w ramach UE. Ostatni fundusz odbudowy jeszcze je zwiększy bo nie będzie to w ramach ustaleń krajowych tylko odgórnych narzucanych przez unijnych szpecjalistów od zamordyzmu. Co do socjalu to czyż nie tęskniliśmy za Zachodem? Ach te różne brytyjskie benefity... Nie ma idealnej recepty a margines patologii i tak zawsze będzie.
Anonim2021.07.16 7:54
Skoro pamiętasz liczydła i demokrację ludowa to chyba jednak powinienem się zwracać per Pan. Tak się jakoś dziwnie składało że ja nigdy się na kolonie nie załapałem (Ojciec zarabiał już za dużo na socjal a jednocześnie Partią się brzydził). Fundusz wczasów pracowniczych też go ominął. A książeczka mieszkaniowa z dnia na dzień stała się nic nie wartym śmieciem. A zarabiał ciężko pracując na dwóch etatach - co przypłacił zdrowiem. Po takim dzieciństwie brzydzę się układami, układzikami, partiami, socjalami - a szanuję ciężką pracę. Dlatego powtórzę jeszcze raz że rząd powinien uczyć przedsiębiorczości a nie socjalu. A w naszym Kraju bardzo ciężko prowadzić działalność, dla rządzących "przedsiębiorca to złodziej".
Pokręć2021.07.16 7:57
Inflacja też zjada te wszystkie "plusy". Jak się tyle "plusów" daje, to gospodarka w końcu musi odreagować i wrócić do stanu równowagi - ten proces nazywamy właśnie "inflacją". Jeśli nie da się tej patologii rozdawnictwa zmniejszyć w wielkościach nominalnych, to się ją zmniejsza siłą nabywczą tych wszystkich "plusów".
Anonim2021.07.16 3:46
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba... mało nas, mało nas, DOPŁODZIĆ potrzeba...
Skrzypek na dachu2021.07.16 2:26
Podatki w Polsce sa za wysokie , a skladki ZUSy i VATy to do przesady , bo zatrudniac kogokolwiek do roboty to mozna tylko na dniowke za gotowke .
Ksiądz Grizzly2021.07.15 21:19
We wszystkich cywilizowanych krajach a szczególnie zachodnich wielodzietne rodziny są wspomagane. Czy to w podatkach czy to w formie zapomóg. Wielodzietne rodziny to jest dla państwa inwestycja. W przyszłości odpłaci podwójnie. W takiej formie jak 500+ została uratowana godność matek. Czas teraz na wspieranie rodzin wielodzietnych.
Po 11 ...2021.07.15 21:21
Zdecyduj się czy zachodnich czy cywilizowanych? PiS widzi cywilizację na wschodzie, nie na zdemoralizowanym zachodzie.
Anonim2021.07.15 23:24
Alez ty bełkoczesz. Piss wprowadził to co jest STANDARDEM na tzw Zachodzie - socjal. Co trzeba mieć pod kopułą żeby bełkotać tak jak ty? Trociny? Kupę? Nienawiść? Zastanów się, wlewaku, albo popierasz UE i wtedy brandzluj się na widok jak Pisss wprowadza Standardy Europejskie, albo pluj na pisss i żądaj polexitu, schizofreniku.
Skrzypek na dachu2021.07.16 2:37
Bardzo dobry komentarz , jednak mylisz sie w 100% bo trzeba unikac uzaleznienie sie rodzin od panstwa , bo panstwowe wydatki nie powinne w jakikolwiek sposob wspomagac rodzinom zdrowym i niezaleznym , tylko nieszczesliwcom , tymczasowo ulomnym aby wydostali sie z nieszczescia . To jest zbrodnia i zmarnowanie grosza podatnika aby zabierac biednym , uczciwym , pracowitym ludziom dwa zloty aby oddac zlotowke tym co nie potrzebuje wsparcie panstwa .
Palindrom2021.07.16 6:51
z podatnikiem jest tak samo, jak z młodym narybkiem do wojska: inwalidzi i gruźlicy to kłopot, a nie zysk. Bez zdrowych, zadbanych i wyedukowanych dzieci ŻADNA wspólnota ani nie utrzyma się, ani nie obroni.
x2021.07.16 11:41
Tak wysoki socjal nie jest standardem.
Palindrom2021.07.16 6:45
Chińska i hinduska cywilizacja są starsze niż "zachodnioeuropejsko-amerykańska" i wygląda na to, że chińska i hinduska intensywnie się rozwijają, a tzw. zachodnia intensywnie się degeneruje. Obawiam się, że – jak twierdzisz – PiS tak uważa, to z fakty potwierdzają, że PiS ma rację.
x2021.07.16 12:32
Ciągle to raczej Hindusi i Chińczycy pragną przeprowadzić się do Europy i USA, by ich i ich dzieci życie było lepsze, a nie odwrotnie.
Anonim2021.07.16 0:04
500+ spowodowało jedynie inflację i długi które będą spłacać dzieci w tych wielodzietnych rodzinach, taka jest smutna prawda.
Anonim2021.07.16 5:04
Te dzieci niczego nie będą spłacać bo patologia rodzi patologię. Będą żyć z socjalu tak jak obecnie ich rodzice.
Palindrom2021.07.16 6:56
Widzę, żeś stary i głupi. Najwyraźniej dawno nie byłeś w szkole podstawowej. Gdzie Ty widzisz tą powszechną patologię wśród dzieci? W swojej rodzinie?
Pokręć2021.07.16 7:27
To niech państwo je wspiera, ale ze swojej kieszeni, nie z mojej. Ja nie mam zony, nie mam dzieci, żyję w celibacie z wyboru, nie ciupciam, nie mam orgazmów. Dlaczego mam płacić za czyjeś rozkosze? Już Pan Jezus powiedział, że nie warto jest się żenić, ale nieliczni to rozumieją. Skoro tak sam Bóg powiedział, to oznacza, że dla Boga nie jest celem przetrwanie gatunku, państw, Polski ani inne takie tam.
x2021.07.15 20:59
Pan profesor ma racje w tym, iż "singiel zarabiający 10 tysięcy złotych i ojciec rodziny, mający szóstkę dzieci i często niepracującą żonę, także zarabiający 10 tysięcy złotych, to nie są takie same przypadki". Jest wielce niesprawiedliwe i niemoralne, że ojciec szóstki dzieci jest dotowany cudzymi pieniędzmi, siłą zabranymi Polakom. Skończmy z tą wysoce niemoralną tradycją.
Anonim2021.07.15 21:18
Dlaczego lewaku kłamiesz? Ojciec rodziny wychowujący kilkoro dzieci, płaci podatki od INWESTYCJI, ponieważ z punktu widzenia gospodarki, dzieci są inwestycją. Inaczej mówiąc - singiel (pasożyt) wkłada do systemu zaledwie Składkę Emerytalną (przymusową i/lub dobrowolną), ale Ojciec Rodziny wkłada Składkę (przymusową i/lub dobrowolną), i jeszcze dodatkowo kilka razy tyle w postaci Pracowników. Jak widzisz, pisząc to co piszesz jesteś z moralnego punktu widzenia ZŁODZIEJEM.
x2021.07.15 21:31
Ojciec rodziny z 6 dzieci dostaje od państwa, z cudzych podatków, więcej niż sam tych podatków odprowadzi. Jeśli ktoś jest fetyszystą potencjalnych przyszłych pracowników, to zdecydowanie taniej jest sprowadzić imigrantów. Wystarczy zaproponować chociaż 200 tys. zł dopłaty do każdego imigranta w wieku produkcyjnym i będzie ich więcej niż dzieci, a w dodatku taniej. Ten nieszczęsny singel nie dość, że płaci za siebie w podatkach, to płaci też za cudze dzieci. I nie, nie jest złodziejem, podobnie jak Jezus nie jest "z moralnego punktu widzenia ZŁODZIEJEM". W dodatku lewacy raczej są za rozdawaniem cudzych pieniędzy, więc to ty jesteś lewakiem.
Anonim2021.07.15 23:28
Guano prawda. Trzeba być srogim kretynem, najpewniej pajacem na utrzymaniu rodziców, żeby takie brednie opowiadać. Sama praca w celu wychowania/nakarmienia dzieci, które w przyszłości będą wypracowywać chlebek, pieluszki i leki które ty będziesz wpastowywał w swoje starcze cielsko, jest więcej warta niż pińćsetplus. A bez tej pracy i bez tych dzieci które Normalni Ludzie wychowują, podobne tobie pasożyty zdechną z głodu w zapaćkanym ekstermentami barłogu, czego ci ze szczerego serca życzę.
Skrzypek na dachu2021.07.16 2:45
Pan x ma racje , chyba przeczytaj od deski do deski " Thomas Sowell , Basic Economics , 2019 , wyd 5 ."
alko2021.07.16 5:45
Nie do końca. Nie da zmierzyć gospodarki tylko samą materią. Pomijając patologię, nie każdy jest Sorosem. Zresztą to dopiero jest PATOLOGIA. W każdym razie tak troszczący się o gospodarkę single, jeśli w ich czasie emerytalnym zabraknie młodych odpowiednio wykształconych rąk do pracy to znajdzie się bez niczego pod mostem. Mimo bogatego konta w banku i złotych klamek w swojej hacjendzie.
Ziomal2021.07.16 6:40
Tyle że patologia rodzi patologie. Nie ma żadnej gwarancji że ta 6 dzieci kiedy dorośnie nie będzie na garnuszku państwa, i ten singiel będzie płącił na ich utrzymanie. Jest nawet bardziej prawdopodobne że będą nauczeni przez rodziców jak wykorzystywać socjal i dymać pracujących ludzi. To tak samo głupie jak twierdzenie że imigranci z Afryki będą ciężko i uczciwie pracować i rozwijać kraj. Rozmnażanie patologii ma taki sam sens jak ściaganie imigrantów z Afryki.
x2021.07.16 12:20
Polska jest na tyle bogatym krajem, że gdyby rozpatrywać tylko te ręce do pracy, to jesteśmy w stanie przyjąć szybko milion imigrantów pod warunkiem, że będą pracować i przy okazji zaoszczędzić 200 mld zł na socjalu i ich edukacji. A jak milion za mało, to nawet 10 mln i zaoszczędzić jeszcze więcej. To nie czasy, że dzieci ma się dla mitycznych pieniędzy, które przyniosą.
x2021.07.16 10:06
Jeśli chcesz wyceniać pracę matki w związku z wychowaniem dzieci, to niech jej płaci ten, kogo są te dzieci, a nie zmuszaj wszystkich innych do płacenia jej za to. Za to, że idzie z mężem do łóżka też mamy jej płacić? A jak ktoś bezdzietny posprząta swoje mieszkanie, to też powinien za to dostać pieniądze od samotnej matki? I nie, te dzieci nie będą pracować na mnie, sam na siebie pracuję. Nie obawiaj się, z głodu też nie umrę. I nie rozumiem, skąd w tobie tyle nienawiści.
Pokręć2021.07.16 7:45
Jasne, podejmując decyzję o założeniu rodziny, siadł z kalkulatorem i policzył, ile zaninwestuje, jak dobrze zrobi gospodarce i altruistycznie poświęci swoje życie ojczyźnie, społeczeństwu, dobrowolnie wypruje sobie żyły... Za stary jestem i za dużo w życiu przeżyłem i widziałem, żeby nabrać się na takie "robienie cnoty z konieczności". Dzieci ma się z zupełnie innych powodów - podpowiem - bardzo egoistycznych i przyziemnych. A potem się za to płaci. Bardzo drogo. Kto, wybierając się na pierwszą randkę z dziewczyną, która bardzo mu się podoba, myśli o tym, że potencjalnie w przyszłości będzie niedosypiał, zasuwał dzień i noc, żyły sobie wypruwał tylko po to, żeby jego dzieci mogły kiedyś same zasuwać i żyły sobie wypruwać "ku chwale gatunku"? A chwała tym większa, czym populacja liczniejsza. Orgazm i inne emocjonalne przyjemności życia rodzinnego kosztują nawet nie "dużo" - one kosztują wszystko. Ojciec wychowując dzieci "dla gospodarki" jest jak strażak z poświęceniem życia gaszący pożar, który sam wywołał. A wywołał go tylko dlatego, że czynność podpalania sprawiała mu bardzo silną przyjemność. Owszem, mógłby nie gasić, ale wtedy byłby zwykłym sku....em a nie człowiekiem. Wybaczcie brutalność w moich słowach, ale rzeczywistość to nie jest baśń Andersena ani cukierkowy film Disney'a (jeszcze sprzed epoki politpoprawności). Żyjemy w świecie, w którym dorobiliśmy sobie tony ideologii i racjonalizacji, robimy cnotę z konieczności i za bohaterów mamy strażaków, którzy wytrwale gaszą pożar, który sami podłożyli (ale gdyby wiedzieli przy podkładaniu, jak ciężkie będzie gaszenie - to szybciej by sobie na pieńku zapałkę odcięli siekierą). Wielu ludzi zaczyna to pojmować, tak czy siak. Pojmują to na sposób szatański, bo ciupciają, ale albo używają antykoncepcji, albo wręcz aborcji. No i się najczęściej nie żenią, oczywiście. Żyją na kocią łapę. Pan Jezus raczej mówił, że orgazm i "miody małżeńskie", czy "życie rodzinne" nie są warte wysiłku, jaki w nie trzeba będzie włożyć.
Po 11 ...2021.07.15 20:37
„singiel zarabiający 10 tysięcy złotych i ojciec rodziny, mający szóstkę dzieci i często niepracującą żonę, także zarabiający 10 tysięcy złotych, to nie są takie same przypadki”. --- no pewnie, że nie. Ten z dobytkiem powinien zapłacić dodatkowy podatek na tego co nic nie posiada. To kwestia sprawiedliwości.
Anonim2021.07.15 21:21
Tam nie było ani słowa o dobytku. Przy czym Ojciec/Matka inwestuje w Dzieci, z których Pracy zamierza korzystać (zbydlęcony) Singiel, który w sprytny sposób zamiast Inwestować w Dzieci, Inwestował w swój dobytek. Po prostu Singiel (zbydlęcony) to złodziejaszek nastawiony na pasożytowanie na Inwestycjach w Ludzi czynionych przez Normalnych Ludzi.
Po 11 ...2021.07.15 21:24
A jak singiel to ... biskup? O właśnie takich (zbydlęconych) pisałeś?
Anonim2021.07.15 23:29
Nie... o takich jak ty i tobie podobni.
Palindrom2021.07.16 7:02
Niemcy nie narzekają, płacąc swoim biskupom solidne pensje.
Pokręć2021.07.16 7:54
Taaa, facet idący na pierwszą randkę do dziewczyny, która go kompletnie oszołomiła i dla której dałby się posiekać (tak mu mózg pozalewały hormony i neuroprzekaźniki), z kalkulatorem w ręce szacuje, ile zainwestuje, ile będzie miał dzieci, jaki to on będzie bohater i jak to wszyscy będą mu się kłaniać... Taaa, on dla ojczyzny się odstrzeli, napnie muskuły, wypcha portfel (pożyczonymi pieniędzmi), bo trzeba zdobyć tę kobietę, dla gospodarki, założyć rodzinę - dla inwestycji, i wychowywać n dzieci, bo tak jest szlachetnie i Skarb Państwa oraz ZUS w ten sposób będą wolniej dogorywać. Weźże, bądź poważny, chrzanisz, jakbyś o świecie z baśni się uczył.
Friedman2021.07.15 21:24
W USA są ulgi podatkowe na dzieci i tak my będziemy mieć. Single płacą największy podatek. Tak jest od wieków. Chyba ze Biden ciebie posłucha ale po 11 już śpi.
O tym nie dowiesz się z Frondy2021.07.15 20:08
W wyniku działań podjętych przez KPRM, kanały na których publikowano treści pozyskane w wyniku włamań na skrzynki min. Dworczyka, zostały zablokowane. Procedura trwała około miesiąca, wymagała analizy prawnej i technologicznej. Początkowo zdejmowane były poszczególne wiadomości, na przykład te ze zdjęciami dowodu osobistego ministra, a ostatecznie Telegram podjął decyzję o zablokowaniu całego kanału i dziś został zablokowany.
Anonim2021.07.15 20:29
czyli jak dostana centralnie w łeb ,to potrafią cos zrobić te niedołęgi pijackie agenty tomki